Skocz do zawartości
frii23

Miała być kosta40 jest Reksio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po kilku miesiącach czytania forum, przemyśleń, nieprzespanych nocach, w końcu od wczoraj (11.11.2017r) mogę powiedzieć: "Mam i ja!"

Na początku miała to być kostka40 czyli 64L, jednak nie zamykałem się na inne rozwiązania. Przeglądałem Targowisko gdzie trafiłem na ofertę @Arti_surf i od niego kupiłem Reefmax. "Allegrowicza" gorąco polecam, bardzo dobry kontakt, pomocna i miła obsługa, oby takich więcej.

Co do samego Reksia, ma zmienioną pompę obiegową na Nova 1200, zamontowaną dolewkę (w pierwszej komorze razem z grzałką), T5 ATI, cyrkulacje Tunze 6025, w 3 komorze Siporax i węgiel (które działały w nim).

Na start dostalem 25L wody z podmianki z jego głównego zbiornika, całą wodę z działającego reksia, trochę skały, fajną szczepkę euphylii, na skale wypatrzyłem jeszcze discosome, oraz inne koralowce których nie jestem w stanie zidentyfikować, mam nadzieje że mi w tym pomożecie :-)

Po przenosinach, czyszczeniu, montowaniu, przelewaniu itd wszystko wyglądało tak:

large.5a088eaed691f_2017-11-1116_04_11.jpg.84fd0cecccc34c743020fc7e3894b918.jpg

z ułożenia skałek nie jestem zadowolony, ale na razie nie ruszam bo planuje dołożyć jeszcze skały, jak widać jest jej mało.

large.5a088eb8050f8_2017-11-1116_04_19.jpg.6194d4e509946cab9a8537f33cdb7323.jpg

Czy powinienem podnieść euphylie z piachu?

Tak wygląda akwarium dzisiaj czyli dzień 1:

large.5a088ec362c12_2017-11-1213_02_02.jpg.9ba4146bef6e7594db4d226cbb87ec93.jpg

Kilka zoomów na życie:

large.5a088ecca6bd5_2017-11-1213_02_12.jpg.964954cc80f7d61446c416cb85fcc558.jpg

large.5a088eedbd019_2017-11-1213_03_22.jpg.2e407d79df00f697f5f2f4b10f8d1023.jpg

large.5a088edd907f4_2017-11-1213_02_40.jpg.96925f3a572f23081c2f1160f05cebed.jpg

large.5a088ed480139_2017-11-1213_02_20.jpg.0434d5b548fbb6499143b8b0c1efad91.jpg

large.5a088ef50796c_2017-11-1213_03_39.jpg.d0c1182eb973c002b4f0ec128cd0ab37.jpg

Nad euphylią jest mała pomarańczowa główka po lewej, oraz coś zielonego po prawej, na 2 zdjęciu korali rozpoznaje discosome i chyba jakiś SPS (obawiam się że nie przetrwa niestety, choć trzeba być dobrej myśli), znów te coś zielonego i coś małego inny kolor ale kształtem podobne do tego zielonego. Na 3 zdjęciu ponownie zielone, i coś bardziej zielonego :lol: (chyba będę musiał poprosić 2 połówkę o nazywanie kolorów xD). Ostatnie zdjęcie to chyba jakiś grzyb, ale jest skierowany w tył więc ciężko powiedzieć.

Żeby nie było tak pięknie, jest też aiptasia, jak zapewne zauważyliście w sporych ilościach i tutaj proszę o porady co z nią robić. Czy w ogóle z nią coś robić w tym momencie? Nie chciałbym pchać chemii w zbiornik, więc myślę że albo krewetka, albo ślimak Berghia. Bardziej się skłaniam w stronę ślimaków, ale to pieśń przyszłości raczej. Na razie trzeba poczekać co będzie przez najbliższy tydzień może więcej.

Dodatkowo w nocy zauważyłem 4 ślimaki osiadłe, na razie potraktuje je kropelką przy jakimś dokładaniu skały, może nie będzie tak źle. Tutaj też proszę o porady.

