Skocz do zawartości
AquaManiac

O karmieniu korali słów kilka.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Poniewaz pojawiaja sie na forum ciagle pytania o to, jak i czym karmic korale, postanowilem napisac kilka slow na ten temat. Otóż:

W naturze korale odzywiaja sie w rozny sposob. Rozrozniamy dwa sposoby odzywiania sie: autotroficzny i heterotroficzny. Wiadomo o co chodzi - rosliny so autotroficzne gdyz wytwarzaja sobie pokarm same w wyniku procesu fotosyntezy. Zwierzeta natomiast sa heterotroficzne, mozna powiedziec ze caly swiat zwierzecy pasozytuje na roslinnym :p Skoro wiec korale sa zwierzetami, widzimy ze MUSZA odzywiac sie w sposob heterotroficzny co prowadzi do wniosku:

NIE ISTNIEJA TAKIE KORALE KTORE NIE JEDZA.

A wiec juz wiemy ze korale jedza czyli trzeba je karmic. Dobra, a co z zooksantellami? Otoz zooksantelle to TYLKO JEDNO ze zrodel pokarmu dla korali:

ZADEN KORAL NIE TRAKTUJE ZOOKSANTELLI JAKO WYLACZNE ZRODLO POZYWIENIA.

No bo co sie dzieje np. w nocy, kiedy slonce nie zapewnia energii do fotosyntezy? Koral w nocy nie idzie spac, koral w nocy normalnie funcjonuje, a poniewaz jest KONSUMENTEM CIĄGLYM tzn. je przez caly czas, sila rzeczy musi w nocy jesc cos innego niz to co dostaje od symbiontow. Zastanowmy sie co moze jesc:

1. Rozpuszczone substancje organiczne. W swietle badan wychodzi na to ze WSZYSTKIE korale pobieraja proste substancje organiczne typu aminokwasy, proste cukry, tluszcze witaminy itd... Zachodzi to na drodze zwyklej dyfuzji, czasem transportu aktywnego ale wymagajacego tak niewiele energii, ze w miare potrzeb moze on zachodzic nawet 24h na dobe. W istocie wiekszosc korali pobiera rozpuszczone substancje organiczne przez 24h w mniejszym lub wiekszym stopniu. Oczywiscie w nocy odpowiednio wiecej bo nie otrzymuja ich od zooksantelli.

2. Detrytus, drobne czastki organiczne. Nie bedziemy wchodzic dokladniej w to czym jest detrytus, jakie ma wartosci odzywcze i ile powinno byc go w systemie - choc temat jest ciekawy i porusze go niedlugo w osobnym poscie - przyjmijmy do wiadomosci ze korale wychwytuja na rozne sposoby drobne czastki organiczne z wody. Czy to sie dzieje przy pomocy sluzu, czy drobnych wypustek na powierzchni zewnetrznej ektodermy, to jest nieistotne, wazne ze to jedza i juz :D

3. Mikroplankton - bakterie, inne jednokomorkowce, fitoplankton, drobny plankton zwierzecy typu wrotki. To jest rowniez wazny skladnik diety koralowcow.

4. Sredniej wielkosci plankton zwierzecy. To jest bardzo znaczacy skladnik pozywienia koralowcow, szczegolnie malopolipowych i przede wszystkim w nocy. To dlatego polipy Acropor i innnych SPS-ow najmocniej wyciagaja sie w nocy, one szukaja drobnych skorupiakow i innych skladnikow planktonu, w naturze maja go pod dostatkiem.

Mysle ze teraz powoli staje sie jasne po co karmic korale, czym karmic korale i jak karmic korale. Idealnie byloby gdyby dieta naszych korali uwzgledniala powyzsze 4 rodzaje pozywienia, 1 i 2 mamy z reguly pod dostatkiem w naszych akwariach, mozna probowac podawac w nocy aminokwasy z witaminami i obserwowac korale, przewaznie po krotkim czasie zaobserwujemy poprawe wygladu korala. Wazne jest tylko zeby nie przedawkwac, obserwowac jak system reaguje, ale to sie powinno i tak robic zawsze kiedy zmieniamy cos w systemie. Co do punktu 3 to bakterii zwykle jest pod dostatkiem, natomiasy z roznych przyczyn fitoplankton wystepuje u nas w o wiele mniejszej ilosci niz na rafie. Mozemy probowac podawac fitoplankton, zywy lub zawiesine martwego - i tu tez trzeba uwazac na przedawkowanie.

