Skocz do zawartości
Gość

Akwarium morskie SPS - wersja mocno ekonomiczna

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Jacek56 napisał:

Poziom wiarygodności wyników jest na poziomie testów kropelkowych. 

To Twoje prywatne zdanie czy jakaś  potwierdzona badaniami/porównaniem tych dwóch metod teza???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, dadario napisał:

To Twoje prywatne zdanie czy jakaś  potwierdzona badaniami/porównaniem tych dwóch metod teza???

Spodziewałem się takiego pytania. Dlatego użyłem słowa „wiarygodność”. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Jacek56 napisał:

Spodziewałem się takiego pytania. Dlatego użyłem słowa „wiarygodność”. 

Ale czy wiarygodność na poziomie testów kropelkowych jest zła do celów hobbystycznych? Dla mnie wystarczająca, bo widzę, czy jestem po bezpiecznej stronie, czy może muszę już interweniować. Gdyby marinlab był akredytowanym laboratorium i działał wg ścisłych norm, to by mnie nie było stać na badania tam. Poprostu trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie oczekiwać od testów "za stówkę" nie wiadomo czego. Nie gonić ślepo za cyferką, tylko traktować te wyniki jako kolejne, dość użyteczne źródło informacji o zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Ale czy wiarygodność na poziomie testów kropelkowych jest zła do celów hobbystycznych? Dla mnie wystarczająca, bo widzę, czy jestem po bezpiecznej stronie, czy może muszę już interweniować. Gdyby marinlab był akredytowanym laboratorium i działał wg ścisłych norm, to by mnie nie było stać na badania tam. Poprostu trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie oczekiwać od testów "za stówkę" nie wiadomo czego. Nie gonić ślepo za cyferką, tylko traktować te wyniki jako kolejne, dość użyteczne źródło informacji o zbiorniku.

Dokładnie, wiarygodność na poziomie testów kropelkowych jest wystarczająca do naszych celów. Teraz co jest lepsze dla akwarium zrobić podmiankę za 100zł czy dostać cyferki, które potwierdzają wyniki z testów kropelkowych? 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Słony leszcz napisał:

To kondensatory. Jakiś ceramiczny, pewnie 100nF.

Patrząc na tą 3kę - nie wygląda na 100nF ;) A "kondziołek" się przyda - zawsze to mniej zakłóceń w obrębie mikroprocesora ;)

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, VDR napisał:

Patrząc na tą 3kę - nie wygląda na 100nF

To jest 1 ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, =Fresz= napisał:
9 godzin temu, VDR napisał:

Patrząc na tą 3kę - nie wygląda na 100nF

To jest 1 ;) 

1 czy 100, jeden pies, bez też by dało radę. No ale oczywiście nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Słony leszcz napisał:

1 czy 100, jeden pies, bez też by dało radę. No ale oczywiście nie zaszkodzi.

wWAgF60.jpg

Coś takiego tam jest ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No i poszła fioleczka z wodą do testów. Zobaczymy co tam w trawie piszczy :)

IB9Quie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, =Fresz= napisał:

No i poszła fioleczka z wodą do testów. Zobaczymy co tam w trawie piszczy :)

IB9Quie.jpg

I co  tu chcesz mierzyć ? :lol: Zbiornik marzenie i będą się cyferek czepiać!. Ech!!.

Wstaw wynik, chętnie sam ocenię czy rzeczywiście perfekcyjnie dozujesz na oko.

Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, tomko napisał:

I co  tu chcesz mierzyć ? :lol: Zbiornik marzenie i będą się cyferek czepiać!. Ech!!.

Wstaw wynik, chętnie sam ocenię czy rzeczywiście perfekcyjnie dozujesz na oko.

Pozdr., tomko

Za dobrze jest za mało problemów ma to i robi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
48 minut temu, tomko napisał:

I co  tu chcesz mierzyć ? :lol: Zbiornik marzenie i będą się cyferek czepiać!. Ech!!.

Wstaw wynik, chętnie sam ocenię czy rzeczywiście perfekcyjnie dozujesz na oko.

Będzie przynajmniej o czym dyskutować i z czego wyciągać wnioski :P 

44 minuty temu, sith114 napisał:

Za dobrze jest za mało problemów ma to i robi ;)

Otóż to :P

4 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Ciekawe, czy ICP wykaże, że to woda święcona:clowning

Prędzej ognista :P 

 

Jeszcze by mi się miernik PAR od @Jacek56 przydał i bym wiedział w jakim iść kierunku :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Napincie rośnie :P wczoraj w południe przesyłka z wodziną odebrana, a dzisiaj rano status - Twoja próbka dotarła. Jak myślicie dzisiaj będą wyniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi pierwszy raz się zdarzyło, że wyniki przyszły po weekendzie a nie przed, jak zwykle.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, =Fresz= napisał:

Napincie rośnie :P wczoraj w południe przesyłka z wodziną odebrana, a dzisiaj rano status - Twoja próbka dotarła. Jak myślicie dzisiaj będą wyniki?

To samo u mnie:D Powinny być, chyba że coś im się obsunie z jakichś powodów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Słony leszcz napisał:

To samo u mnie:D Powinny być, chyba że coś im się obsunie z jakichś powodów.

Lubię obnażać rzeczywistość i tutaj akurat widać że robią to mozolnie :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, =Fresz= napisał:

Lubię obnażać rzeczywistość i tutaj akurat widać że robią to mozolnie :P 

Wg mnie robią badanie szybko, ale dane do systemu wklepują hurtem "na fajrant". Jakoś tak zawsze dostaję z samego rana info o akceptacji próbki, a wyniki z kolei zawsze po południu. No raz im się obsunęło, że nie dostałem wyniku tego samego dnia, jak robili modernizację tą ostatnią serwisu.

