Skocz do zawartości
frii23

Miała być kosta40 jest Reksio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Akwarium działa 3 tygodnie.
W czwartek zrobiłem testy w aquapora. Wyniki:
NO3 7,5-10
PO4 0,82
Kh 7,7
Ca 400
Mg 1390
Zasolenie 1,023
Po 48h zaciemienia (poprzedni weekend) i redukcji świecenia cyjano powoli odpuszcza, jednak walka jeszcze nie skończona. W aquaporze polecili mi no3po4x, wiec leje po 1ml dziennie.
Krab ma się dobrze, buszuje po akwa, przewraca szczepki, nawet wspina się po silikonie łączącym szybę przednia z boczną.
Dziś zrobiłem przemeblowanie skały, wyglada to teraz lepiej i wszędzie mogę dojechać czyścikiem.
a0adb90a63ccc2ef3b6aec36a03bf678.jpg


Frii nadaje mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ułożenie skały w porównaniu do poprzedniego wygląda teraz super. Ja bym tam żadnych specyfików na te ewentualne cyjano nie dawał, tylko dałbym czas, pozwolił ustabilizować się, dojrzeć akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ułożenie skały bardzo fajne :) przewód od pompy możesz spokojnie pociągnąć górą nad odpieniaczem, wszystko się mieści i nie przeszkadza tak bardzo

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za dobre słowo, mi też się podoba dużo bardziej niż wcześniej. Teraz najwyżej drobne poprawki.

@darko1036 skały jest trochę ponad 11kg, z przewodami rzeczywiście będzie trzeba zrobić porządek.

Co do lania NO3:PO4-X , nie jest to środek na cyjano bezpośrednio tylko węgiel dla bakterii, działa podobnie jak VSV, przynajmniej tak mi w acroporze powiedzieli. Na razie leje, zobaczymy co się zmieni. Wczoraj poszły też bakterie biodigest i pożywka tej samej firmy.

Dziś widziałem że po przemeblowaniu wczorajszym cyjano jest więcej, ale i tak jest lepiej w porównaniu do zdjęć które wstawiałem.

Zastanawiam się czy mogę już włożyć krewetkę na aiptasie, ale chyba jeszcze muszę się wstrzymać. Może kupie xenie w acroporze, tam mają taką fajną drobną, myślałem też o ślimakach, turbo, tectus, babylonia, nassarius. Lepiej wkładać kilka różnych, czy może dwa/trzy gatunki ale po kilka? To chyba jest dobry czas żeby zacząć myśleć o obsadzie.

Na pewno oprócz kraba nienieskonogiego, 2 ślimakach i małżu które mam, do zbiornika trafią dwie krewetki wundermani, para błazenków. Jeszcze 2-3 rybki by były akurat w zbiorniku, najlepiej jakieś skubiące glony. Polecacie coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Święta Święta i po Świętach, to jest i czas na małą aktualizacje co w akwarium. Może zacznę od parametrów:

NO3 - 5

PO4 - 0,5-1

zasolenie 1,023

temp 25.5C

PO4 dalej na wysokim poziomie, ale chyba znalazłem przyczynę, a mianowicie detrytus zalegający w siporaxie, jutro przy podmiance przepłukam siporax i wyciągne co się da z ostatniej komory w panelu. Odstawiłem też NO3PO4X przed świętami, przez tydzień zmniejszając dawkę, święta wyjazdowo a z tego co czytałem to nie można tego odstawiać nagle.

Ze zmian doszły dwie krewetki na aiptasie, wydaje mi się że Lysmata seticaudata albo boggessi, nie jestem w stanie rozpoznać bo się pochowały w skale. Po świętach to wcale nie mogłem ich dojrzeć, już kraba podejrzewałem o mord i zjedzenie ich, w sumie dalej go podejrzewam bo udało mi się tylko jedną wypatrzeć. Żeby ubywało aiptasii to nie zauważyłem, ale może dwie na mój las to za mało i jeszcze nie obskoczyły tego czego ja nie widzę.

