Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

baniak już stoi (wersja white z ledami) zalanę wodą od DarekB30 (jeszcze raz wielkie dzięki za wodę z podmianki), kręci się.

brak oryginalnego odpieniacza, wrzucony Hydor Slim-Skin (walczę z ustawieniem) i brak miejsca na montaż badyli z flizeliną, wiem że dużo osób je wyrzuca a ja chcę sprawdzić jak to działa.

W zakupionej używce był brak tego elementu, załatwiłem w aquaelu element do któego montuje się badyle, ale jako amator z reefmaxem, w domu okazało się że nie ma na czym w panelu zamontować tego elementu, więc badyle wciąż suche. Jeżeli ktoś ma ten element i nie potrzebuje to chętnie przyjmę/odkupię. Na zdjęciu w czerwonym kółku element który zakupiłem w aquaelu, brakuje elementu w panelu gdzie mogę go włożyć 

Programator działa, pojemniki na medią są, grzałka jest, newjet 1200 działa, tylko lekko muszę zmodyfikować przepływ wody między komorami..

Zakupiona dolewka tunze osmolator nano 3152, niedługo składam zbiornik na dolewkę. W planie zakup dwóch tunze 6015 i ze sprzętu to chyba wszystko.

W tym tygodniu wybieram się po skałę i tu pytanie żywa czy sucha ? różne opinie, różne zdania, kumpel mi radzi, bierz suchą mniejsze ryzyko że coś wylezie. Inne osoby mówią bierz żywą odgazowaną, szybciej zbiornik dojrzeje. Jakie Wy macie zdanie, szczegołnie interesuje mnie to w kontekście wody ktorą w 100% mam z podmianki od DarkaB30 z działającego zbiornika.

W planie także zakup soli, testów, bakterii, salimetru i piachu tu też pytanie, żywy czy suchy ? ciekaw jestem waszych opini.

Zdjęć na razie nie wrzucam, bo baniak z samą wodą pewnie mało kogo interesuje.

Wrzucę foty jak będzie skała i piach.

Wracam do solanki po dlugiej przerwie, więc czytam czytam czytam ale jak macie jakieś ciekawostki to zachęcam do dzielenia się tutaj, będę wdzieczny za wszelki uwagi.

 

Pzdr

Artur

reef_max_marine.jpg


Reefmax/ReefMaster White LED - NA SPRZEDAŻ

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Refmaxa odpalałem na suchej skale żywym piasku. Obecne na suchej skale i suchym piasku. Dałem używany siporax i troche syfu z reefmaxa i drobnego życia i jestem bardziej zadowolony. 

Co do badyli tak jak wspomniałeś daruj sobie jak inni. Wata do pierwszej komory na zraszacz i tyle. 

3 komore zostaw sobie na coś innego. Niektórzy maja media. Ja osobiście media dawałem do tej małej przegrody i do 1 komory. Gdzie był 1l siporaxu 25mm i koszyk skałek. Po 3,5 roku jak wyciągnąłem koszyk to była jedna wielka gąbka :) wyrosła. A w 3 komorze miałem refugium i sobie chwaliłem.

Te badyle nic nie dają. Lepszy efekt wata na zraszaczu niż owijana na badylach. Bo większe części syfu i tak legną na dnie w 3 komorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przechodziłem z mniejszego na większe akwarium i kupiłem suchą skałę pukani do głównego zbiornika. Wodę w całości miałem żywą (część swojej a część od kolegi coltrane) Moją starą skałę włożyłem do sumpa a nową suchą przez miesiąc miałem w beczce z bakteriami i falownikiem. Odpieniacz wyrzucał straszny syf z  tak ożywionej skały. Mimo że skała miała być odgazowana i była wysuszona dla mnie okazała się nie wypałem! Po kilku tygodniach rozprzestrzeniło się Bryopsis na początku wyjmowałem mniejsze kawałki i po za akwarium je czyściłem ale w ostatnim czasie plaga ta tak się rozkręciła że musiałem zastosować kurację Fluconazolem a przy moim litrażu jest to droga zabawa.

Jeżeli masz możliwości to zastosuj żywą skałę ale nie z frachtu tylko kup od kogoś kto likwiduje akwarium - to najlepsza możliwość. Przemyśl czy wystartujesz na soli docelowej od początku czy najpierw na ubogiej a po przejściu dojrzewania (bo zawsze jakieś będzie ) na docelowej. Co do piasku to ja polecam suchy bo w tym żywym to nie wiadomo co zostało żywego. Taki piasek może być przemarznięty, przegrzany, lub może leżeć na półce z 1/2 roku - nie wiesz co trafisz a jak kupisz suchy piasek koralowa to przy żywaj skale i żywej wodzie szybko zrobi się żywy.

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki za podpowiedzi, suchy piach i żywa skała, niestety nie mam nikogo kto by pozbywał się skały więc ryzykuje z frachtem.

