Skocz do zawartości
flcf

Red Sea Reefer 170 - startujemy :)

Rekomendowane odpowiedzi

Ja właśnei z marco chcę małe kawałki i będę je kleił w większe, bardziej przestrzenne konstrukcje za pomocą kleju i patyków pvc.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ułożeniu skały weź pod uwagę kilka rzeczy po pierwsze żebyś miał miejsce na korale czyli jakieś półki uwzględniając miejsce dla ryb do pływania, po drugie warto mieć jakieś kryjówki dla życia i po trzecie nie może być martwych stref jeśli chodzi o cyrkulacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zalewanie zbiorniczka w toku :). Idzie dosyć powoli bo jadę z wodą RODI na bierząco jak leci a leci bardzo powoli ;) Pewnie dziś nie uda mi się wszystkiego zalać :(. 

Skała ułożona (mam nadzieje, że będzie ok) 

Piasek wrzucony - piasek BT dwie gradacje drobna i grubsza - pomieszane.

Skała jak i piasek oczywiście suche :) Woda którą wlewam to też czyste RODI a solenie będzie na samym końcu. 

IMG_20171104_171822.thumb.jpg.d70d56b98518b9b5d02e9ccae3a9fe99.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś faktycznie pokruszyc ja, może fajnie by się odlupaly jakieś kawałki.Chwile trzeba było się wstrzymać z piachem.Zawsze mógłbyś coś zmienić, przestawić.Lewa skala nie za blisko szyby?


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Pablo120288 napisał:

Mogłeś faktycznie pokruszyc ja, może fajnie by się odlupaly jakieś kawałki.Chwile trzeba było się wstrzymać z piachem.Zawsze mógłbyś coś zmienić, przestawić.Lewa skala nie za blisko szyby?

Co do lewej skały to jest blisko ale bez problemu przejadę tam czyścikiem :)

Co do ułożenia to powiem szczerze, że bałem się jak je rozłupię i będę miał małe kawałki to będzie mi się wszystko walić itp :) Czy to błąd? ;) Nie wiem zobaczymy :)

PS. a dlaczego nie można w razie czego przestawiać jak jest piach? moim zdaniem nawet stabilniej by było jak jest piach :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala musi leżec na szkle.Jeśli podejdzie jakies  grusze ziarenko i przesuniesz tak skalę moze powstać rysa.I tylko modlić się żeby nie strzeliło dno.Kiedyś załatwiłem tak zbiornik z tanganika :)


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Pablo120288 napisał:

Skala musi leżec na szkle.Jeśli podejdzie jakies  grusze ziarenko i przesuniesz tak skalę moze powstać rysa.I tylko modlić się żeby nie strzeliło dno.Kiedyś załatwiłem tak zbiornik z tanganika :)

No toś mnie Panie nastraszył ;) Ale mam nadzieje, ze jednak wszystko będzie cacy :) Narazie nic nie przesuwam :) Zobaczymy jak to będzie jak już "mgła" zejdzie i będzie wszystko widoczne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze ułożenie było najlepsze, ale ja bym spróbował skałę rozłupać na mniejsze kawałki, żeby były płaskie półki do ustawienia korali. No i z większej ilości mniejszych kawałków lepiej by to wyglądało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, maciej01 napisał:

Pierwsze ułożenie było najlepsze, ale ja bym spróbował skałę rozłupać na mniejsze kawałki, żeby były płaskie półki do ustawienia korali. No i z większej ilości mniejszych kawałków lepiej by to wyglądało.

Ja też uważam, że to pierwsze ułożenie było najlepsze, ale niestety nie do końca stabilne. To które mam teraz jest stabilniejsze :), no chyba że jak włączę pompy to życie pokażę coś innego ;)

Co do skał to zawsze mogę górne skały wyjąć i rozłupać układając je na górze na nowo - ale czy muszą być płaskie? Na takich mniej regularnych korale nie będą rosnąć? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie muszą, ale wygodniej postawić podstawki z koralami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne ambitne pytanie ;) Mam zalany cały zbiornik RODI włączyłem obieg i cyrkulację, ale woda jest jak widać na zdjęciu jeszcze trochę mętna - jak to po zalaniu zbiornika. Grzałka oczywiście też działa - jest 25*. 

