Skocz do zawartości
Matys82

Kostecka 30x30x30 czyli moje słone 27l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od jakiegoś czasu chodzilo mi po glowie aby zagospodarować stare krewetkarium i sprawić sobie małą solniczke :)

Zakupy był impulsem a o prowadzeniu akwarium mam raczej niewielkie pojęcie dlatego prosił bym bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki o pomoc przy prowadzeniu tego baniaczka.

 

Na początek napiszę co zrobiłem.

 

Najpierw wsypałem żywy piasek około 4.5kg na to ułożyłem 3.5kg żywej skały podobno nic już z niej nie wypełznie choć miałem wątpliwości czy nie powinno się jej umyć przed umieszczeniem w akwarium.

Starą kaskade zasypalem ceramiką i watą Sery. Wlałem do niej bakterie ze szklanej ampułki które polecono mi w sklepie.

Całość zalałem 20l zasolonej wody którą przytargałem ze sklepu.

Zamontowałem jakąś starą grzałkę bez termostatu i tak to sobie pracuje od wczoraj z wyłączonym światłem.

 

Miałem wrażenie że woda stoi na przodzie zbiornika dlatego dziś dodałem cyrkulator jvp 100 i chyba jest za mocny bo ponieriera trochę piaskiem.

 

No i teraz lawina pytań do was

 

Odnośnie światła.

Kupiłem lampkę Jebao ak-60 63w kóra ma dwa kanały światła białego i niebieskiego.

Nie bardzo wiem w jakim % mam ustawić moc oświetlenia do takiego litrażu oraz w jakim stosunku kanały względem siebie?

Czy jeśli nie mam życia powinienem świecić a jeśli tak to ile godzin?

 

Po zalaniu zaznaczyłem sobie poziom wody dziś zauważyłem że paruje i to stosunkowo szybko. Rozumiem że uzupełnić czytą destylowaną?

Czy/Jak często podmieniać wodę w okresie dojrzewania?

Jeśli tak czy mogę w tym celu użyć gotowej wody ze sklepu?

 

Dodam jeszcze że jedyny parametr jaki znam to temperatura wody około 23*C nie wiem czy gżałka daje radę ma chyba z 18w

 

Ile czasu powinienem czekać przed zakupem korali?

 

Powinienem coś jeszcze dokupić?

e3bfe9e0411c337cd778ffed5edbdefa.jpg6573d98c6b82f4fa21b8c20c42a6744b.jpg66a3f2b1976b7c8fe3ab858e093418e4.jpg

 

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemka

podczas dojrzewania nie rób żadnych podmianek,  akwarium musi zaskoczyć.  Pierwszą podmiany jak już będzie życie,  z którym radziłbym zaczekać conajmniej kilka tyg. by uniknąć strat.  C do świecenia  jest kilka szkół,  warto poczytać dział dla początkujących.  Wodę dolewasz ro lub destylowana, nigdy nie solanka.  Życzę cierpliwości a napewno będzie git

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również wydaję mi się, że masz za mocną cyrkulację. Często zakładający takie kostki bazują jedynie na wydajnym filtrze kaskadowym typu FZN 3. 

Skoro woda paruje to przykryj akwarium. Na razie i tak nic w nim nie masz. 


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Kośmid napisał:

Również wydaję mi się, że masz za mocną cyrkulację. Często zakładający takie kostki bazują jedynie na wydajnym filtrze kaskadowym typu FZN 3. 

Skoro woda paruje to przykryj akwarium. Na razie i tak nic w nim nie masz. 

Albo zrób sobie zwykłą prostą dolewkę grawitacyjną z zestawu do kroplówek dostępnych w aptece i jakiegoś pojemniczka. Będzie ci spokojnie uzupełniać i nie będą aż tak skakać parametry jak przy nagłym dolaniu dużej ilości wody. Troszkę jest zabawy z ustawianiem ale potem dolewasz co jakiś czas do zbiorniczka i masz spokój.

Ja mam 30l i FZN3 - i nie wyobrażam sobie dołożenia jeszcze jakiegoś cyrkulatora, ale sam zobaczysz. Na razie jak już jest to bym go ustawił aby dmuchał ci na skałkę to szybciej wywieje ewentualny syf jaki tam mógł pozostać.

