Skocz do zawartości
Gość

Akwarium morskie SPS - wersja mocno ekonomiczna

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, =Fresz= napisał:

Tylko same kamyki na razie idą na ruszt ;) chcę wrócić do kolorów które miałem 2-3 miesiące temu.

Nie jestem przekonany, że same kamienie pozwolą Ci osiągnąć ten cel. Jak pamiętam, to nutrienty masz wyzerowane, więc w kwestii czyszczenia wody niewiele się zmieni. Ewentualne dodatkowe karmienie w trakcie potrząsania.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim pójdziesz w zeo, to może popraw to wszystko o czym sam pisałeś. Przystopuj z jodem "na oko", z nadmiarem fito, z nadmiarem żarełka, podlej trochę wódki i za chwilę znów będziesz miał zera. NO3=5 to żadna tragedia, w każdym razie nie taka, żeby metodę prowadzenia zaraz zmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, norbi2222 napisał:

Nie jestem przekonany, że same kamienie pozwolą Ci osiągnąć ten cel. Jak pamiętam, to nutrienty masz wyzerowane, więc w kwestii czyszczenia wody niewiele się zmieni. Ewentualne dodatkowe karmienie w trakcie potrząsania.

Aktualnie tak jak wyżej napisałem mam NO3 5 ;)

3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Zanim pójdziesz w zeo, to może popraw to wszystko o czym sam pisałeś. Przystopuj z jodem "na oko", z nadmiarem fito, z nadmiarem żarełka, podlej trochę wódki i za chwilę znów będziesz miał zera. NO3=5 to żadna tragedia, w każdym razie nie taka, żeby metodę prowadzenia zaraz zmieniać.

Jodu, fito już nie leję od około 2 tygodni, karmię też dużo mniej. Leję więcej bakterii i czekam, muszę znowu test zrobić ale jakiś leniwy jestem :P 

O kamykach się naczytałem że fajnie wpływają na spsy, pożyjemy zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod w jakiej formie dawałeś? Ja daję na 500l po 3 kropelki lugola 2x w tygodniu i wg ICP to dobra dawka u mnie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Jod w jakiej formie dawałeś? Ja daję na 500l po 3 kropelki lugola 2x w tygodniu i wg ICP to dobra dawka u mnie.
No ja dawałem to samo tylko że codziennie na 250l w obiegu. Zaszalałem co nie hehe

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@=Fresz= w naturze mało która acra ma majtkowe pastelowe kolory - widać wszystkie w naturze w kiepskiej kondycji ;) ;) Choć na niektórych rafach prawie białe - tam to muszą tryskać zdrowiem ;)

Już Ci pisałem - o gustach w postaci czy Ci się pastelowe, jasne kolory - czy bardziej nasycone podobają nie ma co dyskutować. Skad się biorą jasne, pastelowe kolory zapewne wiesz - a czy to jest dobra kondycja korala czy balansowanie na granicy dobrej kondycji to już czas na inna dyskusję ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie chodzi o to ale spoko nie ma co drzeć kota [emoji14] nie wiedziałem że miałem pastelowe kolory ;) dzisiaj przy tych kolorach które widać na ostatnim zdjęciu kalcyfikacja mocno wyhamowała więc nie jest im za dobrze ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie chodzi o to ale spoko nie ma co drzeć kota [emoji14] nie wiedziałem że miałem pastelowe kolory ;).gif' alt='default_;).gif' alt=';)'>.gif'> dzisiaj przy tych kolorach które widać na ostatnim zdjęciu kalcyfikacja mocno wyhamowała więc nie jest im za dobrze ;).gif' alt='default_;).gif' alt=';)'>.gif'>

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


Ale po Twoich zdjęciach to nigdy nie było widać kolorów - zielonyfiolet dominował, za to kilka razy pisałeś że pastelowe kolory Ci się podobają ;):)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Armosfera zaczyna się zagęszczać  :P Filtr z zeolitem jednak w weekend zwodowałem. Nie mogłem znaleźć jednego chromisa, zrobiłem test NO3/PO4 i już wiem gdzie on jest :P  poszła końska dawka bakterii. Zbijam NO3 z 25 w okolice 2.