Z życia widziałem jeszcze wężowidła, jedno nawet załapało się na zdjęcie, oraz małża, który w nocy powędrował w inne miejsce, więc przynajmniej wiem że żyje.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Fajnie, że tak szybko udało się wszystko odpalić!.

Z korali jest tam wspomniana euphylia (zalecam ją postawić na skale a nie na piasku), pomarańczowe zoa, 3 rodzaje grzybów (czerwony, niebiesko/fioletowy i 'wypasiony' pomarańczowo zielony) oraz ciekawy kolorystycznie lobophyton w kolorze fluo green (a nawet całkiem spora ilość tych lobo :) ).  Z żyjątek napewno są tam wężowidła, ślimaczki, kiełże (takie małe 3-5mm, białe troszkę jak krewetka), i wspomniany małż :)

Do aiptasi polecam Helmona lub krewetki (z odmian, które żywią się aiptasią)

w pierwszej kolejności polecam też coś do ekipy czyszczącej - w szczególności ślimaki na glony oraz do przekopywania piasku (np turbo, tectus, babylonia albo strombus)

Wszystkie zakupy życiowe (w szczególności ryby i korale) zalecam jak się już ustabilizują parametry wody po przeprowadzce.

 

Pozdrawiam i będę tu regularnie zagłądał i obserwował postępy!!! :) 

Powodzenia :) 


[105 l] ReefMAX, start 20.04.2010 ::: 13kg LR, 9kg LS ::: Cyrkulacja Tunze 6025 ::: oświetlenie 3 x 24W + nocny LED

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=28572&n=last#bottom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na taki las aiptasi musisz kupić kilka krewetek, tak pewnie ze trzy sztuki minimum, lub brzydala tylko takiego, który na 100% zjada aiptasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Chelmonie to nawet nie myśl w takim litrażu, ryba się będzie męczyć i szybko zmieni lokalizację na wieczną rafę. Z tą euphilią to lepiej przyklej na skalę lub na jakiejś podstawce bo ja szlak trafi, choć obawiam się że zejdzie zanim ustabilizuje się zbiornik (to dość wrażliwy koral).

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aiptasii z piasku możesz pozbyć się już teraz, po prostu je odessij wezykiem razem z piaskiem. Te na skale będzie ciężej usuwać, u siebie walczyłem z nią w ten sposób że zaklejalem ja jak zobaczyłem że gdzieś wylazi. Od paru miesięcy nie widziałem żadnej więc na razie walka wygrana. Jeśli jest jej sporo na skale tzn kilkadziesiąt różyczek to zastanowił bym się nad włożeniem nowej skały a tej bym się pozbył. Ewentualnie brzydal lub krewetki ale nie wszystkie zwierzaki chcą jeść różyczki. Chełmona w tym litrażu nie utrzymasz długo tym bardziej,  że to świeży zbiornik. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o jakiej skale tu mowa? PRZECIEZ ON W OGÓLE SKAŁY NIE MA..

dołóż zywej skaly wlej bakterie... wy macie w ogóle pojęcie o morszczyżnie? 

Arti uwazasz ze tej skaly  to on ma odpowiednią ilośc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, misiowaty napisał:

wy macie w ogóle pojęcie o morszczyżnie? 

nie ma to jak głos eksperta :clowning


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, misiowaty napisał:

o jakiej skale tu mowa? PRZECIEZ ON W OGÓLE SKAŁY NIE MA..

dołóż zywej skaly wlej bakterie... wy macie w ogóle pojęcie o morszczyżnie? 

Tak jak pisałem w pierwszym poście, żywej skały trochę jest, nie wiem dokładnie ile, ale wiem że za mało. Na pewno jej przybędzie. 

A co do bakterii, to mam biodigest, zastanawiam się ile i jak dodawać. 

Czy cała fiolka to nie za dużo? Przed dodaniem wyłączyć odpieniacz, tak na 30min? Czy on nie wychwyci bakterii?

 

@Rafael31 Czym zaklejałeś?

