Skocz do zawartości
czupacabra

podmiana wody

Rekomendowane odpowiedzi

akwarium prowadzę już 2gi rok, pompa dozująca podaje component 1+, 2+ i 3+, co tydzień robię podmiankę ok 8% wody. Oczywiście mam automatyczną dolewkę RODI

w akwarium są głownie LPSy i miękasy oraz kilka SPS.

Wpadłem na pomysł aby podmianki robić rzadziej np: raz na miesiąc lub raz na 3 miesiące.

Pytania:

1. na co muszę zwrócić aby nie "wywalić" akwarium ?

2. czy brak cotygodniowej podmiany wpłynie na zwiększenie  konsumnpcji KH, CA i MG a zasolenie pozostanie bez zmian ?

 

Proszę o uwagi doświadczonych kolegów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie da się przewidzieć jak konkretne akwarium zareaguje na taką zmianę. Nie spróbujesz, nie dowiesz się. Zaniechanie podmian przynajmniej na początku wymaga częstszych testów i to cała filozofia. Testujesz na początku co drugi dzień, po tygodniu jak jest ok to pewnie można raz w tygodniu. A jak od dawna jest stabilnie to pewnie później można rzadziej. Uwagę zwrócić musisz czy nie pojawiają się glony, czy korale się pompują, czy nic nie bieleje, czy nie skaczą NO3 i PO4... podsumowując na wszystko na co zwracasz uwagę do tej pory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany to uzupełnianie micro, z własnego doświadczenia wiem (urlop, wyjazd) że jak przez miesiąc nie robię podmian to nic się nie dzieje.

Pewnie przy całkowitym braku podmian przez dłuższy okres czasu konieczne będzie dodatkowe dozowanie micro. 

Jeśli masz stabilne parametry + ballinga to  nie wpłynie to na poziom CA, MG, KH, No3, PO4.

Są zbiorniki prowadzone bez podmian - więc można.

Edytowane przez pinki (wyświetl historię edycji)

acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podmiany uzupełniają mikroelementy, a kolega stosuje AF component 1,2,3 zawierający:

Component 1+ zawiera:
Ca, Sr, Ba, Co, Mn, Cu, Fe, Zn, Ni, Cr. (50ml podnosi Ca o 9 mg/100L)

Component 2+ zawiera:
NaHCO3, F, I (50ml podnosi KH o 1,3dKH -Alk 0,46 meg/l/100L)

Component 3+ zawiera:
Mg, sole mineralne oraz K, B (50ml podnosi Mg o 0,6mg/100L)

 

To po co robić podmiany?

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katani sam prowadzisz tak zbiornik? Jeżeli tak to jak długo i jakie korale masz?

Oczywiście podmiany uzupełniają mikroelementy ale nie zapominajmy że także podczas podmian usuwamy toksyczne związki.

Można byłoby pewnie robić mniejsze podmiany lub rzadziej przy dozowaniu mikroelementów i dobrej filtracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie prowadzę jeszcze.

Forum jest po to, żeby dyskutować i zadawać pytania.

 

Więc zadaję pytania. Tak samo jak czupacabra. 

 

Jeśli robisz co tydzień podmianę o 10 %, to po miesiącu wymieniasz teoretycznie 40% wody. Teoretycznie, bo wyminiasz 10% wody dolanej 4 tygodnie temu, 10% sprzed 3 tygodni, dwóch itd. Do tego lejesz i wsadzasz do akwarium suplementy, które usuwasz przy podmiance. Węgiel usuwa wiele toksyn, odpieniacz, bakterie, glony usuwają metabolity, detrytus, nadmiar organiki.

W mniejszych zbiornikach i przy mniej wymagających koralach podmiana załatwia rzeczywiście całą suplementację. Ale nie załatwia filtracji. Ale w większych wątpię. Spróbój akwarystom jak np @Jacek56, @egon24, @twistmanczy @raphael_ - prowadzącym zbiorniki całkiem innymi metodami - żeby przestali suplementować mikroelementy i poprzestali na podmianach. Pewnie jakby podmieniać 20% co tydzień to by się dało. Ale wtedy rozchwialiby mikrobiologię.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mija u mnie 5 miesiąc bez podmiany, uzupełniam według zaleceń Grotecha - mikro ABC plus amino i vitaminy. W akwarium już coraz większą przewaga acropor...aha zapomniałem dodać,, nie mam odpieniacza. Zdjęcia są w temacie o naturalnej filtracji...

