Skocz do zawartości
arczj

Japonicus z obtarciami na jednym boku

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc jak leczyć Japonicusa który ma na jednym boku coś jakby obtarcia. Mam go ze sklepu bez kwarantanny tylko wziąłem prosto po dostawie i sam robię kwarantannę w małym 40l zbiorniku. Na razie podaje tylko Medic z PolybLab a ale zastanawiam się czy jeszcze coś powinienem zrobić żeby go uratować ? Z góry dziękuje za wszystkie sugestie.3222833bfb5d9669af77c862a6516d4d.jpg6abfcb87aab58513e1988c31fa610ce2.jpg26567f5220288ca316c2896525129100.jpgb78a8897dac77afbdc27773373e63fe0.jpg

 

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pospieszyles się z rybą. Widziałem go wczoraj w sklepie i nie wyglądało to dobrze. Jeżeli to są faktycznie tylko otarcia to czas zaleczy rany..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za sklep który sprzedaje ryby bezpośrednio z frachtu? Te plamy nie wyglądają na otarcia. Mi się wydaje że jakby wystają na zewnątrz a to by było niepokojące. Obejrzyj rybę dokładnie.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spróbowała artemiss od microbe lift.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ próbowałaś już to stosować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim stanie ją kupiłeś? Cy obrażenia powstały już u Ciebie?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, stosowałam.  Jest zupelnie nieszkodliwy dla wszystkich organizmów. Kiedy małą babeczkę pobił mi doktorek wdała jej sie infekcja w ogonek.  Zaczał gnić, odpadać, koniec ogona wyglądał paskudnie, widac było jak infekcja postępuje, ryba była słaba, leżała w kotniku przez ponad tydzień bez ruchu, nie jadła nic. Miala też ubytki w płetwach skrzelowych i inne drobne ślady na ciele, jakby kłaczki waty. Na ogonek najpierw próbowałam kapnąć kropelkę wodnego roztworu jodu, ale ryba uciekala. Zaczęłam lać artemiss, ryba wyzdrowiała i żyje do dziś. Ogon wyglądał naprawdę paskudnie, miał brzydkie wybroczyny, odpadło go lekko ponad pół centymetra. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Myślę że jeśli to tylko otarcia to  nie ma się czym martwić, sam kupiłem u nich scopasa z otarciami prosto po dostawie i po tygodniu nie było prawie śladu po ranie a po dwóch była czysta. W sklepie każdorazowo  podają środki przeciw infekcji, przynajmniej tak mnie poinformowali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co to za sklep który sprzedaje ryby bezpośrednio z frachtu? Te plamy nie wyglądają na otarcia. Mi się wydaje że jakby wystają na zewnątrz a to by było niepokojące. Obejrzyj rybę dokładnie.
Ten sklep to Aquario ;)

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Gothmog napisał:

Ten sklep to Aquario ;)

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka
 

I każdorazowo udzielają  informacji o terminie dostawy, wiec każdy wie co kupuje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I każdorazowo udzielają  informacji o terminie dostawy, wiec każdy wie co kupuje 
To prawda , każdy wie co kupuję i godzi się na ryzyko.

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak kupiłem go w takim stanie wiedząc, że będę go leczył.

Specjalnie odpaliłem zbiornik kwarantannowy żeby podawać leki.

U mnie ta ryba ma o wiele większe szanse przeżyć niż w sklepie.

Sklep Aquario jak dla mnie super ponieważ dali mi rybę za którą zapłacę jak przeżyje kwarantanne (u mnie w domu). 

Teraz szykam tu sposobu na najlepsze leczenie które nie będzie dodatkowo stresować ryby.

Mam różnego rodzaju preparaty z KZ do kąpieli ryb ale nie chcę jej na razie wyciągać żeby ją kąpać w środkach typu KZ Resistant Fish tylko podać jakieś lekarstwo do zbiornika.

W poniedziałek kupię to co poleca Nik@ i zobaczymy.

Na razie ryba zachowuje się normalnie nawet coś podskubuje z jedzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może zadzwoń do weterynarza i zapytaj o jakiś środek dezynfekujący i ułatwiający gojenie?

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba raczej powinieneś dostać rybę za darmo skoro podjąłeś się ją leczyć a oni nie

to delikatnie nieuczciwe pomijając kwestię ile jeszcze wydasz na leki

a wydasz, potem preparaty na wzmocnienie,

potem jeszcze ryzyko że osłabiona złapie coś jeszcze...

w puławach jest wydział weterynarii zajmujący się chorobami ryb wczoraj z tatą gadałem na ten temat

nie wiem czy konkretnie morskich ale pewnie zasady leczenia są podobne


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Japonicus to ryba z czołówki "ospiarzy", byle mu sie do tej infekcji jeszcze ta ospa nie przyplątała. Ten bok wyglada tak, jakby ryba podczas transportu leżała bokiem przy ściance worka i przez pocieranie jej się ciało odparzyło lub obtarło i wdała się infekcja. Microbe lift artemiss właśnie pomaga na odbudowę tkanki, leczy bakteryjne i grzybicze infekcje skóry. U mnie myślę, że to on pomógł, bo ryba z gnijącym ogonkiem, niejedzaca i leżąca na dnie chyba bez leczenia nie dałaby rady sama wyzdrowieć.

