Skocz do zawartości
lukaszkrzyszczuk

Jaki system filtracji 60x50x50 - 150l z sumpem czy bez?

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. Przejrzałem jeszcze raz Pański temat pt. Jaki system filtracji 60x50x50 - 150l z sumpem czy bez? i dochodzę do wniosku że Pan nie chce żadnej rady. akarka , khazad93 , czesiu , dadario , iceberg , andzior70 , tester , kichnu , jimi . przekonywali Ciebie do SUMPA .  mrppp14 do pudełka przelewowego. Natomiast maciej 01 że można bez sumpa.  aTomek  napisał że   z Reef Packiem będzie taniej zarówno w zakupie jak i w późniejszej eksploatacji.  Pytam się czy ma być dobrze i przyjemne w czasie eksploatacji czy ma być tanio i byle jak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musimy sobie panować - Łukasz jestem :)

Ma być akwarium, które nie musi trzymać parametrów pod SPS, a pod miękkie, z kilkoma LPS'ami, 2-3 rybami. Ma cieszyć oko i nie stanowić dużego obciążenia przy obsłudze.

Tanio przy żadnym rozwiązaniu nie będzie (właśnie dostałem ofertę na wywiercenie pod sumpa i 1 firma chce to zrobić za 200zł pod warunkiem, że dostarczę akwarium do Wyszkowa, czyli jakieś 150km w obie strony), chociaż nie zakładam 10 000zł jak jeden z kolegów :)

Chce wyczuć tą różnicę, która wskaże, że sump jest najlepszym rozwiązaniem lub taką, która wskaże, że przy tym litrażu i obsadzie byłby ułatwieniem, ale nie aż tak dużym żeby wyłożyć dodatkowy tysiąc, dlatego już pominąłem aspekt estetyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak same miekasy i lps to wystarczy ci tunze wewnetrzny albo hydor zabierze ci miejsca w akwarium 8x8 cm i tez se poradzi sam tak mam w 240l  2 wielkie pokolce helmon dwie krewety 2blazny garbik i kupa krabow przywiezinych z chorwacji z korali lps eufilia i calustrea a reszta skaly porosnieta grzybami,rodactisami ,palythoa i jakies drzewka kupa takich drzewek chyba to capnella podmiana co tydzien dwa wiadra i nic wiecej oprocz karmienia ryb i czysczenia szyb nie robiszB)

oczywiscie sump to wygoda jesli chodzi o absorbery dolewke i inne bajery ale przy tak malych baniakach niekoniecznie wszystkim potrzebne tak se mysle i zdania nie zmienie , jak wkoncu dorosne do wiekszego baniaka to oczywiscie bedzie pelnowymiarowy sump z dolewkami i innymi wodotryskami ale przy ltrazu 500+ to juz raczej nieodzowna rzecz:scub:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Łukaszu estetyka to szafka która jest zamykana, Wykonanie jej i dobór koloru do miejsca w którym stoi wpływa na estetykę. Po otwarciu szafki zaczyna się zabawa. SUMP który zajmuje około 70 % w szafce pod akwarium. Jest to zazwyczaj mniejsze akwarium z magicznymi przegrodami. Między tymi przegrodami jakieś waty , skarpety i jakieś porcelanowe rurki poukładane równiutko jeden na drugim jak na defiladzie. To w większej przegrodzie gruba warstwa piasku i jakieś rośliny;) nad tym boksem świeci mała świetlówka. A urządzeń to tam pełno coś tam pieni się obraca w tubie i tych rurek plus zaworów pełno. Rozpoznałem coś, to termometr ( chyba ) z boku na półce widzę coś znajomego ze szpitala, podobne pompy do przetaczania krwi ? Jakieś butle z napisami soda oczyszczona, sól bez soli ,  Ca Mg. Pełno pudełeczek ze świecącymi żaróweczkami. Z tyłu zbiornik z napisem RO DI. Jakaś fabryka Panie Dziejku, jakaś fabryka mósi to być. :wub:                      Co do ceny to jimi mocno popłynął  ,, Niewiedza kosztuje ''

