Skocz do zawartości
piko_rafa

Sprzęt do piko rafy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przeglądam forum od dłuższego czasu i zebrałem się na odwage za jakiś czas założyć sobie mini solniczkę na jakieś miękkie korale i ekipę sprzątającą

Chciałbym się dowiedzieć czy w miarę odpowiednio dobrałem sprzęt?

Akwarium OW 25x25x25 (Akwarium tej wielkości ze względu na miejsce jakie mam w mieszkaniu )

Filtr kaskada HBL 701 ( w środku pochłaniacze matrix phosguard i kawałki gruzu lr)

Oświetlenie Aquael leddy slim 10 w duo actinic &marine

cyrkulacja jvp -110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquael slim 10 w troszkę mało warto przemyśleć nad mocniejszą lampką. Ewentualnie 2 szt. ale cena nie koniecznie atrakcyjna. Jest kolega na forum CNA ponoć fajne robi :) Ludzie sobie chwalą :)JVP z doświadczenia szajs na maksa  :( Kiepskie przyssawki, ciągle się odklejają. Jeżeli budżet pozwoli to lepiej zakupić Koralię Nano 900- bardzo chwalona. Kaskada jak najbardziej oki. Nie wiem jak kultura pracy. Media filtracyjne -każdy ma swoje zdanie. Ja użyłem sera siporax i sobie chwalę. Tak sobie myślę , że na początek sama kaskada wystarczy. W miarę rozrastania korali możesz później dołożyć jakąś cyrkulację.

Powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym oświetleniem to problem jest na początku myślałem o zetlight 1701 ale z tego co wiem to sterowniki i antena do sygnału to wartość drugiej lampy

Co do cyrkulacji to słyszałem o tej pompce dobre i złe opinie więc stąd mój wybór

Również brałerm pod uwagę siporax i ten gruz ponoć dobre rozwiązanie do zbiorników tej wielkości

Ale tylko sam siporax masz w kaskadzie?

Nie dziękuję na razie wyprzedaje starocie ze słodkiego i odkładam na solniczke. Pewnie wystartuje gdzieś w przyszłym roku :D

Edytowane przez piko_rafa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, piko_rafa napisał:

Z tym oświetleniem to problem jest na początku myślałem o zetlight 1701 ale z tego co wiem to sterowniki i antena do sygnału to wartość drugiej lampy

Co do cyrkulacji to słyszałem o tej pompce dobre i złe opinie więc stąd mój wybór

Również brałerm pod uwagę siporax i ten gruz ponoć dobre rozwiązanie do zbiorników tej wielkości

Ale tylko sam siporax masz w kaskadzie?

Nie dziękuję na razie wyprzedaje starocie ze słodkiego i odkładam na solniczke. Pewnie wystartuje gdzieś w przyszłym roku :D

W kaskadzie tylko siporax, bez żadnych innych mediów. Ponoć dobry jest też matrix. Ewentualne absorbenty będziesz mógł dokładać wraz z dojrzewaniem akwarium. Oczywiście w miarę potrzeb.

Edytowane przez natan2012 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponuję rozważyć większe akwarium, bo trochę ponad 15 litrów brutto to na prawdę mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa strasznie małe... Ciężko będzie o stabilne warunki ale warto próbować może wyjść ciekawie :). Ja tylko chciałem apropo jvp napisać. Nie oceniam 'jakosci' a jedynie napomne że u mnie przyssawki dają radę. Trzymaja już 4tydz. Co prawda też jest to wszystkie świeże i nie wiem jak będzie w dalszej eksploatacji więc może lepiej posłuchaj kolegów wyżej. Powodzenia ! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najmniejsze akwarium morskie jakie widziałem, miało 28x28x28cm., więc chętnie zobaczę Twoje :)

Widziałem JVP po 6 miesiącach działania, przyssawki były twarde jak beton. Dlatego ja zawsze celuję w falowniki/cyrkulatory z magnesem.

Myślę, że na początek wystarczy matrix/siporax (ja miałem matrix). PhosGuard można dać, ale trzeba mierzyć PO4, bo PhosGuard ma naprawdę duże zdolności jako sorbent, a przy PO4 na poziomie 0 i wysokim NO3 bakterie go nie przetworzą i będzie się kumulować, a tego wszyscy chcemy uniknąć :) 

No i koniecznie bakterie na start. Do tak małego zbiornika AF Bio S się nie nada (1 kropla/100L wody), więc proponuję Prodibio BioDigest. Miałem na nich morskie i słodkowodne, a efekt był naprawdę zadowalający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zobacz jeszcze mniejsze 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, maciej01 napisał:

No to zobacz jeszcze mniejsze 

 