Edytowane przez g_o_n (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo dużo piasku, zostaw z tego 1/3, życie będzie łatwiejsze ;)


d500ece3b854be2a513c6929b6054b12u1617a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej faktycznie piachu sporo u mnie mam ok 0,5cm-1cm warstwę, na razie wstrzym sie z podmianami akwa będą nawiedzać różne plagi u mnie na 40l miałem lampe 32w teraz ta sama lampa swieci w ok 65l i spokojnie daje rade grzałkę daj z termostatem bo zajedziesz się tym bardziej ze koszt jest mały u mnie mam 24.8-25st i nie mam wahań w 40l miałem fzn i karalie nano 900 ten z fotki wydaję się sporych rozmiarów, radziłbym też zakupic cos skalibrowanego do mierzenia zasolenia bo bez tego ani rusz... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim bardzo mi się podoba ułożenie skały. Naprawdę ładne kawałki. Z cyrkulatorem to koledzy mają rację - dodasz życie i będziesz miał wirówkę... Z tego, co widzę to masz JVP-100 lub 101. Przy 2000-2500l/h przepywu daje Ci to cyrkulację na poziomie około 70x objętość zbiornika. Z tego, co czytałem, to powinno być max 50x, a optimum to 30-40. Jak koniecznie chcesz cyrkulator, to zastanów się nad czymś z pokroju Jecod RW-2 - jest dużo mniejszy i ma możliwość regulacji mocy, więc w razie czego sobie dostosujesz siłę dmuchania. Życzę powodzenia i będę obserwować, bo od niedawna kusi mnie, żeby sobie taki słoiczek postawić na biurku w pracy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik saas5 chciał trochę piasku, kilogram czy pół tora. Ty masz za dużo a jemu brakuje :D


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z cyrkulacji to polecam Koralie 900 robi robotę i na magnesie. Wcześniej miałem JVP i porównując to tylko Hydor:D JVP chińczyk i jedyna zaleta to cena. Mi ciągle odklejala sie przysawka i strasznie wkurzalo maczanie rąk w akwarium 

Edytowane przez natan2012 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zacząłem od identycznego litrażu, bazowałem tylko na fzn3 i podmianach raz na 2 tygodnie plus żywa skała. Miękkie spokojnie dawały radę, proste LPS również.


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję na początek zapoznać się z tym działem, w którym założyłeś temat http://nano-reef.pl/forums/forum/56-dla-nowicjuszy/ szczególnie z częścią akwaria do 60l i na większość pytań, niewiadomych znajdziesz odpowiedzi, po prostu szukając. Na temat święcenia w okresie dojrzewania są różne szkoły. Nie świecić, świecić od 2-3 godzin dziennie i stopniowo co kilka dni, co tydzień zwiększać o godzinę, świecić od razu docelowo. Odparowaną wodę uzupełniamy wodą RO/DI. W okresie dojrzewania wody nie podmieniany, bo podmiankami będziemy przedłużać dojrzewanie i dawać pożywkę dla glonów. Jak NH4 i NO2 będzie 0 "zero" to wtedy dasz pierwsze życie do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuje wszystkim za wskazówki i porady. :)

Niestety wczotaj wieczorem po pracy zastałem zdemolowane akwarium.
Cyrkulator wywiał cały piach na tył zbiornika a spora jego ilość trafiła również do filtra i na skały [emoji52]

Cyrkulator wyleciał przyda sie do mieszania soli. Pierwszy nietrafiony zakup na szczęście kosztował mnie 16zł.
Oddesałem również około połowę piasku.
Niestety z piaskiem straciłem trochę wody i nie mam jej jak uzupełnić.
W Poniedziałek podjadę do sklepu po wodę albo kupię od razu sól i coś do mierzenia zasilania.
Tu prosił bym o pomoc co kupić bo jest spory wybór producentów i nie wiem czy różnią się tylko etykietą i ceną czy również zawartością/jakością?
Co do urządzenia pomiarowego zasolenie wybór również spory jak i rozpiętość cen.
Opłaca się kupować hydrometr czy i tak zawsze się kończy na kupnie refraktrometru? Chce uniknąć kolejnego nietrafionego zakupu :)
Jeśli hydrometr to który z waszego doświadczenia jest nakdokładnieszy?

Zaóważyłem w kilku miejscach na skalę malutkie czerwone punkty jakby z brodawkami. To bakterie czy jakieś inne żyjątko?

Ps.
Jeśli ktoś potrzebuje piasku niech napisze pw podzielę się.

Pozdrawiam :)9dd72a40a53e34ece78dd8c26f2a78d8.jpge10fdc934f0910bc7928ccf541d2f254.jpge83f7ba39786bae52ee5716c0e98e254.jpg

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość odpowie Ci, że najlepszy jest refraktometr. Ja od prawie trzech lat używam spławika. Jak ma być spławik to musisz go sprawdzić, porównać z refraktometrem w sklepie, u kogoś znajomego żeby wiedzieć ile ewentualnie oszukuje i w którą stronę robić korektę odczytu. Jak pytasz którą sól wybrać, to będą różne opinie, po prostu ilu użytkowników różnych soli, tyle opinii. Ja od ponad dwóch lat używam Blue Treasure Reef Sea Salt. Przejrzyj sobie https://reefhub.pl i tu znajdziesz sporo odpowiedzi. Jest tam sporo ciekawych artykułów, testów na różne tematy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z inwestycji na już zająłbym się naklejeniem tła, doda głębi i naturalności

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przejrzałem temat i nie nigdzie nie znalazłem kiedy dokładnie zalałeś akwarium, ile ma? Kup cyrkulator Hydor koralia nano 900, przynajmniej jest na magnesie, nie odpadnie od szyby i nie zrobi burzy piaskowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejną dawkę porad. :)

Tło będzie tylko zastanawiam się czy nakleić czarne czy niebieskie.