Czy mam wodę od razu zasalać czy muszę poczekać aż będzie krystalicznie przejrzysta? (wskaźnik TDS jak włożę do akwarium wskazuje mi teraz 49PPM) a zalewane oczywiście RODI 000.

IMG_20171105_184707.thumb.jpg.848d0a4aa3ce494f2c94a669e7a8f572.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że TDS pokazuje inną wartość to normalne. Do wody przenikają gazy z powietrza, skała też coś puszcza. Nie przejmuj się. Jak zasolisz to zrób test TDS :D


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, katani napisał:

To, że TDS pokazuje inną wartość to normalne. Do wody przenikają gazy z powietrza, skała też coś puszcza. Nie przejmuj się. Jak zasolisz to zrób test TDS :D

Ale mogę od razu zasalać, tak? Nie muszę czekać aż "mgła" opadnie i będzie kryształ woda? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, możesz od razu solić. Test TDS na słonej wodzie nic nie da i nie wiem po co go robić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla zabawy ;] Właśnie skoro przejmuje się na świeżo zalanej "czystej wodzie" warto w celach eksperymentalnych zmierzyć solankę.

A jeszcze lepiej poczytac co pokazuje TDS. I dlaczego "czysta woda" przewodzi prąd.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katani Ty to żartowniś jesteś

po co mu robić test przewodności w zasolonej wodzie jak doda tyle mikro makro i jeszcze związków chemicznych 

że mógłby w szklanych rurkach z tą wodą zrobić sobie przewody do zasilania niedużego trafo :)

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, flcf napisał:

Ale mogę od razu zasalać, tak? Nie muszę czekać aż "mgła" opadnie i będzie kryształ woda? :)

Kiedyś sprzedawałem pompy i z tego co pamiętam te do wody demineralizowanej miały specjalne wykonania materiałowe bo taka woda jest  wbrew pozorom bardzo agresywna (głównie chodziło o uszczelnienia). W żadnym wypadku sprzęt akwarystyczny nie powinien w niej pracować - dlatego posól ją chociaż trochę a potem się zastanawiaj czy dosolić od razu czy jak się wyklaruje.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest o niższym napięciu powierzchniowym  i nie agresywna tylko łatwiej leci przez uszczelki 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rafau napisał:

Jak oceniasz głośność pompy Aqua Nova N-RMC 4000 ? 

To znaczy z tą głośnością to jest jednak sprawa bardzo indywidualna mi nie przeszkadza, ale ją słyszę. Natomiast moją żonę bardzo irytuję. Ale dodam, że akwarium jest w sypialni i stoi metr od nas... a Ona jest jednak wyczulona na wszelkie dźwięki... Ale ja osobiście jeszcze uważam, że porwałem się z motyką na Księżyc.. kupiłem o wiele za dużą pompę w stosunku do zestawu. Nie wiem, czy jednak jej nie wymienie na małą 1073.020 - do mojego baniaka będzie w sam raz a tej pompy w życiu nie wykorzystam. Tak że w razie czego będzie na sprzedaż za jakieś fajnie pieniądze :D hehe (nówka 2 lata gwarancji jeśli dobrze pamiętam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę Aqua Nova zwróciłem w trybie ekspresowym po pierwszym uruchomieniu :). Polecam zrobić to samo lub zatrzymać jako pompę rezerwową, przy założeniu, że akwarium docelowo ma stać w sypialni. Co do Tunze, po zakupie 030 przekonałem się, że modele Silence z ciszą nie mają nic wspólnego, sama pompa natomiast jest nie do zdarcia. :)  Do Twojego Reefera (zalecany przez producenta przepływ to 2000l\h) polecam niesłyszalną wręcz, niedocenianą pompę AquaMedic DC Runner 3.1. Sam w swojej 170-tce używałem modelu 2.1 i wszystko świetnie grało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rafau napisał:

Pompę Aqua Nova zwróciłem w trybie ekspresowym po pierwszym uruchomieniu :). Polecam zrobić to samo lub zatrzymać jako pompę rezerwową, przy założeniu, że akwarium docelowo ma stać w sypialni. Co do Tunze, po zakupie 030 przekonałem się, że modele Silence z ciszą nie mają nic wspólnego, sama pompa natomiast jest nie do zdarcia. :)  Do Twojego Reefera (zalecany przez producenta przepływ to 2000l\h) polecam niesłyszalną wręcz, niedocenianą pompę AquaMedic DC Runner 3.1. Sam w swojej 170-tce używałem modelu 2.1 i wszystko świetnie grało. 

Dzięki śliczne za rady :) Tak jak pisałem jeśli chodzi o mnie to nawet nie narzekam za bardzo ale mojej żonie to jednak przeszkadza :) - na pewno gdyby nie stało akwarium w sypialni to bym to zostawił :) A jeśli chodzi o tą tunze to rzeczywiście są takie głośne? Słyszałem właśnie dużo pozytywnych opinii o ich pracy że są ciche i znośne (dokładnie o tym modelu 020) - u Ciebie było inaczej? ps a w porównaniu do tej Aquanovy?

PS. a co do pompy AquaMedic DC Runner 3.1 to lepsza będzie nić ta 2.1, której Ty używałeś? 

PPS. a co do reefera to małe pytanko czy woda z dolewki automatycznej ma tak bbaaarrrdzo powoli kapać po kropelne nawet jak cały spławik jest na samym dole? :) Czy woda leci normalnie? Bo widziałem dolewki że jak nie było poziomu to po prostu dolewało - chwila moment i jak się poziom wyrównał to się zamykała a u mnie to leci po kropelce ubytek jest uzupełniany praktycznie cały czas :)

Z góry dziękuję za pomoc :) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój model Tunze to najgłośniejsza pompa z którą się spotkałem. Słyszałem skrajne opinie, jedni chwalą inni nie. DC Runner 2.1 używałem wg. zaleceń producenta, ale naddatek, który posiada 3.1 będzie idealny do Twojego Akwarium. 

Ze zbiornika dolewki wyprowadzony jest czarny wężyk z trójnikiem, znajdziesz tam biały zaworek, który ogranicza przepływ wody. Odkręć prawie na maksimum, upewniwszy się wcześniej, że z zaworu nie wydostają się krople wody, powinno to przyśpieszyć dozowanie wody .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaMedic DC Runner 2.1 to szmelc jak nie wiem co . Ciągłe zmiany wydajności ,słaba wydajność ,turkotanie,wreszcie zaczęła stawać .Odesłana na gwarancji wróciła jako sprawna po ponad 40 dniach .Teraz miesza wodę .
Teraz mam Reef Octopus VarioS 2 , to jest po prostu mercedes , niesłyszalna ,i wyjątkowo stabilna ,od montażu już kilka miesięcy stała wydajność .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, flcf napisał:

PPS. a co do reefera to małe pytanko czy woda z dolewki automatycznej ma tak bbaaarrrdzo powoli kapać po kropelne nawet jak cały spławik jest na samym dole? :) Czy woda leci normalnie? Bo widziałem dolewki że jak nie było poziomu to po prostu dolewało - chwila moment i jak się poziom wyrównał to się zamykała a u mnie to leci po kropelce ubytek jest uzupełniany praktycznie cały czas :)

 

w dolewce jest zawór którym regulujesz przepływ wody musisz go sobie ustawić tak żeby pompa ci nie chlupała no i oczywiście czas musi być dolewki dostosowany do obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.