Skocz do zawartości
Hepatusek

Montipora bielenie Pomocy!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem z jedną z montipor, zdjęcie poniżej.

monti.thumb.jpg.72b7b0ccf2f12c8687e7a0c92ce7187b.jpg

Koral bieleje od dołu ale od góry ładnie rośnie. Co może być przyczyną?

Dziś pomiary:

NO3: 0.75 (tydzień temu było 2)

PO4: 0.04

Ca: 440

kH: 9.4

Mg: 1300

Dozuję:

NO3PO4x - codziennie

Ca - Red Sea codziennie

kH - Red Sea codziennie

Mg - Red Sea codziennie

mikroelementy - Red Sea 4 buteleczki 2 razy w tygodniu po 0.02ml każda

2 razy w tygodniu karmiłam korale Reef Roids z Polylab z boosterem 2 minuty przed podaniem.

Czy miałoby sens podzielić i spróbować uratować górną częśc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada to na nagły skok parametrów. Ne spadło/wzrosło nagle kh? Odłam jak najszybciej zdrowe kawałki i zrób z tego nowa szczepkę.


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak długo trwa to bielenie? jeśli długo np.kilka -kilkanaście dni to może masz ślimaki nagoskrzelne żywiące się własnie montipora 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Tomol napisał:

Wyglada to na nagły skok parametrów. Ne spadło/wzrosło nagle kh? Odłam jak najszybciej zdrowe kawałki i zrób z tego nowa szczepkę.

Nie sądzę, żeby to kH było problemem, pomiary 9.8 - 9.4 w przeciągu 3 tygodni, mierzone hanką.

3 godziny temu, niwre37 napisał:

jak długo trwa to bielenie? jeśli długo np.kilka -kilkanaście dni to może masz ślimaki nagoskrzelne żywiące się własnie montipora 

Myślę, że pierwsze oznaki powolnego bielenia to tak z miesiąc temu były, ale ja myślałam że ona tam będzie wypuszczać nowe polipy a tu niestety klops. Przez ostatnie 2 tygodnie poleciała szybciej.

Wcześniej miałam kraba na gapę który zeżarł jej polipy po prawej stronie ale go złapałam i była eksmisja. Oglądałam cały czas czy może nie ma innych krabów, może małych ale nic nie widać. Jeśli to ślimaki nagoskrzelne to muszą być mikro-malutkie bo nic nie widać gołym okiem. Obawiam się o moje 2 kolejne montipory, które w tym momencie mają się świetnie.

Zawsze wszystkie korale ląduje w dipie zanim je włożę do zbiornika, ale wiem że nie jest on w 100% pewny ale zawsze lepiej coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ślimaki maja około 1mm i ja je najczęściej widziałem wieczorem gdy światło już się ściemniało i było najwięcej niebieskiego ,ja miałem na monti czerwonej i Peltiformis ,na tej pierwszej robiłem podejście przez 3 razy zanim nastał spokój na drugiej 2 razy .Jak włożysz do kąpieli i jeśli są tam te ślimaki to na pewno je zobaczysz bo będą leżały na dnie .

Ja używałem Coral Protec. Może w czasie gdy je kąpałeś były same jaja i niestety Dip ich nie zabił.


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nagoskrzelne raczej w nocy zobaczysz, nie bardzo lubią światło, ew. od spodniej/zacienionej strony korala lub w szczelinach. Ślimaki podgryzają od spodu właśnie, późnej, jak jest ich dużo i nie ma predatora to wyłażą także na całego korala. U mnie też tak było, tzn. monti rosły super, później pojawiły się "ogniska" bielenia, później stanęły i przestały rosnąć. W końcu odłamałem od skałki obróciłem, a tam... ślimory zaczęły już piramidy budować :-) 2 miechy walki i po kłopocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wargacze je zjadają, jeśli nie ma możliwości wyciągnąć i zrobić kąpiel w jakimś dipie.

Mały edit:

Jeśli jest ich już dużo, to rybce może trochę zająć zjedzenie wszystkich, lub ograniczenie populacji. Na czym rzecz jasna ucierpią korale.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. kąpiel w Dipie - Coral Protect;

2. mały H. Chrysus - wg mnie wyjadł resztki ślimaków ze skały oraz te, które zostały po kąpieli lub ew. wykłuły się z jaj;

3. mechaniczna walka - każdego, którego zauważyłem usuwałem przy pomocy wykałaczki - tu dobrze mieć szczepki odczepione od skały;

dwa miesiące walki i czysto...

Edytowane przez pooh (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.