Dziś doszła Xenia pulsująca, wstawiona w kąt w nadziei że nie obrośnie mi całej skały.

Ze zmian w składzie który był, to Euphylia jest chyba zadowolona z pobytu u mnie, jedna główka już się podzieliła, dwie są w trakcie. W sumie ja też chyba najbardziej jestem z niej zadowolony.

Wypatrzyłem dodatkowego ślimaka turbo, czyli mam dwa takie, oraz takie coś: https://pl.reeflex.net/tiere/3935_Pascula_ochrostoma.htm

Miał ktoś z nim do czynienia? Zostawić czy pozbyć się? Na razie nie wygląda na szkodnika, szczególnie że jest wielkości 1cm i kręci się to tu to tam.

Małż którego pomyliłem że ślimakiem jak się przemieszczał żyje, dodatkowo wypatrzyłem drugiego małża, tylko nie daję się sobie lepiej przyjrzeć, strasznie płochliwy, tylko wystawie głowę już się zamyka.

Dodatkowo zmieniłem położenie cyrkulacji, dmucha teraz po długości więc lepiej się woda kręci, jak była po szerokości to dużo energii się marnowało na przedniej szybie. Z ciekawych rzeczy, jak dmuchało na skałę to zaraz w tym miejscu glony urosły. Widać na zdjęciu na samym "szczycie" skały. Z tego powodu przestawiłem i teraz daje po przekątnej, co chyba nie jest najlepszym układem, a w miejscu gdzie pojawiły się glony, teraz też cyjano się pokazało.

large.5a454d1600e20_2017-12-1517_40_40-1.jpg.02f15120c9a9349b5dfe0375a9166650.jpglarge.5a454d205772f_2017-12-2820_20_05.jpg.6b2770c935e6747b69e071a7dd887528.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie plukalem siporaxu. Podczas dojrzewania kladlem na nim wate i wymienialem co parę dni w zależności od poziomu syfu. Teraz już waty nie używam a siporax mam czysty.

Najwięcej syfu zbiera mi się na dnie ostatniej komory i odsysam to przy każdej odmianie. Niestety zawsze coś później trafi do głównego zbiornika...

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja siporax mam w ostatniej komorze właśnie, wczoraj była podmianka, siporaxu nie udało mi się wyciągnąć, ale poruszałem nim. Wężyk poszedł na dno komory i rzeczywiście wyciągnąłem strasznie dużo syfu. Niestety część poszła do głównego zbiornika. Przynajmniej już wiem gdzie szukać :-)

Czyścicie czasem odpieniacz? w sensie cały nie tylko tą górną część? Jakie jeszcze prace konserwacyjne wykonujecie na waszych RM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od zalania 9 mies temu kubek odpieniacza czyscilem w calosci jeden raz. Zazwyczaj odsysam strzykawka urobek oraz czyszcze wylot odpieniacza z syfu szczoteczka oraz pokrywkę. Oprócz tego i odsysania z dna trzeciej komory nic więcej nie robię.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj czyściłem odpieniacz ponieważ przestał pienić...

Wyjąłem, wylałem kompletnie wodę z niego i zaczął pienić jak głupi :) Zauważyem, że raz na kilka miesięcy tak ma. Nie wiem czy woda wlatuje do rurki i dlatego przestaje pianę tworzyć czy co ale jak tylko wyleję wodę to od razu działa na nowo :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja cały oryginalny odpieniacz do RM czyscilem tylko raz przed uruchomieniem bo kupiłem uzywke. Szczerze to nie wyobrażam sobie czyszczenia tego pudła w działającym zbiorniku...

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też przy ostatniej podmiance wyczyściłem cały odpieniacz, po prostu trzeba wyłączyć pompę i go wyciągnąć ;-). Jednak nie wiem czy jest sens to robić, dużo brudu to jest tylko na górze. Więc raczej z tego zrezygnuje i będę czyścił tylko górę razem z tym "stożkowym" elementem.

