Skocz do zawartości
Vinci1980

Zmętnienie wody po pewnej soli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Powiem krótko zmieniłem na sól pewnej polskiej firmy (nie wymieniam nazwy bo nie jest moim celem deprecjonowanie tej marki i indeksowanie złej opini przez wyszukiwarkę). Trzy lata ma akwarium większość czasu woda kryształ. Po podmianie dosłownie 10% Woda zrobiła się mętna a dokładniej wygląda jakby kłęby dymu sie w niej poruszały. Jestem bardzo zawiedziony i nigdy nie użyje żadnego produktu z tej lini. Podejrzewam, że coś sie wytrąciło może wapno na skutek złego wymieszania tej soli w etapie produkcji, tym bardziej że kiedys używałem już tej soli i było wszystko ok. Czyli jak sie trafi... Coraz bardziej zaczynam sie przekonywać że najlepsze polskie produkty to smalec i ogórek kiszony. Jestem mega poirytowany gdyż w sobote miał przyjechać obejrzeć moja kostkę kolega z innego miasta a moje akwarium wygląda jak ściek. Woda jest coraz gorsza w tej chwili korale zaczynają kaprysić. Przedstawiam zdjęcie poglądowe jak to wygląda przed i po podmianie.

 

akwa2a.jpg


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Różne rzeczy o solach czytałem, wtopa zdarzała się czasem wielu producentom i nie ma co się obrażać na polską firmę. Możesz reklamować.

 

Dawno otworzyłeś wiadro? Sól nie była zbrylona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reklamuj, to jedyna słuszna droga, na pewno nie będziesz zawiedziony. Taka ciekawostka... większy odsetek zadowolonych klientów z marki samochodów Toyota jest właśnie wsród tych którzy musieli korzystać z gwarancji producenta niż tych którzy jezdzili bezawaryjnie :)

tak samo jak popsuje sie TV, nie piszemy na forum czekając na cud tylko reklamujemy... błędy to jedyna droga do doskonałości 

BTW śliczne akwarium

kolega szutarek miał jakiś czas temu problem na zagranicznej soli ze wzgledu na bardzo niskie kh, został olany i wmawiano mu że to nie ich sól, ide o zakład że w przypadku polskiego producenta nic takiego nie bedzie miało miejsca :)

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super szkiełko - gratulacje ! reklamacja na pewno będzie profesjonalnie załatwiona, a całej linii produktów polskiej firmy nie skazywał bym tak od razu na potępienie bo wiele z nich jest naprawdę spoko :)

W sumie to co Cię skłoniło do zmiany soli ?  bo zawsze się zastanawiam czemu ludzie się decydują na taki krok mając super zadowolone korale na tej soli którą używają obecnie.

Edytowane przez Blizzard2009 (wyświetl historię edycji)


POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie jeśli probiotyczna to może wysyp bakterii, stąd zmętnienie wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast oczerniać mogłeś wpierw napisac do kogoś z af, zawsze służą pomocą. Nigdy nie zostałem bez odpowiedzi. Ja na nich nie narzekam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No się zrobiło trochę OT, wg mnie kolega nie oczernia, nawet nie wymienił nazwy firmy, może rzeczywiście szybciej byłoby, gdyby napisał do producenta, ale szukanie odpowiedzi na forum to nie przestępstwo (żeby nie było, nie mam nic do rzeczonej firmy i też używam z zadowoleniem kilka ich produktów). Ale tyle OT. Inne propozycje ad. zmętnienia? Mnie coś podobnego robiło się kiedy przechodziłem z uboższej na bardzo bogatą sól (innego producenta, też nie będę wymieniał)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, elespero napisał:

Zamiast oczerniać

lol - niezłe podejście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi postaram sie odpowiedzieć na wszystkie pytania z postów:

Sól nie była zbrylona była idelana (może trochę miałka ale napewno sypka i nie zbrylona, nowe wiaderko)

Sól była nie probiotyczna tylko rafowa Czyli ta środkowa półka cenowa.

Zmieniam sole, taka polityka od 3 lat która sie sprawdza każda sól jak wiadomo ma tego więcej tego mniej.

"Elespero" prosze czytać ze zrozumieniem. Nie wyminiłem nawet skrótu nazwy firmy nie lubie nikomu szkodzić.

Co do reklamacji to co mam reklamować ? wiaderko za 65 zł to chyba nie ma sensu. Napisałem do sklepu gdzie to kupiłem, (znany sklep) narazie nic nie odpowiedzieli.

Akwarium ratowane jest podmianami wody weglem, i dodatkowym natlenianiem, niestety to nie pomaga, dzis byli specy większość opowiada sie że to wytrąceniem wapna. Dodam że nie mam żadnych zwierząt nowych które cos puszczają, nic nie zdechło nic nie było dodawane. 


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Vinci1980 napisał:

Nie wyminiłem nawet skrótu nazwy firmy nie lubie nikomu szkodzić.

Nie musiałeś, bo i tak każdy wie, od razu domyślił się co to za firma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale akwarium to masz ladne :thumbup:

Ciekawe, czy tak bedzie po kazdej podmianie ?

Nie chce Ci ujmowac wiedzy, bo i wyglad korali o niej swiadczy, ale czy nie moglo sie jakos przydarzyc, ze woda do mieszania soli byla za zimna, lub slabo "napowietrzona", lub osoba innej plci, akurat w czasie podmiany lakierowala paznokcie nowym lakierem (choc teraz wolnosc - mozesz i Ty lakierowac), lub wschodni wiatr... itp. Zobaczymy, jak bedzie przy kolejnej podmianie.

Ale zbiornik - powaznie prima :clapping


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Vinci1980 napisał:

Zmieniam sole, taka polityka od 3 lat która sie sprawdza każda sól jak wiadomo ma tego więcej tego mniej.

