Skocz do zawartości
ThePepo

Help czy to Pleśń ?

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam serdecznie prosił bym o pomoc w rozpoznaniu problemu i zapobiegnięciu utracie korala na czas, a mianowicie w piątek zauważyłem małą plamkę na moim sps między polipami wyglądało to jak mała narośl zostawiłem  i tak normalnie miną dzień w sobotę rano zauważyłem ,że cała mała gałązka szkielet była opatulona takim jakby kożuchem próbowałem to pipetą dmuchnąć co wyglądało jak pleśń odessałem ile się da ale już tylko szkielet został czyli w ciągu nocy z 5mm plamki zajęło mi to coś 4cm gałązkę wystraszyłem się i tą martwą część odłamałem z nadzieją ze nie będzie atakować dalej ale nic z tego, to coś dalej atakuje tkankę dziś kawałek od spodu widoczny na zdjęciu wybielał dalej zdjęcia jak to wyglądało trochę marnej jakości ale nie mam dobrego sprzętu a mam nadzieje ze to wystarczy .

 

W sobotę zrobiłem podmianę wody 15l sól Blue Tresure nic to nie dało ,poniżej opisze zbiornik:

Start akwa po przesiadce 10.01.2017

Około 130L + sump 30L generalnie same miękkie

Oświetlenie maxspect G2-400-160W sterowane on-off od 12:00 do 21:00

obieg new jet -1700

buja RW-4 + wp101

Odpieniacz Shuran 120 na pompie AB-2000 – czy nie za mocny?

Grzałka 150w

dolewka ręcznie

Sump ceramika 1L + trochę bio bali+glony Spagetti <---lampka +piurigen

 

Podmianki co 2 tygodnie po 15L na soli Blue Tresure zasolenie utrzymuje 1026 temperatura w granicy 26 a 27 stopni dziennie dozuje VSV 3ml co 3 dni AF Pro Bio F 1 łyżeczka nic poza tym opisze ostatnie testy z paru tygodni :

 

Testy saliferta:

 

30.09.2017

zasolenie 1026

Po4 – 0,03

No3 – 25

No2- 0,025

NH3 – 0

PH- 8,5

KH- 10

Ca- 480

Mg-1500

 

07.10.2016

zasolenie 107

Po4-0,03

No3-5

No2 – 0,025

Ca-470

Mg-1500

Ph-8

KH-9,9

OBSADA :

2xBłazenek

1xchrysiptera

1xdoktorek

1xBorsuk 10cm

1xDiadema

2xKrab

1xkrewetka czyszcząca

dużo ślimaków grasujących w nocy głównie

Karmie 1xKostka mrożonki myssis drobny + suchy 2x na dzień

2x ukwiały

Korali nie dokarmiam głównie miękkie mój odpieniacz też nie szaleje z wywalaniem brudu raczej osiada się grubszy syf w róże odprowadzającej do kubka na mokro to tylko po karmieniu mrożonka coś wywali do kubka.

 

Będę wdzięczny za pomoc mam nadzieje ze ten opis coś pomoże żeby ocalić mojego korala a i wasze uwagi odnośnie prowadzenia mojej solanki będą mile widziane ...

 

 

1_1239.jpg

22222.jpg

img-20171009-183452_1.jpg

img-20171009-183443.jpg

5-520.jpg

4-617.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na jakąś infekcję, tkanka wydaje się gnić. Pewnie cuchnie ten odcięty fragment? Wyjęłabym całą montiporę, odłamała wszystkie chore części i wymoczyła w wodzie z dodatkiem wodnego roztworu jodu ( tzw płyn lugola na wodzie, który można dostać w aptece), albo innym preparacie amtyseptycznym że sklepu z morszczyzną.

Na wszelki wypadek bym nie wkladała go po kąpieli do akwarium, żeby nie przenieść ewentualnie tej infekcji na inne korale, tylko dała do jakiegoś wiaderka czy słoika z wodą  z akwarium i kilkoma kranulkami węgla i dała gdzieś, gdzie będzie miał zagwarantowaną temperaturę i trochę światła. Może do sumpa, tak, żeby naczynie wystawało ponad poziom wody i jakaś lampka na dzień, albo dostęp światła słonecznego. Tylko na kilka dni, żeby sie upewnic, że infekcja nie postepuje. Codziennie wymieniałabym jej wode. Montipora spokojnie da radę 3-4 dni z ograniczonym dostępem do światła.

