Skocz do zawartości
DarekB30

Automatyczna podmiana wody

Rekomendowane odpowiedzi

49 minut temu, DarekB30 napisał:

Kolejny projekt to pełna automatyzacja i kontrola akwarium ale to dopiero po nowym roku, na razie gromadzę wiedzę i sprzęt.

Dobrze, że w Twoim przypadku pełna automatyzacja idzie w parze z pełną kontrolą. Bo tego typu zapędy czasami kończą się źle dla systemu. Jak coś nie może pójść nie tak i zawieść to najczęściej zawodzi i idzie nie tak. Powodzenia - co do podmiany dziel się obserwacjami.

Masz u siebie wiele patentów które warto podpatrzeć i wdrożyć we własnym systemie. Twój kącik do bailinga tak jak napisałem prywatnie przywróciła mi wiarę iż u każdego czasami panuje odrobina prowizorki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek- sam myślałem o tym rozwiązaniu od roku. Projekt jest wymagający i będzie potrzebował szereg zabezpieczeń. Masz już może pomysł jakie elementy systemu będziesz potrzebował?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, xyz2017 napisał:

Darek- sam myślałem o tym rozwiązaniu od roku. Projekt jest wymagający i będzie potrzebował szereg zabezpieczeń. Masz już może pomysł jakie elementy systemu będziesz potrzebował?

Witam

Ja bym zrobił 2 czujniki w sumpie (max oraz min ) oraz 1 w zbiorniku(min) ze słoną dolewką .Wszystkie czujniki połączone szeregowo na stykach zwartych  do przekaźnika   . Co by to zabezpieczało ? Ano przelanie wody w sumpie oraz wyłączenie przy  założonym minimalnym  poziomie wody w sumpie. W zbiorniku dolewki słonej wody pracę pompy na sucho (gdyby skończyła się dolewka) Na pewno są lepsze rozwiązania , ale wg. mnie to by wystarczyło by spać spokojnie.

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam
Ja bym zrobił 2 czujniki w sumpie (max oraz min ) oraz 1 w zbiorniku ze słoną dolewką , wszystko na przekaźnikach. .Wg, mnie to by wystarczyło by spać spokojnie.
Pozdrawiam
Ten poziom zabezpieczenia jest już zrobiony.
Dojdzie pewnie jeszcze jeden czujnik do zbiornika na "podmieniona" wodę która w tej chwili trafia do kanalizacji a przecież nie musi tam trafić.

Myślę też o "parametrze" inicjujacym podmiany wody ale z tym muszę się wstrzymać do czasu uruchomienia komputera.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, DarekB30 napisał:

Ten poziom zabezpieczenia jest już zrobiony.
Dojdzie pewnie jeszcze jeden czujnik do zbiornika na "podmieniona" wodę która w tej chwili trafia do kanalizacji a przecież nie musi tam trafić.

Myślę też o "parametrze" inicjujacym podmiany wody ale z tym muszę się wstrzymać do czasu uruchomienia komputera.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

Brawo ja , brawo Ty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Brawo ja , brawo Ty
To już jest.
Po świętach pompa "wraca na warsztat" zostaną wprowadzone drobne poprawki które "na stole warsztatowym" nie miały wpływu a "wyszły na jaw " w codziennym użytkowaniu. 9956d7465c25920a2e1faf7b203cf15c.jpg0766557cabcacf3151976d3ab75393c8.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, DarekB30 napisał:

To już jest.
Po świętach pompa "wraca na warsztat" zostaną wprowadzone drobne poprawki które "na stole warsztatowym" nie miały wpływu a "wyszły na jaw " w codziennym użytkowaniu. 9956d7465c25920a2e1faf7b203cf15c.jpg0766557cabcacf3151976d3ab75393c8.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

@DarekB30 A czy taka pompa dała by radę ?

https://www.pompydozujace.com/pompa-perystaltyczna-dwukanalowa-serii-100-double24v-dc-54mlmin-p-612.html

A może taka

https://www.pompydozujace.com/pompa-perystaltyczna-serii-100-double-dwukanalowa-silnikiem-krokowym-2x-055-mlmin-p-343.html