EDIT: Plus oczywiście balling bo bez niego ani rusz ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jak zapewnił byś wszelkie ubytki ktore dodajesz wraz z podmianami to może i by się dało bez podmian ale czy dzięki podmianą nie usuwasz też przeróżnych toksyn itp? I jak zaniechasz podmian czy to się nie będzie zbierać w akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Rafal Stargard napisał:

Według mnie jak zapewnił byś wszelkie ubytki ktore dodajesz wraz z podmianami to może i by się dało bez podmian ale czy dzięki podmianą nie usuwasz też przeróżnych toksyn itp? I jak zaniechasz podmian czy to się nie będzie zbierać w akwarium?

Dnia 7.11.2017 o 13:15, czupacabra napisał:

 

Wpadłem na pomysł aby podmianki robić rzadziej np: raz na miesiąc lub raz na 3 miesiące.

 

 

 

Rzadziej a nie wcale... myślę, że przy stosowaniu węgla i podmiankach raz na miesiąc czy raz na dwa miesiące nie ma co się martwić o toksyny... AF 1+2+3+ załatwiają mikro i makro dodałbym tylko jakieś witaminy i aminokwasy (np od AF albo od KZ). 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będzie

podmiany raczej mają na celu uzupełnianie mikro makro elementów których brakuje 

w przypadku kiedy korale pobierają je na swój wzrost nie tylko one z resztą....

i tyle w małych akwariach się to sprawdza w dużych z mocną obsadą

jest już to o wiele za mało dlatego dodaje się dawkowanie różnych składkników 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładać nowego tematu. Zapytam tutaj. Mam Akwa od miesiąca... Koralowce super się rozwijały. Wczoraj nagle opadły.. wszystkie. Więc szybko podmiana wody, czyszczenie filtra i pomogło... Ale w 70% bo na tyle koralowce się popmuja. Dlatego moje pytanie brzmi : jaka jest najlepsza sól ? Oraz jakie suplementy mogą zastąpić podmiany wodę ? (Nie chce z nich rezygnować ale chcę wlewać witaminki dla koralowców co by rosły)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, michu94 napisał:

Żeby nie zakładać nowego tematu. Zapytam tutaj. Mam Akwa od miesiąca... Koralowce super się rozwijały. Wczoraj nagle opadły.. wszystkie. Więc szybko podmiana wody, czyszczenie filtra i pomogło... Ale w 70% bo na tyle koralowce się popmuja. Dlatego moje pytanie brzmi : jaka jest najlepsza sól ? Oraz jakie suplementy mogą zastąpić podmiany wodę ? (Nie chce z nich rezygnować ale chcę wlewać witaminki dla koralowców co by rosły)

Hej...Nie ma chyba czegos takiego jak "najlepsza" sol,bardziej chodzi o to by zachowac w miare te same KH,Ca i Mg...Ja ostatnio kupilem zestaw ATI Essential (KH,Ca,Mg),ktory ma w sobie jak to opis mowi,wszystkie potrzebne suplementy (na ich stronie jest napisane jakie),jest to typowy Balling,tylko juz gotowe plyny rozrabia sie w 5l albo 10l...Na razie testuje ten produkt od chyba miesiaca...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, michu94 napisał:

Żeby nie zakładać nowego tematu. Zapytam tutaj. Mam Akwa od miesiąca... Koralowce super się rozwijały. Wczoraj nagle opadły.. wszystkie. Więc szybko podmiana wody, czyszczenie filtra i pomogło... Ale w 70% bo na tyle koralowce się popmuja. Dlatego moje pytanie brzmi : jaka jest najlepsza sól ? Oraz jakie suplementy mogą zastąpić podmiany wodę ? (Nie chce z nich rezygnować ale chcę wlewać witaminki dla koralowców co by rosły)

jesli nagle "opadly" to nie jest to napewno wina suplementacji i soli ,zapewne parametry nagle siadły i stad ta zmiana ,piszesz o filtrze zakladam ze to przeplywowy kubelek i tam nalezy szukac problemu ..


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.