Będzie dobrze :)


Reefmax/ReefMaster White LED - NA SPRZEDAŻ

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś z Warszawy? Na Białołęce jest na sprzedaż żywa skała z działającego baniaka. Tu masz link:

https://www.olx.pl/oferta/zywa-skala-morskie-11kg-i-glon-spagetti-CID103-IDpJSTH.html#d83d36c95d

i na Woli:

https://www.olx.pl/oferta/zywa-skala-do-akw-morskiego-CID103-IDq0kKp.html#d83d36c95d

I na naszym forum w Warszawie jest na sprzedaż skała z koralami:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to Twoje pierwsze akwarium morskie to bierz żywą skałę. Będziesz obserwować jak wychodzą z niej różne żyjątka, pożyteczne i te niepożyteczne. Na suchej założysz sobie kolejne akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obojętne czy pierwsze czy nie pierwsze akwarium żywa skała jest lepsza od suchej.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są zwolennicy żywej i są suchej. Ja startowałem na żywej i nie żałuję. Następne raczej też będzie na żywej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja startowałem na suchej i żałuję


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się obserwuje te wszystkie podłoże i inne żyjątka :) doliczyłem się już 7 małych rurówek, może któraś wyrośnie większa. Jak dla mnie tylko żywą skała.

Jedyny minus to 6 nieproszonych aipitasii, Ale w każdym akwarium mogą się pojawić, nie ważne czy sucha czy żywą, poprawcie jeśli się myślę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Raver1982 napisał:

Fajnie się obserwuje te wszystkie podłoże i inne żyjątka :) doliczyłem się już 7 małych rurówek, może któraś wyrośnie większa. Jak dla mnie tylko żywą skała.

Jedyny minus to 6 nieproszonych aipitasii, Ale w każdym akwarium mogą się pojawić, nie ważne czy sucha czy żywą, poprawcie jeśli się myślę :)

Nie mylisz się, jest duże prawdopodobieństwo, że przyniesiesz je razem ze szczepkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i fajną dyskusję, to nie pierwsza solanka ale pierwsze dojrzewanie, kiedyś było już 180 litrów ale kupiłem komplet z wodą i ze skałą, z życiem, więc typowego startu nie było. Widzę opinię na temat skały są różne i chyba każdy sam musi wyrobić sobie własne zdanie. Co do piasku to jednak decyzja zapadła na suchy, skała żywa, czy z frachtu czy przechodzona, to jeszcze się zastanawiam, ale jednak możliwość zobaczenia zwierzątek wychodzących ze skały wygrała, zakup skały i piachu na 90% jeszcze w tym tygodniu więc wtedy jakieś foto wrzucę. Na razie walczę z odpieniaczem który po czyszczeniu, ustawieniu pieni jak szalony (Hydor slim-skim) ale niestety w panelu dotyka ścianek i strasznie hałasuje, rozważam przejście na Tunze 9001, ktoś kto ma/miał Reksia może ma jakieś doświadczenia z Hydorem (jak wyciszyć, gumki recepturki nie działają) lub z Tunze jak się sprawdza, czy cicha ? Dziś powinna dotrzeć hydraulika do pompy więc wreszcię ustawię obieg z komory 2 do 3 a nie tak jak w tym momencie z 2 do 4. 

Ps. Patrzenie na samą wodę z jedną pompą cyrkulacyjną już mnie nudzi .... :(


Reefmax/ReefMaster White LED - NA SPRZEDAŻ

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z żywej skały kupionej od kolegi akwarysty też jest  możliwość zobaczenia zwierzątek wychodzących ze skały tak jak z tej z Frachtu z tym jednym wyjątkiem że w tej pierwszej nie będzie niespodzianek w negatywnym tego słowa znaczeniu. A skała z frachtu może mieć baaaardzo dużo niespodzianek


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by miała być skała z odzysku to musisz mieć pewność, że w tym akwarium nie było żadnych problemów z parametrami, plag. Jesteś z Warszawy i masz tam kilka sklepów z morszczyzną, podjedź do któregoś i kup nową żywą skałę. Z używaną może być różnie, jak trafisz na nieuczciwego sprzedającego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze zakupy w erybce ... super, świetne ceny, powrót po 5 latach trochę się zmieniło ale wciąż ten sam fajny klimat, co prawda droga dojazdowa masakra ale to się nie zmieniło :) pozdrawiam erybkę.

ok, lista zakupów, wymieniłem odpieniacz Hydor Slim - Skin na Tunze 9001 - wow dzięki jacula 1980 za podpowiedź, nie spodziewałem się takiej różnicy, szczególnie w głośności, aczkolwiek pewnie wynika ona z tego że Tunze jest węższa i nie dotyka ścianek w panelu.

Żywa Skała 5,80 kg

Sucha Skała 1,10 kg

Suchy Piach 4 kg

Red Sea Salt 4 kg

2 x Tunze 6015

1 x Tunze 9001 - mega sprzęt polecam

Czyścik do szyb

bakterie na start

hydrometr

Nie wiem czy oberwie mi się za połączenie żywej skały z suchą ale stwierdziłem że spróbuje i sam będe się potem dzielił doświadczeniem.