Co do punktu 4 czyli makroplanktonu: tego to juz w ogole jest w akwariach jak na lekarstwo w porownaniu z tym co sie na rafie dzieje w nocy :p Mozemy podawac mrozone widlonogi, ikre ryb, homarow czy ostryg itd... ale nigdy nie osiagniemy takich stezen jak w naturze, predzej zalamiemy rownowage biologiczna zbiornika :D Do tego jesli nasze korale nie byly karmione przez kilka tyg. tak jak w naturze, to one przestaja reagowac na pokarm i nie lapia go.

Tak to wyglada z grubsza: nalezy karmic w nocy, niewiele i roznymi typami pokarmu. Cudow wielkich nie nalezy sie spodziewac ale moim zdaniem jesli chcemy koralom zapewnic warunki maksymalnie bliskie tym jakie maja w naturze - to nie mozemy ich glodzic przez polowe ich zycia :D Rafa jest autotroficzna tylko w dzien, w nocy staje sie heterotroficzna. Nalezy natomiast bardzo uwazac zeby nie przesadzic bo korale moga zaczac wydalac niepotrzebne im zooksantelle (dlatego nie powinno sie zasadniczo karmic korali w dzien) albo mozemy przeciazyc system. Obowiazuje po prostu stara, podstawowa zasada morszczaka: wszelkie zmiany w systemie doknuje bardzo powoli uwaznie obserwujac reakcje systemu. Z tego tez powodu zasadniczo odradzam karmienie absolutnie poczatkujacym akwarystom morskim - niektorzy chwile po zejsciu glonow chca juz karmic korale, to troche niebezpieczne :D korale tak szybko z glodu nie zdechna, lepiej poczekac niech system sie spokojnie ustabilizuje, nabrac troche doswiadczenia a potem ekperymentowac.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Rzadko widuje sie takie posty.

Gratulacje.

:p

pozdrawiam

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu jakiś interesujący temat

AquaManiac :

Nalezy natomiast bardzo uwazac zeby nie przesadzic bo korale moga zaczac wydalac niepotrzebne im zooksantelle (dlatego nie powinno sie zasadniczo karmic korali w dzien)

Pytanie do powyższego tematu. wiem ze nie ma jednoznacznych odpowiedzi, ale tu jest mi się cięzko połapać.

Zookasntelle nadają w jakimś stopniu kolor.

Ilosć ich zależy od światła i karmienia(nieważne w tej chwili jaka to zależność)

Przy maksymalnej czystości wody (np zeolit) korale są bardziej kolorowe (więcej zooksanteli?)

przy nieodpowiednim oświetleniu brązowieją(mniej zookasntelii? czy więcej żeby wykożysta gorsze światło?)

Szukałam jakis konkretów na tenat koloru zooksanteli -ogólnie lub w wybranych gatunkach,ewentualnie na temat widma ich fotosyntezy ale nic nie znalazłam.

czy mozesz się odnieść do moich stwierdzeń?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

W niedziele o 10.30 lecial PIEKNY program o rafie na TVP. trwal 1h a wiekszosc czasu byla poswiecona acroporom.nie bede dalej sie on nim rozpisywal,ale kto nie widzial ,niech zaluje!!!

zostala przedstawiona animacja ,ktora obrazowala "pobieranie" zooksantelli przez korale.zostalo rowniez powiedziane,ze w zaleznosci od swiatła, temperatury, zasolenia korale przyjmuja rozne zooksantele w roznych ilosciach.

ze swiatlem to juz mniej wiecej wiemy.

temperatura? hmm....moze, czym wyzsza tym mniej zooksantelli?

