Skocz do zawartości
DarekB30

Automatyczna podmiana wody

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka słów wyjaśnienia żeby nie odpisywać każdemu z osobna. Akwarium ma już trochę ponad rok czasu, dla Tych którzy nie znają akwarium polecam obejrzeć

w obiegu 600 litrów wody, podmiany będą wykonywane na początek po 100 litrów tygodniowo. Do akwarium mam dociągniętą wodę RO i kanalizację ( niestety kanalizacja nie mogła być grawitacyjna więc położyłem wężyk od akwarium do zlewu w kuchni około 3-4 metrów i wypompowuję wodę z podmiany pompą) Dlaczego podmiana automatyczna? ( nie chcę poruszać zasadności podmian bo są zwolennicy i przeciwnicy opiszę swój przypadek) Ja podmiany wykonuję regularnie od roku, co tydzień zawsze 50 litrów ( tak mam wykonanego sumpa że zmieścił się zbiornik 50 litrów na podmianę) kilka miesięcy temu podmieniłem jednorazowo 300 litrów ( akurat była taka potrzeba) i co się okazało akwarium dostało jak by kopa na drugi dzień był efekt WOW :o więc zacząłem analizować i "kombinować" i doszedłem do wniosku że takie podmiany u mnie to tylko na plus, idąc dalej tym tokiem zamieniłem 50 litrową podmianę raz w tygodniu na 2 x 50 litrów w tygodniu. podmiana 2 x w tygodniu to 2 razy więcej czasu na obsługę więc jako człowiek z natury leniwy zacząłem ułatwiać sobie życie małymi "patentami". Podłączyłem czujniki poziomu na przekaźnikach samochodowych i zegarze sterującym, dałem dwie pompy Eheim 1000, podzieliłem zbiornik na podmiany na równe części i tak systematycznie o określonej godzinie "układ DIY" regularnie podmieniał 15 litrów wody na dobę, kończyła się solanka uzupełniałem i układ starował dalej i tak co 3 dni. Do zbiornika na podmiany dociągnięta jest woda RO i zamontowana jest pompka cyrkulacyjna do mieszania wody więc dosypuję tylko odważoną ilość soli ( w moim przypadki 1600 gram) Układ działał poprawnie przez kilka tygodni, i chociaż było pykanie przekaźników i chlupot przelewającej się wody na początku był męczący ( dało się przyzwyczaić ;-) ) pomysł z podmianą ciągłą narodził się dawno temu ale ciągły brak czasu nie pozwalał na realizację tego tak jak chciałem docelowo. Czytałem podpytywałem i kombinowałem w wolnych chwilach szukając gotowych rozwiązań nie koniecznie z obszaru akwarystyki. Z pomocą przyszedł Łukasz którego większość kojarzy z akwarystyką ale okazuje się że nie tylko akwarystyką się zajmuje, porozmawialiśmy sobie na spotkaniu w Łodzi i zaproponował rozwiązanie "problemu" . Założenie są proste, ma być trwałe, mało skomplikowane i jak najmniej awaryjne. Cały układ jest zabezpieczony przed awarią ale wiadomo, każde urządzenie jest tak "mądre" jak osoba która je obsługuje więc czas na testy. Podsumowując, dostałem to co chciałem czas sprawdzić w praktyce teorię i funkcjonalność, na dzień dzisiejszy już wiem że do mojego układu w akwarium będzie potrzebne jeszcze jedno zabezpieczenie ze względu na to że nie mam w pobliżu kanalizacji. Pomysł już jest kwestia realizacji, ale to w swoim czasie .3be289e885b03b97f3464ca808c69702.jpge63fc603a0a58be1d148339dcf007b3a.jpgd4191fd9a4e107cf00324c41e68049f0.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, DarekB30 napisał:

 