LIONUn4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie wiem czy nie za szybko ale wczoraj wieczorem No3 było już 10 :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak potas się utrzymuje? Rozumiem że w zeo poszedłeś? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, dla syna napisał:

A jak potas się utrzymuje? Rozumiem że w zeo poszedłeś? 

Ja od zawsze lecę na oko z dużym umiarem, no ostatnio z jodem zaszalałem ale już się ogarnąłem :P potas dozuję 3 krople dziennie. Testu ICP nigdy nie robiłem Jeżeli chodzi o zeo to tylko mam filtr przepływowy z zeolitami od JM i obserwuję zmiany w akwarium. Na razie za szybko bo od weekendu siedzą w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, =Fresz= napisał:

Nie wiem czy nie za szybko ale wczoraj wieczorem No3 było już 10 :huh:

Za szybki i takie wahania nutrientów może odbić się na kondycji koralowców razem z zejściem. Ile dałeś kamieni? Na początek powinieneś dać około 200 ml, czyli połowę zalecanej ilości. Zmniejsz przepływ przez filtr do 100 l/h. Na zeo zalecają używanie kamieni w trakcie transformacji systemu na działanie cykliczne, czyli 3 h jest przepływ następnie przez kolejne 3 h jest przepływ zatrzymany. Jedynie trzeba zwrócić uwagę na to, żeby kamienie cały czas były pod  wodą.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Za szybki i takie wahania nutrientów może odbić się na kondycji koralowców razem z zejściem. Ile dałeś kamieni? Na początek powinieneś dać około 200 ml, czyli połowę zalecanej ilości. Zmniejsz przepływ przez filtr do 100 l/h. Na zeo zalecają używanie kamieni w trakcie transformacji systemu na działanie cykliczne, czyli 3 h jest przepływ następnie przez kolejne 3 h jest przepływ zatrzymany. Jedynie trzeba zwrócić uwagę na to, żeby kamienie cały czas były pod  wodą.

To dzisiaj kolejny test NO3 i podepnę zeo pod czasowy wyłącznik. Kamyków dałem chyba nawet mniej jak 200ml. Dziękuję za podpowiedź. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, =Fresz= napisał:

Dziękuję za podpowiedź. 

Zmierz przepływ przez kamienie, lepiej mniej niż więcej. Sprawdź również potas, zalecają 380. Zbyt wysoki przy zeo pali końcówki i wstrzymuje wzrost. Bardzo mocno zwracają na to uwagę, aby kontrolować ilość potasu. Niestety  przy kamieniach  nie da się lecieć z potasem bez testowania.

Edycja.

Źle wyliczyłem kamienie, powinieneś dać około 250 ml. Biorę pod uwagę, że masz około 200 l wody netto w obiegu.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Okazało się też że mam potasu tylko 260 :P

Pomimo że część korali strajkowało to reszta rosła co widać na fotach dla porównania. Kilka większych podmian i mam nadzieję że i reszta ruszy z kopyta pomimo że robi się już bardzo ciasno. Euphyllia glabrescens z jednej główki urosła mi do krzaczora i zaczyna zasłaniać wszystko co jest za nią.

PQX1Glz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, =Fresz= napisał:

Okazało się też że mam potasu tylko 260 :P

Pomimo że część korali strajkowało to reszta rosła co widać na fotach dla porównania. Kilka większych podmian i mam nadzieję że i reszta ruszy z kopyta pomimo że robi się już bardzo ciasno. Euphyllia glabrescens z jednej główki urosła mi do krzaczora i zaczyna zasłaniać wszystko co jest za nią.

