Skocz do zawartości
PiotrWoj1976

Moje pierwsze akwa morskie 720l w obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów

Właśnie będę zaczynał przygodę z moim pierwszym morszczakiem. Do tej pory zawsze miałem akwaria słodkowodne, przez ostatni czas jestem posiadaczem akwarium 240l z paletkami i postanowiłem założyć większe, ale tym razem morskie. Od jakiegoś czasu śledzę forum i zbieram rozumki oraz czerpie wenę oraz wiedzę i myślę, że jeszcze dużo muszę się nauczyć na temat prowadzenia morszczaka, bo akwarium słodkowodne moim zdaniem bardzo się różni napewno mniej skomplikowane. Chociaż wiele słyszałem, że posiadanie akwarium z paletkami to duży wyczyn. Dla mnie osobiście myślę, że dużym wyzwaniem jest posiadanie akwarium morskiego.

To obecne akwarium:

Tak, więc postanowiłem zaplanować oraz skompletować mojego przyszłego morszczaka.

-Akwarium, OW wymiary 145x55x65  szkło 12mm z kominem zewnętrznym, ponieważ nie mam więcej miejsca ani wszerz ani na długości.

-stelaż 160x55x80 + 0budowa stelaża płyta MDF Biała lakierowana

-sump 90x50x45 oraz zbiornik na dolewkę 50x50x45

-odpieniacz „Bubble Magus Curve 9-1360”

-Pompa obiegowa Jabao DCS z kontrolerem (7000l/h)

-Oświetlenie PS Pandora Hyperion R2+ 3x135W + 4x54W T5

-grzałka 300W AQn-70

-Automatyczna dolewka Levelautomatic v3-280

-2x pompa cyrkulacyjna Jebao RW15 z kontrolerem bezprzewodowym 15tyś l/h

-Żywa skała 80kg

-Żywy piasek 40kg

-dozownik nawozów Jebao DP-4

-Chłodziarka Resun CL280

-Automatyka kontroler PH oraz temperatury może jeszcze zasolenia.

Mam prośbę o opinię mojego projektu bo w styczniu chciałbym już zamówić w kwietniu chciałbym wystartować  po remoncie.

Pozdrawiam

Projekt.jpg

Obecne akwarium.jpg

Edytowane przez PiotrWoj1976 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ci taka wielka dolewka? Jak nie kupiłeś pompy to zmień na DCP i na 10k. można je ustawiać co 1 % i ustawianie spływu/zaworu potem jest bajecznie proste.

40kg Piasku na takie akwarium to bardzo dużo. Ja dałem 20kg aragonitu i jest więcej niż dość, litraż mam podobny. Jakbym dosypał drugie tyle to by było bardzo grubo piasku. Tak samo wydaje mi się, że 80kg skały to bardzo dużo.

Jeśli stelaż będzie 55cm szeroki, + płyta mdf, to jużjest 57. Spokojnie wejdzie 60cm szkiełko na to ;].


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za słuszne uwagi co do piasku może ta ilość jest za duża.

Co do dolewki to może zrobię osobny  w sumpie a ten zbiornik wykorzystam na wodę do podmiany aby nie nosić w bańce.

Jeśli chodzi o ilość skały to chciałem iść z nią trochę do góry tak aby zrobić w jednym miejscu wyższy poziom.

Szerokość 60 myślę że do zrobienia.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Piotrze. Bardzo fajny projekt wymyśliłeś 720 litrów na pierwszy akwarium morskie to ładny wymiar. Mam pytanko do wymiaru 65 cm to wysokość akwa czy głębia. Co do sprzętu to można dokonać paru zmian, ale musisz się zdecydować co chcesz hodować. Co do piasku to Katani ma rację. Dno powinno być tylko przykryte cienką warstwą. Co do skały to  80 kg może być mało. Żywa skała sporo waży. Pomyśl nad żywą wodą. Przy żywej skale to ważne. Powodzenia i czekamy na odpowiedz co do obsady akwarium. 

ps. Też trzymałem Rodostamusy z Paletkami, ale ja miałem stado Rodostamusów 100 szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