zasolenie? moze jakis pomysl macie? :p:D:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tamara jest dokladnie odwrotnie: brazowy kolor pochodzi wlasnie od namnazajacych sie w srodowisku eutroficznym zooksantelli, zas te piekne kolory ktore osiagamy przy pomocy zeovitu to wlasnie dlatego ze eliminujemy pokarm dla zooksantelli i wtedy w pelnej krasie widac barwniki chroniace korala przed UV, takie jak pociloporyna itd... I obie strony medalu medalu maja swoje ciemne strony: jesli mamy srodowisko eutroficzne (o duzym stezeniu substacji pokarmowych) dla zooksantelli czyli pod dostatkiem azotu, fosforu, wegla itd... to nam sie w koralalch zaczna namnazac zooksantelle i koral nabierze od nich brazowego koloru - tzw. brazowienie Acropor na ten przyklad. I byloby wszystko ok (poza utrata kolory) gdby glupie zooksantelle, podniecone duza iloscia pokarmu, zamiast w korala nie zaczely inwestowac produktow syntezy we wlasne rozmnazanie. Koral dostanie fige z makiem a wkurzony moze wyprosic zzoksantelle z lokalu. Wtedy jest fifty-fifty: przezyje albo i nie :p Natomiast jesli roznymi odpieniaczmi, zeovitami itd... wyjalowimy wode to wtedy liczba zooksantelli znacznie spadnie przez co w pelnej krasie pokaza sie naturalne barwniki korala, normalnie niewidoczne bo je zooksantelle zaslaniaja. I znowu wszystko byloby fajnie i kolorowo ale nie do konca tak jest bo koral jest na konkretnej diecie, jesli w nocy nie karmimy to moze dosc po prostu do zaglodzenia korala.

Dlatego nalezy znalezc zloty srodek miedzy kolorem danego korala a jego dobrym odzywieniem :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac - zrobiłeś dobrą robotę !!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mikołaj :

@TMK:

Witam.

Strona co prawda nie moja ale może coś pomoże :

http://www.blum.com.pl/rafa/c_oswietlenie.htm

Pozdrawiam

Mikołaj

JAKIM CUDEM NIE WIDZIAŁAM TEJ STRONY??:p(:D(

Dzięki, może nie wyczerpuje do końca tematu ale jest świetna


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

brazowy kolor pochodzi wlasnie od namnazajacych sie zooksantelli w srodowisku eutroficznym, zas te piekne kolory ktore osiagamy przy pomocy zeovitu to wlasnie dlatego ze eliminujemy pokarm dla zooksantelli i wtedy w pelnej krasie widac barwniki chroniace korala przed UV, takie jak pociloporyna itd...

Moje akwarium jest raczej niskiej jakości, Ale niestety ZAWSZE po 2-3 miesiącach z niebieskich gzrzybków robią mi się zielono-brązowe. Ponieważ baniaczek jest mały (30 l) i nie ma odpieniacza to bazuję na regularnych podmianach wody. Mogę równiez dość dowolnie ustawiać oświetlenie.

Niestety wszelkie eksperymenty ze świeceniem np HQI (zarnik BLV lub Aqualine) oraz świetlówki TLD O3, aquarelle , coral star, w róznym nasileniu i czasie nie dawały efektu. Najpierw myslałam,ze za dużo swiatła, ale okazało sie ze to nie to. nie pomogło również karmienie.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac

:yes

Fajnie, ze czasami cos takiego sie pojawia.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No sporo osob poruszalo ostatnio ten temat, a wydaje mi sie ze jest on bardzo wazny, a czasami umyka gdzies w cien. Nie wyczerpalem tematu w zadnym razie, potraktujcie go raczej jako zaproszenie do dyskusji i wymiany doswiadczen.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac :yes

A teraz do rzeczy :D

Co dawkowac - nazwy handlowe poprosze :p

Nie pytam o /jedyny dobry/ sposob, ale przykladowo.

Osobiscie dla korali mam tylko Kenta, Coral-Vite, Essential Elements oraz PhytoPlan.

