Skocz do zawartości
BeRsErK

Żywa skała i jej \martwy\ kuzyn (sucha, martwa skała)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie biggrin.gif

Ile czasy zajmuje "ożywienie" skały wymieszanej z żywą odpowiedniczka w stosunku ok 3 do 1??

Czy przesuszona skałka po włożeniu do akwa może samoczynnie odżyć ??

Sorki jeśli to są banalne pytania ale w temacie słonej wody jestem świeżutki smile.gif

Pzd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

Cze :D

Z ta zywa skala to ja sobie pomyslalem tak ; bede jezdzil i przebieral , wybieral nawet po jednej skalce bede kupowal :D bo w sumie po co mi brac hurtem skaly , ktore pozniej moga mnie sie niepodobac?

Co do moczenia skaly i jej ponownego ozywienia , mysle ze potrwa to napewno kilka miesiecy .

(Sucha skalka jesli ja umiescimy w akwa , to tez po jakims czasie zostanie zamieszkana przez bakterie czy tez inne zywe organizmy :) z tym ze to juz jednak troche nie jest to samo.

Pozdr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak przechowywać taką skałkę bo mam możliwość zakupu takowej(południowy Adriatyk) w tak niskiej cenie, że wstyd by było nie kupić a baniaczek jeszcze mam nie zalany(kwestia tygodnia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zbiornik z solanką - nie świeżo zasoloną lecz co najmniej tydzień po. Lub może poratować Cię kolega i sprezentować Ci wody z podmiany a do takiej możesz od razu włożyć skałę. Do tego mocna pompka dla zapewnienia cyrkulacji i gotowe. Możesz przechować nawet kilka tygodni. Przy dłuższym czasie przyda się takze odpieniacz.

Skała z Adriatyku jest zawsze znacznie tańsza gdyż jest potencjalnym żódłem późniejszych kłopotów (i oczywiście na niskie koszty transportu). Wybrzeze Dalmacji jest zbudowane ze skał pochodzenia wulkanicznego z dużymi domieszkami metali ciężkich a tego sobie w naszych zbiornikach raczej nie życzymy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojojoj, a da się to jakoś sprawdzić przed władowaniem takowej skałki do baniaka??

Mam zamiar trzymać rybki/bezkręgowce i miękkie koralowce.

Dzięki za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

witam.

Chyba nie oto chodzi czy sie da jakos sprawdzic , ale raczej oto ze te skalki poprostu sie nienadaja do akwari morskich , z tego wzgledu ze bezustanie beda oddawac do wody rozne niepotrzebne zwiazki , jak naprzyklad metale ciezkie .

Na Twoim miejscu zrezygnowalbym calkowicie z zakupu takiej skaly , jezeli chcesz miec ladne akwarium :) Mozna zaoszczedzic na innych rzeczach , ale nie na zywej skale , niestety jest to podstawa dobrze funkcjonujacego akwarium i mysle ze chyba nawet niema co sie bardziej na ten temat rospisywac .

pozdr...

Ps; Po co sprawdzac ? , wydawac nie potrzebnie pieniadze na testy jak mozna zapobiegac :D Lepiej te pieniadze przeznaczyc (dolozyc) na zywa skale .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli skałki z morza śródziemnego też odstawić??

A co ze skałką z Egiptu??

i na koniec co by Waszej dobroci nie nadwyrężyć :D czy można łączyć żywe skałki z różnych stron ??

Pzd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet należy. powodzenia i ... cierpliwości


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

calkiem sluszna uwaga :D przedewszystkim cierpliwosci .

Kup dobrej jakosci zywej skaly, nie kombinuj prosze:) (jakosciowo dobra skala jest naprwde wazna w morskim akwarium , bardzo wazna ! )

Napewno w przyszlosci nie bedziesz zalowal , z biegiem czasu przekonasz sie , ze jednak wyszlo to taniej nizeli kombinowaniem:)

Zaoszczedzisz sobie przy okazji nerwow , problemow i bardziej polubisz to piekne hobby :)

Wiadomo ze kazdy chce jak najtaniej i w miare dobrze , ale nie na skale oszczedzanie :D

Pozdr........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że na szybko i tanio to nigdy nic dobrego nie wychodzi...pośpiech to już odpokutowałem przy akwariach słodkowodnych naście lat temu :)

Ale przyznam się, że ze skałką z Adriatyku to nie wiedziałem, że jest tak źle - cieszę się tym bardziej, że się tu spytałem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

niekoniecznie musialoby byc az tak zle , ale jak mowie po co ryzykowac i tylko sobie problemy robic ?

Kup zywa skale i bedzie ok:)

pozdr...

Ps; Sluchaj jezeli juz naprawde chcialbys troche taniej i zarazem w miare dobrze to mozna zamowic

( 99858812 Riff Lochgestein - gereinigt Ausgesucht schöne Qualität

€2.23 )

Jest to skala do ponownego zasiedlenia przez zywe organizny

wyczyszczona , wyszukane ladne dobrej jakosci skalki :D

Robili u nas akwarysci na tej skale akwaria , moczyli z dodatkiem zywej skaly kilka miesiecy , ladnie to wyszlo naprawde :D

http://carmenschwemmer.com (szukaj dekoration )

Ale czy to az tak duzo taniej wyjdzie od zywej skaly ktora mozna kupic w Polsce , to nie wiem :) chyba jednak niema co sobie zawracac glowy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat sam wymieszalem zywa z martwa skalka, tak pol na pol ale tej zywej jest jakby zdecydowanie mniej( ciezsza jest). Zobaczymy co z tego bedzie.