Edytowane przez frii23 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zawracaj sobie głowy z zaklejaniem aiptasi. Kup krewetki lub pewnego brzydala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, maciej01 napisał:

Nie zawracaj sobie głowy z zaklejaniem aiptasi. Kup krewetki lub pewnego brzydala.

Maciej, najchętniej bym tak zrobił, jednak zbiornik ma 2 dni po przeprowadzce, na którą nie wiadomo jak zareagował, niby skała była krótko poza wodą, ale wole poczekać jakieś 2 tygodnie na stabilizacje, przed wpuszczaniem życia. dziś dolałem bakterie, odessałem trochę aiptasii z piasku.

Dodatkowo trochę poprzestawiałem korale, niestety jednego małego przy tym zgniotłem, i nie wiem czy się z tego wykaraska...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdzie nie pisałem, że krewetki lub brzydala masz kupić teraz. Kupisz za kilka tygodni jak będziesz miał pewność, że akwarium jest już mało wiele stabilne i parametry są ok. Sam powinnieneś się domyślić, że nie o to mi chodzi żeby od razu dawać nowe życie :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaklejalem aquascapem delteca. Fakt, że nie miałem ich dużo, raptem kilkanaście  szt w przeciągu 2-3 miesięcy się pojawilo z czego większość na piasku. Te które były na skale i je zakleilem więcej się nie pojawiły. Miałem też krewetke  wundermani ale ona się nie interesowała różami 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2017 o 20:41, maciej01 napisał:

Ja nigdzie nie pisałem, że krewetki lub brzydala masz kupić teraz. Kupisz za kilka tygodni jak będziesz miał pewność, że akwarium jest już mało wiele stabilne i parametry są ok. Sam powinnieneś się domyślić, że nie o to mi chodzi żeby od razu dawać nowe życie :).

Fakt, masz racje.

@Rafael31 dzięki za odpowiedz. Wszystkim dziękuje za porady.

Ostatnio w akwarium wiele się nie dzieje, a tak na prawdę dzieje się sporo, tylko ja mało widzę :D. Dojrzałem wieloszczety, kiełż wypatrzyć nie mogę, za to "pojawił" się ślimak, który ma upodobanie w łażeniu po szybach, jest tak mniej więcej 1cm długości. Wczoraj nie mogłem się powstrzymać i znów poszła łapa do akwarium, ale przynajmniej wiem że mam 4,4kg skały. Może dziś się pojawi dodatkowe 7kg, nie wiem gdzie ja to upchnę...

Przy okazji ważenia z wodą wyciągnąłem, jakąś chyba rybkę, było to bardzo małe 5mm długości, 1mm szerokości, prawie że przezroczyste i bardzo szybko się przemieszczało w wodzie, kształtem przypominało rybę, zwężało się ku tyłowi.

Na jednej skałce pojawiło się inne zoa, które jest na razie bardzo malutkie. 

Widać że akwarium się stabilizuje po przeprowadzce, pojawiły się glony gdzieniegdzie, są zielone i brązowe nitkowate, o ile dobrze identyfikuje. Oraz malutkie inne rodzaje, bardziej przypominające roślinki, okrągłe i patykowate.

Tu foto ślimaka, może ktoś kojarzy co to za okaz:large.IMG_0003.JPG.e64aa05bd75116c273ccffdce063b34f.JPG

Dopiero na foto zauważyłem, że oprócz ślimaka jest jeszcze coś białego małego, trochę też jakiś ślimor, ktoś wie co to?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć widzę że startujemy w jednym czasie z tą różnicą że ja odpalam na świeżo, życzę powodzenia i trzymam kciuki za szybką stabilizację.


Reefmax/ReefMaster White LED - NA SPRZEDAŻ

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego małego ślimaka już 3 minuty później nie mogłem znaleźć żeby mu zrobić zdjęcie lub się przyjrzeć, dzięki @maciej01 za identyfikacje większego.

