Skocz do zawartości
Robert-reef

Automatyczne dozowanie płynu lugola

Rekomendowane odpowiedzi

Podaje bo dziś nawet przed chwila sprawdzałem i podaje ale przez dziurke widziałem jakiś taki ciemny kolor .

A po jakim czasie takie wężyki tracą swoją szczelność ?

Bo te które są zanużone w tym płynie i te które po prostu wiszą sobie nie mają oznak słabości .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te przez, które płynie płyn z butelki do pompy i do akwarium to u mnie nie mają żadnych oznak braku szczelności. Tylko ten miękki wężyk w pompie dość szybko (może tydzień czy dwa)  zaczął przepuszczać i spowodował zardzewienie ośki silnika. Jeden silnik już do niczego się nie nadaje, w drugim dość szybko zauważyłem problem i korozja jeszcze nie zdążyła go przeżreć na dobre - może coś jeszcze z niej będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze problem wydaje sie być całkiem poważny .

Spróbuję jeszcze dziś zobaczyć co tam w silniku piszczy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozbierałem jeszcze pompy ale na pewno jest tak jak tu pisaliście .

Coś tam na pewno zardzewiało i jak się kręci to piszczy .

Odłączyłem już płyn lugola od tej pompy i niestety muszę podawać ręcznie ze strzykawki .

Teraz podaję 8 ml na tydzień, ale wydaje mi się iż mogę trochę więcej , zauważyłem iż dawkowanie jodu jest tak samo potrzebne jak dawkowanie CA czy utrzymywanie stałego poziomu zasolenia.

Problem pojawia się tylko mianowicie w doborze automatycznego podajnika .

Pompy infuzyjne wydają się być lekko za drogie dla mnie, a kroplówka nie wiem czy da radę dawkować tak małe ilości ?

Teraz właśnie przeprowadzam testy na takiej kroplówce :

 

 

 

kroplówka.jpg

Edytowane przez BzykU (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę kroplówka nie wróży nic dobrego raz na "1" podaje więcej raz mniej .

Wcześniej naleciało mi chyba 2 ml. w 1 godzine a potem wcale 

 

 

Czyli cienko do widzę aby tani i precyzyjnie tą metodą podawać jod

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka kroplowka nie będzie dokładna. Chyba że zastosujesz dużo większe rozcienczenie. Z racji pracy powiem, że można w miarę dokładnie dozowac ilości rzędu 70ml/dobę( jedna kropla na sekundę).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak - nie jest dokładna .

Tak w ogóle to daje to trochę do myślenia. ( dla ryb musi być super dokladnie a dla ludzi ..)

No ale .

Teraz właśnie zastanawiam się nad rozcieńczaniem ale jak piszesz że dopiero od 70ml./h jest dokładnie to by trzeba było dość spory baniak podłączyć na rozcieńczony roztwór.

Do tego zastanawiam się co z ulatnianiem się jodu z takiego już zrobionego płynu

I nie wiem czy np: by się po jakimś czasie nie zbierał, ten jod w jednym miejscu w tym zbiorniku.

Na tą chwilę sprawa wygląda mizernie i zmierza ku przynajmniej mi jedynej znanej metodzie podawania jodu za pomocą pompy infuzyjnej.

Co nie koniecznie wychodzi najtaniej . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, BzykU napisał:

Tak w ogóle to daje to trochę do myślenia. ( dla ryb musi być super dokladnie a dla ludzi... 

Kroplówki podaje się z płynami których ilość nie jest aż tak ważna. Ma zejść w ciągu 10minut albo godziny. Zależy od ustawienia. 

Do dokładnego podawania leków służą pompy infuzyjne gdzie jesteś w stanie ustawić 0,1ml/h. Jak trafisz to kupisz stary model za około 500zł. Ale można też coś takiego samemu złożyć. Silnik krokowy, mechanizm śrubowy, strzykawka 50ml, no i sterownik na arduino... Konstrukcja raczej prosta, a bajery zależą od zaprogramowania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem odświeżyc temat.

1 - czy rurka pharmed (elastomer termoplastyczny) - pracujaca w glowicy pompy nada się do pracy z jodem ?

2 - czy plyn lugola, można rozcieńczyć woda RO w celu zwiekszenia precyzji dozowania i zmniejszenial szkodliwego oddzialywania na wezyki pomp ?

3 - zakladajac że roztwor taki będzie przechowywany w brązowej butelce bez dostępu swiatla, ale buteleczka musi miec jakieś odpowietrzenie, to ile czasu to może stać zanim będzie bezwartosciowe ? (AF sprzedaje swój jod w litrowych butelkach do dozownikow, o stezeniu i trwalosci nic nie pisza)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak - wszyscy leja z lapki ? :) nikt nie dozuje ? - na zagranicznym mam szukac rozwiazania ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, mem_phis napisał:

i jak - wszyscy leja z lapki ? :) nikt nie dozuje ? - na zagranicznym mam szukac rozwiazania ? ;)

Na to wygląda. Ja na mój zbiornik daję kilka kropel raz w tygodniu z ręki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.07.2021 o 18:06, mem_phis napisał:

1 - czy rurka pharmed (elastomer termoplastyczny) - pracujaca w glowicy pompy nada się do pracy z jodem ?

Z czasem odbarwi się, ale nie rozpuści w stopniu wpływającym na akwarium czy skład płynu, tyle że warto było by ją prewencyjnie raz na rok wymienić.

W dniu 20.07.2021 o 18:06, mem_phis napisał:

2- czy plyn lugola, można rozcieńczyć woda RO w celu zwiekszenia precyzji dozowania i zmniejszenial szkodliwego oddzialywania na wezyki pomp ?

To nie tak, "jod" niezależnie od stężenia - w przedmiotowym zakresie - będzie oddziaływał, precyzja dozowania się zwiększy, natomiast czy możesz rozcieńczyć - myślę że tak, gdyż jest to już rozcieńczony w wodzie roztwór jodku potasu - nie wiem tylko w jakich granicach - bo nie wiem na ile wyliczenia teoretyczne odpowiadają praktyce. W teorii powinno się dać taki roztwór rozcieńczać w nieskończoność, bez wytrącenia jodu.

W dniu 20.07.2021 o 18:06, mem_phis napisał:

3 - zakladajac że roztwor taki będzie przechowywany w brązowej butelce bez dostępu swiatla, ale buteleczka musi miec jakieś odpowietrzenie, to ile czasu to może stać zanim będzie bezwartosciowe ? (AF sprzedaje swój jod w litrowych butelkach do dozownikow, o stezeniu i trwalosci nic nie pisza)

AF akurat dla mnie nie jest wzorem rzetelności i wiarygodności, za dużo "tajemnicy producenta" i za mało dostępnych danych. Ale ja bym zrobił bardzo mały otwór odpowietrzający i zostawił w środku powietrze, podczas dozowania powstawało by podciśnienie, które by się wyrównywało, zaś mała powierzchnia otworu, to mała wymiana gazowa, powinno być OK.

Ale to teoria - poparta jedynie studiami i technikum, zaś nie praktykowałem dozowania jodu z dozownika.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuje bardzo - to już zawsze jakieś info.

Chciałem uniknąć dozowania raz w tygodniu z ręki, żeby dozować codziennie, bądź co drugi dzień, żeby stężenie utrzymywało się w miarę na stałym poziomie - a tego z reki wiem ze robil nie bede ;)

No nic, to pozostaje chyba tylko spróbować i zobaczymy co z tego będzie. Mam test Colombo na jod, zobaczymy jak z jego dokladnoscia, bo bede dzisiaj robil icp to porownam i zostaje tylko dobranie dawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.