Skocz do zawartości
kudłaty

co to jest?

Rekomendowane odpowiedzi

Co to może być?

Jak z tym walczyć?

Co to zjada?

IMG_20171123_170139.jpg

IMG_20171123_170242.jpg

Dodam jeszcze że szybko się mnożą.


c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wirki na 100%   slimak Chelidonura Varians specjalista pokarmowy. je tylko wirki  kupiłem tydzien temu w erybce.  mam go walcze z wirkami juz kilka miesiecy. odsysam odmulaczem a teraz slimak pomaga, mamhexe i wirków nie rusza. chrysus tez  bo z rybami jest loteria. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, tedeus63 napisał:

Chelidonura Varians

Przepiękny ślimak nagoskrzelny. Żywiący się tylko wirkami, czyli specjalista pokarmowy. Pokona wirki w parę dni, i będzie głodował do czasu, gdy znajdziemy mu nowy dom z wirkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hexatenia - u mnie w dwa dni uporała się z problemem a teraz ciągle patroluje skały...no i oprócz wirków bez problemu przyjmuje inny pokarm...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, kupię parkę Mandarynów i tak chciałem je mieć, w tym zbiorniku.

Pytanie czy jakieś konkretne odmiany?

3 minuty temu, alenqer napisał:

Hexatenia - u mnie w dwa dni uporała się z problemem a teraz ciągle patroluje skały...no i oprócz wirków bez problemu przyjmuje inny pokarm...

wargacza już mam, ale jest ich za dużo, on potrzebuje wsparcia.


c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie mandaryn wirkami nie był zainteresowany w ogóle. Populacja wirków pomimo odsysania rozwijała się w najlepsze.Wyjadacz z forum doradził hexę i miał rację.One są statystycznie dużo skuteczniejsze od mandarynów...wargacz wargaczowi nierówny, hexy podobno najlepsze..:)

Edytowane przez alenqer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, kudłaty napisał:

Dzięki, kupię parkę Mandarynów i tak chciałem je mieć, w tym zbiorniku.

Pytanie czy jakieś konkretne odmiany?

Ja mam samiczkę mandaryna spaniałego, w 350 l akwarium z dużą ilością skały, na której mandaryn wyszukuje pokarmu. Dodać muszę że leję codziennie szklankę fitoplanktonu. Mandaryny to specjaliści pokarmowi, ponoć się zdarza że przyjmują pokarm zastępczy. W takim jak twoje akwarium tj. 400 l parka mandarynów z odpowiednią ilością skały i ilością żyjątek na tej skale powinny dać radę. Powodzenia Roman. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie dasz rady wytępić naturalnie, to możesz skorzystać ze środka capitox, mała buteleczka za mniej niż 10zł, kiedyś długo miałem problem z wirkami, hexatenia nie jadła, więc zastosowałem capitox i pomogło. Żadnych strat w obsadzie czy nagłych plag nie było, więc względnie bezpieczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, dewoitine.roman napisał:

Ja mam samiczkę mandaryna spaniałego, w 350 l akwarium z dużą ilością skały, na której mandaryn wyszukuje pokarmu. Dodać muszę że leję codziennie szklankę fitoplanktonu. Mandaryny to specjaliści pokarmowi, ponoć się zdarza że przyjmują pokarm zastępczy. W takim jak twoje akwarium tj. 400 l parka mandarynów z odpowiednią ilością skały i ilością żyjątek na tej skale powinny dać radę. Powodzenia Roman. 

W woli wyjaśnienia w swoim akwarium mam , synchiropus tudorjonesi, ocellatusi parę splendidus i nie mam problemów, dokarmiam je larwami artemi, z tego co wiem nie jedzą fito. Problem pojawił się w akwarium które założyliśmy u kolegi zbiornik ma 400 (w obiegu jakies 520), to akwarium jest w trakcie dojrzewania ma dopiero 3 miesiące, a to ustrojstwo trafiło się z pierwszymi koralami z "pewnego źródła". Mój błąd że ich w dipie nie wymoczyłem.

15 minut temu, jedikk1 napisał:

Jak nie dasz rady wytępić naturalnie, to możesz skorzystać ze środka capitox, mała buteleczka za mniej niż 10zł, kiedyś długo miałem problem z wirkami, hexatenia nie jadła, więc zastosowałem capitox i pomogło. Żadnych strat w obsadzie czy nagłych plag nie było, więc względnie bezpieczne

dzięki za podpowiedź, mam nadzieje że mandaryny sobie poradzą. Dam im z 2 tygodnie, jeśli plaga się powiększy przez ten czas spróbuję chemii.

Powiedz proszę jakie proporcje na 100l wody stosowałeś?


c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To było ładnych parę lat temu, jedyne co pamiętam to że stosowałem to dwa-trzy razy (w kilkudniowym odstępie) i cały czas chodził wtedy odpieniacz. Wydaje mi się, że postępowałem zgodnie z instrukcją, ewentualnie lałem trochę mniejsze dawki niż podane (jak robię z większością preparatów do akwarium), ale głowy sobie za to uciąć nie dam :)

Jeśli to akwarium w trakcie dojrzewania, to dużo bardziej komfortowa sytuacja niż jakby było mocno obsadzone. Jak mandaryny nie pomogą to podałbym dawkę z instrukcji produktu, załączył odpieniacz, a po kuracji zrobił jakąś większą podmianę, wrzucił węgiel... i obserwował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki poczytam jeszcze o tym preparacie. Nie da się ukryć, że sytuacja jest komfortowa, gdyby to było w moim akwarium to zalał bym się łzami.