65 cm to wysokość akwa. Myślałem o koralach SPS, LPS oraz Miękkich nie wiem czy oświetlenie przy tych wszystkich wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej się komponuje w szerszym akwarium. Napisałeś że chcesz ułożyć skałę wysoko. 55 cm głębi będzie ciężko. Ja bym zamienił wymiary z sobą, wysokość 55 a głębia 65 cm. Osobiście mam 60 cm szerokości. teraz żałuję że nie 70 lub 80 cm. Co do wysokości akwarium to powyżej 60 cm trzeba dać dużo więcej oświetlenia niż w 50 cm. Co do falowników to im więcej sztuk tym lepiej. Dwa falowniki to za mało i dlaczego takie mocne. Pomyśl nad fajnym aquascapingiem. Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pare sugestii:

1. Wysokość powyżej 60cm akwarium to kłopot z sięganiem do dna, chyba ze masz mega długie ręce :). Nie wszystko da się wykonać chwytakiem. Lepiej daj szersze jak inni piszą.

2. Podjedz do kogoś kto ma podobne wymiary i pogadaj. Nie wiem skąd jesteś, napisz to ktoś może zaproponuje wizje lokalna :). Podejrzyj rozwiązania. W sklepie tez Ci poradzą ale w oparciu o to co sprzedają.

3. Najlepiej zbiornik na dolewkę wykorzystaj do podmian i doprowadź RO do akwarium. Wody przy tym litrazu paruje sporo.

4. Jeśli masz sprzęt w salonie to wybieraj jak najcichsze sprzęty: pompę, odpieniacz i cyrkulatory.

5. Lampy bym poszukał używanej z t5 lub jak zostaniesz przy tej głębokości to hqi+t5.

6. Chłodziarkę bym zamienił na wentylatory ultra ciche. Mam podobny litraz i 6 wentylatorów i dają radę. Praktycznie niesłyszalne. Automatyka pH może do reaktora, zasolenie badasz analogiem.

7. Najważniejsze to moim zdaniem prostota i funkcjonalność.

Pozdrawiam



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ponad 60 cm wysokości to czasami rzeźnia jak coś trzeba zrobić precyzyjnego przy dnie, co wymaga sporo czasu. Jeśli zastosujesz koronę to wysokość jeszcze się zwiekszy. Piachu też uważam, że za dużo. Warstwa ok 2 cm nie bedzie kłopotliwa i fajnie wygląda. W praktyce powinno wystarczyć 20-25kg. Fajny litraż. Jak masz remont to zrób sobie jakiś karton z gratów zakupionych o wymiarach jakie założyłeś i zobacz czy da się spokojnie pracować przy dnie rękoma. Co do pojemności dolewki to 40 litrów już spokojnie ogarnie. Będziesz robić jakieś wzmocnienie na podłogę pod cały zestaw? Całość wyniesie ok 1 tony na stosunkowo małej powierzchni. Żeby nie było jak ja zainstalowałem w ing dwa bankomaty na prośbę klienta a rano oba były piętro niżej ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup sobie pompę obiegowa  Jebao DCP-10000 nowsza serja z bardziej precyzyjna regulacja no i 7000 tys wydajność może byc mało lepiej mocniejsza kupic i na mniejszej mocy używać jak coś 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem sobie wysokość myślę że 55 cm plus korona 8 cm będzie ok. Obecnie mam akwa 50 cm plus korona 10cm z czego 3 cm zachodzi na akwa i daje radę. 

Co do wzmocnienia podłogi to nie musze wzmacniać z uwagi iż podłoga jest z płyty betonowej a dom nie jest podpiwniczony. 

Do mnie jakby wpadły 2 bankomaty byłbym zadowolony pod warunkiem że pełne ;-) . Gorzej z akwa taka fontanna.

Z pompą masz rację myślę że będzie ok 

Moje przemyślenia, wasze rady-  akwa 145x60x55 pompa jaką zaproponował azgar   Jebao DCP-10000 

Dzięki!! Dobrze korzystać z wiedzy i doświadczenia kogoś kto ma do czynienia z różnym sprzętem i wie jak się sprawuje.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, azgar napisał:

kup sobie pompę obiegowa  Jebao DCP-10000 nowsza serja z bardziej precyzyjna regulacja no i 7000 tys wydajność może byc mało lepiej mocniejsza kupic i na mniejszej mocy używać jak coś 

U nas w akwarium jest ta pompa 10000/h idzie na 60% mocy czy była taka potrzeba nie wiem,fachowiec twierdził że Tak,ale po co skoro idzie na 60% bo jak się da więcej to wir w akwarium. 