Kilka słów wyjaśnienia żeby nie odpisywać każdemu z osobna. Akwarium ma już trochę ponad rok czasu, dla Tych którzy nie znają akwarium polecam obejrzeć

w obiegu 600 litrów wody, podmiany będą wykonywane na początek po 100 litrów tygodniowo. Do akwarium mam dociągniętą wodę RO i kanalizację ( niestety kanalizacja nie mogła być grawitacyjna więc położyłem wężyk od akwarium do zlewu w kuchni około 3-4 metrów i wypompowuję wodę z podmiany pompą) Dlaczego podmiana automatyczna? ( nie chcę poruszać zasadności podmian bo są zwolennicy i przeciwnicy opiszę swój przypadek) Ja podmiany wykonuję regularnie od roku, co tydzień zawsze 50 litrów ( tak mam wykonanego sumpa że zmieścił się zbiornik 50 litrów na podmianę) kilka miesięcy temu podmieniłem jednorazowo 300 litrów ( akurat była taka potrzeba) i co się okazało akwarium dostało jak by kopa na drugi dzień był efekt WOW :o więc zacząłem analizować i "kombinować" i doszedłem do wniosku że takie podmiany u mnie to tylko na plus, idąc dalej tym tokiem zamieniłem 50 litrową podmianę raz w tygodniu na 2 x 50 litrów w tygodniu. podmiana 2 x w tygodniu to 2 razy więcej czasu na obsługę więc jako człowiek z natury leniwy zacząłem ułatwiać sobie życie małymi "patentami". Podłączyłem czujniki poziomu na przekaźnikach samochodowych i zegarze sterującym, dałem dwie pompy Eheim 1000, podzieliłem zbiornik na podmiany na równe części i tak systematycznie o określonej godzinie "układ DIY" regularnie podmieniał 15 litrów wody na dobę, kończyła się solanka uzupełniałem i układ starował dalej i tak co 3 dni. Do zbiornika na podmiany dociągnięta jest woda RO i zamontowana jest pompka cyrkulacyjna do mieszania wody więc dosypuję tylko odważoną ilość soli ( w moim przypadki 1600 gram) Układ działał poprawnie przez kilka tygodni, i chociaż było pykanie przekaźników i chlupot przelewającej się wody na początku był męczący ( dało się przyzwyczaić ;-) ) pomysł z podmianą ciągłą narodził się dawno temu ale ciągły brak czasu nie pozwalał na realizację tego tak jak chciałem docelowo. Czytałem podpytywałem i kombinowałem w wolnych chwilach szukając gotowych rozwiązań nie koniecznie z obszaru akwarystyki. Z pomocą przyszedł Łukasz którego większość kojarzy z akwarystyką ale okazuje się że nie tylko akwarystyką się zajmuje, porozmawialiśmy sobie na spotkaniu w Łodzi i zaproponował rozwiązanie "problemu" . Założenie są proste, ma być trwałe, mało skomplikowane i jak najmniej awaryjne. Cały układ jest zabezpieczony przed awarią ale wiadomo, każde urządzenie jest tak "mądre" jak osoba która je obsługuje więc czas na testy. Podsumowując, dostałem to co chciałem czas sprawdzić w praktyce teorię i funkcjonalność, na dzień dzisiejszy już wiem że do mojego układu w akwarium będzie potrzebne jeszcze jedno zabezpieczenie ze względu na to że nie mam w pobliżu kanalizacji. Pomysł już jest kwestia realizacji, ale to w swoim czasie .3be289e885b03b97f3464ca808c69702.jpge63fc603a0a58be1d148339dcf007b3a.jpgd4191fd9a4e107cf00324c41e68049f0.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Witam

Nie widzę wyżej pokazanej pompy w ofercie Aqua-Trend.To pompa na zamówienie?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak będzie z trwałością wężyków przy przetłaczaniu solanki. Bo z tego co rozumiem pompa wtłacza i wytłacza identyczną ilość wody... Zastanawia mnie czy nie lepszym rozwiązaniem było by zastosowanie dwóch niezależnych głowic tłocznych spiętych pod jednym napędem.

Pompa działa w trybie ciągłym czy załącza się na określony czas w którym przetłacza potrzebną ilość płynów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się pewniejszym rozwiązaniem była by normalna pompa wirnikowa, odpukać w niemalowane strzeli wężyk który wypompowuje, zalewasz wtedy szafkę i przelewasz akwarium jednocześnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, chwialek napisał:

Ciekawe jak będzie z trwałością wężyków przy przetłaczaniu solanki.