Z nowości w akwarium, a się działo, doszła skała 7kg. Zakupiona od kolegi który likwiduje zbiornik i w sumie to już niewiele oprócz skały miał. Na skałce jest podobno briareum, zoa, discosomy niebieskie i czerwone, oraz coś na S co przypomina xenie. Briareum i te coś na S jest koloru brązowego. Kolega nie świecił już porządnym światłem, tylko jakimś słabym, do słodkiego, podejrzewałam że to właśnie przez to taki kolor. Jeszcze dostałem jakiegoś makroglona, na razie trafił do 3 komory w której mam siporax i węgiel, ale nie wiem czy jest sens go trzymać, no i jakieś oświetlenie by trzeba mu załatwić.

Dodatkowo dostałem sporo piasku i tu pytanie co zrobić z tym którego nie wykorzystałem, bo sporo go zostało. Jak go przechowywać i czy w ogóle?

Kolejnym gratisem był krab niebieskonogi, wzbraniałem się przed nim, bo zbiornik jest świeży, jednak po stwierdzeniu kolegi że jak go nie wezmę to będzie musiał go uśmiercić, zlitowałem się i trafił do zbiornika. W tym miejscu popełniłem kolejny błąd (za który krabika mocno przepraszam) i włożyłem go bez aklimatyzacji, wszystko przez pośpiech przy wkładaniu wszystkiego. Gdy tylko to uczyniłem, przypominałem sobie że tak nie wolno, ale nie wiedziałem czy lepiej go wyciągać i "aklimatyzować" czy zostawić w takiej sytuacji. Więc został, na chwile obecną (po 24h) żyje, czy ma się dobrze ciężko stwierdzić. Myślicie że powinienem go czymś dokarmiać?

Zdjęcie całości

large.5a0f287cdfcc9_2017-11-1718_35_09.jpg.d2d14afae2ebe8dad0cda4216e2e738d.jpg

Wydaje się to wszystko teraz takie ciężkie, jakby miejsca na nic nie było.

Briareum

large.5a0f2883a5f26_2017-11-1719_12_13.jpg.dfae3aa6c35df8435635aaad5d90a553.jpg

gdzieniegdzie widać zieleń, podobno fluo, może odzyska kolor

A to discosomy i te coś do identyfikacji

large.5a0f28897ecad_2017-11-1719_12_52.jpg.78d2689066b6d5413e37d2257f856e4c.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest żywy piasek z działającego akwarium i nie chcesz go wyrzucić, a przechowywać to. Wypłucz porządnie w kranówce, wysusz i tak możesz go przechowywać jako suchy. Koral przypomina anthelie https://pl.reeflex.net/kategorie/83.html#anthelia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Trochę się ostatnio działo w akwarium, a mianowicie:

Wczoraj wieczorem zauważyłem żółto pomarańczowe plamy na piasku, patrząc na zdjęcia plag na forum najbardziej przypomina okrzemki. Jednak po nocy plamy wyraźnie się zredukowały. Na skale którą ostatnio dołożyłem pojawił się fioletowy kolor, zauważyłem to dziś, więc może jednak cyjano?

large.5a1191cfaf4e6_2017-11-1820_27_11.jpg.7b51c048b4daa0d846db1c942294f560.jpglarge.5a1191d4d25f8_2017-11-1914_25_59.jpg.dc6425fcad453b3b7fcf0e2727d5f7c7.jpg

Co by nie było, jakieś dojrzewanie się odbywa. Więc plan na dziś to nalać bakterii i pożywki.

Namierzyłem te małe białe żyjątko, które się pojawiło na zdjęciu ślimaka. Ciężko było temu zrobić zdjęcie, bo malutkie strasznie, a i strasznie się majtało. Było jakby przyczepione dołem do szyby, może ktoś ma pomysły co to jest

large.IMG_0011_19-11-2017.JPG.9026aeffcfd3547ddd907cda6b885b57.JPGlarge.IMG_0056_19-11-2017.JPG.49ff742c68e70f882d0437812005403b.JPG

Wypatrzyłem jeszcze jednego ślimaka, prawdopodobnie turbo, wielkość koło 1cm.

