Skocz do zawartości
flcf

Red Sea Reefer 170 - startujemy :)

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie ułożona skałka, tak „normalnie” bo te ułożenia z jakimiś półkami itd to porażka wizualna jakaś
Czekam na dalszy rozwój wydarzeń, życzę powodzenia [emoji16]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Paskud097 napisał:

Fajnie ułożona skałka, tak „normalnie” bo te ułożenia z jakimiś półkami itd to porażka wizualna jakaś
Czekam na dalszy rozwój wydarzeń, życzę powodzenia [emoji16]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Dzięki za miłe słowa :) Narazie jestem na etapie dosyć długiego już dojrzewania i mam "okrzemkowo" które nie odpuszcza :) Ale szczerze mówiąc to nigdzie mi się za bardzo nie spieszy bo ostatnio nawet mam kiepsko z czasem więc niech na spokojnie sobie dojrzewa :)

Mam nadzieje, że uda mi się coś fajnego z tego zrobić :) czas pokaże :)

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanko. Ile u Was (jeśli mieliście oczywiście) utrzymywały się okrzmki podczas dojrzewania akwarium?

Bo czytam przeróżne opisy startów akwariów i wszędzie  jak są okrzemki na starcie to często mało i przez dzień, czy dwa albo do tygodnia.

U mnie zaczęły się pojawiać po 2 miesiącach od startu i to prawie 20 dni temu... i nie widzę żeby coś miało odpuścić... 

Wiem, że trzeba być cierpliwym ;) i chyba jestem jak przez trzy miesiące poza bakteriami nic nie wpuściłem jeszcze ;) Ale wolę jednak zapytać :)

 

IMG_20180120_185454.thumb.jpg.2a16f0e1fe4e0c84f4f4fb820a886dd5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może niech się wypowiedzą inni ale ja bym na twoim miejscu lał bakterkie i dodał Bioclean 1 ;) mi pomogło w ciągu 7 dni cały nalot zszedł no i pytanie czy nie warto jakiegoś życia dodać na próbę jak się będzie zachowywało :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, flcf napisał:

Małe pytanko. Ile u Was (jeśli mieliście oczywiście) utrzymywały się okrzmki podczas dojrzewania akwarium?

Hey,

 

U mnie w sumpie po włączeniu światła okrzemki pojawiły się po kilku dniach, po tygodniu od pojawienia dno było brązowe. Na okrzemkach natychmiast zaczęło rozwijać się dino a pewnie miejscowo również cyjano. Taka niezła, barwna, i ciekawa mieszanka była. Po miesiącu od startu po okrzemkach i dino prawie nie ma śladu.

Ale ja dodawałem po trochę żywej wody, żywego piachu, żywą skałę z 5 różnych zbiorników.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Adifoto napisał:

może niech się wypowiedzą inni ale ja bym na twoim miejscu lał bakterkie i dodał Bioclean 1 ;) mi pomogło w ciągu 7 dni cały nalot zszedł no i pytanie czy nie warto jakiegoś życia dodać na próbę jak się będzie zachowywało :) 

Bakterie oczywiście dodaję cały czas, tak że z tej strony na pewno wszystko jest ok. Biorąc pod uwagę, że to jednak jeszcze dojrzewanie poczekam trochę i w razie czego będę myślał nad jakimiś innymi krokami :)

 

9 godzin temu, katani napisał:

Hey,

 

U mnie w sumpie po włączeniu światła okrzemki pojawiły się po kilku dniach, po tygodniu od pojawienia dno było brązowe. Na okrzemkach natychmiast zaczęło rozwijać się dino a pewnie miejscowo również cyjano. Taka niezła, barwna, i ciekawa mieszanka była. Po miesiącu od startu po okrzemkach i dino prawie nie ma śladu.

Ale ja dodawałem po trochę żywej wody, żywego piachu, żywą skałę z 5 różnych zbiorników.

No powiem Ci, że musisz mieć niesamowitą florę bakteryjną :D jak z pięciu dojrzałych zbiorników :) Super - ja miałem tylko 2kg tego żywego gruzu. Narazie okrzemki nie dają za wygraną, ale jeszcze chyba poczekam i zobaczę czy zaczną odpuszczać, bo przecież wiecznie siedzieć na skałach nie będą :)

Ty pisałeś o okrzemkach, dino i cyjano w DSB tak? Powiem Ci że jak kiedyś bym się dorobił jakiegoś większego zbiornika to też bym chciał iść bardziej w stronę DSB  i refugium :)

Pozdrawiam! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od planowanej obsady.

