Skocz do zawartości
flcf

Mała ankieta kto jaką sól poleca :)

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, flcf napisał:

czemu nie np Probiotic Reef Salt

Bo probiotyczną bym zastosował, gdybym chciał iśc drogą high tech, przerybione, przewymiarowany odpieniacz białek, adsorbenty, biopelety, do tego wódka lub inne VSV pochodne.

A ja chcę iść metodą bliżej naturalną. Dużo skały, DSB, refugium, zrównoważona obsada rybna, dużo materiału do zasiedlania bakteriami (siporax, gruz koralowy) itd., dostosowany wydajnością odpieniacz na dyszy venturiego a nie na igiełkowej maszynce do mięsa (o ile w ogóle będzie).


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, katani napisał:

ja też od początku będę na docelowej. Nie będę podmieniał całej wody po miesiącu, dwóch lub trzech.

Może to przejęzyczenie, ale co miałeś na myśli, bo nie bardzo rozumiem "Nie będę podmieniał całej wody po miesiącu, dwóch lub trzech"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sensie takim, że po 3 miesiącach zacznie się intensywne zasiedlanie akwarium koralami.

A sól nie będzie będzie cały ten czas docelowa. Nawet robiąc podmianki 10% miesięcznie i przy znacznej konsumpcji po pół roku dalej znaczna część soli w akwarium to będzie sól "startowa". Oczywiście przy intensywnym zasiedlaniu i tak pójdzie już balling i suplementacja więc będzie to miało mniejsze znaczenie.

Każdy ma nieco inne akwarium i inny plan na start.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katani :) pomysłów i planów mamy wiele zobaczysz na żywo jak to będzie jeśli nie zakupisz dużych okazów zapełniając po brzegi akwa i portfel sprzedającego to nie grożą ci szybsze braki niż podmianka nadrobi, ale szkoda teoretyzować to trzeba samemu więc powodzenia i zapału w zakładaniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Probiotic Reef Salt  Aquaforest  +  Bio-Actif  Tropic  Marin .    Na jednej lepiej polipowały ,na drugiej ładniejsze wybarwienie , dlatego teraz mieszanka . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocena jakości soli podczas jej zmiany jest troche subiektywna, zwłaszcza w kontekście wybarwienia czy polipowania.

Żeby ocenić efekty danej soli, trzeba stosować ja przez conajmniej miesiąc, a w praktyce znacznie dłużej. Jeśli podniemiamy 10 % co tydzień, to po czterech podmianach podmienilismy tylko 34,39% wody. Czyli 1/3 to nowa sól a 2/3 to stara. Odpowiedzcie sobie sami czy taka ilość wystarczy na wiarygodną ocenę?

Druga sprawa to czas. W powyższymprzykładzie mówimy o 4 tygodniach. Przez te 4 tygodnie zmieni się nie tylko sól. Korale urosną, zmieni się zapotrzebowanie na suplementy. Nie mówiąc już o zewnętrznych warunkach takich jak czystość odpieniacza (wydajność), pogoda na zewnątrz (temperatura i nasłonecznienie), spadek wydajności cyrkulacji na skutek zabrudzenia pomp, czy nawet zwykła niedyspozycyjność akwarysty, który nie jest w stanie robić wszystkiego z aptekarską dokładnością.

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego kupiłem 10 kg AF żeby zobaczyć jaka różnica będzie pomiędzy poprzednią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie cenie Tropic Marin Pro-reef - za powtarzalność parametrów w kolejnych wiaderkach :) wg mnie wybarwienie korali jest fajne, KH nie jest za duże - jest dość małe bo 6.5 ale można sobie doprawić minimalnie i dojść do 7.15 albo 7.00 co bardzo lubią np Euphillie ale do SPS raczej za małe KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego co napisał @Testerdodałbym jeszcze, że szczególnie startując na jednej i potem zmieniając na drugą skała, piach, siporax biopellety też dojrzewają kilka miesięcy, to samo z glonami w refugium czy DSB.

i pewnie to wszystko razem ma większe znaczenie niż to, czy startujemy na soli ubogiej i potem zmieniamy, czy od razu na docelowej.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś męczyłem się z Kentem, ale szczególnie zadowalających wyników nie miałem...
Ale jak rok temu dostałem do odratowania zaglonione (NO3 60mg/L) morskie, to na Aquaforest Probiotic Reef Salt i kilku adsorberach zbiornik się ładnie wyczyścił. Potem już AF Reef Salt, bo i tak głównie korale miękkie.

W teście @Tester Aquaforest też naprawdę dobrze wyszedł, więc myślę, że warto :) A że w Gliwicach po blisku jest sklep z Aquaforest to już w ogóle bajka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś może mi wyjaśnić jaki jest sens stosowania "bogatej soli" w przypadku dozowania np. ballinga od AF który zawiera micro ?

Ja jadę cały czas na niebieskiej RS i wszystko ma się bardzo dobrze ...

Edytowane przez mathom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2017 o 18:36, egon24 napisał:

Jestem zwolennikiem stosowania od początku soli docelowej

ja tez sądzę że to nie ma znaczenia

po spotkaniu na łódzkim forum

gdzie sądzę że nadal wszyscy/większość uważają że na początek ubogo potem na bogato (ja do tej pory też tak myślałem)

to po mojej skale i doświadczeniach dojrzewania/braku/zatruwania uważam że sól nie miała na to żadnego wpływu a mam dość bogatą

tylko to co skała i jej obumieranie zrobiła z wodą...

tak jak i z obsadą tak i z solą zmieniają się upodobania, nie trzeba się trzymać jednej i tej samej ale 

nie można napisać że zmiana soli nie zostanie zauważona przez organizmy w akwarium przyzwyczajone do soli stosowanej do tej pory

dla jednych lepiej bo dostaną coś czego do tej pory brakowało dla innych przeciwnie

niezależnie od tego jak by nam zmienili nadle skład powietrza (np 10% podmianką) to sporo z nas by kipnęło

niektórzy by czuli dłuższy czas źle, inni nie wiedzieliby co jest nie tak a jeszcze inni odetchnęli pełną piersią....

tak samo z wodą - delikatnie bez szaleństw

moim zdaniem to muszą być bardzo przemyślane decyzje


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy sól jest bogata albo uboga? Ja myślę, że wokół tych określeń narosło sporo mitów, które może kiedyś niosły jakiś element odniesienia do rzeczywistości, ale dzisiaj najczęściej komplikują proste sprawy.

Jeśli chodzi analizę jakościową różnych pierwiastków zawartych w solach to o ile pamiętam testy, to na przykład taka IO wcale nie była uboga ponieważ zawierała sporo przekroczeń w mikroelementach.

Jeśłi chodzi o analizę ilościową to jest jeszcze prościej. Chcemy sól ubogą - trzymamy zasolenie powiedzmy 32ppt. Chcemy sól bogatą, to trzymamy zasolenie 38ppt.

A jeśli dodamy do tego suplementację, to już w ogole koncepcja soli ubogiej czy bogatej upada. Wtedy liczy się tylko, aby sól trzymała parametry i stosunek pomiędzy makroelementami według Reguły Dittmara. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam Kenta

Korale pięknie po Kencie rosną i wyglądają, sól trzyma stabilnie parametry i szybko , dokładnie się rozpuszcza a woda wydaje się krystaliczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tropic Marin Bio-Actif  - tą polecam, u mnie w akwa się sprawdziła  ( ale co "kraj" to obyczaj" :) ) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.