Wiem ze to malo, ale przy mojej skromnej obsadzie .... musi starczyc :p

Czym mozna koralom diete urozmaicic?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daje fito Kenta i GroTech-a. GroTech podaje sklad i zawiera 5 roznych szczepow, Kent bodaj 2 ale za to jest bardziej skoncentrowany. Mam jeszcze suchy fito TropicMarin ale jakos nie ma zaufania do niego, cos byl za tani, daje go moze z 2-3x w miesiacu dla odmiany. Z aminokwasow daje GroTech VitAmino, zawiera wszystkie aminokwasy i dodatkowo witaminy. Mrozone widlonogi morskie i ikra morskich zwierzat dopelniaja menu. Podaje co drugi dzien mix wszystkiego, ok. 30 minut po zgaszeniu swiatla. Stosuje dawki o polowe mniejsze niz podaj producent, wprawdzie po stosowaniu wiekszych dawek niektore korale wrecz pękały :D niestety pojawialy sie w malych ilosciach glony, nie chce ryzykowac wykolejenia i oszczednie karmie. Czasami kiedy robie szczepki ( a nie mam jeszcze osobnego na nie baniaka) daje wiecej amino i fito zeby szczepkom troche pomoc, owszem daje niezle efekty, poza glonami :p wylaczam wtedy odpieniacz bo nie ma sensu odpieniac od razu tego co sie podalo, no i za kilka dni widze glony nas zybach, wiec musze zmniejszyc dawkowanie. Tak wiec ostroznie, nie musiscie koniecznie ze mnie brac od razu przykladu, opisuje tylko swoje doswiadczenia a kazdy system jest przeciez nieco inny, co u jednego dziala u drugiego spowoduje katastrofe :p


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka naszych spostrzeżeń.

Mamy cały czas jeszcze nie do końca dojrzały zbiornik – dzieje się tak prawdopodobnie za sprawą karmienia korali, co prawda możemy trochę więcej podawać karmy dla korali za sprawą całkowitego braku ryb zbiorniku, ale jednak podawane papu obciąża zbiornik. W chwili obecnej eksperymentujemy z pokarmami Kenta (podobnie jak Piotr) oraz z mieszanką własnej produkcji na którą korale wyraźnie lepiej reagują, niestety jej przygotowanie i stosowanie jest znacznie bardziej czasochłonne.

Składniki:

1/ Krewetka koktajlowa – najmniejsze opakowanie kupione w markecie

2/ Mysis – tabliczka

3/ Daphnia – tabliczka

4/ Spirulina 36% w płatkach Tropical

5/ Mikrovit Basic Tropical – pokarm dla narybku 1/2 pojemnika 35g

6/ Sera Fishtamin – witaminy

Kucharzymy:

Do małego garnka wlewamy małą ilość wody RO i wkładamy krewetki i mrożonki. Po rozpuszczeniu wlewamy bo blendera dodajemy Mikrovit i miksujemy ( my robiliśmy to przez 10 min). Następnie dodajemy Fishtamin i dalej miksujemy stopniowo dodając Spirulinę do uzyskania papki o konsystencji budyniu ( w naszym wypadku było to następne 10 min).

Gotową karmę przełożyliśmy do foremek od lodu i zamroziliśmy. Tutaj popełniliśmy błąd, ponieważ zamrożoną kostkę bardzo trudno się kroi a podanie całej całej kostki do naszego zbiornika jest zbrodnią. Następną porcję spakujemy w tzw. dilerki tak aby uzyskać 5mm placki które powinny w miarę łatwo się łamać.

Karmienie:

Niestety nie znaleźliśmy łatwego sposobu na karmienie. Otóż rozpuszczona w wodzie akwariowej porcja pokarmu tworzy „farfocle” które należy rozbić. Przed każdym karmieniem miksujemy karmę przez kilkanaście sekund elektrycznym mikserem ręcznym. Po odstaniu pęcherzyków powietrza karma jest gotowa do podania. Do tej pory wlewaliśmy to po prostu do zbiornika, w chwili obecnej za pomocą pipety laboratoryjnej tworzymy chmury przy koralach twardych przy wyłączonych pompach, po 15 min włączamy cyrkulację a po następnej 1/2h odpieniacz. Całość procedury jest czasochłonna ale przecież chodzi o dobrą kondycję naszych podopiecznych.