Oprócz bakterii z innych zbiorników dawałem na start BIO S od AF oraz biodigest, teraz daję PRO BIO S. Już mi siękończą więc pójdzie znów albo biodigest albo microbelift special blend.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w sumie po co, ale powtórzę się.

Dojrzewanie to zamykanie cyklu azotowego.

Źródło azotu, fosforu to organika. System (bakterie) dojrzewając zamieniają te produkty organiczne w amoniak, azotyny i na końcu azotany. Jeśli organiki jest dużo to system dłużej dojrzewa. Glony to nie plaga a efekt uboczny dojrzewania. Nadwyżki azotanów czy fosforanów odprowadza się z systemu poprzez namnażanie się bakterii a potem ich usuwanie przez odpieniacz. Nadwyżki azotanów są również przyczyną "wzrostu" glonów. A o stosunku poziomu azotanów do fosforanów nie będę pisał bo to  zbyt szczegółowe.

U Ciebie moim zdaniem jest taki problem, że nie ma co dojrzewać. Nie ma organiki w systemie. Jest "sterylna" woda, "sterylna skała", jedynie 2 kg żywego gruzu.

Rozbujaj czymś ten system. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Nalesnick napisał:

Nie wiem w sumie po co, ale powtórzę się.

Dojrzewanie to zamykanie cyklu azotowego.

Źródło azotu, fosforu to organika. System (bakterie) dojrzewając zamieniają te produkty organiczne w amoniak, azotyny i na końcu azotany. Jeśli organiki jest dużo to system dłużej dojrzewa. Glony to nie plaga a efekt uboczny dojrzewania. Nadwyżki azotanów czy fosforanów odprowadza się z systemu poprzez namnażanie się bakterii a potem ich usuwanie przez odpieniacz. Nadwyżki azotanów są również przyczyną "wzrostu" glonów. A o stosunku poziomu azotanów do fosforanów nie będę pisał bo to  zbyt szczegółowe.

U Ciebie moim zdaniem jest taki problem, że nie ma co dojrzewać. Nie ma organiki w systemie. Jest "sterylna" woda, "sterylna skała", jedynie 2 kg żywego gruzu.

Rozbujaj czymś ten system. 

Przyznaję Ci 100% racji i się zgadzam oczywiście :) Tylko po wsadzeniu tego gruzu tak mi pierdzielneło okrzemkami że mam rudo w akwarium od góry aż do dołu :) I zastanawiałem się właśnie czy wrzucać np tą krewetkę czy coś od razu czy poczekać aż te okrzemki zejdą? 

Na początek wrzucę coś martwego a później będę musiał się przejechać do sklepu i kupić jakieś życie typu ekpia czyszcząca czy coś? PS> a co mogę Twoim zdaniem z takiej ekipy dołączyć żeby było w miarę ok? 

Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądał mój piasek w sumpie po włączeniu światła:

20180109_223626

Tak 10 dni później:

20180119_211153

Teraz jest prawie całkiem czysty.

Jakie znaczenie mają okrzemki... Przyjdą i pójdą.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie wrzuć coś martwego i obserwuj parametry

organika musi rozpedzic system - jak amoniak zejdzie do zera, azotyny do zera i pojawią sie azotany to i rusza glony

wtedy będzie to świadczyło że system się zamknął i działa, można wtedy powolutku dodawać życia czyli znów rozpędzać system

na poczatku moga być jakieś zjadacze glonów chociaż ja średnio wierzę w ich skuteczność - lepsze w nich jest to, że rozpędzają system

bakterie to jak najbardziej - ale bakterie musza mieć co przerabiac - czyli znów wracamy do koniecznej organiki

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzuciłem dziś do skarpety filtracyjnej trzy małe krewetki z mrożonek :) Zobaczymy co się podzieje ;)

PS, ktoś się orientuje może po jakim czasie mam je usunąć?

Jeszcze jedno pytanko zauważyłem, że spadło mi zasolenie do 33ppt (z 35) czemu się tak mogło stać jak w sumie w akwarium nic się nie dzieje? :) 

aha no i jeszcze PH mam 7,88 od jakiegoś czasu a od początku miałem ponad 8... może tak być? Czymś będzie trzeba to zniwelować? No i od czego mogło spaść? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Okrzemki mogą wypuszczać mikro bąbelki powietrza? 

Okrzemki nadal nie odpuszczają - nawet przybierają na sile, ale zastanawia mnie fakt że uwalniają bardzo dużo mikro bąbelków do wody.