No nieźle... Nie dotarłem jeszcze do 2016r., także dzięki :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, michu94 napisał:

Akwa strasznie małe... Ciężko będzie o stabilne warunki ale warto próbować może wyjść ciekawie :). Ja tylko chciałem apropo jvp napisać. Nie oceniam 'jakosci' a jedynie napomne że u mnie przyssawki dają radę. Trzymaja już 4tydz. Co prawda też jest to wszystkie świeże i nie wiem jak będzie w dalszej eksploatacji więc może lepiej posłuchaj kolegów wyżej. Powodzenia ! :)

Zastanawiam sie czy wogole montowac ta pompe bo nie wiem czy nie bedzie w tak potężnym zbiorniku efektu "pralki"

44 minuty temu, MichalM napisał:

Najmniejsze akwarium morskie jakie widziałem, miało 28x28x28cm., więc chętnie zobaczę Twoje :)

Widziałem JVP po 6 miesiącach działania, przyssawki były twarde jak beton. Dlatego ja zawsze celuję w falowniki/cyrkulatory z magnesem.

Myślę, że na początek wystarczy matrix/siporax (ja miałem matrix). PhosGuard można dać, ale trzeba mierzyć PO4, bo PhosGuard ma naprawdę duże zdolności jako sorbent, a przy PO4 na poziomie 0 i wysokim NO3 bakterie go nie przetworzą i będzie się kumulować, a tego wszyscy chcemy uniknąć :) 

No i koniecznie bakterie na start. Do tak małego zbiornika AF Bio S się nie nada (1 kropla/100L wody), więc proponuję Prodibio BioDigest. Miałem na nich morskie i słodkowodne, a efekt był naprawdę zadowalający.

A żywa skała nie wystarczy i żywy piasek ?

Zbiornik ruszy gdzies w okolicy czerwca lipca dopieroo

ale na pewno się nim pochwale tutaj

Edytowane przez piko_rafa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, piko_rafa napisał:

A żywa skała nie zaszczepi tych bakterii i żywy piasek ?

Dzięki żywej skale start akwarium będzie dużo szybszy, możesz uniknąć wielkich plag lub nie mieć ich wcale. Ale każde akwarium, które zakładałem, było od początku prowadzone na bakteriach startowych. 

Żywa skała nie ma od razu 100% swojej wydajności, jej część musi być ponownie zasiedlona przez bakterie. Dlatego warto wspomóc ekosystem, szczególnie tak mały, aby nie było kłopotów :) Są możliwości, więc trzeba z nich korzystać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem bez bakterii, bez kaskady i całej zawartości co do niej wkładacie. Żywa skała, żywy piasek, świeża solanka, cyrkulator, akwarium, oświetlenie DIY i akwarium wystartowało bez większych problemów i plag. Po roku dostawiłem panel z DSB i refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać że jestem świerzak w temacie a seachema stability daly by rade ?

1 minutę temu, maciej01 napisał:

Ja startowałem bez bakterii, bez kaskady i całej zawartości co do niej wkładacie. Żywa skała, żywy piasek, świeża solanka, cyrkulator, akwarium, oświetlenie DIY i akwarium wystartowało bez większych problemów i plag. Po roku dostawiłem panel z DSB i refugium.

Bez filtracji startowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak i nadal nie mam typowej filtracji. Filtracja u mnie to żywa skała, piasek, DSB, refugium i wszelkie robactwo i bakterie które się namnożyły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest najlepsze rozwiazanie moim zdaniem solniczka bez obslugowa

Dużą warstwe masz piasku ?

Ale podmiany wody robisz czy na samej dolewce jedziesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianki robię. Piasku w akwarium średnio około 2cm. Są miejsca gdzie jest dobre 3, ale i takie gdzie nie ma nawet 1cm. W DSB 12-13cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się kojarzylo ze tak okolo 10 cm lub wiecej jest w DSB

A o podmianki sie zapytalem bo ostatnio czytalem na podobnym forum że niektórzy jadą bez podmian tylko dolewki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu też są tacy co nie robią podmian, a dolewka nie wystarczy. Trzeba dozować mikro, makro itd. i jak ma to być Twoja pierwsza solniczka to radzę na podmiankach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie

A solniczka pierwsza moja dwa lata temu moglem założyć ale nieprzewidziane wydatki wypadły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma wydatki i nieraz trzeba coś odłożyć w czasie, ale może to i lepiej? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja bo możliwe że przez brak wiedzy bym zrobil krzywde nawet żywej skale :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko powtórzę moją pierwszą odpowiedź w tym temacie "pomyśl o większym akwarium".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz na razie to jest taki projekt . Do czasu zakupów też minie trzoche czasu wiec na pewno zmienie kilka rzeczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.