Skocz do zawartości
elektryk2e

Kostka 45cm 110L w obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Nadszedł czas na zmiany. Kostka 30l powoli przechodzi do historii, jednakze narazie pozwali mi przejść okres dojrzewania. Później prawdopodobnie zmieni się w słodkie krewetkarium (sugestia żony z której jestem zaskoczony) ;)

A wiec startujemy z kostką 45x45x45

stelaz 20x20 malowany proszkowo, docelowo obudowany ;)

sump od kolegi E mil - serdeczne podziękowania 

lampa diy 60W led, wschody zachody bla bla bla...

obieg jak narazie eheim 1000 zapasowa z kostki. Zobaczymy jak będzie się spisywać, Ew wymiania na troszkę mocniejszą.

dolewka grawitacyjna również przeniesiona

odpieniacz chinol Boyu dt2520 - może trochę przesadzony, ale kto wie czy za rok nie będzie większego szkła ;)

cyrkulacja rw4 wspierane koralia 900

w zbiorniku jak narazie Ok 6kg żywej skaly oraz 9kg „żywego piasku” z worka. Docelowo chcę przenieść dotychczasową skalę wraz z koralami.

w sumpie wata, litr siporaxu, Purigen i phosguard.

Co myślicie o ustawieniu skaly? Czy Ok 3kg więcej będzie wystarczająco? 

Po przygodach na samym początku z klejeniem cx5, tym razem odpuściłem. Wiertarka, trytka, 3 minuty poza wodą i jest dobrze ;)

Czy stopki lampy mogą uwalniać Al do wody? 

pozdrawiam wszystkich 

641FF2DF-7C54-43DB-B3C3-80E544F03A71.jpeg

07450044-AE42-42C1-A345-41DB5CBD7142.jpeg

2462F3E1-4BD2-4585-9762-9110A97AD910.jpeg

53AE60F7-98F0-46F4-807C-9B147D711643.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się podoba ułożenie skały:)

Tylko trochę nisko - jeśli wiesz o czym mówię.

Preferuje skałę tak na 3/4 wysokości  zbiornika, No ale o gustach się nie dyskutuje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Docelowo będzie wyzej, chciałbym zakryć komin od frontu. Boki może zarosną briareum albo montiporą;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zostawił skałę tak jak jest i nic więcej nie dokładał bo dobrze wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, konwiasty napisał:

Lampę sam robiłeś? Fajne nóżki i obudowa, można coś więcej na jej temat? :)

Lampa to żadne cudo, narazie nie planuje korony, wiec zależało mi na minimalizmie i delikatności. 

Część główna zrobiona jest z profilu aluminiowego ciętego z metra. 160mm x 300mm. Nóżki natomiast to pręcik aluminiowy anodyzowany fi 5mm, gięty na krawędzi stołu :), połączony ceownikiem aluminiowym, który opiera się na szybie. Szkoda ze nie znalazłem bezbarwnego...

60szt ledow wklejanych bez podstawek. Lampa wisi Ok 10cm nad tafla wody 

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa bardzo fajnie wyglada. A jak połączyłeś te wszystkie elementy aluminiowe ze sobą?  Jakieś ''spawanie'' czy coś innego?


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super glue i klej epoksydowy ;) można by się pobawić i zrobić połączenia gwintowane, lecz niestety nie mam takich narzędzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy szkiełko zamawiałeś w Poznaniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ładnie się zapowiada:) nie będe ukrywał że Twój pomysł z lampą wykorzystam przy przeróbce mojej;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj uzyc pręcików z pleksi :) jestem ciekaw czy da się je ugiąć na ciepło. Do tego bezbarwne nóżki i będzie zaje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda elegancko, mój wymarzony rozmiar akwarium morskiego, może kiedyś ... :)

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wschody i zachody realizowane za pomocą PWM z zegara na Atmelu.

przelozylem całe życie z dawnego akwarium i doszło kilka nowych. 