Co do zbiornika to zwiększyłem dawkę NO3PO4X do 2ml, dzielonych na rano i wieczorem. Testy robię co 2 dzień, ostatnie wyniki to:

NO3 - 1.0

PO4 - 0.25

Chyba trzeba będzie niedługo wrócić do 1ml żeby nie przedobrzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update parametrów:

NO3 - niewykrywalne

PO4 - 0,1- 0,25

kH - 9,6

NO3PO4X zredukowałem do 1ml (po pół rano i wieczorem). Nie wiem czy w ogóle jest sens lać przy niewykrywalnym NO3. Czy może lać i podnosić NO3 sztucznie, a jak podnosić to jak. Czy może przestać i dołożyć absorbent fosforanów? Co myślicie?

kH ponad normę, nie wiem z jakiego powodu, skoro nic nie dodaje na kH, przez 6 dni spadło o 0,8. Na ten moment nie planuje z tym walczyć skoro samo spada.

Korale wyglądają dobrze, xenia wzięła się za pulsowanie,  przez jakiś czas tego nie robiła. Tylko briareum coś nie pasuje (pewnie NO3) bo dużo słabiej się pompuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twardość węglanowa to bardzo ważny parametr. Jednak musi być bardzo stabilny. Ma wpływ na stabilne pH, absorbcję magnezu i wytrącanie się Ca.

Warto kontrolować i pilnować stabilności tych parametrów.

 


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, prawie miesiąc od ostatniego wpisu minął, akwarium ma się dobrze, może zaczniemy od parametrów:

NO3 - niewykrywalne

PO4 - 0.1

kH - 8.9

Krab czerwononogi zmienił wylinkę, Euphylia puszcza nowe "główki", a przynajmniej tak to wygląda. Do zbiornika w poniedziałek trafiły 2 małe błazenki, karmie je artemią, 1/4 kostki na dzień, ale dziś stwierdziłem ze zredukuje bo nie dojadają chłopaki. Trzymają się koło euphylii, ciekawe kiedy zacznie się ocieranie o nią. Reszta także spokojnie rośnie, włącznie z aiptasią.

Co do niej zastanawiam się nad brzydalem, jednak są pewne ale, w postaci obawy o euphylie i o zbyt mały zbiornik na brzydala. Przez co czas zyskują krewetki, których działalności za bardzo nie widać, ale może mimo wszystko jakaś tam jest. Może uda się pożyczyć brzydala...

A skoro jesteśmy już przy rybkach, to myślę nad resztą obsady, chyba najbliżej mi do Ecsenius stigmatura, chciałbym coś co będzie wyjadać glony z tylniej szyby, bo mimo niewykrywalnego NO3 glony mają się całkiem dobrze.large.5a7605e7735a8_2018-01-3019_46_35.jpg.51290a5ad2adf7b036698e00e2aa1697.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj do zbiornika trafił brzydal, w nadziei że się zajmie moim lasem aiptasii. Jak na razie rybka jest dosyć wstydliwa i płochliwa, aiptasia chyba ma się jeszcze dobrze, ale poczekamy zobaczymy.

Dzisiaj rano po przebudzeniu standardowo idę zobaczyć co słychać w akwarium i dać porcje VSV, orientuje się że brak jednego błazenka. Upewniam się, ewidentnie brak. Wieczorem jeszcze wesoło pływał po akwarium, chętnie jadł. Rano nawet śladu nie było, przeszukałem cały panel, też brak. Chyba nie miało go co dopaść, wyskoczenie wykluczam bo ciągle wszystko zamknięte, więc skłaniam się do wersji że padł, a ekipa czyszcząca szybko posprzątała. Tylko teraz czemu padł? Nie było nic niepokojącego widać. Może ktoś ma pomysł co się z nim stać mogło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.