Skocz do zawartości
flcf

Red Sea Reefer 170 - startujemy :)

Rekomendowane odpowiedzi

nie przepłynie jest marna szansa że różnica wysokości skompensuje przepływ na poziomie 2000 łącznie...

jakim przekrojem chcesz to pchać?

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, marcinsoroka napisał:

nie przepłynie jest marna szansa że różnica wysokości skompensuje przepływ na poziomie 2000 łącznie...

jakim przekrojem chcesz to pchać?

 

Czyli jak? :) Bo nie do końca rozumiem - to znaczy że na maxa nie przepłynie nawet 2000l jeśli zadane ma 4000? czy coś nie zrozumiałem? :)

Od pompy leci to rurą 20mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ilośc wody jaka może krążyć między sumpem a akwarium zależy nie tylko od pompy, ale od wielkości przelewu oraz od średnicy spływu. Jak dasz pompę 10k a rurkę spływu 20mm to wypompujesz wodę z sumpa i ona będzie dopiero powoli spływać.

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak nie ma szans bo pompa nie uwzględnia różnicy wysokości pewnie około 1m może troche lepiej

tym samym jest mała szansa a w rurce 20mm już bardzo mała szansa żeby taki przepływ zachować

to jest bardzo łatwo zmierzyć jak masz puste aku sprawdzić ile nalało się wody

z dołu do góry i w jakim czasie i będziesz wiedział ile na godzinę leci

słup wody ma dość drastyczne ciśnienie na wirnik trzeba fizycznie zmierzyć albo kupić przepływomierz elektronicny i pomierzyć to 

kolega niedawno dawał link z allegro

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozumiem, ale w takim razie nie ma za bardzo znaczenia czy dam pompę na pierwszy bieg czy na ostatni (od około 2000l/h do 4000l.h wg producenta) Jeśli uda się wyregulować dobrze spływ itp to może lecieć mocniej czy słabiej jeśli ją wyciska itp? 

Edytowane przez flcf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za 45 zł

nie o to mi chodziło Katani tylko o to że fizycznie nie da się tyle przepompować

chyba że pompką w poziomie bo wtedy nie ma ciśnienia na wirnik rekursywnego

wyobraź sobie flcf 2 m sześcienne wody w godzinę... 

nalewałeś kiedyś wodę do stawu? nawet małego?


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, marcinsoroka napisał:

za 45 zł

nie o to mi chodziło Katani tylko o to że fizycznie nie da się tyle przepompować

chyba że pompką w poziomie bo wtedy nie ma ciśnienia na wirnik rekursywnego

wyobraź sobie flcf 2 m sześcienne wody w godzinę... 

nalewałeś kiedyś wodę do stawu? nawet małego?

Naprawdę wiem o co Ci chodzi - rozumiem to doskonale :) Ja wychodzę z założenia że ktoś kto projektował to akwarium i przekroje jego rur wszystko to wziął pod uwagę i jest ok :) (przynajmniej mocno w to wierzę ;) ). Mi najbardziej się rozchodzi o głośność pompy którą chcę ograniczyć i sprawdzam na którym "biegu" pójdzie najciszej i dlatego pytam czy jeśli będzie ustawiona na pierwszy czy dziesiąty bieg to czy coś się złego może stać ( zakładając że na pierwszym i ostatnim oczywiście jest dobrze wyregulowany spływ i stały poziom w sumpie) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz puszkę przelewową czy masz zewnętrzny spływ?

pamiętaj że spływ jest regulowany tylko średnicami rurek w dół i wysokością grzebienia przelewowego

nota bene tak na prawdę tylko ustalonym poziomiem wody w górnym akwarium

powrót jest mniejszy zawsze jeśli się to dobrze skonstruuje

ale żeby pompa 4000 l/h na full była w stanie wydolić 2000l 

z taką rożnicą poziomów to z mechaniki płynów jest to absolutnie niewykonalne na wirnikach 

stosowanych w zwykłych pompach akwarystycznych bo ich siła NIE jest taka jak w pompach tłokowych mechanicznych z silnikami

tu nie ma przełożenia między Nm silnka a ukosem łopat wirnika

NIC się nie stanie

będzie głośniej lub ciszej

zazwyczaj tego typu sprzętu najciszej chodzą na około 30-50% (z doświadczenia)

więc warto mieć mocno przeskalowane pompy o wtedy chodzą cicho z drugiej strony

ze względu na ciśnienie wody na wirnik z góry jest pewna minimalna prędkość gdzie wirnik będzie się kręcił

a woda nie popłynie ...