Jakiej soli używałeś poprzednio?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz może wyniki testów po podmianie i przed podmianą? Zakwit na pewno to nie jest bo widzę, że lecisz na LPS'ach i miękkich a one przy zakwicie są mega zadowolone :)  Testy może coś podpowiedzą więcej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czy po rozrobieniu solanki do podmiany była klarowna przed wlaniem do zbiornika? Jak długo odstała? Wkładałeś jakieś gąbki/watę do sumpa?

Wytrącenie wapnia wydaje mi się byłoby szybkie i już w rozrobionej do podmiany solance przed wlaniem do zbiornika, po wlaniu wyłapały by to gąbki w ciągu kilku godzin a piszesz że dopiero po wlaniu woda zmętniała i w dodatku stan się pogarsza. Bardziej wygląda to na zakwit ale Mat_Mat pisze że wtedy LPSy byłyby szczęśliwe. Dziwne to. Spróbował bym na twoim miejscu lampy uv. Myślę że to nie wytrącenie wapnia, może w soli było za dużo jakiegoś składnika który zaburzył biologię. Teraz kwitnął niektóre bakterie i pierwotniaki. Ten składnik nie posmakował też koralom.

Możesz porobić testy na KH, CA, MG czystej solanki rozrobionej z tej soli? Najlepiej wszystkie testy jakie masz możliwość zrobić.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że tak czy inaczej, dobrze by było wyjaśnić sprawę i rozkminić, czym było spowodowane to zmętnienie. Sam używam w/w soli i nigdy takich kwiatków nie miałem. Uważam że jeżeli jesteś pewny że zrobiłeś wszystko prawidłowo powinieneś odesłać sól do producenta w celu ustalenia co się stało. 

Przed wysyłką zbadał bym jeszcze poziomy CA i KH w świeżo rozrobionej solance.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak jak Panowie koledzy podpowiadają. Testy wody z obecnego stanu, znajdz testy archiwalne jeszcze przed tym co się wydarzyło i wklej tutaj. Dodatkowo wymieszaj z 10l RO z solą która wydaje się być wadliwa do uzyskania 1025 ppm i zrób testy. Jak wyjdzie ok wszystko to możesz albo odesłać sól do producenta albo też zrobić test icp wody tej 10 litrowej. Może przedawkowany jest jakiś pierwiastek czy coś tam innego i po wlaniu tej wody do baniaka stało się co się stało :) Co by nie było testy wody jak dla mnie powinny wyczerpać temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium sie poprawia  po zastosowaniu zabiegów które doradzili mi goście którzy sprowadzają korale i ryby z giełdy z Łodzi.

Czyli zastosowanie bardzo silnego napowietrzania dodatkowego i dużej ilości nowego dobrego węgla. Woda sie krystalizuje jest już o niebo lepiej.

Ogólnie nadal nie wiem co się stało. Sklep odpowiedział że przyjeli do wiad. ale raczej to nie powinna byc wina soli.

17 godzin temu, Stani napisał:

Nie chce Ci ujmowac wiedzy, bo i wyglad korali o niej swiadczy, ale czy nie moglo sie jakos przydarzyc, ze woda do mieszania soli byla za zimna, lub slabo "napowietrzona", lub osoba innej plci, akurat w czasie podmiany lakierowala paznokcie nowym lakierem (choc teraz wolnosc - mozesz i Ty lakierowac), lub wschodni wiatr... itp. Zobaczymy, jak bedzie przy kolejnej podmianie.

Ale zbiornik - powaznie prima :clapping

Mogło tak być jesli chodzi o napowietrzenie i temperaturę wody:)  Zawsze robie tak samo od 3 lat. Ale lakieru nie używałem :)

Woda w akwarium bez zmian, świeża solanka na tej soli jest klarowna i ma parametry w normie. Będe ryzykował i bede robił podmianę solą z tego samego pudełka wtedy pewnie sie okaże wszystko. Zdam relację w kązdym przypadku pozytywnym czy negatywnym.

Edytowane przez Vinci1980 (wyświetl historię edycji)

350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed następną podmianą wymieszaj sól w wiaderku, może się rozwarstwiła w transporcie


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie Kh, Ca miałeś w baniaku? Przed podmianą.

Odnośnie zarzutów "oczerniania" nie doszukujmy się drugiego dna sprawy gdy go nie ma. Kolega nie podał producenta, nazwy, poszukuje rozwiązania problemu który u niego jak widać wystąpił. Musiały zmienić się któreś z parametrów, lub musiałeś pobudzić wężowidła, ślimaki, wieloszczety inne życie do wytężonej pracy prokreacyjnej - tu szukał bym rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Jeden jeżowiec. 5 minut prokrecji i woda mleko.

 

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a może jest tak jak pisze @laszek??? Podmiana dała pretekst towarzystwu do zalotów??? Skąd masz pewność, że mętna woda to wynik wytrącenia się jakiegoś pierwiastka... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy wody i tylko testy. Bez nich można gdybać co się stało. Na zakwit i amory to nie wygląda bo korale strasznie zmarniały a dla nich to żarcie. Po drugie odpieniacz w ciągu kilkunastu minut przy takim litrazu wyciągnąłby to z wody. Patrzac jeszcze inaczej. Gdyby jednak byl to długotrwały zawkit/amory to no3 i po4 powinny byc taotalnie 0 poniewaz zarcie pobudza bakterie ktore zaczynaja spalac no3 / po4 przez co moze powstac przyducha i zabic ryby. Nie znam się na chemii za bardzo ale jak dla mnie doszło do konfliktu pomiędzy jakimiś związkami.

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.