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szczerze... nie wiem nie testowaliśmy tego typu pompy.
JerzyB
Na rynku jest sporo dostępnych ze tak powiem "gotowych" rozwiązań, niestety ich ceny są daleko po za zasięgiem akwarystyki.
Dla mnie akwarium to tylko hobby i radość z kawalka rafy w domu dlatego szukam produktu który będzie spełniał trzy podstawowe kryteria. Będzie trwały, prosty w obsłudze i w przystępnej cenie.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Powoli przymierzam się również do uruchomienia komputera... ale to pewnie będzie osobny temat.
ed660fd90d38b42fe07f62fb63286a82.jpg3283f45f8f588a1bfb60743fe21201f1.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek,

Czy ten komputer ma ciągły pomiar NO3,PO4,CA,MG,KH ?  


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
36 minut temu, fal napisał:

Darek,

Czy ten komputer ma ciągły pomiar NO3,PO4,CA,MG,KH ?  

zerknij

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Darek,
Czy ten komputer ma ciągły pomiar NO3,PO4,CA,MG,KH ?  
Darek
Jeszcze nie znam szczegółów technicznych, zamierzam po nowym roku uruchomić ten projekt u siebie w akwarium, wtedy będę wiedział z autopsji jak się ten komputer sprawdzi u mnie .
Same pomiary jako pomiary potraktuje bardziej jako punkt odniesienia w tym projekcie są funkcje których bardziej potrzebuje niż pomiary.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie akwarium to tylko hobby i radość z kawalka rafy w domu dlatego szukam produktu który będzie spełniał trzy podstawowe kryteria. Będzie trwały, prosty w obsłudze i w przystępnej cenie.

Dokładnie o to mi chodzi- myśle tak samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.12.2017 o 16:22, DarekB30 napisał:

 

Panowie czekałem na to pytanie ;-)

dla Was zadanie z matematyki z poziomu szkoły podstawowej albo jak kto woli gimnazjum

który z was pierwszy obliczy jakie są straty na podmianie ;-) 

założenia

Pojemność akwarium - 600 litrów

ilość podmienianej w tygodniu wody w trybie ciągłym - 100 litrów

koszt przygotowania 100 litrów wody do podmiany - dla łatwiejszego liczenia przyjmijmy 50 zł 

który pierwszy poda ile litrów lub zł jak Wam wygodniej poda ile z tego jest " czystą stratą" stawiam duże piwo, dla ułatwienia podpowiem to jedno cyfrowa liczba :-) 

 

Moim zdaniem strata 14,3 litra (7zł 15gr)... 

Ale widzę, że nikt nie zaczaił, że trzeba coś policzyć :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, igor255 napisał:

Moim zdaniem strata 14,3 litra (7zł 15gr)... 

Ale widzę, że nikt nie zaczaił, że trzeba coś policzyć :P

Mi wyszło na poziomie około 5 zł, ale pewnie dlatego że przyjąłem rzeczywiste koszta, tak czy inaczej kwota nie powala na kolana.

Zamierzam wprowadzić w życie na stałe tę podmianę za jakiś czas jak już będę miał docelowy sprzęt do tego.

Dla mnie to po prostu kolejne kilka godzin w tygodniu "zaoszczędzone" a tego nie da się przeliczyć na PLN-y

Akwarium no cóż wystarczy zobaczyć na żywo jak wygląda i skoro taka podmiana działa to nic więcej mi nie trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Moim zdaniem, to znakomite rozwiązanie ,bezstresowe dla zwierząt i inne plusy. Dzięki za pomysł

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy PS (pacyfic sun) AWC nie działa na tej zasadzie? ciągła podmiana wody? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, flexin napisał:

A czy PS (pacyfic sun) AWC nie działa na tej zasadzie? ciągła podmiana wody? 