Myślę, że z trwałością wężyków nie powinno być problemu, skoro dają radę przy odcieku z reaktora;)

3 minuty temu, boo12 napisał:

wydaje mi się pewniejszym rozwiązaniem była by normalna pompa wirnikowa, odpukać w niemalowane strzeli wężyk który wypompowuje, zalewasz wtedy szafkę i przelewasz akwarium jednocześnie

Nie zgadzam się, sądzę, że to rozwiązanie jest znacznie pewniejsze niż pompa wirnikowa.

Darek, fajne rozwiązanie, a pompa super. Ciekawy jestem reakcji zbiornika na ciągłą podmianę.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku jakoś znajomo wyglądała mi ta pompa, dopiero po chwili uświadomiłem sobie, że do złudzenia przypomina inny produkt Aqua Trend - pompę dozującą do reaktora wapnia Milestone 6 :) I bardzo dobrze, że firma wykorzystuje swoje poprzednie pomysły w nowych skoro działanie jest podobne.

@DarekB30 Posiadasz automatyczną dolewkę? Jeśli dolewka i podmiana to dwa osobne urządzenia to jak system się zachowa kiedy zaczyna się wypompowywanie wody? Dolewka wtedy dolewa wodę wyczuwając spadek poziomu wody czy jest jakoś wyłączana na czas podmiany?

Edytowane przez CzaQ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, CzaQ napisał:

Na początku jakoś znajomo wyglądała mi ta pompa, dopiero po chwili uświadomiłem sobie, że do złudzenia przypomina inny produkt Aqua Trend - pompę dozującą do reaktora wapnia Milestone 6 :) I bardzo dobrze, że firma wykorzystuje swoje poprzednie pomysły w nowych skoro działanie jest podobne.

@DarekB30 Posiadasz automatyczną dolewkę? Jeśli dolewka i podmiana to dwa osobne urządzenia to jak system się zachowa kiedy zaczyna się wypompowywanie wody? Dolewka wtedy dolewa wodę wyczuwając spadek poziomu wody czy jest jakoś wyłączana na czas podmiany?

Z wyglądu pompy wygląda na to że w tym samym czasie jest wylewana i dolewana solanka. więc ewentualny spadek jest minimalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wlewasz gotowa solanke i odrazu cześć jej wylewasz.W sumie czemu nie. 


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
30 minut temu, bober6662 napisał:

Czyli wlewasz gotowa solanke i odrazu cześć jej wylewasz.W sumie czemu nie. 

i właśnie dlatego nie stosuje się tego w słonych zbiornikach - bo ekonomia ... (chyba że masz dostęp do oceanu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo mi przyszło do głowy co bober i silvia napisał.  Wolałem nic nie pisać ,bo od razu bym się dowiedział ,że za bardzo się nie znam  B)

Będziesz podmieniał podmienioną solankę.

 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o ekonomię - bo różnica żadna czy robi podmianę co dwa tygodnie np 100 litrów czy zrobi 100 litrów rozłożone w ciągu tych 2 tygodni *dziennie 7 litrów... Z tego co ja zrozumiałem to Darek chce uniknąć skoku parametrów i robić to w sposób ciągły- codzienny. Dostarcza przez to ciągle świeżej porcji minerałów i usuwa zbędne produkty. Tu gdzie zaczyna się to hobby kończy się ekonomia :)

Temat podmieniania już podmienionej solanki - a jeśli zasilanie (czystą solanką) jest za powrotem (odsysaniem wody z akwarium) To jak przy szczątkowym odsysaniu X litrów miało by dojść do zasysania wody czystej. Myślę że jest to znikomy odsetek podmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko ile fizycznie stoi świeża solanka - na opakowaniu jakiegoś producenta wyczytałem żeby ńie mieszać więcej niż 2-3 godziny (zastrzegam się ze moge nie mieć racji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek a pomyślałem o tym jak zachowa się solanka przez 2 tyg. 

