Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 

U mnie ze skaly wyszly wezowidla malze wieloszczety rurowki glony kraby i aiptasje.

Ogolnie na jedno pozyteczne zwierze 10 szkodnikow, zabawa w wylapywanie jest przednia. A te pozyteczne kazdy akwarysta z dojrzalym baniakiem odda za drobne.

Jesli komus zalezy na dreszczyku emocji moze poprosic o czarny worek i wpuszczac zwierzaki z zamknietymi oczami.

Ogolnie polecam tylko szukajacym wyzwan. 

Baniak ma jakies 30% przetrwac pierwszy rok, a mam jeszcze ze trzy plagi w zanadrzu. Startujac na suchej dalbym mu max 30% na zgon w pierwszym roku.

 

Co do lampy, coral plus moze byc sam ale bedzie bialo, swieci jak 14k kelwinow. Jedna coral plus i jedna blue plus wyciagnie wiecej fluo ze zwierzakow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, MO115 napisał:

Zaraz mnie ktoś zabije... ale co tam. Jakieś 4-5 miesięcy temu zakładałem swoje akwarium 115L bez żadnego przygotowania. Ot taka fana era, chcę mieć akwarium słonowodne. I oczywiście zrobiłem wszystko "nie tak" jak wszyscy. Filtracja u mnie opiera się i filtr kaskadowy aquael fnz3 w środku gruz i węgiel, brak odpieniacza. Oświetlenie to 3 świetlówki T5. Jakiś falowniki i to w sumie wszystko. 

Oczywiście nie można obciążyć takiego zbiorniczek za bardzo, 3 rybki, korale miękkie i jakieś mało wymagające lps. 

Jak masz blisko sklep z morszczyzną to filtr ro ani testy nie są potrzebne, wszystko możesz w sklepie załatwić. 

Pewnie jest to dosyć ryzykowny sposób na prowadzenie solniczki, ale można. 

Co prawda nie wiem jak by funkcjonowało to akwarium dalej, bo przesadzam się na 300L i 115L za 1-2 miesięcy zniknie. 

Nikt Ciebie nie zabije... Morszczyzna nie jest tylko dla bogatych. Każdy kto o tym marzy może próbować i nie musi to być sprzęt z samej górnej półki. Sam odpalałem zbiornik 54 litry na sprzęcie ze słodkowodnego. Jedynie co kupiłem na początek to FZN-3, wkłady, żywa skała i żywy piasek. Oświetlenie jakie miałem to jedna T8 i jedna dodana na początek T5. Jakoś to hulało i się rozkręcało. 

21 godzin temu, michu94 napisał:

Wasze tematy czytam od dobrych 2lat. To nie jest że 'mam taki kaprys' takim akwarium jaram się już dłuższy czas. Problem w tym że jeden w wątku ma filtr za 50zl a inny za 200 i sam już nie wiem jaka decyzję podejmować. Dzięki Panowie.

Mam 5kg suchej skały. Planuję dokupić 2 żywej. Ożywi ta pierwsza ?

Dziwi mnie troszkę ta wypowiedź. Jeśli czytasz tematy forumowiczów od dwóch lat to powinieneś wiedzieć jaka jest różnica między sprzętem za 50 a za 200 zł. Na temat skały też powinieneś wiedzieć co się stanie...

14 godzin temu, michu94 napisał:

To rezygnuje z żywej :) sprzęcik już gotowy. Startuje za tydzień wtedy jak kolega wyżej wspomnial dostanę w 'prezencie' wodę z działającej już solniczki :) . Zakupiłem lampe za 50zl. 2x 24w. T5. Problem taki że świetlówki nie takie jak do morskiego (a dają mocno) 

 

A czy ATI Coral Plus 24W T5 mogę użyć razy dwa ? Jest on połączeniem światła dziennego i aktybicznego. Więc chyba zamiast kupować jedno dzienne drugie aktyniczne, moge kupić dwie takie same ?

http://www70.zippyshare.com/v/oxZaPbQs/file.html. Tutaj zdjęcie lampki :)

To że mocno świecą nie znaczy że się nadają... Chociaż podaj ich nazwę i barwę światła

14 godzin temu, Gothmog napisał:

A ja bym właśnie nie rezygnował z żywej, poszedł bym w tylko żywą, jeżeli chcesz "zasmakować" początków solniczni to nic nie zastąpi obserwacji co ciekawego wychodzi z żywej skały w czasie dojrzewania.