Są jeszcze inne preparaty, stress guard od seachem na przyklad, ktory takze pomaga leczyć problemy skórne, ale ja testowałam akurat artemiss i wydaje się, ze to właśnie on pomógł rybie. To była mloda pholidichtys leucotaenia, chyba świeżo po dostawie i wpuszczeniu do mojego akwarium, 4 cm długości w dziecięcym ubarwieniu, wiec jej organizm na pewno był slabszy, niz "wypływanej" ryby. Teraz ma już z 13 cm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Nik@ napisał:

Ten bok wyglada tak, jakby ryba podczas transportu leżała bokiem przy ściance worka i przez pocieranie jej się ciało odparzyło lub obtarło i wdała się infekcja.

:o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak tam ryba, pokarm przyjmuje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryba jak na razie wyglada bez zmian, dziś zaczęła przyjmować pokarm i jakoś śmielej pływać po zbiorniczku kwarantannowym. Co do ospy to wiem że zawsze wychodzi w trzeciej dobie dlatego od piątku podaje profilaktycznie dwa razy dziennie PolybLab Medic. Jest to jeden z lepszych środków na ospę jakie stosowałem a jutro z rana kupię jeszcze artemiss jak radzi Nik@. Dam znać jak sytuacja będzie się dalej rozwijać.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z taką opieką ryba pewnie wyzdrowieje. W sklepie mialaby znacznie mniejsze szanse. Pisałeś, ze zapłacisz za rybę dopiero, jeśli przeżyje kwarantannę, ale koszty leczenia pewnie się zrównoważą lub przekroczą nawet koszt zakupu ryby zdrowej. Potargowałabym sie w aquario o połowę chociaż tej ceny, jeśli ryba przeżyje. Nawet, jeśli sie nie zgodzą, to dzięki Tobie jej szanse bardzo wzrosły, więc dziękuję za to, ze podjąłes się próby wyleczenia :) W sklepie jej szansa na przezycie bylaby mniejsza.  

Wielki szacunek dla Ciebie z mojej strony. Czekam na dalsze informacje. Jesli stan się nie pogorszył, to już połowa sukcesu, do tego ryba pobiera pokarm, to jeszcze lepiej. Jeśli masz witaminy dla ryb, to dodaj do pokarmu, spróbuj też alg nori czy warzywnych płatków.  Pokolce to głównie roślinożercy. Trzymam kciuki. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może zrób mu paśnik z glonów. Garść glonów z refugium przypiętych gumką do kawałka skałki - od kiedy robie tak, salarias wreszcie nie pływa głodny. Jak nie masz glonów to wpadnij do mnie.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 znalazłem w archiwum

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przepraszam że nic nie pisałem ale leczyłem rybę intensywnie i nie chciałem zapeszać pisząc że jest lepiej ponieważ stan był cały czas poważny. Jednak udało się ! Od dwóch dni Japoniec pływa juz w głównym zbiorniku a dzisiaj zaczął normalnie jeść mrożonki dlatego leczenie uważam za zakończone. DZIĘKUJE WSZYSTKIM ZA POMOC a w szczególności koleżance Nik@ za polecenie specyfiku na skórne problemy ryb, mogę teraz potwierdzić że naprawdę działa. Podawałem rownolegle PolybLab Medic ponieważ ryba zaczęła się ocierać o dno zbiornika tak jak robią to ryby przy ospie i profilaktycznie zapodałem tez medica co zapobiegło ospie. Jeszcze raz dziękuje za pomoc i załączam zdjęcia jak dzisiaj wyglada rybka w zbiorniku z innymi rybami. 147c3ae2e75364c0522a768c0a3dfbf1.jpg32710b6cc55e3d1bc7cd4a1218626df8.jpg291154f20120e6791606fff718e3512e.jpg


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super wiadomość! Ryba miała szczęście, ze trafiła do Ciebie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arczj. bardzo mi miło że wyszedłeś zwycięsko i Japonicus żwawo pływa i cieszy oko właściciela. Dziwię się że tak wielu forumowiczów nie stosuje i w ogóle nie ma kwarantanny. Jest Pan odpowiedzialnym akwarystą. Jeszcze raz gratuluję że wróciłeś z tarczą w walce z tą chorobą, i za cierpliwość. Pozdrawiam Roman.   

  ps. Cierpliwość anielska wymaga diabelskiej siły.   Namawiam wszystkich do stosowania kwarantanny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.