Ryzyk fizyk. Jak narazie lekki Okrzemek, ale zwalczam cyrkulacją i oświetleniem.

parametry w normie. PO4 blisko 0 NO3 - 5, No2 -0, KH 7. Zastanawiam się nad podniesieniem Kh do Ok 8

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo podobny zbiornik. Kh nie ma aż tak dużego znaczenia, może być 7, może 8, może 10 i nawet 12...byle było stabilne.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęły 3 tyg od zalania i 2 tygodnie od przeniesienia zycia. Lekki wysyp okrzemka minął sam. Ogniska dino zwalczane. Akwarium się kręci. Powiększenie obsady planuje w grudniu. W listopadzie czeka mnie 3 tygodniowy wyjazd, boje się dokładać coś i zostawic pod opieką żony :) 

parametry bez zmian jak kilka postów wyzej.

zastanawiam się nad reaktorem spaghetti...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjme spaghetti. Jeżeli ktoś z wlkp ma nadmiar chetnie wymienię za złocisty napój. 

Reaktor dzisiaj powinien ruszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu po miesiącu udało mi się zrobić komplet testów. Proszę o interpretację.

NO3 - 2

PO4 - 0

NO2 - 0

KH - 7,5

pH - 7,5

Ca - 400

Mg - 1360/1400

zasolenie 1.025

temp. 25

sol AF reef 

Dziennie podaje 1/3 zalecanej dawki KH Coralline grow oraz  1/2 dawki coral food saliferta, dodatkowo w sumpie moczy się Purigen i phosguard, jednakze chciałbym zrezygnować z chemii na poczet reaktora spaghetti. 

Podmiany 10L tygodniowo.

Bakterii żadnych nie podaje, Odpieniacz na sucho wywala gęsty ciemny syf.

Akwarium jak narazie bez plag, oprócz zielonych szyb i lekko powracające okrzemki na piasku. myśle ze spaghetti również mogłoby ograniczyć niechciane zielsko.

Przy podmianie zauważyłem lekko żółtawą wodę. Zastanawiam się nad węglem...

proszę o rady i opinie.

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło 2 miesiące od zalania, przez ostatnie 2 tygodnie zostawiłem akwarium pod opieką żony. Oprócz wysuszonego błazna na podłodze i nieprzejedzonego żarcia na dnie obyło się bez strat. Przez 15 dni odparowało 20L wody, baniaczek postawiłem 30L, więc spoko;) Odpieniacz nie przelał.

podmienilem po powrocie 10L, przez 2 tygodnie KH spadło o 1 Ca o 100! Mg delikatnie wahnięte w dół.

NO3 i PO4 na poziomie 0, żadnej zmiany zabarwienia we fiolkach. 

Na szybach powoli zaczynaja pojawiać się glony wapienne. Korale rosną i mają się dobrze, wiec mogę pomyśleć o prezentach na gwiazdkę ;) w końcu trzeba zacząć obsadzać skalę, część aktualnej obsady traktuję trochę jako test. Nawet na Acroporze zauważyłem dwa nowe polipy. Kolory nie są do końca zadowalające, ale na to przyjdzie czas. Nawet xenia która w poprzednim akwarium nie chciała się utrzymać aktualnie rośnie. Na skale pojawia się coraz więcej rurówek, zauważyłem jedną przyrośniętą do skaly małż, która jest cały czas uchylona, wiec chyba żyje ;). Krewetka we współpracy ze ślimakami powoli niwelują zieleninę. 

Martwi mnie tylko brudny piasek, cały czas utrzymuje się Okrzemek. Jednakze dojrzewanie idzie w dobrym kierunku myśle..

na koniec kilka nieudolnych zdjec zrobionych telefonem oraz ciekawostka jak wyglada słodka zrobiona na szybko kostka po 2 tygodniach nieobecności, niech ktoś powie, ze morskie wymaga więcej opieki ;D

349614C6-0070-4C92-9B66-1364E0EFC4E5.jpeg

41695C40-3779-4388-976B-CE2FDC633354.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu nie widać, żeby było specjalnie dużo glonów i okrzemek. Widać, że akwarium ma się dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.