Tu się zgodzę... Sam siedziałem codziennie po godzinę lub więcej i patrzyłem jak szpak w piz... szukając czegokolwiek... A jaka radocha jak wyszła pierwsza asterina :)

michu94 przeczytaj sobie mój pierwszy temat, może pomoże to Tobie.

 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem. Bardzo ciekawy :). Ja już mam komplet czekam na grzałkę i piach. I lecim. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde... Też podłączyć ten RO to cyrk ;D. A mam pytanie apropo filtru kaskadowego. Jak mam wlać do niego 'chemie' ? Zakupiłem taki - http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5863820151

Edytowane przez michu94 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne filtr musi się jakoś otwierać, bo trzeba wyjmować medium filtracyjne, więc może właśnie tędy ;) A doprecyzowując, jakbyś napisał co masz na myśli pisząc "chemię" to może udało by się odpowiedzieć dokładniej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę teraz znaleźć tego wątku. Ale chemia ta miała pozbywać się amoniakow azotanów jeśli dobrze pamiętam. :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co chcesz wlewać jakieś chemikalia na starcie? Zalej akwarium solanką, daj skałę, piasek, ewentualnie bakterie i niech sobie dojrzewa. Na chemię przyjdzie czas, jak nie będziesz mógł poradzić sobie z parametrami i plagami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki kolego :) nawet to i lepiej troszku grosza w kieszeni 'narazie' zostanie.

 

 

Prodibio się nadadzą?

Edytowane przez michu94 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadaje się, może też być microbe lift special blend podobno dobre na start. Ja nie dawałem żadnych bakterii na starcie. Tylko żywa skała, żywy piasek, świeża solanka i jakoś bezproblemowo to wszystko wystartowało bez większych problemów i plag.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 godzin temu, michu94 napisał:

Kurde... Też podłączyć ten RO to cyrk ;D. A mam pytanie apropo filtru kaskadowego. Jak mam wlać do niego 'chemie' ? Zakupiłem taki - http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5863820151

ten "filierek" planujesz do morskiego 60l ? chyba tylko na węgiel ... przecież to ma pojemności tyle co ... szklanka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
19 godzin temu, michu94 napisał:

Kurde... Też podłączyć ten RO to cyrk ;D. A mam pytanie apropo filtru kaskadowego. Jak mam wlać do niego 'chemie' ? Zakupiłem taki - http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5863820151

To już taki lepszy https://erybka.pl/product-pol-14277-AquaEl-Versamax-3.html spokojnie można dać 1l siporaxu 25mm. Albonwęgiel, wata co chcesz. A w takim akwarium jak Twoje zapewni jeszcze fajny ruch tafli wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kurde... Też podłączyć ten RO to cyrk ;D. A mam pytanie apropo filtru kaskadowego. Jak mam wlać do niego 'chemie' ? Zakupiłem taki - http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5863820151

Jak możesz to oddaj bo to chiński badziew który nadaje się max do 25l, po pewnym czasie zacznie buczeć i ma tak przepływ że nawet nie zauważysz czy woda płynie. Kup jak Laszek radzi Fnz3.

