Skocz do zawartości
Kamello90

Lampa led

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Jako ze to moje poczatki to z gory przepraszam za wszystko co zle zrobie.:p 

Do rzeczy mam zamiar zrobic lampe led jako ze nie potrzebuje zadnych bajerow typu wschody, zachody, wlacznik czasowy itp. A z elektroniki to jestem baran. To znalazlem takie ledy

https://led-byt.pl/mobile/pl/p/Dioda-LED-50W-230V-BRIDGELUX-COOL-WHITE-10000K/893

https://led-byt.pl/mobile/pl/p/Dioda-LED-50W-230V-BRIDGELUX-ROYAL-BLUE-455nm/894 

Bez zasilacza zadnego jak juz to jakis potencjometr reczny zamontowac zeby to sciemniac.

Do tego dokupie radiator, jakies wiatraczki i jakos to sie posklada. Czy te diody sie nadaja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadają się ale nie mają opcji sciemniania. Działają tylko na zasadzie on/off. Produkują też masę ciepła więc radiator i wentylatory to raczej weź większe. Nad jakie akwarium planujesz tą lampę??? Aby jakoś równomiernie rozłożyć światło musiał być względnie blisko siebie dać białe z niebieskimi. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Też jestem z Gliwic - ostatnio przerabiałem swoją lampę. Przelutowałem dwa razy 50 LEDów w swojej lampie - raz, bo chciałem swoje zmiany wprowadzić a drugi, bo po zmianie efekt końcowy mnie nie satysfakcjonował. W tej chwili jestem w 100% zadowolony - niestety po dość dużej ilości godzin poświęconej poprawkom. Dlatego przed zakupem i rozpoczęciem prac radzę się dość dobrze zorientować i poczytać. Gdybyś chciał zobaczyć jak to ogólnie wygląda to zapraszam.

Serdecznie pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało...zależy jaka obsada... 

Proponuję 9modułów, 6 Royal blue i 3białe. Nad akwarium w 3skupiskach 2Royal blue i 1biały. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsada jakkazdy poczatkujacy miekkie plos troche rybek, a chce ledy bo jak dobrze bedzie i bede chclial jakies lps to zawsze mozna diod dokupic i dolutowac.

A koledze z Gliwic dziekuje za zaproszenie jak bede mial chwila czasu to skorzystam z zaproszenia.:)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, rysio2000 napisał:

zobacz ten wątek:

Te twoje są nawet lepsze bo od razu z driverem

 

Jaki driver masz na mysli? W specyfikacji nic nie widze.

Wlasnie takie cos chce zrobic 2punktowe naswietlenia 1 dioda 10k i 2 rb. Tylko niewiem co z tym zasilanianie bo wiem ze pod 240v diody lubia sie palic a i szwagier gada ze to duzy prad i moze mnie trzepnac...xD

 

Edytowane przez Kamello90 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie wiem czy się inni  ze mną zgodzą ale on/off to zły pomysł. Wyobraź sobie życie takiej ryby która śpi sobie spokojnie i nagle dostaje 50w po oczach - patrzyłeś kiedyś we flesz aparatu o północy? Ty rozumiesz co się stało i tylko bolą cie oczy, ryba kompletnie tego nie rozumie i dla niej to coś strasznego. Na początku też miałem lampkę tylko on/off, nawet do 3-4 godzin po starcie światła ryby chowały się w skałach i w kontach, zrobiłem świty/zmierzchy pływają spokojnie od kiedy tylko lampa zaczyna się rozpalać.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna to rozdzielic na np 3 najpierw 2 rb, po pol godziny kolejne a na koncu biale. Ale to jeszcze jest wszystko do przemyslenia bo niewiem czy pod te diody czy pod 24v, jak sie zdecyduje na 24v to bedzie mozna cos pokombinowac wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te niedawno zrobiem lampe ze sterowaniem od Magu. Podobnie jak ty, z elektroniki jestem baran, ale wszystko ladnie magu wytlumaczyl i dziala mi super i bez problemu poskladalem.

 

Sory za brak polskich znakow, ale nie pisze z polskiego kompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem Twoj temat i fajna ta lampka Ci wyszla, a z ciekawosci ile Cie wyniosla calosc?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pewnym momencie przestalem liczyc :P 

Z tym ze ja nie mialem czasu na ledy z ebaya wiec drozsze z polski bralem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 9.11.2017 o 08:46, Kamello90 napisał:

Korzystałem z 10W wersji na MCPCB z tego samego źródła i osobiście jestem zawiedziony ich żywotnością. Może to moja wina, a nie diody, ale kolega który kupował razem ze mną niestety ma te same odczucia.

 

Dnia 9.11.2017 o 09:11, sumka33 napisał:

Gdybyś chciał zobaczyć jak to ogólnie wygląda to zapraszam.

