Skocz do zawartości
IzabelaP

Otwierające się oczka w skale

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy, mój mąż wiedząc że marzę o akwarium morskim kupił mi w zeszłym roku jako prezent pod choinkę działające akwarium 45l z zaprzyjaźnionego zoologa. Trochę kiepsko to wyszło bo ja miałam inne plany na rozpoczęcie przygody z morszczakiem. Ale bardzo się ucieszyłam. Były tam dwa na krzyż koralowce, dwie ryby, krewetka i krab. Oraz dużo innego życia którego do dzisiaj nie zidentyfikowałam. Po tym trochę przy długim wstępnie chciałabym zapytać co to może być. Pojawiło się ok pół roku temu na kawałku skałki która była od początku. Najpierw podczas plagi cyjano pojawił się ciemno brązowy nalot. Myślałam że to pozostałości po cyjano ale zaczęło rosnąć, następnie pojawił się jeden otwór, aktualnie są dwa. Nie ma piuropusza ani nie ma rzadnych "macek" jak w spaghetti worm. Są to dwa białe otwory które zamykają się gdy puknie się w szybę lub dotknie skały w pobliżu. Nawet nie wiem jak to nazwać by wujka Google podpytać a też jeszcze nie rzuciło mi się w oczy nic takiego do tej pory na grupie lub forach dla morszczaków. Dziękuję za przeczytanie do końca. Pozdrawiam 

IMG_20171118_004336.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za link, przyznaję, że nie trafiłam tam jeszcze. Przejrzałam wszystkie gąbki i mam dwa typy: Biemna ehrenbergi oraz Cinachyra antarctica. Muszę poczekać aż jeszcze urośnie to wtedy będę mieć pewność. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałaś wcześniej, że jak się pukanie w szybę, dotknie skałę w pobliżu to się to coś chowie. Gąbki tak się nie zachowują. Musisz szukać dalej i spróbuj zrobić lepsze zbliżenie, zdjęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze lepszego zdjęcia nie zrobię, chyba że przestawie bliżej szyby. 

Skoro nie gąbka to nawet nie wiem od czego zacząć. Będę musiała wszystko od początku przeglądać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nigdy nie wychodziło. Na fragmencie szkieletu zrobiła się narośl która powoli rośnie i ma już dwa otwory. Otwarte dzień i noc. Reaguje tylko na zagrożenie: pukanie w szybę, krewetka przechodzi czy poruszy się skałą. 

Miękkie w dotyku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Przestawiłam skałę i mam lepsze zdjęcie. Nadal nie trafiłam na nic zbliżonego. 

IMG_20171119_142157.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie specjalnie mi to pasuje do tego co mam. Przejrzałam zdjęcia wąsonogów i to nie wygląda tak na żywo, poza tym u mnie nie ma żadnego pióropusza który by wystawał. Oraz jak się zamyka to ta cała biała otoczka chowa się do środka. Całość jest miękka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o identyfikację z ciekawości czy boisz się o szkodliwe właściwości tego czegoś? :) Bo jeśli to drugie, to raczej bym się zbytnio nie przejmował, przynajmniej dopóki nie osiąga rozmiarów, mogących zeżreć ryb ;)

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już dawno to zidentyfikowałem, mam takie same w akwa. Znajomy też to ma i długo szukalismy co to może być. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałam chwilkę i przejrzałam reefleksa  i te wyglądają podobnie:

https://www.reeflex.net/tiere/6116_Styela_canopus.htm

https://www.reeflex.net/tiere/2441_Styela_plicata.htm

i inne fotki tej pierwszej:

http://biogeodb.stri.si.edu/bioinformatics/dfm/metas/view/30460

http://biogeodb.stri.si.edu/bioinformatics/dfm/metas/view/30458

jeśli to jest to albo coś pokrewnego to IMO to organizm z kategorii nieszkodliwych a ciekawych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego jest setki rodzai. A które akurat masz to możesz zgadywać. Zalicza się to pod równonogi, jak i pąkle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osłonice do równonogów? Nie, raczej nie B)

Ale też wąsonogi nie należą do równonogów, jeśli już to są grupą jakby siostrzaną/równoległą do nich w ramach skorupiaków. Pąkle należą do wąsonogów, czyli też nie należą do równonogów.

Ale rzeczywiście to autorka tematu widzi co ma w akwa i może próbować to coś lepiej zidentyfikować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Maelen napisał:

Osłonice do równonogów? Nie, raczej nie B)

Ale też wąsonogi nie należą do równonogów, jeśli już to są grupą jakby siostrzaną/równoległą do nich w ramach skorupiaków. Pąkle należą do wąsonogów, czyli też nie należą do równonogów.

Ale rzeczywiście to autorka tematu widzi co ma w akwa i może próbować to coś lepiej zidentyfikować.

Małe machnięcie :D miały być wąsonogi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wąsonogi mają dwa otwory? Jeśli te dwa otwory należą do tego samego stworzenia to stawiam na jakąś osłonicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Początkowo był jeden otwór, później pojawił się drugi. Teraz po przestawieniu skałki pod silniejszy prąd wody zaczeło szybciej rosnąć i pojawił się trzeci otwór.

 

Maelen to jest dokładnie to co mi przesłałaś.

Szymcio, nie obawiam się tego. Bardzo fajnie się to obserwuje, byłam tylko ciekawa co mam w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.