Skocz do zawartości
Gość

Akwarium morskie SPS - wersja mocno ekonomiczna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Akwarium prowadzone w sposób taki żeby jak najmniej ingerować, im mniej maczania łapek w zbiorniku tym lepiej dla nas i życia na mini rafie. Wcześniej miałem zbiorniczek typowo zoanthusowy - był szał na zbieranie różnych gatunków, a teraz jest fiołek na punkcie acropor. Akwarium bez odpieniacza, bez podmian i acropory pod ledami...

Wymiary szkła 80x60x45.
Falownik Jebao RW-8
Obieg pompa Jebao DCS-3000
Lampa DIY led 120W na sterowniku aqma arduino z bluetooth. Lampa pali się 10h.
Dozownik ballinga MarineColor
Czujnik temp wody z wentylacją turbinową smile3.gif
Automatyczna dolewka grawitacyjna.
80% żywej skały i reszta Marco Rocks.
Podłoże Fiji około 4kg tyle żeby tylko szkło zakryć (falownik i tak zrobił swoje)
Za filtrację mechaniczną robi włóknina a biologiczną siporax i wypełniony po brzegi żywą skałą sump.
Woda na starcie to 100% wody z podmianki od znajomego z Torunia który ma 1200l na soli AF default_biggrin.png

Raz w tygodniu leci Grotech ABCM żeby uzupełnić to co skonsumują koralowce i to czego nie uzupełnię bo nie robię podmian (akwarium ma około 6 miesięcy).

Parametry jakie się utrzymują pod kontrolą sprzętu i mojej ręki:

NO3 około 2-3    Salifert

PO4 0,03    mała hanka

Kh 7,3   AF

Mg 1410   AF

Ca 430    AF

Na wiosnę planuję badanie ICP żeby się przerazić lub nie [emoji14]

Rybki karmię raz dziennie 2 kostkami mrożonego solowca ( mrożonka bezpośrednio z lodówki leci do wody bez płukań rozmrażań itd.) Koralowce dostają raz dziennie z pipety fitoplankton w żelu i raz na kilka dni reef boster z prodibio.   

Aktualnie ze znajomym próbujemy rozmnożyć błazenki o czym myślę że już niedługo napiszę.

Z tego miejsca chcę podziękować osobie Morsik za nakręcenie mnie na morskie akwarium, Raffy14 za acroporki i michalfa za pomoc udzieloną przy starcie większego/aktualnego zbiornika.

iA6VHxd.jpg

 

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No @fresz33To już zalążek własnego tematu na forum. Liczę na częstse aktualizacje.

I jakbyś mógł fotę od frontu jeszcze cyknąć.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No to jeszcze porównanie przyrostów acropor pod ledami. Różnica między zdjęciami to niecałe 3 miesiące. 
 
 
23VeHiK.jpg
 
G1L0vHt.jpg
 
 R0hmcim.jpg
 
 lK54GlE.jpg
 
 NGvQeNP.jpg
 
 Mifi32p.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jakie te acropory mają tempo przyrostu w innych warunkach ale różnica jak na 3 miesiące jest prawie żadna

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No ja właśnie też nie wiem heh szczepki na starcie miały po 3-4cm i sam je kleiłem milliputem. Zbiornik młody to i może jak "dojrzeje" to zaczną szybciej rosnąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Szczepka z 3 zdjęcia jak przyszła do mnie to była cała szara i traciła tkankę co też widać po prawej stronie - biały szkielet. Dzisiaj widać po niej że chce się jej żyć wybarwiła się i rośnie co nie znaczy że nie chciał bym żeby tempo było jeszcze szybsze ;) Coral Booster myślisz że podkręci twardziele?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Bardzo fajny zbiornik :) jednak się da ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyrosty akropor zależą od wielu czynników,  jeżeli wszystkie inne wymagane parametry trzymają normę, to ten ostatni będzie stabilny i miarę dojrzały zbiornik,  świeże szczepki także długo  mogą się aklimatyzować w nowym środowisku, czasami trwa to miesiącami, wg. mnie jak na świeży system przyrost są dobre, przyjdzie i  czas kiedy ruszą z kopyta.