Albo robisz podmiane odrazu i wlewasz mikroelementy żeby system to odczuł faktycznie, albo bawisz się w dolewanie dzienne kilku litrów których system nie odczuje, bo to co wleje będzie pewnie nie wystarczające żeby ucieszyć korale. 

Sposób drugi nie ma sensu, 

Sposób pierwszy ma sens pod warunkiem że spuszczasz 100litrow i wlewasz 100litrow.

Sposob z dolewaniem wody w jednym czasie i odlewaniem jej jednocześnie ze strata świeżej solanki. Jakiś procent popłynie w kanał na bank. 

Czy to gra warta świeczki? 

A co do ekonomi... To się mylisz, każdy z nas kombinuje żeby jego akwarium było jak najbardziej ekonomiczne. Ledy, pompy i inne elementy staramy się kupić żeby były ekonomiczne. 

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na bank cześć podmienionej wody (już wymieszanej z stara zostanie ponownie podmienione. Ile ta pompa ma wydajności? Taka podmiana trochę potrwa, nawet przy 7 litrach. W tym czasie cześć świeżych składników będzie z powrotem w miejscu zaciągania wody do ścieków.


Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekajmy na wypowiedź autora - wg mnie solanka nie stoi a jest ona ciągle mieszana... przez pompę cyrkulacyjną - konsumpcji poza bakteryjnej nie ma. Jedynie mikro elementy ulatniające się do atmosfery w wyniku wymiany gazowej. Nie wiemy czy solanka będzie urabiana na tydzień czy też dwa. W swojej wypowiedzi napisałem np. a 2 tygodnie tylko po to aby ukazać iż nie jest to podmiana w ciągu jednego dnia.

Z niedoskonałości tej metody. Dostrzegam problem odessania detrytusu jako konieczność. Zatem co pewien czas będzie konieczna standardowa podmiana wody z czyszczeniem stref postoju osadów...

Ile litrów dziennie i w ilu porcjach jest podmieniane? Bo rozumiem iż pompa nie pracuje w trybie ciągłym. Czy występuje jakieś zabezpieczenie na wypadek zmiany dawek wtłaczanej do wytłaczanej wody?

Karolu - moderator to tylko funkcja, posty piszę jako użytkownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek nie pamiętałem imienia. Poprawiam. 


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, JerzyB napisał:

Witam

Nie widzę wyżej pokazanej pompy w ofercie Aqua-Trend.To pompa na zamówienie?

Pozdrawiam

Nie nie ma jej w ofercie Aqua-Trend ale podpowiem że firma Aqua-Trend do nie tylko akwarystyka, a wręcz przeciwnie akwarystyka to tylko ułamek działalności tej firmy.

 

3 godziny temu, chwialek napisał:

Ciekawe jak będzie z trwałością wężyków przy przetłaczaniu solanki. Bo z tego co rozumiem pompa wtłacza i wytłacza identyczną ilość wody... Zastanawia mnie czy nie lepszym rozwiązaniem było by zastosowanie dwóch niezależnych głowic tłocznych spiętych pod jednym napędem.

Pompa działa w trybie ciągłym czy załącza się na określony czas w którym przetłacza potrzebną ilość płynów.

Piotrze, ta pompa to nie standardowy wyrób stosowany w akwarystyce.

Trwałość i jakość wykonania pompy jest daleko poza tym co oferują producenci np pomp których używamy do ballinga,

ta pompa np jest dedykowana do pracy ciągłej.

cytując dane ze strony producenta:

JZ15 to pompa perystaltyczna dwukanałowa klasy laboratoryjnej wyposażona w silnik krokowy.

Cechy odróżniające ten model to specyficzna konstrukcja umożliwiająca dozowanie dwóch cieczy z jednakową prędkością, wysoka kultura pracy, solidna konstrukcja.

U mnie pompa działa na początek w trybie ciągłym, to jak będzie działała docelowo czas pokaże .