Zastanawiam się czy to nie dino ale wygląda ewidentnie na okrzemki - ale dino jeszcze nigdy nie miałem więc nie wiem :) 

IMG_20180130_180407.thumb.jpg.4bc4b504fb6ba24c8377b0ad96bffcbc.jpg

PS> te maleńkie kropeczki to są bąbelki powietrza - ale są naprawdę mikro :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to okrzemki, a czy mogą wypuszczać bąbelki powietrza to nie wiem bo nigdy okrzemek nie miałem. Dino miałem dwa razy i wygląda trochę inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki mają swoją miesięcznicę ;) i nie odpuszczają :) Zastanawiam się już powoli czy nie włożyć Sera silicate clear :)

Po włożeniu do sumpa pięciu martwych krewetek do skarpety filtracyjnej (ponad tydzień temu) można powiedzieć że nic się nie zmieniło :) No2:O a No3:0,25.

Chyba wyjmę już te rozkładające się krewetki bo i tak nic nie dały :) - chyba że po prostu wszystko już jest ok i bakterie się zajęły swoją rolą i dlatego tak jest :)

Oczywiście jak widzicie nie jestem niecierpliwym człowiekiem bo akwarium ma już blisko 4 miesiące i nadal jest puste :) i nie zależy mi na włożeniu od razy wszystkiego na gotowo i nigdzie mi się nie spieszy - ale zastanawiam się czy powoli nie będę już czegoś wpuszczał, wkładać - tylko jeszcze te okrzemki szpecą mi wszystko bo wygląda to masakrycznie. 

Zdjęcie w świetle naturalnym - dobrze widać co i jak :)

IMG_20180206_131905.thumb.jpg.7cf9d45bb902fc04b96d08cec53d9b50.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ty masz glony albo cokolwiek innego co może konkurować z okrzemkami?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, katani napisał:

Czy ty masz glony albo cokolwiek innego co może konkurować z okrzemkami?

Nie mam żadnych glonów, tylko te okrzemki.

Ale zazwyczaj przy dojrzewaniu ludziom się one też pojawiają ale dosyć szybko znikają a u mnie delikatnie rzecz ujmując nie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ustawioną lampę, zwłaszcza jaka maksymalna moc kanału uv?

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Pawflo napisał:

Jak masz ustawioną lampę, zwłaszcza jaka maksymalna moc kanału uv?

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

Świece dziennie około 5 godzin bardziej ze światłem niebieskawym - czasem włączam też inne od czasu do czasu żeby się nie nudzić :) - oczywiście nie świecę jeszcze docelowo i nie mam ustawionego żadnego periodyku w lampie. A lampa to Maxspect Ethereal - szczerze mówiąc to nie wiem ile ma sam kanał uv. A ma to znaczenie co do tych okrzemek? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to samo akwarium i tą samą lampe i mialem problem z okrzemkami jak za dużo świeciłem uv i niebieskim, a za mało białym(6500k). Wydaje mi sie, że jak jest niedoświetlone akwarium światłem białym to właśnie wywala okrzemki, choćby dlatego, że nie mają konkurencji z glonami zielonymi, które bez światła dziennego nie chcą rosnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Pawflo napisał:

Ja mam to samo akwarium i tą samą lampe i mialem problem z okrzemkami jak za dużo świeciłem uv i niebieskim, a za mało białym(6500k). Wydaje mi sie, że jak jest niedoświetlone akwarium światłem białym to właśnie wywala okrzemki, choćby dlatego, że nie mają konkurencji z glonami zielonymi, które bez światła dziennego nie chcą rosnąć.

No ale jak Ci się ten problem rozwiązał? Bo rozumiem że piszesz cały czas o dojrzewaniu - a później już wszystko było ok? Czy okrzemki wracały? Jak to teraz u Ciebie wygląda? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj z sera silicate clear.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw światło docelowo a zobaczysz że za kilka dni okrzemki zaczną się cofać a pojawią się glony zielone  . Za dużo kombinujesz . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No ale jak Ci się ten problem rozwiązał? Bo rozumiem że piszesz cały czas o dojrzewaniu - a później już wszystko było ok? Czy okrzemki wracały? Jak to teraz u Ciebie wygląda? 
Mam akwa od lipca, startowałem na suchej skale i dopiero teraz mogę powiedzieć, że załapało i zaczyna to jakoś funkcjonować. Może to przypadek , ale u mnie jak zmiejszyłem kanał uv z 85 do 40%, a zwiększyłem biały z 50 do 95 to wiele pozytywnego się wydarzyło- zniknęły okrzemki-piasek jest biały, ukwiały przestały łazić i wystawiają się do lampy, nawet ryby są zdecydowanie bardziej widoczne pływając w toni zamiast chować się po skałach. W tej lampie ten kanał uv wydaje mi się, że jest za mocny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.