Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie wszystkich pasjonatów podwodnego świata :) być może temat który odgrzewam był już poruszony na forum- jednakże oprócz teorii w której słyszę za i przeciw w wprowadzeniu glonów do akwarium, chciałbym usłyszeć również zdanie kogoś,  kto  ma już w swoim zbiorniku żywe glony np czerwony halymenia lub  Rhodymenia bądz też Chaetomorpha potocznie zwany jako spaghetti -proszę mnie poprawić jeśli zrobiłem błąd :)  Moje pytanie zrodziło się z  ciekawości -co z awariami które nie posiadają sumpa bądź refugium. ( z przyczyn technicznych nie mam miejsca na dodatkowy zbiornik ).   Od 1,5 roku  wystartowałem z  300 l akwarium, obsadą ryb oraz korali, wszystko jak na razie  żyje i rosnie- parametry wody w normie, od czasu do czasu dożywiam korale odzywką ze sklepu vs fito. Opieniacz tunze wraz z  oddzielnym filtrem. Jednakże interesuje mnie pytanie;  czy wprowadzenie bezpośredniego życia w formie "wodorostów" czy jak im  tam na imię :) wpłynęło by pozytywnie na ogólną gospodarkę wody oraz życie korali, czy też jest to "byt", który zubaża wodę we wszystkie mikroelementy? czy jest ktoś,  kto ma u siebie bezpośredni wprowadzone do akwarium glony i może potwierdzić pozytywny ich wpływ na  pozostałe życie czy też  jest wręcz odwrotnie ? Czekam z niecierpliwością na uwagi i spostrzeżenia :)  

Edytowane przez Jeremiasz79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kolegę z małym morskim akwarium w Szczecinie i on trzyma spagetti w pływającym pojemniku firmy JBL Babyhome. zrobił otworek w tylnej ściance i wcisnął tam przyssawkę aby pojemnik nie pływał po całym akwarium. Przykleił w ten sposów zbiornik do tylnej szyby i raz w tygodniu musi połowę makroglonów usuwać do kibla tak mu rosną. Parametry NO3 też mu się poprawiły.

Może to dla Ciebie jakaś alternatywa?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu na początku miałem makroglony w zbiorniku głównym  Pieknie się rozrastały tak że trzeba było kontrolować przyrosty. W końcu ograniczyłem ilość do minimum a pokolce spacyfikowały je do zera. Tak się skończyła era makroglonów w akwarium.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie-  mam u siebie również pokolce więc odp sama przez się nasuwa. Choć zaciekawiła mnie alternatywa kolegi Waldka o włożeniu makroglonów do osobnego pojemnika :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tu jest za 16 zł taki kotnik jak firmy JBL: Wystarcza zrobić dziurkę i włożyć przyssawkę i już!

http://allegro.pl/kotnik-dla-ryb-plastikowy-plywajacy-22-5x9-5x10cm-i6672323898.html


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Tak Waldku, wewnętrzny - ja pokazałem rozwiązanie zewnętrzne. Jedno i drugie jest dobre (oczywiście jedno droższe od drugiego).

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W rozwiązaniu wewnętrznym jest najważniejszy punkt - oświetlenie! Czym więcej światła tym lepszy wzrost tych makroglonów.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za podpowiedz - jednakże w dalszym ciągu mam pytanie o zastosowanie praktyczne makroglonów- wkładać je do akwarium czy nie ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja postawiłem reaktor spagetti który sam zrobiłem i NO3, które zawsze trzymało się na poziomie 5-10 spadło do 0. Ogólnie zasada jest taka że zagładzasz makroglonem glony prostsze które masz w akwarium. Jak dla mnie ideałem jest DSB + refugium ale też nie mam miejsca na sump. Może jak będę przechodzić na większe... Makroglon w zbiorniku to same pozytywy, sam się zastanów czy masz potrzebę w to wchodzić. Przy twoim litrażu myślę, że system nawet nie zauważy glonu w tym kotniku.

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie.