Aaaaa przyjrzałam się bardziej fotce. Ukwiał go czasem nie parzy? Może przez to się wdała się ta infekcja, tkanka obumarła i gnije.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest efekt rhodactisa lub ukwiała ? Wygląda na popalenie przez sąsiedztwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dzięki za zainteresowanie tematem , Koral na 100% nie został poparzony przez ukwiał na zdjęciu tak wygląda ze jest blisko ale to tylko tak wygląda ,padanie tkanki niestety dalej następuje widać na foto z dziś , zabieg z wyłamaniem go z akwa i od dzielenie  tak jak zaproponowałaś nie za bardzo mi się podoba  wolałbym nie ingerować tak drastycznie  , zapach straszny (Zgnilizny) dziś kupiłem Reef Plus Sachema vitaminy i suplementy będę stosował od dziś nigdy wcześniej nic takiego nie dolewałem  zauważyłem też że Pycho calwularia trawnik też słabo wygląda od wczoraj jakby polipy o połowe mniejsze a zawsze była ładnie na pompowana  nie wiem co dalej co może być przyczyną jakieś inne pomysły się wam na suwają ?

img-20171010-154441.jpg

img-20171010-154512.jpg

img-20171010-175855.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro gnije dalej to możliwe, że zgnije cały. Jeśli to jakaś infekcja zakaźna, to może się przenieść na inne korale. Dla korala to nie jest cierpienie, jesli go wyjmiesz i pozbawisz wraz z marginesem zdrowej tkanki wszystkich chorych części. Moim zdaniem lepiej podjąć próbę wyleczenia, niz pozwolić, by dalej gnił, psuł wodę i być może zaraził inne koralowce. Ale zrób, jak uważasz, być może nie mam racji.

Poczytaj jeszcze o brown jelly, nie wiem, czy akurat to zaatakowało Twoją monti, ale jeśli tak, to jednak warto ingerować. Koral zaatakowany przez brown jelly też cuchnie okropnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczekam ostatecznie do jutra jak przybędzje  dużo więcej to wyłamie go do pojemnika i skocze do apteki po " lugola na wodzie " tak mam zadać pytanie ? oni będą wiedzieć o co chodzi jak tak zapytam :P ? i oczywiście uciekam do lektury o "brown jelly"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przecież widać jak go quadri smyra...

 

Usuń ukwiała i będzie po problemie bo pewnie jeszcze nie raz przejdzie się po koralach.

 

Jeszcze jedno, tnij to co jeszcze żyje i klej na nowo do podstawek bo inaczej stracisz całość.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W aptece zapytaj o wodny roztwór jodu. Ale jak powiesz płyn lugola na wodzie to tez będą wiedzieć o co chodzi.

Mnie się jednak też wydaje, że te gnijące części akurat są od strony ukwiałów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będe bacznie obserwować ukwiał  ale na 80% to nie on ale ....

Odłamałem większość i teraz  mam w kubeczku  w sumpie zobaczę co sie  z tym  stanie,  jutro kupie lugola wypłuczę i jak  bedzie git to na podstawki i do akwa , tak z ciekawości  kupić wegiel ? jeśli tak to jaki polecacie ? dostępny  w sklepie nie daleko z AF  i dać go do sumpa zeby wode po filtrować? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na 99% to ukwiał :D płyn lugola zbędny choć nie zaszkodzi, łam korala na wysokości zdrowej tkanki i klej na nowej podstawce bo może być za późno.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam chyba już ok nic więcej złego się już nie dzieje połamane kawałki juz wymoczone w lugolu na 200ml RO 4 krople korale teraz na podstawki i do akwarium będę jeszcze obserwować ten ukwiał a jak się uda to poszuka nowy domek jak narazie dziękuję za pomoc i za zainteresowanie jak będzie się coś działo złego to napiszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.