3 godziny temu, boo12 napisał:

wydaje mi się pewniejszym rozwiązaniem była by normalna pompa wirnikowa, odpukać w niemalowane strzeli wężyk który wypompowuje, zalewasz wtedy szafkę i przelewasz akwarium jednocześnie

Stosowałem przez ostatnie kilka tygodni takie rozwiązanie, piszę o tym w pierwszym poście ;-) 

co do uszkodzenia wężyka, oczywiście wszystko może się wydarzyć dlatego układ jest na taką ewentualność przygotowany i zabezpieczony.

3 godziny temu, CzaQ napisał:

Na początku jakoś znajomo wyglądała mi ta pompa, dopiero po chwili uświadomiłem sobie, że do złudzenia przypomina inny produkt Aqua Trend - pompę dozującą do reaktora wapnia Milestone 6 :) I bardzo dobrze, że firma wykorzystuje swoje poprzednie pomysły w nowych skoro działanie jest podobne.

@DarekB30 Posiadasz automatyczną dolewkę? Jeśli dolewka i podmiana to dwa osobne urządzenia to jak system się zachowa kiedy zaczyna się wypompowywanie wody? Dolewka wtedy dolewa wodę wyczuwając spadek poziomu wody czy jest jakoś wyłączana na czas podmiany?

Tak posiadam dolewkę, to dwa niezależne układy, praca podmiany wody nie wpływa w żaden sposób na dolewkę, dolewka dalej pełni swoją funkcję.

A pompa do podmiany wody  realizuje dwa przebiegi cieczy w tym samym czasie czyli w jednej jednostce czasu przepompowuje dwie ciecze w dokładnie takiej samej objętości to tak w skrócie

 

2 godziny temu, elespero napisał:

Z wyglądu pompy wygląda na to że w tym samym czasie jest wylewana i dolewana solanka. więc ewentualny spadek jest minimalny.

Dokładnie tak

2 godziny temu, bober6662 napisał:

Czyli wlewasz gotowa solanke i odrazu cześć jej wylewasz.W sumie czemu nie. 

 

2 godziny temu, silvia napisał:

i właśnie dlatego nie stosuje się tego w słonych zbiornikach - bo ekonomia ... (chyba że masz dostęp do oceanu)

 

1 godzinę temu, Kris81 napisał:

To samo mi przyszło do głowy co bober i silvia napisał.  Wolałem nic nie pisać ,bo od razu bym się dowiedział ,że za bardzo się nie znam  B)

Będziesz podmieniał podmienioną solankę.

 

46 minut temu, Kris81 napisał:

Na bank cześć podmienionej wody (już wymieszanej z stara zostanie ponownie podmienione. Ile ta pompa ma wydajności? Taka podmiana trochę potrwa, nawet przy 7 litrach. W tym czasie cześć świeżych składników będzie z powrotem w miejscu zaciągania wody do ścieków.


Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka
 

Panowie czekałem na to pytanie ;-)

dla Was zadanie z matematyki z poziomu szkoły podstawowej albo jak kto woli gimnazjum

który z was pierwszy obliczy jakie są straty na podmianie ;-) 

założenia

Pojemność akwarium - 600 litrów

ilość podmienianej w tygodniu wody w trybie ciągłym - 100 litrów

koszt przygotowania 100 litrów wody do podmiany - dla łatwiejszego liczenia przyjmijmy 50 zł 

który pierwszy poda ile litrów lub zł jak Wam wygodniej poda ile z tego jest " czystą stratą" stawiam duże piwo, dla ułatwienia podpowiem to jedno cyfrowa liczba :-) 

 

1 godzinę temu, chwialek napisał:

Tu nie chodzi o ekonomię - bo różnica żadna czy robi podmianę co dwa tygodnie np 100 litrów czy zrobi 100 litrów rozłożone w ciągu tych 2 tygodni *dziennie 7 litrów... Z tego co ja zrozumiałem to Darek chce uniknąć skoku parametrów i robić to w sposób ciągły- codzienny. Dostarcza przez to ciągle świeżej porcji minerałów i usuwa zbędne produkty. Tu gdzie zaczyna się to hobby kończy się ekonomia :)

Temat podmieniania już podmienionej solanki - a jeśli zasilanie (czystą solanką) jest za powrotem (odsysaniem wody z akwarium) To jak przy szczątkowym odsysaniu X litrów miało by dojść do zasysania wody czystej. Myślę że jest to znikomy odsetek podmiany.