Chyba nie zrozumieliście

Kolega pyta o makroglony w zbiorniku głównym  a nie o jakieś dodatkowe hodowle.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w głównym zbiorniku był "oddech smoka", padł niestety. Moze nie pasowało mu zimne światło czy czegos brakowało w wodzie. Potem włożyłam inny czerwony glon, nie znam nazwy. Piekny, intensywny kolor, rosnie wolno, nieinwazyjny. Żółtek go pozamiatal, rano została po nim tylko skałka z gumką. Jedynie caulerpa prolifera mi rośnie, wystarcza jej śladowa ilość światła, pokolec rzadko ją skubnie, ale trzeba pilnować, zeby się zanadto nie rozpanoszyla. Dałam ją do głównego, żeby robaczkom dała schronienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wystarczy dozować do zbiornika żelazo i lać fitoplankton hodowany na f2 i makroglony będą rosły. Niektóre gatunki potrzebują do rozwoju sporych ilości magnezu albo wapnia i węglanów. Niektóre gatunki potrzebują do rozwoju jodu. Niektóre makroglony są proste do utrzymania inne trudne. 

Czy ktoś ma jakieś ciekawe makroglony? Np "oddech smoka" albo inne? Mam w sumie ok 12 gatunków i chętnie się wymienię. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz w akwarium pokolce to i tak ci je wykoszą  jedyne co mi przychodzi do głowy to Halimeda tego raczej nie skubały .


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Rafy koralowe są "koralowe" dlatego właśnie że żyje na nich dużo zwierzaków, które jedzą różne rodzaje glonów, bakterii fotosyntetyzujących. Gdyby tak nie było to wszystko było by zarośnięte najprostszymi, szybko rosnącymi organizmami. Niektóre makroglony bronią się przed chcącymi je zjeść organizmami i jedną z form obrony jest szkielet. Podobnie robią na przykład niektóre gąbki albo korale miękkie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka dygresja czy nadawałyby sie do sushi takie hodowane we własnym zbiorniku


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda DSB mam w sumpie, ale glony mi rosną jak głupie. Nutrienty mam cały czas niewykrywalne więc korale dostawały jedzienie co 2-3dni. Do akwarium lane były amonikwasy, witaminy, żelazo i jod. Z glonów mam 2 gatunki caulerpy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 1.11.2017 o 18:45, Jeremiasz79 napisał:

No własnie-  mam u siebie również pokolce więc odp sama przez się nasuwa. Choć zaciekawiła mnie alternatywa kolegi Waldka o włożeniu makroglonów do osobnego pojemnika :) 

Takie hodowanie makroglonów w oddzielnym pojemniku pozwala również na kontrolę ich rozrostu.  Będziesz mieć pewność że nad nimi panujesz tzn nie rozrosną się nadmiernie a dla pokolców będzie to fajna rozrywka wyciągania ze szczelin pojemnika poszczególnych glonów spagetti.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 3 rok, co jakiś czas trzeba karczować. Dla hepka za twarde albo nie smaczne (inne wykosił)  + ostoja drobnego życia i miejsce polowań mandaryna i babek - gromadzi się tam detrytus ale suma summarum wychodzi chyba constans. Poz tym po 30 latach akwarystyki słodkowodnej akwarium bez roślin eee.. ;)

 

WP_20180104_11_39_20_Pro.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, piotrek78 napisał:

U mnie 3 rok, co jakiś czas trzeba karczować. Dla hepka za twarde albo nie smaczne (inne wykosił)  + ostoja drobnego życia i miejsce polowań mandaryna i babek - gromadzi się tam detrytus ale suma summarum wychodzi chyba constans. Poz tym po 30 latach akwarystyki słodkowodnej akwarium bez roślin eee.. ;)

 

WP_20180104_11_39_20_Pro.jpg

Nawet fajnie to wygląda, tak trochę inaczej niż ma większość z nas. Sarcophyton trochę masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wygląda to ładnie.  Ja mam glony tylko w DSB. Zastanawiałem się nad ich rozsadzeniem również do głównego zbiornika, ale na razie zrezygnowałem. Może w przyszłości jak będę mieć większe doświadczenie to się na to zdecyduje. Ale chętnie się będę przyglądał Twojemu zbiornikowi.


Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.