Edytowane przez marcinsoroka (wyświetl historię edycji)

tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stanie. Potestuj na różnych biegach wydajności i będziesz wiedział ile wydoła hydraulika w Twoim akwarium. Teoretycznie pompa powinna mieć wydajność 10 razy pojemność akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i osobiście uważam że to 

2 minuty temu, maciej01 napisał:

eoretycznie pompa powinna mieć wydajność 10 razy pojemność akwarium.

jest za mało bo jest to prawda dla panelu na tym samym poziomie

a nie z sumpem przy różnicy poziomów

pytanie powinno być inne

ile razy woda powinna w ciągu godziny faktycznie okrążyć

akwarium 3-5 czy 10 razy ja tego nie wiem i dlatego nie mam pojęcia jaka jest prawidłowa odpowiedź

moim zdaniem nawet 2-3 krotna wymiana wody w akwarium w ciągu godziny wystarczy

jest świetnie natleniona, da się przefiltrować mechanicznie i biologicznie, cyrkulatory robią i tak swoje

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super :) Bardzo Wam dziękuję za pomoc :) 

marcinsoroka dzięki za piękne wytłumaczenie co i jak :) Doceniam :) co do mojej hydrauliki to mam normalny komin i tam wszystkie rurki - mogę regulować spływ (przymknąć lub odkręcić) żeby przepływ był płynny w zależności właśnie od tego na jakim biegu pójdzie pompa.

 

2 minuty temu, marcinsoroka napisał:

i osobiście uważam że to 

jest za mało bo jest to prawda dla panelu na tym samym poziomie

a nie z sumpem przy różnicy poziomów

pytanie powinno być inne

ile razy woda powinna w ciągu godziny faktycznie okrążyć

akwarium 3-5 czy 10 razy ja tego nie wiem i dlatego nie mam pojęcia jaka jest prawidłowa odpowiedź

moim zdaniem nawet 2-3 krotna wymiana wody w akwarium w ciągu godziny wystarczy

jest świetnie natleniona, da się przefiltrować mechanicznie i biologicznie, cyrkulatory robią i tak swoje

 

Co do faktów technicznych to się sugerowałem tym, że producent napisał, że do tego zestawu powinna być pompa i przepływie 2000l - a czy Oni wzieli pod uwagę te wszystkie zależności to tego już nie wiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to super ja nad swoim kominem cały czas się zastanawiam

myślę że jak wszyscy zrobię 2x 32 spływ i 1 x 32 lub 25 powrót 

(raczej 32 powrót) chcę zastosować LocLine 32mm podwójny

będę miał w akwarium 270 l w sumie jakieś 90 może 70 czyli łącznie maks 350

i chcę to załatwić pompą obiegową 12000 l ustawioną na jakieś 25-35% mocy

ogólnie na godzinę chcę obrócić jakieś 1-1,3 m sześciennego wody

jeśli to się uda na takim przepływie to sądzę że jedyne co będę słyszał to ciurkanie wody

wpadającej do rurek 32mm co i tak będzie dość głośne

i będę musiał rozbić strumień jakimiś siatkami skośnymi w rurach spływowych spływie


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, marcinsoroka napisał:

i osobiście uważam że to 

jest za mało bo jest to prawda dla panelu na tym samym poziomie

a nie z sumpem przy różnicy poziomów

pytanie powinno być inne

ile razy woda powinna w ciągu godziny faktycznie okrążyć

akwarium 3-5 czy 10 razy ja tego nie wiem i dlatego nie mam pojęcia jaka jest prawidłowa odpowiedź

moim zdaniem nawet 2-3 krotna wymiana wody w akwarium w ciągu godziny wystarczy

jest świetnie natleniona, da się przefiltrować mechanicznie i biologicznie, cyrkulatory robią i tak swoje

 

Zdecyduj się czy jest za mało, czy wystarczy. Z tego co wiem to powinno być 10 razy pojemność akwarium. Po to kupuje się pompy regulowane, żeby sobie dopasować wydajność. Ale nie można też sporo przesadzać w żadną stronę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, maciej01 napisał:

Ale nie można też sporo przesadzać w żadną stronę.

a w oceanie jak często ta sama woda powraca w to samo miejsce? ;)

to chyba jest bardziej pytanie do np Testa :) pewnie Pan biolog by nam odpowiedział

na pytanie ile razy na godzinę woda powinna okrążyć akwarium i sumpa łacznie

ktoś w ogóle kiedyś poruszał taki temat? nie nawiązuję tutaj pytanie w ogóle do wydajności pomp obiegowych

Jak to z tą wodą jest?