PQX1Glz.png

Pisałem Ci o potasie, że u mnie mocno jaśniały korale przy bardzo niskim potasie. Teraz będziesz miał efekt wiecznego podbijania. Mimo że będziesz go lał w testach tego nie będzie widać. Aż jakisybufor się zapełni i będzie widzialny szybki wzrost potasu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
56 minut temu, dla syna napisał:

Pisałem Ci o potasie, że u mnie mocno jaśniały korale przy bardzo niskim potasie. Teraz będziesz miał efekt wiecznego podbijania. Mimo że będziesz go lał w testach tego nie będzie widać. Aż jakisybufor się zapełni i będzie widzialny szybki wzrost potasu. 

Człowiek uczy się całe życie a i tak głupim umiera :P W weekend robię kolejną podmianę wody kolejne testy potasu i zobaczymy czy wraca na dobrą drogę.

Warto dodać że pomimo braku testów ICP i tak zgrabnie mi idzie to prowadzenie zbiornika na oko :P 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, =Fresz= napisał:

Człowiek uczy się całe życie a i tak głupim umiera :P W weekend robię kolejną podmianę wody kolejne testy potasu i zobaczymy czy wraca na dobrą drogę.

Warto dodać że pomimo braku testów ICP i tak zgrabnie mi idzie to prowadzenie zbiornika na oko :P 

Kup sobie potas w kropelkach a podmiany rób normalnie bo na sól nie wyrobisz zanim podbijesz te braki. Ja stosuję potas af i jak miałem podobną sytuację to przez miesiąc kropilem po 35 kropel tygodniowo na 100l netto oprócz podmian. Przypuszczam że zajmie Ci to około trzech miesięcy a później się uspokoi. I kontroluj testem poziom żebyś nie przegiął 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, dla syna napisał:

Kup sobie potas w kropelkach a podmiany rób normalnie bo na sól nie wyrobisz zanim podbijesz te braki. Ja stosuję potas af i jak miałem podobną sytuację to przez miesiąc kropilem po 35 kropel tygodniowo na 100l netto oprócz podmian. Przypuszczam że zajmie Ci to około trzech miesięcy a później się uspokoi. I kontroluj testem poziom żebyś nie przegiął 

Miesiąc się potasem zajmowałeś? Podziwiam wytrwałość. Przecież można to podnieśc spokojnie stopniowo pewnie dużo szybciej ;)
 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja dozuję potas kropelkowo ale widać że dużo za mało ;) kupiłem kiedyś potas CZDA rozrobiłem i leje. Zrobiłem dużą podmianę wodą z podmianki od znajomego i pewnie szybciej się uporam z podbiciem potasu.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, =Fresz= napisał:

Ja dozuję potas kropelkowo ale widać że dużo za mało ;) kupiłem kiedyś potas CZDA rozrobiłem i leje. Zrobiłem dużą podmianę wodą z podmianki od znajomego i pewnie szybciej się uporam z podbiciem potasu.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Jak masz czda rozrabiasz ze znanym stezeniem i liczysz jaka dawaka Ci ile podniesie. I pewnie gdzieś da się znaleźć info jaki skok dzienny jest bezpieczny i jechane. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, sith114 napisał:

Miesiąc się potasem zajmowałeś? Podziwiam wytrwałość. Przecież można to podnieśc spokojnie stopniowo pewnie dużo szybciej ;)
 

Z tak niskiego poziomu ciężko jest wyjść na szybko bez strat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Trwa poszukiwanie buforu :P duża podmiana wodą z podmiany od znajomego, większa kilkukrotnie ilość kropelek potasu i podmiana w weekend nową solanką nic nie dało potas stoi jak zamurowany na 260 :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, =Fresz= napisał:

Trwa poszukiwanie buforu :P duża podmiana wodą z podmiany od znajomego, większa kilkukrotnie ilość kropelek potasu i podmiana w weekend nową solanką nic nie dało potas stoi jak zamurowany na 260 :) 

Podbicie z około 280 jednostek do 370 na 100l w obiegu zużyłem prawie dwie butelki 50ml  potasu od af. Pierwsza butelka jak się skończyła, wynik ocierał się w okolicach 300 jednostek. Potem szło szybciej. Dwa miesiące podbijałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.