 

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka

 

 

 


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jak zamocować lampę? Chciałem powiesić na suficie (mam stalowe linki) ale żona się nie zgadza :c jakieś zaczepy czy coś ? Długość Akwa to 60cm. A lampa ma 64. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jakaś kolacja przy świecach, bukiet kwiatów, może coś od jubilera i powinna odpuścić :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już jeden z sposób wykorzystałem to 'dostalem' limit dodatkowy 200zl na Akwa za który zakupiłem resztę sprzętu plus piasek więc teraz raczej nie przejdzie ;d. A takie 'uchwyty' (nawet nie wiem jak tego szukać ) to raczej mały wydatek . Tak mi się zdaje. Jutro weekendzik i biorę się za Ro :)

 

 

Nawet przyjemność z układania skalek mi zabrała i zrobiła po swojemu...(oczywiście z moimi uwagami by te nie opierały się o szybkę) https://ibb.co/csdQyw

A mam jeszcze dwa pytania.

 

1. Kabel od falownika jest trochę zanurzony w wodzie. On jest jakoś zabezpieczony ? Nie chce zostać 'pokopanym' ani ja ani 'obsada'. 

 

2. Piasek przyjdzie mi w pndz / wtorek a już chciałem w tą sobotę zająć się zalewaniem. Czy mogę go dodać później? Mowa tu o 'suchyn' nie żywym.

Edytowane przez michu94 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa nie ma w zestawie nóżek, żeby można było postawić bezpośrednio na akwarium? Większość falowników ma kabel zasilający zanurzony w wodzie, a jak chcesz żeby kabel był po za wodą to kup np. Vortech mp10. Piasek można dołożyć później, bo tak przeważnie się robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, maciej01 napisał:

Piasek można dołożyć później, bo tak przeważnie się robi.

a dokładniej kilka dni później - jak skała się wypłucze i odessamy śmieci 

poza tym nie widze sensu proponowania koledze który ma mocno okrojony budżet ... pompy za blisko tysiąc zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by doczytał w np. w dziale dla początkujących, nasze akwaria to by wiedział że piasek ma być dodany po kilku dniach. Jak się obawia zwarcia, że go kopnie prąd to innej opcji nie ma. A tak wogóle jak by przejrzał tematy z zakładania, założonych akwarium lub zobaczył na żywo w sklepie, u kogoś znajomego to by wiedział, że kable od pomp, grzałek, filtrów są zanurzone w wodzie i nikomu z tego powodu nic się nie stało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, maciej01 napisał:

... kable od pomp, grzałek, filtrów są zanurzone w wodzie i nikomu z tego powodu nic się nie stało.

Chińczyk z kontoli jakości też może mieć gorszy dzień, polecam wyłączać 220 przed wkładaniem łapek. obsadzie nic nie będzie, tak samo jak ptakom siadającym na liniach energetycznych.

a propos artykułu i łaskotek, znalazłem świetny fragment:

Cytuj

Wystarczy na czas prac w akwarium wkładać do sumpa pręt np. z tytanu, którego drugi koniec będzie połączony przewodem z bolcem gniazdka lub nóżką kaloryfera. 

najprostsze rozwiązania są często najlepsze:) tytan jest teraz w modzie, ale nierdzewka niczym tu nie ustępuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a przede wszystkim zanim włożymy do wody pompę grzałkę czy "cokolwiek" wzrokowo należy sprawdzić cze kabel nie jest np. ułamany / uszkodzona izolacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy tak wszyscy sprawdzają przewody od grzałek, pomp itd. przed włożeniem do akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek, kupiłem używana lampę. Była u poprzedniego właściciela na linkach.

 

 

A mam pytanie co jeśli zamiast lamp 15k wstawimy słabsze np 6.500? Wiem że jeśli wstawiny zbyt mocne to możemy nawet 'spalic' korale (tyle wyczytałem) a co ze.slabszym oświetleniem? Przy dojrzewaniu i juz kiedy mamy korale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle rozumujesz mocne-słabsze oświetlenie 15-6,5 tys.K to temperatura barwowa. Czym więcej kelwinów to światło jest bardziej białe, a mniej żółte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.