Skocz do zawartości
darek1973

Akwarium 180 l plus sump z Wielkopolski

Rekomendowane odpowiedzi

  Witam wszystkich. Po wielu zmianach nadeszła chwila i zbiornik wraz z sumpem został zamówiony. Zdecydowałem się na szkiełko o wym. 90/50/40  z kominem zew. oraz sump 80/40/35 gdzie znajdzie się miejsce na DSB + refugium. Jak to w życiu bywa pojawiły się pewne wątpliwości i pytania. Zacznę więc od początku. Akwarium wraz z sumpem zamówiłem w erybce i tutaj mam pierwsze pytanie. W przysłanej ofercie w kominie zaproponowano mi otwory 1x45 i 2x35 ale nie wiem czy nie są za duże. Jeśli chodzi o dobór sprzętu i tu prośba do szanownych forumowiczów o pomoc.

Pompa obiegowa:JEBAO DCS-3000

Cyrkulator:Jebao Cross Flow CP-25 lub Jebao SW-2 szt. 2 (co będzie lepsze?)

Grzałka:Eheim Jager 125W lub Newe Therm Eco 300 W

Lampa-LED jakiś chińczyk na początek

Odpieniacz:tutaj nie mam pojęcia jaki wybrać. Co czytam to inne opinie

Chcę wystartować na żywym piasku i skale real reef rock

  Z góry dziękuję za zainteresowanie i pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiegówka powinna starczyć. Cyrkulatory zależy od obsady i ilości, ustawienia skały, ale ja wybrałbym 2xRW-4. Grzałka zależy jaką temperaturę utrzymujesz w pomieszczeniu w którym ma być akwarium. Myślę, że 100-150 powinna wystarczyć. Ja na prawie 50 litrów mam grzałkę 25W, ale temperatura w pokoju nawet zimą nie schodzi poniżej 23° i grzałka bardzo rzadko się włącza. Lampa, odpieniacz też wszystko zależy od docelowej obsady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały nie chcę mieć za dużo a jeśli o obsadę to na razie same lps i kilka rybek(2 błazenki, pterapogony, jakaś babka)

Czy ktoś może mi powiedzieć czy otwory w kominie nie będą za duże?

Edytowane przez darek1973 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te otwory w kominie będą pod przelot 32 i 25. Porównaj jakie mają inni w podobnych akwariach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek nie wiem czy widziałeś, ale podejrzyj temat mathom ma podobny zbiornik jaki planujesz. Ja sam mam 80x45x45 i zastanawiałem się nad cyrkulacją CP25 ale odpuściłem gdyż po opisach wywnioskowałem, że są awaryjne obecnie prawie dwa lata użytkuję RW4 i działają.

Edytowane przez k2b (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, darek1973 napisał:

Patrzyłem i tak jak napisałeś-32 i 25. Napisałem maila by zmienili 

Otwory są dobre przeloty mają być 25 i 32 a na te przeloty są potrzebne otwory 35 i 45. W erybce ci zrobią jak trzeba, Ty już się o to nie martw.

Ja na 180L mam RW 8 i jakąś małą dodatkowo, obiegową mam jebao dcp 6500 (chodzi na 40%, bloga cisza), odpieniacz AM Turbflotor blue 1000 na pompie devil SP3 ale szukaj sobie czegoś żeby ogarniało akwarium 300L. Grzałki nie mam bo pompy i lampa grzeją na tyle że wystarcza aż nad to.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mojlzsz za podpowiedz. Już to wyprostowałem i w całości zdaję się na erybke. Zastanawiam się nad jebao cross flow cp-25 tylko nie wiem czy wystarczy. Co do obiegowej to masz chyba rację. Wolę kupić mocniejszą i skręcić ją tak jak Ty na 40%

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8.10.2017 o 12:55, darek1973 napisał:

Dzięki Mojlzsz za podpowiedz. Już to wyprostowałem i w całości zdaję się na erybke. Zastanawiam się nad jebao cross flow cp-25 tylko nie wiem czy wystarczy. Co do obiegowej to masz chyba rację. Wolę kupić mocniejszą i skręcić ją tak jak Ty na 40%

 

Noł problem ;)

Miałem wcześniej jebao 3000 i chodziła prawie na maksa, mam wysoko akwarium bo 145cm musiała tłoczyć więc nie miała lekko, nie było zbyt cicho ani zbyt oszczędnie..

Co do cp to się nie wypowiem bo nie miałem. Zawsze możesz dorzucić rw-4 jak będzie mało. Jeszcze zależy co tam chcesz mieć (sps?) No i na początku wiadomo będzie przeciąg a potem w miarę wzrostu korali cyrkulacja będzie słabła.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie w tym temacie.

Sprzęt prawie skompletowany a mianowicie:

1 Akwarium 90/50/40 cm w trakcie realizacji

2 Sump 80/40/30 cm 3-komorowy w trakcie realizacji

3 Pompa obiegowa Jebao DCS 7000 jest

4 Cyrkulator Jebao Cross-Flow CP-25 jest

5 Odpieniacz Twistman Integra 100 jest

6 Grzałka Eheim Jager 125 W jest

7 Lampka do DSB Aquael Leddy Smart Sunny jest

8 Piasek do akwarium Natures Ocean Bio-Activ Live Natural White jest

9 Sól Microbe Lift Premium Reef Salt jest

10 Lampa - Tutaj nie wiem co wybrać

 Proszę o komentarze jaki i propozycje. Konstruktywna krytyka mile widziana

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.