@fresz33 jest ładnie,  trochę czasu a  będzie lepiej   : )


"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fresz33 nie pękaj  , jedne od zaraz oblewają inne muszą mieć czas do zastanowienia .Rekordzista marudził od 6 października żeby po tym oblać 0.5 cm w tydzień .

ps: Musisz zapodać odpieniacz :rofl:


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, fresz33 napisał:

 Coral Booster myślisz że podkręci twardziele?

coral booster to się tylko nazywa coral booster. Wątpie aby jakakolwiek cudowna chemia zdziałała cuda. Nasadź prostych sps aby one rozbujały system, karm sporo, dbaj o bakterioplankton i wszystko samo przyjdzie. Podstawa to duża masa koralowa a pozniej mozna sobie wymieniac na cukiereczki.


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny zbiornik!!!gratuluję, zrób jedynie zdjęcie od przodu. No i napisz coś więcej o ekipie pływające sprzątającej bo jak na same korale to sporo karmisz :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ponoć CB w połączeniu z flatworm stop działa jak steryd na acropory ;) trochę się o tym naczytałem i myślę o wprowadzeniu w życie. 

Przy okazji hodowli błazenków mam sporo zooplanktonu i nim od kilku dni zacząłem podlewać zbiornik.

Odpieniacza nie zamierzam montować :P ja chcę iść inną drogą heh

Dadario więcej zdjęć niebawem ;) w zbiorniku śmiga para błazenków, mandaryn wspaniały, babka, decora, żółtek, hexa, fridmani, chrysiptera, chrysus, doktorek, pseudanthias 3szt, krewetka kuekenthali, ślimaki strombus, turbo, columbella.

A w drodze narybek błazenków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to czas na ICP , dobrze wiedzieć co w wodzie . Mi pomogło , jak się okazało mimo że lałem połowę dawki "kropelek" i tak były przekroczenia suplementacji .No i dowiesz się czy taka droga jest jak trzeba . 
Ile ballinga teraz ci idzie .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, fajny zbiorniczek, tylko czekać jak się zagęści i będzie petarda.

Edycja:

Jestem zaskoczony, że przy tak małej ilości światła, acropory dają radę, może wysokość ma znaczenie. W moim zbiorniku nie wiele większym jeżeli chodzi o powierzchnię 80/70/60 świeci 180 W led i 140 W T5.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No na wiosnę jak się zrobi cieplej to będę słać próbki do testów, teraz nie chce mi się bawić w styroboxy i ogrzewacze. Że są jakieś nadmiary to jestem pewny bo po dodaniu cotygodniowej suplementacji Grotecha robi się osad na szybie. Musiał bym kupić kolejny dozownik automatyczny do równomiernego i systematycznego dozowania.

Dzięki Norbet ;)

EDIT: i mało tego lampa nie rozkręcona na full ;) kanał z białym światłem pomieszanym z uv pali się na 35% a kanały z royal blue na 65%...

EDIT: zapomniałem o jeszcze jednej ważnej rzeczy, filtr liniowy RO nie wymieniany był dosyć dawno jeszcze za czasów hodowli krewetek i pokazuje teraz TDS około 15 :D  to dla tych co walczą o same zera B)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, jest to potrzebne???

Wiadomo że można akropory dużo szybciej ciągnąć...wymaga to jednak sporo więcej światła, zabiegów i kombinowania z akwarium. @fresz33 pokazał że można to zrobić w wersji wolniejszej ale w cale nie mniej skutecznej. Nic nie trzeba udowadniać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Świeży zbiornik, małe szczepki po przejściach w wysyłce, wcześniej trzymane pod zupełnie innym światłem ale Ant i tak tego nie zrozumie bo On ma inny problem którego nie skomentował, a ja to wcześniej poruszyłem skąd u niego dziecinny problem hehe

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby koralom było dobrze to by rosły. W 3 miesiące to taka szczepka w idealnych warunkach potroiła by swoją objetość. Wzrost to nieautonomiczny proces biologiczny (w każdym razie w większości znanych przypadków). Koral zatrzymuje wzrost nie dlatego, że tak chce tylko dlatego, że czegoś mu do wzrostu brakuje. Jak tylko wszystkie warunki do prawidlowego wzrostu zastaną spełnione, to korale zaczną rosnąć czy tego bedą chciały czy nie. 

