Skocz do zawartości
Bzyk002

Miesiąc bez podmian?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, musze zostawić akwarium na miesiąc "bez opieki" tzn. Karmić ryby będzie mi kolega ale co z podmianami? Akwarium 30L + sump 10L 

Obsada: 2 błazny , gobiodon okinawae, turbo. 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam, że nic wielkiego się nie stanie. Zakładam, że kolega nie będzie karmił tak często jak Ty. Ale to tak nie znając Twojej filtracji ani parametrów wody.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygotuj wodę na podmianę, wsadz do niej małą pompkę lub falownik aby się woda mieszała a kolega zrobi Ci podmianę po 2 tygodniach w 30 litrowym akwarium to będzie zabawa dla niego.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak walczylem z plagami miałem 6 tyg bez podmian oprócz spadku kh i Ca nic nie zauważyłem, akwa się miało dobrze na tyle ze plagi znikły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, waldek123blau napisał:

Przygotuj wodę na podmianę, wsadz do niej małą pompkę lub falownik aby się woda mieszała a kolega zrobi Ci podmianę po 2 tygodniach w 30 litrowym akwarium to będzie zabawa dla niego

Popieram Pana Waldek123blue ,, totalnie posolonego " kolega po takiej podmiance może się zarazi morszczyzną. Pozdrawiam Roman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega bedzie karmił tak co 2 dni, plankton, suplementacje i buffer KH chce podawać przez dozownik automatyczny. Takie pytanie jak długo plankton może być poza lodówką? I jak długo może stać świerza solanka? Oczywiście ciągle mieszana ;)

Ale co do podmiany wody przez kolege to mam mały strach... nigdy nie wiadomo jak to zrobi i czy czegoś nie pomiesza :o

Filtracja u mnie to mały odpieniacz DIY na kostce lipowej który czesto mam wyłączony bo nic nie pieni. Niekiedy go załącze to troche piany zrobi. 

A co myślicie o np. Chemi Pure elite? jest to jakiś wegiel co chwali sie producent ze stosujac go akwarium lecialo 5 lat bez podmian. 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co chcesz plankton trzymać po za lodówką? Kolega nie umie otwierać drzwi lodówki? Solanka jak będzie ruch wody może stać cały czas tak jak w Twoim akwarium. Jak wyjaśnisz kumplowi jak ma zrobić podmianę to nie ma się czego obawiać to nie elektrownia atomowa chyba że tym kumplem jest słodka blondynka wtedy może być różnie!

Po co ci Chemi Pure elite ? W tak małym akwarium wystarczą same podmiany. Odpieniacz włączony co jakiś czas nie zaszkodzi.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, waldek123blau napisał:

Po co chcesz plankton trzymać po za lodówką? Kolega nie umie otwierać drzwi lodówki? Solanka jak będzie ruch wody może stać cały czas tak jak w Twoim akwarium. Jak wyjaśnisz kumplowi jak ma zrobić podmianę to nie ma się czego obawiać to nie elektrownia atomowa chyba że tym kumplem jest słodka blondynka wtedy może być różnie!

Pewnie boi sie ze kolega biorac plankton z lodowki podje co nieco :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Bzyk002 napisał:

A co myślicie o np. Chemi Pure elite? jest to jakiś wegiel co chwali sie producent ze stosujac go akwarium lecialo 5 lat bez podmian. 

Chemi Pure to mieszanka węgla i żywicy ... w rodzaju purigenu i pewno czegoś na fosforany ... rowy ?  tak czy siak można mieć to samo w osobnych woreczkach .. za pół ceny , a elite ma dodatek .. tlenku żelaza 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kasiazUK napisał:

Pewnie boi sie ze kolega biorac plankton z lodowki podje co nieco :D

Po miesiącu nieobecności może wszystko zjeść mniej będzie do sprzątania! he he he


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega to taki troche "Bamber" i lepiej jak nie bedzie mial za dużo na glowie :P

Lodówk musi być pusta bo po miesiącu życie moglo by z niej samo wychodzić :P


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz w punktach jasno na kartce z datami kiedy co ma zrobić i będzie dobrze! Lodówkę można opróżnić, odmrozić, wymyć włożyć plankton i włączyć nic z niej nie wyjdzie a jak włożysz kilka browarów kumpel z pewnością będzie chętniej ci pomagać.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, waldek123blau napisał:

Czyli miałeś spadek Ca i Kh!

tak ale uzupełniałem chlorkiem wapnia i wodorowęglanem sodu co zreszta autor pisał że kolga tez będzie suplementował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jedynie co zauważyłem miedzy podmianami to delikatny spadek KH. Ale przy miesięcznym nie podmienianiu wody spadnie wiecej wartosci... a wodorowęglan sodu to poprostu soda oczyszczona? 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, waldek123blau napisał:

Napisz w punktach jasno na kartce z datami kiedy co ma zrobić i będzie dobrze! Lodówkę można opróżnić, odmrozić, wymyć włożyć plankton i włączyć nic z niej nie wyjdzie a jak włożysz kilka browarów kumpel z pewnością będzie chętniej ci pomagać.

Zgadzam się w 99 %. 1% to nie kilka tylko skrzynka złotego napoju. Niech się napatrzy przy browarku a wyjdą z niego ludzie.;) pozytywnie posolone. Oby kolega nie był aż tak posolony. 

00027499.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Bzyk002 napisał:

U mnie jedynie co zauważyłem miedzy podmianami to delikatny spadek KH. Ale przy miesięcznym nie podmienianiu wody spadnie wiecej wartosci... a wodorowęglan sodu to poprostu soda oczyszczona? 

nie do końca soda ma rożne dodatki a wodorowęglan jest czysciutki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to za soda CZDA? Ja kupiłem zwykłą Dr. Oetker'a (weglany sodu E 500) 

Dla kolegi to cala kista na miesiąc minimum :P 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc spokojnie wytrzyma bez podmian, tylko kolega nie może przesadzić z ilością podawanego pokarmu. Jak przyjedziesz zrobisz podmiankę i będziesz po mału uzupełniał braki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, maciej01 napisał:

Miesiąc spokojnie wytrzyma bez podmian, tylko kolega nie może przesadzić z ilością podawanego pokarmu. Jak przyjedziesz zrobisz podmiankę i będziesz po mału uzupełniał braki.

doklądnie tak, a do wody na podmianki dodaj troche sody (musisz obliczyc ile bedzie dolewane i ile w ramch tego wlejesz sody) i bedzie git. nie panikuj i lepiej niczego nowego tam nie wkładaj, to sie zemści. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za porady ;) zrobie tak że przygotuje koledze z 10L świeżej solanki która bedzie sie cały czas mieszać i może 2 razy podmienić wode :P a reszte ustawie na dozowniku.

 A apropo sody to założyłem kiedyś temat jaki Buffer KH do 30L i tam ludzie pisali żeby kupić normalną sode spożywczą :o

Edytowane przez Bzyk002 (wyświetl historię edycji)

ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedno mogę Ci zagwarantować jak po miesiącu przyjedziesz akwa nie poznasz:)

jak widzisz 1kg Wodorowęglan sodu kosztuje ok 12 zł cena podobna jak sody lecz jest czysciutki a w sodzie różne rzeczy znajdziesz w składzie...

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.