Zasada działania podobna ale tam podmiana nie odbywa się w trybie ciągłym tylko jest podzielona na dawki ( 168 regularnych podmian wody w tygodniu https://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Pacific-Sun-Kore-5th-v.PRO-inteligentna-stacja-dozujaca/4389 )

taki układ mam/miałem do tej pory tylko na zwykłych pompach nie perystaltycznych 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@flexin w PS Kore możesz przeznaczyć dwie pompy perystaltyczne na AWC i jak masz podpięty czujnik dolewki to on nie dolewa w trakcie podmianki - najpierw pompka odsysa daną ilość wody w baniaku a następnie kolejna podaje świeżą solankę - nie ma straty na świeżej wodzie :) wahanie poziomu jest minimalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie mam swojego akwarium- zbiera sie po mału ale AWC było czymś dla mnie bardzo ważnym :D Im dalej w las priorytety się zmieniają ale wydaje mi się, że Kore będzie z uwagi na rozwiązanie kilku wątków na raz dlatego mam w głowie już nieco mniej ważną AWC :) ale skoro już będzie- :P Pozostaje rozwiązanie "wizualnie" i objętościowo zbiornika na zlewki i na wodę do podmianki. Jak wygląda sprawa z mieszaniem solanki- producenci piszą o krótkim czasie tu natomiast trwałoby to pewnie z tydzień :) Ostatnio mam mało czasu na czytanie forum ale w zamian za brak czasu będzie za co kupować kolejne elementy systemu :D:P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku a zabezpieczenie przed ślimakami które chyba mogą dostać się do wężyka zasysającego od strony sumpa masz jakieś? Czy takiej opcji nie zakładasz?

Rozumiem że po to jest czujnik pływakowy w sumpie aby w razie wzrostu poziomu wody odciął działanie układu. Tylko czy to będzie sygnalizowała jakaś dioda?

Druga sprawa poziom czystej solanki - bo tu rozumiem iż pobierasz wodę do pułapu pracy pompy cyrkulacyjnej (mieszającej) na dnie pozostaje warstwa nie zużytej świeżej solanki? I do niej dolewasz wodę wsypujesz sól? Czy może końcowy etap działania tej podmiany pomija ciągłe mieszanie wody... Mieszanie następuje w komorze czystej solanki? Co dzieje się w momencie gdy dojdziesz do poziomu pompy cyrkulacyjnej- mieszającej. Wówczas dochodzi do zatrzymania procesu - do ponownego urobienia solanki?

Kolejne pytanie które mi się nasuwa - bakterie dozujesz ze świeżą solanką? Czy bezpośrednio do akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, flexin napisał:

Jeszcze nie mam swojego akwarium- zbiera sie po mału ale AWC było czymś dla mnie bardzo ważnym :D Im dalej w las priorytety się zmieniają ale wydaje mi się, że Kore będzie z uwagi na rozwiązanie kilku wątków na raz dlatego mam w głowie już nieco mniej ważną AWC :) ale skoro już będzie- :P Pozostaje rozwiązanie "wizualnie" i objętościowo zbiornika na zlewki i na wodę do podmianki. Jak wygląda sprawa z mieszaniem solanki- producenci piszą o krótkim czasie tu natomiast trwałoby to pewnie z tydzień :) Ostatnio mam mało czasu na czytanie forum ale w zamian za brak czasu będzie za co kupować kolejne elementy systemu :D:P 

Witam

Wystarczy raz , ale dobrze wymieszać . solanka się nie zepsuje.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka pompe polecacie aby wyciaglo cala wode z zbiornika na podmianki? Woda ktora zostanie bedzie sie psuc .

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, DarekB30 napisał:

Mi wyszło na poziomie około 5 zł, ale pewnie dlatego że przyjąłem rzeczywiste koszta, tak czy inaczej kwota nie powala na kolana.

Zamierzam wprowadzić w życie na stałe tę podmianę za jakiś czas jak już będę miał docelowy sprzęt do tego.

Dla mnie to po prostu kolejne kilka godzin w tygodniu "zaoszczędzone" a tego nie da się przeliczyć na PLN-y

Akwarium no cóż wystarczy zobaczyć na żywo jak wygląda i skoro taka podmiana działa to nic więcej mi nie trzeba.

Przemyślałem sprawę jeszcze raz i na logikę wyszło mi, że jeżeli to jest ciągła podmiana to straty dążą do zera i to do tego liniowo...

Ale może moja logika jest błędna... Jeżeli komuś chce się nad tym razem pogłówkować to mogę udostępnić arkusz i wytłumaczyć skąd się co wzięło... W każdym razie z pobieżnych obliczeń wychodzi mi, że im mniej w danym momencie podmieniasz tym mniejsza jest strata. A Ty w zasadzie podmieniasz w danym momencie (teoretycznym) minimalne ilości wody...
Oczywiście zakładamy, że wlana woda ma szanse się całkowicie wymieszać. To też jest sprawa do dalszych przemyśleń...