Wiem że pisałeś to do autora wątku, ale przymierzam się do nowej belki i z dziką chęcią zobaczę Twoje dzieło żebym miał się na czym wzorować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, cil90 napisał:

Korzystałem z 10W wersji na MCPCB z tego samego źródła i osobiście jestem zawiedziony ich żywotnością. Może to moja wina, a nie diody, ale kolega który kupował razem ze mną niestety ma te same odczucia.

Narazie swieca fajnie.;) a co  do zywotnosci to po jakim czasie padly te Twoje 10W?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywotność diody jest zależna od jakości chłodzenia. Jeśli z kiepskim chłodzeniem będzie ciągle puszczana na 100% to wiadomo że długo nie pociągnie. Warto zwrócić uwagę na jeden dosyć częsty błąd. Sprawdzamy temp radiatora. Często jest ciepły, że bez problemów można go trzymać w ręce pomimo sporej ilości diod na nim przyklejonych. No ale diody padają...

Problemem jest kiepska wymiana ciepła pomiędzy podstawą diody a radiatorem. Warto kupić trochę lepszą pastę termo niż najtańsze badziewie. Warto delikatnie wyrównać powierzchnię radiatora papierem sciernym. Ważne aby pasty czy kleju było jak najmniej, ale tak aby się stykały maksymalną powierzchnią 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, dadario napisał:

Żywotność diody jest zależna od jakości chłodzenia. Jeśli z kiepskim chłodzeniem będzie ciągle puszczana na 100% to wiadomo że długo nie pociągnie. Warto zwrócić uwagę na jeden dosyć częsty błąd. Sprawdzamy temp radiatora. Często jest ciepły, że bez problemów można go trzymać w ręce pomimo sporej ilości diod na nim przyklejonych. No ale diody padają...

Problemem jest kiepska wymiana ciepła pomiędzy podstawą diody a radiatorem. Warto kupić trochę lepszą pastę termo niż najtańsze badziewie. Warto delikatnie wyrównać powierzchnię radiatora papierem sciernym. Ważne aby pasty czy kleju było jak najmniej, ale tak aby się stykały maksymalną powierzchnią 

Amen

drugim problemem jest podanie wyższego prądu, nie używałem jeszcze diod na 230V, ale one są wysterowane firmowo więc raczej tu nie powinno być problemu ... jednak "nie powinno" to słowo klucz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dadario napisał:

Problemem jest kiepska wymiana ciepła pomiędzy podstawą diody a radiatorem. Warto kupić trochę lepszą pastę termo niż najtańsze badziewie. Warto delikatnie wyrównać powierzchnię radiatora papierem sciernym. Ważne aby pasty czy kleju było jak najmniej, ale tak aby się stykały maksymalną powierzchnią 

Czy ten AG termoglue to jest dobry klej czy najtańsze badziewie? Bo taki kupiłem. I teraz pytanie kleić czy nie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, katani napisał:

Czy ten AG termoglue to jest dobry klej czy najtańsze badziewie? Bo taki kupiłem. I teraz pytanie kleić czy nie.

Ja tylko takiego używam i jest ok. Dajesz kropelkę kleju i dociskasz maksymalnie diodę do radiatora czy płytkę pcb z diodą do radiatora.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Termoglue nie jest zły. Przynajmniej w kategorii jakość cena. Ważne żeby naprawdę nakładać mało i bardzo dociekać. Pod diody 1-3w zawsze używam płytek między diodą a płytką pastę arctic silver. Płytka do radiatora termoglue. Diody 10w na środek odrobinkę pasty a na bokach klej bezpośrednio do radiatora. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody mam już na płytkach pcb "gwiazdkach", więc tylko te muszę kleić do radiatora.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zobaczymy ile moje pozyja...  Jak zaczna mi padac to bede kombinowal cos innego. Mam je zrobione na desce aluminiowej( takiej z naczep od tirow, ojciec jest kierowca wiec mialem za free;p)

A chlodzona jest 4 wiatrakami 80 mm. Temperatury nie mierzylem niestety. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Kamello90 napisał:

Narazie swieca fajnie.;) a co  do zywotnosci to po jakim czasie padly te Twoje 10W?

po pół roku

 

7 godzin temu, dadario napisał:

Żywotność diody jest zależna od jakości chłodzenia.

Masz 100% racji :) Przy nowym projekcie dam wiekszy plaskownik/radiator. Ale prawde mowiac zadbalem o to zeby diody byly dokrecone, a nie przyklejone. Dziwne było tylko to, że umierały w momencie włączenia, co wskazuje raczej na inna przyczynę zepsucia niż przegrzanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to cos czuje ze bede lampke strugal szybciej niz mysle...;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.