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam akwarium w takich wymiarach jak Twoje. Ponieważ jestem morskim świeżakiem, nie będę się mądrzyć - napiszę tylko, że nie mam sumpa, a filtracja opiera się na skale (z czasem pomogą też koralowce miękkie), piasku - i odpieniaczu zewnętrznym Deltec MCE 400. Czy ten odpieniek zda egzamin, czas pokaże; wiem tyle, że jest dużo za mocny do baniaka o tych wymiarach. To coś pokrewnego do nadfiltracji w zbiorniku słodkowodnym; może pokombinuj w tę stronę. Cokolwiek postanowisz - powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest. Np. jak masz akwarium <200 l, a filtracja do niego to kilka kubełków, mogących normalnie uciągnąć lowtecha 700 l. Tak robią czasem ludzie, którzy nawożą holendry, i ci, którzy mają biotopy ubogie w rośliny, bardziej "rybne".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso
48 minut temu, dewoitine.roman napisał:

Nadfiltracja w słodkowodnym. Czy jest coś takiego ? 

Oczywiscie, ze jest. Polecam sprawdzic zbiorniki z duzymi pielęgnicami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadfiltracja wymyślone słowo dla marketingu. Mam akwarium 300 l słodkowodne, to potrzebuję filtra np kubełkowego o przepływie dwa razy trzysta litrów. Na tym forum to brzmi bardzo dziwnie. Panie chyba pan zgubił kilka zer. zamawiam filtr o przepływie 1000 l / h. I  mam nadfiltrację. ???. Ok do rzeczy. Akwawarium  300 l . Dwa duże korzenie obrośnięte trzema gatunkami mchu. i epifitami. Cały zbiornik w roślinach. Takie coś nazywamy akwarium HOLENDERSKIM. 25 sztuk Furkatusów   3szt. Wachlarki samiec i dwie samiczki oraz 3 szt Głowaczyków, samiec i dwie samiczki. cztery Lki tj zbrojniki , trzy kiryski ,, pandy''. Cała obsada w filtrze siporax do obiegu podłączony system C02 by podtruwać rybki. Inna sprawa to Tanganika lub Malai oraz hodola paletek typowo komercyjna. Coraz częściej hodowcy tej grupy tworzą akwaria z sumpem. Znam kilku takich. Jednego sam namówiłem do sumpa w hodoli pyszczaków z Malawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i masz rację, tego nie wiem, sumpa nigdy nie miałam. A z innej beczki: nikt nie podnosi tematu głośności sumpa. Odpieniacz da się wyłączyć na noc i nie ma tragedii, a jest błoga cisza; sump działa bez przerwy (przepływ, pompy). Jak jest z głośnością rozwiązania typu sump? - dla niektórych to może być ważne.

A co do zbiorników roślinnych. Da się je prowadzić i bez CO2, i na bardzo miękkiej wodzie (przykładem moje baniaki). To co pisałam o nadfiltracji, dotyczyło głównie nawożonych holendrów i biotopów rybnych, bezroślinnych (i nie opartych na torfie, który jest dobrym stabilizatorem równowagi w akwarium BW). Sama u siebie chyba mam coś na kształt nadfiltracji - kubełki dedykowane do większych litraży. Tak dla bezpieczeństwa i większej powierzchni na ceramikę. Ale sorry za offtop, kończę te dygresje.

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie jestem specjalistą,ale nie wyobrażam sobie teraz że mogłem kombinować prowadzić kostkę bez sumpa.co do kosztów-obecna kostka 60x60x60 szyba 10.przód Opti,tył i komin(otwory 25,2x32)-czarny lacobel,do tego sump z przegrodami.Całość obecnie ma prawie 380 w obiegu.Koszt wykonania całości ok 600zł.Stolik to rama z profili 2,5cm o wymiarach 60x60x90h- 100zł,osobiście malowałem farbą chlorokałczukową.Płyta do obicia to osb3-koszt z wycięciem formatek 62zł.Filtracja to skała,złoże zraszane,piasek.Odpieniacz jest ale nie pracuje,czeka na awaryjną sytuację