Akwarium zalane 06.12
Odnośnie Hydor koralia nano 900 zobaczę jak to wygląda.

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://erybka.pl/product-pol-580-Hydor-Koralia-Nano-Evolution-900.html.  Z niebieskim tłem będzie jaśniej, a na czarnym ryby, korale lepiej kontrastują, lepiej wyglądają. Ja mam ciemnoniebieskie, ale w kolejnym akwarium będzie czarne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również polecam zrobienie prostej dolewki z zestawu do kroplówki i baniaka 5l po wodzie destylowanej. Sam zestaw warto troszkę przerobić bo standardowy suwak do regulacji przepływu może nie być za precyzyjny. Ja kupiłem plastikowy zaworek do wezyka do napowietrzania. Teraz mogę precyzyjnie ustawić kropelkę na Olka sekund. No i musisz uwzględnić to, ze wszystkie zaworki są na standardowe wężyki, a kroplówka ma dużo cieńszy, ale tez ma taka specjalna gumeczkami, która służy za „przejściówkę” ui wszystko działa. 

Taka dolewka działa oczywiście jak masz gdzie postawić wyżej niż lustro wody, bo zasad grawitacji nie oszukasz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Dzięki za kolejne rady.
Wrzucam update zbiorniczka. :)

Na pierwszy ogień pomiar i korekta zasolenia oraz uzupełnienie poziomu wody.
Obecne zasolenie to 1.023 o ile nie przekłamuje spławik ;)

Wymieniłem grzałke na 50 Watową która stabilnie trzyma 25*C.
Następnie nakleiłem czarne tło oraz zamieniłem cyrkulator na polecany przez was Hydor koralia nano 900.
Dodatkowo w filtrze wylądowało 500ml Seachem Matrix oraz tyle samo wegla aktywnego który zalegał mi w szafce :)

Dziennie paruje mi około 450ml wody co powodowało wzrost zasolenia o 0.001
Dolewka grawitacyjna odpada, niestety nie mam możliwości umieszczenia zbiornika z ro nad akwarium.
W zbiorniku wylądowała automatyczna dolewka. Działa bardzo dobrze trzymając zaznaczony poziom. Niestety pływaki zakłócają estetykę zbiornika.

Na tą chwilę światło jest wyłączone.

Skała trochę pobielała a tak to bez zmian.

Zastanawiam się czy można stwierdzić zakończenie procesu dojrzewania bez pomocy testów?

Pozdrawiam. :)dc3045a72f25b93cd93403158431c4f5.jpg

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Fajny kawałek skały masz. Tło dałeś dobre, tzn. mi  takie najbardziej odpowiada. Osprzęt nie rzuca się tak w oczy:). Dolewkę kupowałeś nową czy z demobilu? Ja zamontowałem Aqua levelautomatic smart opcical ATO SYSTEM. Super sprawa. W twoim oczku byłaby prawie niewidoczna. Przypuszczam, że oświetlenie sporo za mocne jak na taki litraż. Musisz świecić tak ok na 40% mocy i lampkę dałbym troszkę wyżej. Zresztą zobaczysz zachowanie życia i pod nich ustawisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka jest nowa i zwie się TMC V2 Auto Top Plus.
Jak narazie jestem z niej bardzo zadowolony. Uruchamia się kilka razy dziennie i jest praktycznie bezgłośna. Zaopatyzyłem się również w 12l zbiornik na ro. Niestety do zwykłej bańki nie wchodziła pompka.

Za tydzień zaczne świecić około 3h na dobę zwiększając co tydzień o godznę do 12h.fddba63c459084fde2fc4a1083e50556.jpg

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wiarygodność Twojego spławika to pisałem o tym wcześniej, żeby go sprawdzić, porównać z refraktometrem w sklepie, u kogoś znajomego. Będziesz wtedy wiedział ile ewentualnie przekłamuje i jak odczytać prawidłową wartość robiąc korektę odczytu + lub -.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam znajomego z refrakrometrem.
W sklepie jak kupowałem spławik i poprosiłem o spr czy nie przekłamuje sprzedawca nie chciał się za bardzo bawić i powiedział że nie mają takiej możliwości. :(

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Mija pierwszy miesiąc od zalania dlatego postanowiłem wrzucić mały update zbiorniczka. [emoji4]

Wczoraj wylondowało w nim pierwsze życie.

Pytanko mam do was czy dobże rozmieściłem korale?a5b9a031156d8034cdb57d09a3ada118.jpg1eeee410f3f8d704127a3e397bf69078.jpg70b21e3074056efbe442daa5e64b7bcb.jpgfbb1cb60782707b6af77d1d5e9162d05.jpgb5adfba272153232f2f28ea7955f5fc1.jpg

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak być. Dobrze, że umieściłeś xenie na osobnej skałce będzie trochę pod kontrolą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.