Skocz do zawartości
vitowwy

Narośl na koralowcu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie co to może być, ponieważ zauważyłem w ostatnim czasie że coś takiego mi wyrosło na koralowcu i nie wiem co to jest? Czy jest to szkodliwe? Jeśli tak, to jak z tym walczyć. Bardzo dziękuję za informacje. 

 

 

23847961_1704625156243991_1721256765_o.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spora gąbka. Pożyteczny filtrator. Choć tych rozmiarów przy samym koralu może mu trochę przeszkadzać. Jest dość miękka i latwo ja zeskrobiesz choć z drugiej strony może zostawić i zobaczyć jak się sprawy potoczą. 

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gąbka - mam takie same wielkie okazy często blisko koralowców - nic im to nie przeszkadza, np Zooanthusy po prostu zarastają gąbkę z czasem, a LPS rosną obok i budują szkielet po swojemu -  ja bym nie skrobał szkoda gąbki a goniopora i tak ją zarośnie od góry i będą wystawały tylko syfony gąbki.

Bardziej mnie martwi kondycja Gonio - połowa szkieletu pusta bez tkanki :( polipy krótkie - chyba po przejściach to Gonio jest, ale jak się zadba o tego korala potrafi ładnie się rozrastać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondycja korala jest nie najlepsza właśnie przez gąbke . Ewidętnie gąbka go drażni . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Trochę mnie uspokoiliście z tym, że nie jest bardzo to szkodliwe, chociaż właśnie widać ubytki w szkielecie korala. Niestety nie jestem pewny, czym jest to spowodowane czy gąbką, która urosła na niej czy też przez aiptasie, która również zasiedliła się na koralu. Walczę cały czas z nią poprzez stosowanie aiptasidolu, ale jest to bardzo ciężka walka. Co się uda usunąć kilka szczepków aiptasi to powstają nowe. Miałem również krewetki wundermani szt. 2 w akwa ( 108L ) ale nie chciały zjadać jej i jedna zdechła po 2-3 tygodniach od kupna a druga po 3-4 miesiącach. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest szkodliwe w zależności od tego gdzie rośnie . Niestety wiem coś o tym . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zeskrob tą gąbkę np. tępym nożem z zastawy kuchennej.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po zeskrobaniu gąbek z trzech korali po dwóch tygodniach było ich jeszcze więcej . Upodobały sobie szkielety lps-ów tak jak by miały mało miejsca na skałach . Może i są pożyteczne ale nie w moim przypadku . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten koral nie jest w słabej kondycji raczej przez gąbkę, tylko z innej przyczyny. Widać, że ubytki są o wiele większe niż ta nieszczęsna gąbka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie u mnie na gąbce korale rosną i nic im nie dolega :) gąbka nie ma parzydełek ani nic co może drażnić powoli przepompowuje przez siebie wodę i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.