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tam nie ma odpowiedzi fizycznie ile razy woda ma okrążyć

poza tym o ile cenię artykuły Bartka bo są po prostu poparte niesamowitą wiedzą doświadczeniem i fascynacją

to dobranie pompy tak jak opisał nie uwzględniając przekrojów rur no cóż - to oczywisty błąd

i o ile założenia ogólne są oczywiste to chciałbym wiedzieć konkretnie ;) tak jak paramtery NO2 czy PO4... 

od do - ok      powyżej za bardzo, poniżej masakra... pewnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi ale :) ciekawość jest

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to jest szukanie dziury w całym. Niektóre pompy mają w instrukcji, na wykresie podaną wydajność netto przy uwzględnieniu wysokości podnoszenia. Jak przejrzeć stare tematy na temat wydajności, wielkości obiegu to odpowiedzi są różne 3, 5, 8, 10 razy pojemność akwarium. Najczęściej jest to 8-10. Według mnie około 10 razy brutto powinno wystarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, rafau napisał:

@SU1 : odpowietrzyłeś wirnik ? opowiadaj proszę jak ? ;)

Zależy od pompy , jednej wystarczy włączenie w pionie pod wodą  ( wirnik w górę ) inne otwieram zalewam komorę wirnika i składam .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa s2 ABSOLUTNIE niesłyszalna :) może faktycznie zalegało powietrze , tudzież musiała dotrzeć się ? @flcf: przepraszam, już więcej nie będę spamował po Twoim wątku, ale chciałem sprostować.

Edytowane przez rafau (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie proszę. Czy mogę wyłączać na noc fliltr fluidyzacyjny, w którym mam węgiel aktywny? 

Czy raczej musi działać bez przerwy? 

PS. Mam filtr multi reactor Aqua Medic M - naprawdę bardzo fajny - pompa nie słyszalna ale słyszę szum spływającej wody z niego do sumpa (wiem, że to nie jest najbrzydszy możliwy dźwięk, ale jednak spać przy kranie z którego leci cały czas woda też średnia przyjemność :)

Zastanawiałem się czy go nie podłączyć do wyłącznika czasowego tak żeby na noc się jednak wyłączał. Tylko cały czas się zastanawiam czy tak mogę zrobić - czy to nie wpłynie jakoś negatywnie na system/filtr/węgiel :)

z góry dzięki za modre słowo ;)

IMG_20171108_131601.thumb.jpg.2d9a43057817087a3a7ab4ed6b62e867.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jak przedłużysz wylot z filtra czyli dołożysz rurkę aby dochodziła do lustra wody a wtedy usłyszysz błogą ciszę.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, waldek123blau napisał:

Wystarczy jak przedłużysz wylot z filtra czyli dołożysz rurkę aby dochodziła do lustra wody a wtedy usłyszysz błogą ciszę.

No i to by było najlepsze ;) Ale niestety nie da się tego zrobić w tym filtrze ze względu na jego budowę - on nie odprowadza wody rurką tylko bezpośrednio po ściankach (wewnętrznych) do sumpa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To owiń go gąbką tak aby stłumić odgłosy.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, waldek123blau napisał:

To owiń go gąbką tak aby stłumić odgłosy.

Gąbka tam nie wejdzie bo to jest jakby cylinder w cylindrze i pomiędzy nimi leci woda - ale dzięki wielkie za pomysł - sprawdzę co będzie jak bym włożył pomiędzy nie trochę waty! :) Żeby tylko górą nie przelało ;)

Dziś zrobiłem jeszcze raz testy i w sumie podobnie jak poprzednio ;) Ale to przecież dopiero 8 dni :)

Temperatura: 25*

Zasolenie: 35 PPT (dosoliłem troszkę ;)

PH: 8,01

KH: 8,6 dKH

No2: 0,2

No3: 0,5

PO4: 0

Ca: 410 ppm

Mg: 1440 ppm

Edytowane przez flcf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o owinięcie w środku tylko owinięcie całego filtra na zewnątrz wtedy stłumisz wszystkie odgłosy.

Do środka nic nie wkładaj bo zakłócisz pracę filtra.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.