MM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

ja uzyje takiej suchej skaly jedynie do oklejenia komina w niektorych jego miejscach, lub jak mowilem wczesniej poexperymentuje z bialym cementem.

Po zatym to dam tylko sama zywa skale.

pozdr...

Ps; Znam sklepy i rowniez akwarystow ktorzy kupuja sucha skale , mocza ja i sprzedaja jako zywa ciezko jest ja nawet odroznic po kilku miesiacach jak zajdzie glonami wapiennymi .

Maja specjalne do tego juz baniaki po 3 metry dlugie , wkaldaja tam tej suchej skaly ile wlezie , kupuja ja za grosze a po pol roku biora za nia jak za zywa ciezkie pieniadze od 20 - 30 Sfr/kg

Bo zycie to interes:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ide o zaklad ze u nas tez tak robia. Jedyny problem to czas jaki trzeba poczekac na kase:), choc i sucha sporo kosztuje( u nas ok30zl ).

Ciekawe ile zycia jest wtakiej skale i czy mozna spokojnie zastapic nia zywa skale. Chodzi mi o pozniejsza filtracje przez taka skale. Troche jej wrzucilem u siebie i mam obawy.

MM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aby skala zapewniala filtracje musi byc porowata. Generalnie obojetne czy na poczatku bedzie martwa (i tak ozyje nawet gdybys nie chcial :D czy zywa, wazna porowatosc.

Niestety wiekszosc martwej skaly porowata nie jest dlatego nie zapewnia tak dobrej filtracji. Niemniej moim zdaniem martwa jest tym tanszym wyjsciem i gdy nie przeciazymy biologicznie baniaka to jest dobrym zastepnikiem.


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

witam .

O tej skalce ktora przedstawiles na zdjeciu , mozna powiedziec ze jest porowata.

Ale bez przesady z ta porowatoscia skal , bo sie moga nam w wodzie rozleciec z biegiem czasu :) (to taka mala uwaga ktora ostatnio wyczytalem .)

pozdr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajna i porowata ale tak na prawdęto czy porowata to sie przekonac mozna jak się weźmie do ręki i zobaczy ile wazy. Jak musisz oszczedzać nawet na skale to tez się da ale trzeba bardzo uważać zeby nie przegiąć z ilością zwierząt. tak na prawde to zywa skała (duża ilość) tylko przyspiesza mozliwość obciążania zbiornika a jak się wsadzi suchą to i tak bakterie szybko narosna. tylko że glony będą sporo później więc wygląd będzie trochę na początku szwankował :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

"tak na prawde to zywa skała (duża ilość) tylko przyspiesza mozliwość obciążania zbiornika"

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Jak to rozumiec ? zywa skala , duza jej ilosc przyspiesza mozliwosc obciazania zbiornika ? ? ? ? ?

Moglbys to mi jakos wytlumaczyc prosze ? :)

Co do porowatej skaly to sie zgadza , faktycznie porowata skala jest bardzo lekka .

pozdr....

Ps; Jak dotad to tylko slyszalem ze duza ilosc zywej skaly pozwala na stworzenie dobrze funkcjonujacego biotopu .

Chyba jakos cos nietak napisales , albo ja zle zrozumialem;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o to że duża ilośc żywej skały wrzucona na początku funkcjonowania zbiornika pozwala na wmiarę szybkie zasiedlanie większymi zwierzętami takimi jak koralowce lub ryby. Jak sie startuje zbiornik z mniejsza ilościa żywej skały ale ze spora ilościa tej suchej porowatej to efekt filtracyjny będzie podobny tylko zostanie uzyskany po znacznie dłuższym czasie (dochodzi czas potrzebny na zasiedlenie przez bakterie z zywej skaly tej "nie zywej")


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

no tak, zgadza sie to co napisales:) tam wyzej to chodzilo Ci napewno oto , ze zywa skala pomieszana z sucha obciazy troche zbiornik ale jak juz w tej suchej zasiedla sie bakterie to calosc po jakims czasie bedzies funkcjonowala jako zywa skala :)

Trzeba wybrac dobra sucha skale w celu jej ponownego ozywienia (zasiedlenia przez organizmy zywe ), tak jak wyzej omawialismy temat ze niestety nie wszystka skala sie do tego nadaje :)ale oczywiscie sa skaly ktore mozna smialo w ten sposob ozywic (wyzej podalem linka)

No, to chyba tyle na temat ozywiania tych skal:)ja raczej kupie zywa (juz firmowo ozywiana;)

do swojego baniaka , niebede sie bawil w ozywianie suchej , chyba ze nie do mojego baniaka:D;)

pozdr....

Ps; Dodam tylko ze, z tego co ostatnio wyczytalem w necie ze zbyt porowata sucha skala tez sie niezabardzo nadaje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

tez , ale uwazam ze jednak ta zywa skala ktora oni tam ozywiaja jest jednak o duzo lepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi ci o ta orzywiana w europie czy w morzu ?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi ci o ta ozywiana w europie czy w morzu ?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.