Pozostaje kwestia dobrania wielkości dawek i częstości zadawania karmy. O ile IMO najlepiej byłoby karmić codziennie bardzo oszczędnymi dawkami (my na dzień dzisiejszy karmimy 2x w tygodniu), o tyle wielkość samych porcji można tylko ustalić na zasadzie prób i błędów.

Uff – wyszło trochę przydługo – mam nadzieję, że nie zanudziłem Was powyższymi wywodami ale zależy mi bardzo na szerszej dyskusji i co najważniejsze opiniach do naszego sposobu karmienia. Może coś robimy niepoprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Harari - ja u siebie kiedys wylączyłem pompy do karmienia, a podaje mrożony sekstet ale zauważyłem że polipy twardych wyglądają jakoś tak zdechławo i teraz wlewam przy włączonych pompach, w końcu w naturze chyba one muszą sobie radzić i wyłapywać żarcie z nieraz silnych prądów morskich


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez zawsze z wlaczonymi pompami, po wylaczeniu swiatel, robie to na dwa razy najpierw strzykawka lekko kazdemu pod nos, potem kazemu z osobna dawke docelowa

srodki:

M w nocy sie leje

N - od czasu do czasu

Marine Snow - tez od czasu

i wszelkie mrozoniki, od roznych ryb, do krewetek, kraby i inne owoce morza, sporadycznie gotowe gammarusy i inne - wszystko raczej zmiksowane lub drobno przetarte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zwracam sie z ogromną prośbą do admina o przypięcie tematu tak żeby Ci którzy zaczynają go przeczytali zanim zrobią ten błąd który ja dopiero teraz zobaczyłem. Czytaj przeciążenie systemu przez nadmierne karmienie korali. W sumie to mój Rhodactis jest optycznie 2 razy większy niż był, ale ostatnio amoniak mi skoczył do bardzo wysokiego poziomu. Obecnie sprawy mają się już lepiej, ale jeszcze nie jest to sytuacja która by mnie zadawalała.

Dzięki AquaManiac :p


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze - przyklejony :p

Aqua - świetny poradnik. Gratulacje.

Andrinew - dorzuć pare kamyków do tego tematu i skrobnij pare wersów jak ty swoje korale karmisz.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja karmie podobnie. Raz w tyg miksuję kilka kostek mrozonki ( czerwony plankton, zielony plankton, mikroplankton , moina , ikra langusty, ikta homara, jaja krabów oraz mięso krewetek) do tego dodaję fioto plankton Aquatima, snow marine oraz cyclop eeze. Dodatkowo raz w tyg podaję Reef buster Prodibio, v-pover koral oraz Phito plann.

Aminokwasy korallen-zucht i Grotech są podawane kazdej nocy.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja robie tak:

na parapecie hoduje sobie fito:

1382-fito1.jpg

1382-fito2.jpg

i podaje go co 2 dni po zgaszeniu swiatla w zbiorniku, a raz w tygodniu rozpuszczam w nim: plankton czerwony, mysis, cuklop, jaja homarów itd.

nie mam doswiadczenia z z witaminami i aminokwasami wiec jak moglibyscie doradzic jakis dobry produkt i jego dozowanie

pozdrawiam


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak jeszcze dodam że ze swojej strony uważam że lekkie glony w akwa to dobry dodatkowy fito dla korali (choćby przy czyszczeniu szyby).


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a technicznie - jak sie miksuje mrozonki? Czym?

Jakies takie miksery kuchenne AGD? Chyba nie, bo maja metalowe noze.

No i pojemnosci? Miksujecie to na caly tydzien? Nie popsuje sie w wersji zmiksowanej?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w koncu fajny temat na tym forum. karmie podobnie, raz w tygodniu, przez okolo 3 godziny w nocy. Andrzej, ten reef buster prodibio jaka ma konsystencje? plynna czy oleista?


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.