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie w 60x50x50h mam sump jedyne co w nim używam to odpieniacza i sera silikat clean. W sumie w obiegu mam jakieś niecałe 190 litrów. Obsada to co prawda same miękkie ( Briareum, Capnelle, Sinularie, Sarcopythony) , 9 ryb, krewetka kilka ślimaków i bóg wie co jeszcze siedzi w skale. Parametry wody w zasadzie przestałem mierzyć ale co 2 miesiące zdarzy mi się je zbadać i nigdy nie odbiegają od tych w stopce czyli bez dolewania niczego jedyne co mam podwyższone to No3 w granicach 25-50 oczywiście przy podmianach co tygodniowych 20 litrów na soli AF Reefsalt nie zdarza się aby wrosły bardziej. Widać rybom to nie przeszkadza a i koralom też nie a ja nie mam wcale w zasadzie roboty po za dolanie wody do dolewki, czyszczeniem szyb i karmieniem. Po za tym mam 20kg suchego piasku (już żywego), 12kg suchej skały (już żywej) wszystko oświetla lampa Kessil A360 i buja Wavemaker 8000. PS. gdybyś chciał mam na sprzedaż sump 50x45x33h(2 komory, bublestop i dolewka).


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz te akwarium to zalewaj i wkładaj do środka reefpack. Jak stwierdzisz, że jednak to nie to, zawsze możesz dołożyć pudełko przelewowe i sump. Jak będziesz stawiał kiedyś w przyszłości większe, to zrobisz sobie z sumpem. Według mnie na zestawie Tunze będzie to dobrze funkcjonować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, maciej01 napisał:

Jak już masz te akwarium to zalewaj i wkładaj do środka reefpack. Jak stwierdzisz, że jednak to nie to, zawsze możesz dołożyć pudełko przelewowe i sump. Jak będziesz stawiał kiedyś w przyszłości większe, to zrobisz sobie z sumpem. Według mnie na zestawie Tunze będzie to dobrze funkcjonować.

To jest jakieś rozwiązanie. Mogę zacząć na Reef Packu, ew. na samym odpieniaczu i po jakimś czasie mógłbym dołożyć pudełko. Szafka będzie robiona przez mnie, więc w planie jest taka aby zmieścić sump tak czy inaczej.

Zbiornika jeszcze nie mam, bo czekam aż jeden z posolonych przeniesie się do większego i zwolni akwa, ale ma to się stać za jakieś 2 tygodnie. Z akwarium nie wystartuję wcześniej niż za kilka miesięcy, bo muszę dokupić sprzęt, więc ziarnko do ziarnka.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, masz już rozwiązanie. Tańsze w założeniu na starcie, a w przyszłości będzie można to rozbudować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

To jest jakieś rozwiązanie. Mogę zacząć na Reef Packu, ew. na samym odpieniaczu i po jakimś czasie mógłbym dołożyć pudełko. Szafka będzie robiona przez mnie, więc w planie jest taka aby zmieścić sump tak czy inaczej.

 

Ja robię identycznie. Właśnie zalewam wodą 128L z reefpackiem Tunze, a jak się okaże za mało to dołożę pudełko przelewowe.


d500ece3b854be2a513c6929b6054b12u1617a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak też można ale moim zdaniem lepiej kupić sprzęt docelowy i mieć święty spokój, Później każda zmiana odbije źle na akwarium.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, waldek123blau napisał:

Tak też można ale moim zdaniem lepiej kupić sprzęt docelowy i mieć święty spokój, Później każda zmiana odbije źle na akwarium.