Wniosek z tego jest prosty wszystkie korale trzeba moczyć w dipie i nieważne czy zbiornik dopiero dojrzewa czy już jest dojrzały.

Dzięki wszystkim za szybkie odpowiedzi.

Pozdrawiam


c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, kudłaty napisał:

W woli wyjaśnienia w swoim akwarium mam , synchiropus tudorjonesi, ocellatusi parę splendidus i nie mam problemów, dokarmiam je larwami artemi, z tego co wiem nie jedzą fito.

Fitoplanktonem żywi się plankton a planktonem drobne żyjątka takie jak mysis kiełze i inne a nimi mandaryny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym tokiem myślenie to masz racje.

Fito też hoduje na tej samej pompce i oświetleniu co artemie.


c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre garbiki zjadają wirki jest to potwierdzone na naszym forum. Ja kupiłem chrysiptera springeri i nie jest zainteresowany wirkami, przynajmniej tego nie zauważyłem. Na zagranicznych forach właśnie piszą, że to on z garbików jest najlepszy na wirki. Może trzeba trafić na odpowiedni egzemplarz, który lubi wirki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wirki mialam przez moment gdy s.moyeri wyskoczyl, zakupiony zostal ocellatus i chrysus i nawet po wyskoku chrysusa nie bylo juz z problemu. Zdecydowanie polecam naturalne metody walki z wirkami. Obecnie w tym zbiorniku plywa 2xmandaryn+chrysus i nie ma problemu.

 

Ps nie zauwazylam aby ktorykolwiek z moich 5mandarynow przyjmowal pokarm zastepczy

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wirki na 100%   slimak Chelidonura Varians specjalista pokarmowy. je tylko wirki  kupiłem tydzien temu w erybce.  mam go walcze z wirkami juz kilka miesiecy. odsysam odmulaczem a teraz slimak pomaga, mamhexe i wirków nie rusza. chrysus tez  bo z rybami jest loteria. 

 

Tez kupilam hexe na wirki i to byl blad. Wolala wykonczyc moje krewetki i magnifice niz wirki. Hexa je tylko jeden gatunek wirkow ale niestety nie ten ktory przewaznie mamy w akwarium. Lepiej sprawdzic ktory gatunek wirkow mamy i ktory je hexa bo pozniej pozbycie sie jej nie jest latwe. Łapałam ja w pulapke przez 2 tygodnie.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


żywa skała 10kg, żywy piasek, Sinularia sp., Sarcophyton, Discosoma sp.mix-green, Cladiella, Clavularia, Perconon gibbesi, Pseudanthias squamipinnis,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mpja hexa  na szczeście jest spokojna nikomu nie wadzi  :) .ale wirków nie rusza hehe. slimak którego kupiłem   Chelidonura Varians robi dobrą robotę. Choć podobno bardzo żadko jest w handlu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając i reasumując porady na forum co do skuteczności walki  - w tym konkretnym przypadku z wirkami, po raz kolejny okazało się niestety jak mało jest rozwiązań w 100% skutecznych i wszystko zależy od i indywidualnych zachowań zwierząt i chemii w zbiornikach ( wiem odkrywczy nie jestem) pozdrawiam...

Edytowane przez alenqer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam trochę wirków w akwarium i chciałbym się ich pozbyć. Co polecacie do akwarium 130l? Rozumiem że dla halichoeres chrysus jest to za małe akwarium? Może zwykły doktorek by pomógł. Zastanawiam się też nad mandarynem marmurkowym, podobno lepiej zjada wirki niż mandaryn wspaniały.


Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Alenqer nie ma pewności że jakaś ryba będzie chciała u ciebie wytępić wirki. Chrysus dorasta do 10 cm. Jest to wargatek i potrzebuje dużej ilości  żywej skały, To samo tyczy się mandaryna. Chrysusa łatwo nauczyć do pokarmów zastępczych. Mam mandaryna, więc chrysus byłby konkurencją dla mandaryna w karmieniu. Choć mam b. dużo skały i po zgaszeniu światła w nocy zapalając latarkę,  ma się wrażenie że skała się rusza.  Chrysusa że to najpewniejszy kandydat do pokonania wirków. Jak to wargatek potrzebuje grubszej warstwy piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem możesz pozwolić sobie na jedno i drugie, ja mam 4 mandaryny w swoim zbiorniku i nie widziałem żeby jadły mrożonki ale za to chetnie jedzą larwy artemi z własnej hodowli, dokarmiam je co 2 dzień. Zresztą wszystkie rybki chętnie ja jedzą.


c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety muszę odnowić temat, wargacz i mandaryny nie dają sobie rady z tą plagą. Pisze plagą bo widać ze jest ich więcej, podpowiedzcie czym z tym walczyć?

Czy jest jakiś sprawdzony preparat?

 


c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.