Blisko ale na piwo jeszcze nie "zarobiłeś" :D

 

45 minut temu, chwialek napisał:

Poczekajmy na wypowiedź autora - wg mnie solanka nie stoi a jest ona ciągle mieszana... przez pompę cyrkulacyjną - konsumpcji poza bakteryjnej nie ma. Jedynie mikro elementy ulatniające się do atmosfery w wyniku wymiany gazowej. Nie wiemy czy solanka będzie urabiana na tydzień czy też dwa. W swojej wypowiedzi napisałem np. a 2 tygodnie tylko po to aby ukazać iż nie jest to podmiana w ciągu jednego dnia.

Z niedoskonałości tej metody. Dostrzegam problem odessania detrytusu jako konieczność. Zatem co pewien czas będzie konieczna standardowa podmiana wody z czyszczeniem stref postoju osadów...

Ile litrów dziennie i w ilu porcjach jest podmieniane? Bo rozumiem iż pompa nie pracuje w trybie ciągłym. Czy występuje jakieś zabezpieczenie na wypadek zmiany dawek wtłaczanej do wytłaczanej wody?

Karolu - moderator to tylko funkcja, posty piszę jako użytkownik.

Piotrze

większość odpowiedzi na ewentualne pytania starałem się zawrzeć w pierwszym poście, więc trochę przypomnę

Mam zbiornik na solankę 50 litrów - planuję podmieniać na początek 100 litrów tygodniowo więc solanka nie będzie mogła "stać" w zbiorniku dłużej niż 3 dni

zacząłem na początek od podmiany ciągłej, pompa podaje-wylewa 15 ml na minutę, sama pompa ma regulację wydajności więc ten parametr można regulować dowolnie, mogę te moje 50 litrów wymienić przez dzień albo przez tydzień kwestia ustawienia wydajności pompy.

Problem detrytusu i sprzątania akwarium rozwiazałem w zupełnie inny sposób, u mnie nie ma on nic wspólnego z podmianą wody więc nie łączę tych dwóch rzeczy ze sobą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 bo 7 zl jest zawsze szczesliwe :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, DarekB30 napisał:

Pojemność akwarium - 600 litrów

ilość podmienianej w tygodniu wody w trybie ciągłym - 100 litrów

wydaje mi się że sam sobie udzieliłeś odp. bo 10% "standardowa" podmiana to 60l a nie 100 - czyli "w kanał" puszczasz 40l ...

ps. jednak dwucyfrowa kwota :D

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie 0zł - bo masz baniak który daje ci satysfakcje gdy na niego spojrzysz :) a to cena którą warto ponieść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wydaje mi się że sam sobie udzieliłeś odp. bo 10% "standardowa" podmiana to 60l a nie 100 - czyli "w kanał" puszczasz 40l ...
ps. jednak dwucyfrowa kwota [emoji3]
silvia dlaczego standardowa podmiana to 60 a nie 100 litrów, bo tak piszą na forum ;-) dla jednego standard to 60 litrów dla mnie standard to 100 litrów tygodniowo. Chyba nie czytałeś dokładnie o co pytałem ;-)
Pytanie brzmiało jaki % z tych 100 litrów jest "czystą stratą" wody ;-)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, DarekB30 napisał:

Chyba nie czytałeś dokładnie o co pytałem ;-)

Pytanie brzmiało jaki % z tych 100 litrów jest "czystą stratą" wody ;-)

Czytałem - wymieniałeś po 50l a teraz chcesz wymieniać po 100l - jak dla mnie to wzrost o 100% :) (ale mogę się mylić)

i zadam inne pytanie - po co Ci w takim razie reaktor ? skoro niedobory (sprawdziłeś czego brakuje/brakowało?) chcesz uzupełniać zwiększonymi podmianami ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu nad takim projektem pracował nasz kolega adam_s ale o mile pamiętam ze względu na konieczną obsługę typu przedmuchiwanie skały, odsysanie śmieci, czyszczenie sumpa itd zarzucił temat.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.