To nie będzie zmiana, która źle wpłynie na akwarium. To będzie jak duża podmiana wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie każdy robi według własnego uznania i sprzęt można kupić o połowę taniej lub używane części ale jak składałem najpierw mniejsze akwarium z sumpem z szafką na stelażu drewnianym tak mi doradzano tani sprzęt kupować który musiałem po chwili kupować nowy bo tamte po chwili przestały pracować.Po tej kalkulacji jak wyliczyłem tanie rzeczy sprzętowe mnie wyszły drożej jak bym kupił z renomowanych firm.Powiedziałem stop dosyć nie będę kupował żadnego badziejstwa.Kto chce to może sobie akwarium morskie 10 litrowe nawet za 300 zł postawić dlaczego nie.Też jest piękne jak ma do tego rękę i dba o to.Dla mnie się liczy estetyka i wygląd i mogę spać spokojnie czy za jakiś czas się to czy tamto zepsuje.To jest moja tylko taka rada a każdy robi jak uważa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewając temat chciałem napisać, że analizując wszystkie za i przeciw wybrałem sumpa oraz wykonanie komina wewnętrznego około 10x20 na tylnej szybie, umiejscowiony centralnie.

Jeden z Kolegów podesłał mi fotki sumpa, który ma do sprzedania. Chciałbym poprosić o ocenę, czy Waszym zdaniem będzie odpowiedni do akwarium, czyli 60x50x50wys. Ilość przegród jest dla mnie ok, odpieniacz uwzględniając popularne marki zmieści się w komorze odpieniacza, co ważne jest komora na RO.

large.SAM_0239.jpg.deb1048c3fd523b85aed5b4f3ba7c205.jpg

large.SAM_0235.jpg.de1e539013164ee7fc0cf5fce1de4189.jpg

 

Pytanie, czy tak niski sump będzie w stanie przyjąć nadwyżkę wody w przypadku zaniku zasilania na pompie? Mi on osobiście odpowiada, sprzedający Kolega używał go do dokładnie takiego samego zbiornika, i nic się nie działo. W przypadku zaniku woda dochodziła do górnej czarnej kreski, która jest widoczna na zdjęciu przy prawej krawędzi.

Jeżeli podpowiecie, że będzie ok, to go nabędę :)

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o nadwyżkę wody to wszystko zależy od tego w którym miejscu wywiercisz otworki technologiczne żeby zapowietrzyć powrót z sumpa. Im bliżej tafli wody Ci się uda to automatycznie mniej wody zostanie zrzucone. Można to łatwo policzyć z objętości. A i tak po pierwszym uruchomieniu systemu należy wykonać próbne zatrzymanie obiegu czy nic się dzieje złego. U mnie sump jest na tyle duży że odpieniacz nie ma prawa przelać po zatrzymaniu obiegu. W mniejszym sumpie może to nie wyjść i trzeba się będzie zaopatrzyć w opóźniacz do odpieniacza.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tego patentu z dziurka i powrotem nie rozumiem, ale zakładając ze jej nie ma, to czy ten sump uwzględniając normalne ustawienia wylotu, spływu i pojemności komina da radę. To ze trzeba zrobić próbę to na pewno, tylko wolałbym przed zakupem mniej więcej mieć pewność czy się nada czy nie:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będziesz miał dziurki zapowietrzającej to z akwarium spłynie woda do poziomu rurki powrotu zanurzonej  w wodzie w akwarium.Posadowienie otworu powinno być lekko powyżej poziomu wody spiętrzonej na grzebieniu przy kominie.W przypadku braku zasilania układ zapowietrzy się i zrzuci do sumpa wodę spiętrzoną powyżej grzebienia i zawartość komina.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, chyba mniej więcej łapie, ale czy dziurka zrobiona na powrocie nie powoduje ze woda nią ucieka a nie przez dysze?

no nic, będę musiał się zgłosić do jakiegoś magika aby tak z grubsza zaprojektował taki system i powiedział czy ten sump dźwignie akwarium.

sama hydraulika jest dla mnie w miarę jasna, mam tylko obawy co do tego jak powinny wyglądać rurki w kominie, czy znaczenie ma na jakiej wysokości jest zakończenie spływu z sitkiem, etc. 

Spotkal się ktoś z jakimś manualem czy czymkolwiek co pozwoli zrozumieć jak to działa i jak to zrobić? 

Nie chciałbym trzymać kolegi z decyzja dotycząca sumpa bo wiadomo, biznes to biznes.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.