Ps. @=Fresz= Uderz w stół... Właśnie dostałem wyniki:D Brawo AF:clapping

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Wg mnie robią badanie szybko, ale dane do systemu wklepują hurtem "na fajrant". Jakoś tak zawsze dostaję z samego rana info o akceptacji próbki, a wyniki z kolei zawsze po południu. No raz im się obsunęło, że nie dostałem wyniku tego samego dnia, jak robili modernizację tą ostatnią serwisu.

Ps. @=Fresz= Uderz w stół... Właśnie dostałem wyniki:D Brawo AF:clapping

Mam i ja :thumbsup: 

Nawet wiem skąd takie wyniki i zacząłem w tym kierunku działać :

Miedź, glin, antymon, fosfor - czas na wymianę wkładów i żywicy w RO bo TDS pokazuje 3ppm :P żywicę wczoraj miałem wymienić ale był leń.

Fosforany - tydzień temu przepadła gdzieś w akwarium babka leucotaenia... poszła większa dawka bakterii KZ i nopox z redsea

Żelazo niedobór - tutaj cały czas bałem się że przeleję więc jak widać trzeba nie żałować :P 

Reszta lana na oko jak widać się sprawdza.

B8dKn03.png

efnLlZ4.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, =Fresz= napisał:

Nawet wiem skąd takie wyniki i zacząłem w tym kierunku działać :

No widzisz, a jednak się na coś przydało to ICP. Sam zobaczysz, że za jakiś czas znów wyślesz, żeby się przekonać, czy w dobrą stronę idzie. To jest po prostu wygodne dostać taką tabelkę. A sensowna interpretacja to już inna sprawa, myśleć trzeba zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Słony leszcz napisał:

No widzisz, a jednak się na coś przydało to ICP. Sam zobaczysz, że za jakiś czas znów wyślesz, żeby się przekonać, czy w dobrą stronę idzie. To jest po prostu wygodne dostać taką tabelkę. A sensowna interpretacja to już inna sprawa, myśleć trzeba zawsze.

Ale ja zacząłem działać już w zeszłym tygodniu przed wysłaniem próbki i test potwierdził mój nos, że trzeba działać bo na pewno rybka namieszała w wodzie, a do filtra RO zabieram się od 3 tygodni i test tez to potwierdza. W sumie ten test pomógł mi tylko w tym że mam więcej lać żelaza :P kolejny zarobię na jesieni ;)

P.s. jak widać nie trzeba mieć wyśrubowanych parametrów żeby zbiornik "żył i rósł" ;) 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, =Fresz= napisał:

Ale ja zacząłem działać już w zeszłym tygodniu przed wysłaniem próbki i test potwierdził mój nos, że trzeba działać bo na pewno rybka namieszała w wodzie, a do filtra RO zabieram się od 3 tygodni i test tez to potwierdza. W sumie ten test pomógł mi tylko w tym że mam więcej lać żelaza :P kolejny zarobię na jesieni ;)

P.s. jak widać nie trzeba mieć wyśrubowanych parametrów żeby zbiornik "żył i rósł" ;) 

No ale to co Ci miało ICP pokazać? Numery lotka z przyszłości? Jak sensownie prowadzisz zbiornik to wiadomo, że wyniki będą przyzwoite conajmniej. Niemniej, masz te metale przekroczone, niedobór żelaza, na siarkę też warto zwrócić uwagę, bo niska. Że się części rzeczy spodziewałeś... nie od miesiąca masz akwarium:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, Słony leszcz napisał:

No ale to co Ci miało ICP pokazać? Numery lotka z przyszłości? Jak sensownie prowadzisz zbiornik to wiadomo, że wyniki będą przyzwoite conajmniej. Niemniej, masz te metale przekroczone, niedobór żelaza, na siarkę też warto zwrócić uwagę, bo niska. Że się części rzeczy spodziewałeś... nie od miesiąca masz akwarium:D

Eeee chłopie jakby tak numerki lotto pokazywało to bym częściej wysyłał hehe Czyli prowadzenie na przysłowiowe oko jest GIT sensowne ;)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, =Fresz= napisał:

P.s. jak widać nie trzeba mieć wyśrubowanych parametrów żeby zbiornik "żył i rósł" ;)

Każdy oldschoolowy akwarysta o tym wie :P


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, =Fresz= napisał:

Czyli prowadzenie na przysłowiowe oko jest GIT sensowne 

Nie. Że nie jeden pali 40 lat i żyje, nie znaczy że palenie nie szkodzi. Z resztą Ty już przeszedłeś na ciemną stronę:clowning

53 minuty temu, tomko napisał:
Godzinę temu, =Fresz= napisał:

P.s. jak widać nie trzeba mieć wyśrubowanych parametrów żeby zbiornik "żył i rósł" ;)

Każdy oldschoolowy akwarysta o tym wie 

A co to są wyśrubowane parametry? U Krzyśka prawie wszystko książkowe, to jeszcze o coś innego (czego w wynikach nie ma) chodzi, co można śrubować?

A "sensowne prowadzenie" to wg mnie nie robienie głupot, czy jakichś nagłych nerwowych ruchów. Miesiąc patrzysz i tydzień myślisz zanim coś zmienisz, a potem znów patrzysz i myślisz... Zakres testów robionych nie ma z tym nic do rzeczy.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.