Ułożenie skały na razie jako tako, mam wrażenie że jeszcze jednej bryłki brakuje, więc pewnie będe się bawił dalej z ustawieniem albo jeszcze coś dokupię.

Skała oczwiście przepłukana w solance która jeszcze mi została od Darka ale i tak jeszcze troche syfu z niej wypadnie. Dziś podłącze obie Tunze i niech się mieli, poprawie też dziś hydraulikę w panelu z pompą obiegową i niech smiga, może przed świętami jakaś ekipa sprzątająca ale pierwsza poważna zwierzyna dopiero po nowym roku.

Następne foto jak wrzucę piach i będzie finalne ustawienie skał.

Ps. Czekamy czy coś ze skały wyjdzie ... pewnie jak większośc na starcie widziałem wczoraj dwie rurówki, jakieś korale i chyba wężowidło zostawiło ślad na syfie który wyszedł ze skały ... albo to ślab po wczorajszym ustawianiu skały ... nie ważne, ale już jest na co patrzeć więc jest ok. na razie nie doświetlam bo akwa stoi w miejscu gdzie ładnie słońce operuję więc ... spodziewam się wszystkiego.

 

reef max.jpg


Reefmax/ReefMaster White LED - NA SPRZEDAŻ

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wiem że miejsce gdzie "ładnie słońce operuje", nie jest dobrym pomysłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, greggoldi napisał:

Z doświadczenia wiem że miejsce gdzie "ładnie słońce operuje", nie jest dobrym pomysłem. 

Greggoldi, jakbyś mógł opisać dlaczego to będe wdzięczny.

Zapewne wiele osób mi zarzuci że nie ma co porównywać ale prawdziwa rafa jest oświetlana tylko naturalnie, wychodzę z założenia że jak nie spróbuje to się nie dowiem ale zawsze chętnie wysłucham zdania innych.


Reefmax/ReefMaster White LED - NA SPRZEDAŻ

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz potrzebował "syfku" z odpieniacza albo wody to zapraszam ;-)

a Tak poważnie, hmmmmm w pewnych sprawach mam swoje teorie więc nie będę Ci zaśmiecał wątku i wywoływał dyskusji

Powodzenia przy starcie, światłem się nie stresuj, jak widziałeś u mnie akwarium stoi w oknie i to nie jednym ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gdy słońce świeciło bezpośrednio, zawsze miałem problem z glonami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, greggoldi napisał:

W przypadku gdy słońce świeciło bezpośrednio, zawsze miałem problem z glonami. 

mam podobną sytuację, słońce to tylko jeden z elementów układanki, wystarczy wyeliminować np NO3 i słońce nie będzie miało wpływu na akwarium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, DarekB30 napisał:

Jak będziesz potrzebował "syfku" z odpieniacza albo wody to zapraszam ;-)

a Tak poważnie, hmmmmm w pewnych sprawach mam swoje teorie więc nie będę Ci zaśmiecał wątku i wywoływał dyskusji

Powodzenia przy starcie, światłem się nie stresuj, jak widziałeś u mnie akwarium stoi w oknie i to nie jednym ;-)

Syfek wyszedł ze skały, a miałem w czym przepłukać bo z 7 wiader od Ciebie Darku do Reksia weszło równo 6. wczoraj przydało się i 7 :) 

Ja uważam że dyskusja na poziomie jest zawsze wskazana, każdy ma swoje doświadczenia i przemyślenia, ja osobiście doceniam możliwość wymiany poglądów a jeżeli ktoś się chcę kłócić to nie tutaj.

Wrzucę zdjęcie jak akwa stoi względem okna. 

24 minuty temu, greggoldi napisał:

W przypadku gdy słońce świeciło bezpośrednio, zawsze miałem problem z glonami. 

Dzięki za uwagę, na pewno będe obserwował jak to u mnie wygląda.

Generalnie nie mam innego miejsca na zbiornik, takie hobby, daje dużo radości ale trzeba czasem powalczyć, rozlać trochę wody, zainwestować ... :)

Edytowane przez devilart (wyświetl historię edycji)

Reefmax/ReefMaster White LED - NA SPRZEDAŻ

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wsypywaniem piasku jeszcze się wstrzymaj. Bo możesz spróbować skałę poprzestawiać lub dokupisz nową i będzie trochę brudów tak jak na fotce powyżej które bez piasku lepiej można odessać. Suchy piasek nie ma wpływu na początku dojrzewania 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna lub dwie bryłki skały by się przydały, bo według mnie masz trochę mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę, ciekawy wątek, fajnie będzie obserwować postępy, szczególnie że start w tym samym czasie. 

Jakie bakterie lejesz/planujesz lać?

Trzymam kciuki dobry start!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też bardzo kibicuje! Super się zapowiada i życzę sukcesów! 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.