To tak trochę, jakbys pomylił puchlinę głodową z otyłością u dzieci a Afryce. Mają duże brzuszki więc są najedzone. Mam nadzieje, że kumasz o co mi chodzi. 

Trzeba jednak powiedzieć uczciwie, że Twoje korale nie wyglądaja źle.

PS

Czy to taki "super low tech", to nie wiem. W końcu i dozownik i technologia LED :D

Trzymam kciuki za powodzenie akcji :)

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester w akwarium @fresz33 wiadomo co limituje wzrost. Światło. Tak jak sam napisał, lampa ma moc 120w,  skręcone do połowy. W hiendowych akwariach było by to 300w. Dwie szkoły prowadzenia baniaka. Jeśli korale wyglądają na zdrowe i szczęśliwe, myślę że tempo wzrostu, jeśli właściciel je akceptuje zostaje sprawą drugorzędową... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tester ja w ogóle nie twierdzę że rosną optymalnie szybko ;) stać nie stoją w miejscu i nie są koloru rajstopy a to mi wystarczy. Jak już Norbert zauważył jest w szoku że przy tak słabym świetle w ogóle rosną a pewnie jak by było więcej to by szły jak u Damiana który ma z 4 razy więcej mocy w ledach.

Dziwne że nikt nie komentuje że zbiornik bez odpieniacza, że bez podmian, że filtr Ro nie pokazuje totalnego zera, że nie mam żadnych absorberów i mimo wszystko No3 i Po4 bardzo niskie a acropory nie padają.

Teraz żałuję że nie zaczekałem z wstawieniem fot do przyszłego roku kiedy zniornik był by bardziej zarośnięty [emoji14] Ant kazał spróbować więc czego się nie robi dla kolegi.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, fresz33 napisał:

Dziwne że nikt nie komentuje że zbiornik bez odpieniacza, że bez podmian

Bo to już nie robi na nikim takiego wrażenia jak jeszcze jakiś czas temu. Z moich obserwacji forum wynika, że odpieniacz jest potrzebny, żeby nie powiedzieć absolutnie niezbędny z mocno przerybionych akwariach z niewielką masą koralową. Jak ktoś ma zrównoważoną obsadę ryby/korale to odpieniacz staje się umiarkowanie potrzebny, i coraz więcej osób go wyłącza od czasu do czasu.. a z czasem całkiem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dadario

Ja nie oceniam podejścia do tempa wzrostu korali. Ja tylko stwierdzam fakt, że w optymalnych warunkach korale rosną. A jeśli nie rosną, to znaczy, że warunki nie są optymalne. I to trzeba miec na względzie.

Fresz

Fajnie, że Ci się zbiornik podoba. ale Ameryki nie odkryłeś, bo od lat wiadomo, że się da. Stąd zapewne słaby odzew. Ale też korali nie masz zbyt wymagajacych. Utrzymaj w takich warunkach wybarwioną Acropora suharsonoi to bedą o Tobie pisali w annałach Reef Central :D

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester daj mu nieco czasu ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Dadario Ja nie oceniam podejścia do tempa wzrostu korali. Ja tylko stwierdzam fakt, że w optymalnych warunkach korale rosną. A jeśli nie rosną, to znaczy, że warunki nie są optymalne. I to trzeba miec na względzie.

Fresz

Fajnie, że Ci się zbiornik podoba. ale Ameryki nie odkryłeś, bo od lat wiadomo, że się da. Stąd zapewne słaby odzew. Ale też korali nie masz zbyt wymagajacych. Utrzymaj w takich warunkach wybarwioną Acropora suharsonoi to bedą o Tobie pisali w annałach Reef Central [emoji3]

Pozdrawiam

 

 

Jak mi taką załatwisz, ja za to zapłacę, spoko spróbuję heh te które mam teraz też miały nie mieć szans [emoji14] podnosicie wyżej poprzeczkę a ja podnoszę rękawicę heh

 

EDIT: teraz patrzę na zdjęcia w necie i chyba mam coś takiego u siebie [emoji14]

 

Coś takiego tylko mniej intensywnie wybarwione

http://www.aquariumspecialty.com/media/catalog/product/cache/1/image/17f82f742ffe127f42dca9de82fb58b1/a/c/acropora-suharsonoi.jpg

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.