No i największy hit. Krabik mi dziś narobił stracha. Rano na niego patrze, a on tak mocno zwisa z swojej muszli, myślę pewnie się przekręci, jeśli się już nie przekręcił. Po godzinie widzę że leży pod muszlą. Przyjrzałem się dokładnie i coś mi nie pasowało, jakoś go mało. Zaglądam w muszle, siedzi dalej :lol:. Więc tylko zrzucił wylinkę, wyciągać ją ze zbiornika?

large.IMG_0002_19-11-2017.JPG.40841ea37662bd4db26417dca1433bfc.JPG

Na koniec fotka całości

large.IMG_0059_19-11-2017.JPG.6241f0ecb2ddf927211115635ad045fc.JPG

Edytowane przez frii23 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podejrzenie że to może był jakiś "zalążek" aiptasii, bo widzę na szybie coś trochę większego co pewnie będzie aiptasia.

Dziś zrobiłem pierwsze testy, Salifert NO3 i PO4. To mój pierwszy kontakt z tymi testami, przyznam że pozytywny. Testy łatwe do wykonania, interpretacja wyników trudniejsza. Te kolory podobne do siebie. Chętnie bym komuś podesłał zdjęcia, dla sprawdzenia czy dobrze zinterpretowałem.  Wyniki następujące:

Zasolenie - 1,021

NO3 - 2,5

PO4 - 0,5

temp 25,8

Zdziwiło mnie najbardziej NO3, spodziewałem się dużo większej wartości. Patrząc na współczynnik Redfielda by się zgadzało że to cyjano. Jak widać zasolenie wypadało by podnieść. Za co się biorę. Do walki z cyjano na razie ograniczam świecenie 8h aktyniki, 6h dziennego i będę obserwował w którą stronę to idzie.

Zapomniałem dodać że przez ostatnie 2dni, odpieniacz nic nie pienił, mimo rozkręcenia na maxa, dziś ponownie zaczął. To co z niego ściągnałem to lekko żółtawa woda. Przy poprzednim ściąganiu był to kolor bardziej żółty, ala mocz. Może powinienem go skręcić?

Edytowane przez frii23 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz za słabą cyrkulację, dołóż jeszcze jeden cyrkulator i odsysaj cyjano. Skrócenie czasu oświetlenia raczej nic nie da. Daj zdjęcie tej aiptasi i cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aiptasi nie będę wrzucał, mam rozsianą po całym akwa, ale pozbyłem się największych, które były w gromadzie na jednej skałce (zwyczajnie odłupałem ten kawałek B)).

Co do cyjano sytuacja wygląda jak poniżej, co ciekawe jest, że nie mam tego zupełnie na piasku, może to nie cyjano?

large.5a15d749ad18d_2017-11-2219_38.04HDR.jpg.1768962cec7d145e4fecc2ca7322c83f.jpglarge.5a15d7457cad7_2017-11-2219_38_14.jpg.f0a5b9160d0bb7ca1a95ecd1a0b2a3a9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolorem przypomina cyjano, ale może to też być dino. Możesz zrobić lepsze zbliżenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę pokombinowałem z tym zbliżeniem, ale dużo lepiej chyba nie jest:

large.IMG_0014.JPG.4555efed70d6516bb4f5b7dc9658dd26.JPG

Na dzień akwarium zakrywam i nie świecę, dopiero o 16 aktynika, a o 17 reszta, dziś zrobiłem zdjęcie jak tylko wróciłem z pracy oraz chwile przed zgaśnięciem dziennego, różnica jest duża.

large.5a172d6eafc0f_2017-11-2317_32_27.jpg.31952f1c1ea4f243b29ebe5579ba4a27.jpglarge.5a172d762fd92_2017-11-2321_00_37.jpg.dd5ffc6a9f9ffc34e714b16d668d517b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty to widzisz na żywo. Wpisz w google cyjano, dino i porównaj zdjęcia z tym co masz w akwarium. Ja nie mam pewności czy to dino, czy cyjano, a może jedno i drugie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.