 

W każdym razie popieram podmiany i będę obserwował postępy :)

 

Zrzut ekranu z 2017-12-26 20-14-13.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, flexin napisał:

Jeszcze nie mam swojego akwarium- zbiera sie po mału ale AWC było czymś dla mnie bardzo ważnym :D Im dalej w las priorytety się zmieniają ale wydaje mi się, że Kore będzie z uwagi na rozwiązanie kilku wątków na raz dlatego mam w głowie już nieco mniej ważną AWC :) ale skoro już będzie- :P Pozostaje rozwiązanie "wizualnie" i objętościowo zbiornika na zlewki i na wodę do podmianki. Jak wygląda sprawa z mieszaniem solanki- producenci piszą o krótkim czasie tu natomiast trwałoby to pewnie z tydzień :) Ostatnio mam mało czasu na czytanie forum ale w zamian za brak czasu będzie za co kupować kolejne elementy systemu :D:P 

Brałem pod uwagę sprzęt PS AWC ( jeden z forumowiczów stosuje już takie rozwiązanie w oparciu o ten sprzęt) dwie rzeczy tak naprawdę przeważyły o niewykorzystaniu tego rozwiązania, po pierwsze potrzebne są dwie pompy tak jak napisał  @Ura,  ja już mam pompę do ballinga więc zakup tak drogiego rozwiązania byłby nie ekonomiczny.

po drugie według mojej wiedzy pompy tego typu nie są przystosowane do pracy ciągłej, podpytywałem o trwałość tego typu rozwiązań przy tak intensywnej pracy, tu również sytuacja nie przemawia na plus.

co do mieszania soli, w moim przypadku to będzie max 3 dni, moim zdaniem bez znaczenia dla jakości solanki

Godzinę temu, chwialek napisał:

Darku a zabezpieczenie przed ślimakami które chyba mogą dostać się do wężyka zasysającego od strony sumpa masz jakieś? Czy takiej opcji nie zakładasz?

Rozumiem że po to jest czujnik pływakowy w sumpie aby w razie wzrostu poziomu wody odciął działanie układu. Tylko czy to będzie sygnalizowała jakaś dioda?

Druga sprawa poziom czystej solanki - bo tu rozumiem iż pobierasz wodę do pułapu pracy pompy cyrkulacyjnej (mieszającej) na dnie pozostaje warstwa nie zużytej świeżej solanki? I do niej dolewasz wodę wsypujesz sól? Czy może końcowy etap działania tej podmiany pomija ciągłe mieszanie wody... Mieszanie następuje w komorze czystej solanki? Co dzieje się w momencie gdy dojdziesz do poziomu pompy cyrkulacyjnej- mieszającej. Wówczas dochodzi do zatrzymania procesu - do ponownego urobienia solanki?

Kolejne pytanie które mi się nasuwa - bakterie dozujesz ze świeżą solanką? Czy bezpośrednio do akwarium?

Piotrek

zabezpieczenie oczywiście jest, tak jak napisałeś czujnik pływakowy w komorze pompy, wzrośnie poziom układ zostanie rozłączony, sytuacja analogiczna jak w przypadku pęknięcia któregoś z wężyków, co do sygnalizacji - to dopiero prototyp część rzeczy "wyjdzie w praniu" część już wyszła więc jutro pompa wraca na warsztat celem dalszych modyfikacji.

Co do poziomu czystej solanki, uchwyty na czujniki są tak zmodyfikowane że jest możliwość zainstalowania wężyka który "ściaga" wodę ze zbiornika praktycznie na "0" to już przetestowałem :D pompa pracuje tylko do wymieszania/rozpuszczenia się soli, z drugiej strony cały proces przebiega tak wolno że spokojnie można zdążyć wyłaczyć pompę mieszającą :D

Bakterie dozuję niezależnie, czy robię podmianę czy nie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Marqo napisał:

A jaka pompe polecacie aby wyciaglo cala wode z zbiornika na podmianki? Woda ktora zostanie bedzie sie psuc .

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
 

Witam

Jeszcze nie słyszałem by zepsuła się solanka , to żart?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.