 

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, @Beti napisał:

U nas w akwarium jest ta pompa 10000/h idzie na 60% mocy czy była taka potrzeba nie wiem,fachowiec twierdził że Tak,ale po co skoro idzie na 60% bo jak się da więcej to wir w akwarium. 

 

Różnica pewnie ze 100 zł.ale mniej się grzeje i dłużej pociągnie... wiele rzeczy np. transformatory do LED, też się bierze z zapasem mocy. 

 

Edytowane przez r1remek
Literówka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, @Beti napisał:

U nas w akwarium jest ta pompa 10000/h idzie na 60% mocy czy była taka potrzeba nie wiem,fachowiec twierdził że Tak,ale po co skoro idzie na 60% bo jak się da więcej to wir w akwarium. 

 

Ja mam obecnie 336l wody akwarium i używam pompy na 60-65% (model jebao 6500) a spokojnie mógłbym na 100% mieć i za mocno by nie było 

PS. piasku to z 2-3 opakowania po 9kg pewnie wystarcza kup 2 jak cos dołożysz kolejny worek i koronę zrób sobie z tubond np. ale z 12 cm 8 to jest nic 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro robisz remont przy takim litrażu polecam doprowadzanie dopływu wody i odpływu do kanalizacji + zbiornik na dolewkę w litrażu wystarczającym do podmianki wody . Docenisz tą przeróbkę co tydzień jak nie będziesz musiał latać z 10 wiadrami chlapiąc po domu słoną wodą. I wygodniej i żona w mniej się denerwuje ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remont zaczynam po sylwestrze, ale niestety nie taki, co bym mógł pociągnąć rury do kanalizacji, jeśli chodzi o wężyk z RO+DI to myślę, że dam radę za listwami przy podłodze.

Najchętniej wywaliłbym ścianę pomiędzy kuchnią a salonem tę na projekcie, ale niestety żona nie zniosłaby takiego remontu.;-)

A czy dolewka raczej nie powinna być z RO+DI nie solona a do podmiany solanka takie posiadam informacje. W takim wypadku muszę chyba mieć 2 oddzielne zbiorniki 1- na dolewkę do sumpa po odparowaniu a 2- do wody na podmianę z przygotowaną solanką.

Mam pytanie, jaki litraż dolewki wystarczy na mój zbiornik? Bo do podmiany to wiem.

Na pewno to zależy od temperatury pomieszczenia oraz mocy oświetlenia, itp.. ale może ma ktoś doświadczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnisz wodę odparowana automatyczna dolewka, natomiast zbiornik jest niezbędny do podmian. Wszystko możesz uzupełniać przez automatyczne dolewki, wiec zbiornik niepotrzebny.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli woda do dolewki będzie automatycznie się uzupełniała bezpośrednio z filtra RODI za pomocą automatyki do sumpa a zbiornik muszę mieć tylko na podmianę pod szafką.

1.projekcik sumpa + zbiornik na podmianę

Sump.thumb.jpg.ab729a24c5d3fe625249660bb1c4b830.jpg

2.sumpa + zbiornik na podmianę wizualizacja

5a472c3221bfe_sumpwizualizacja.thumb.jpg.4f7bd352ba72ae561bbef6369bac8aa1.jpg

3.Akwarium oraz sumpa + zbiornik na podmianę

Mam nadzieję że będzie ok

wymiar sumpa 90x50x45

wymiar zbiornika na podmianę 50x50x50

Jeszcze raz dzięki za cenne uwagi!

Nie chcę wystartować od razu z błędami w przygotowaniu, najlepiej zaplanować wszystko dokładnie na początku i nie żałować. Dlatego wasze spostrzeżenia są cenne.

 

5a472e2522d17_sumpiakwa.thumb.jpg.a157f55a53d4a8664661ffa37cf4560c.jpg

3.Akwarium oraz sumpa + zbiornik na podmianę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie możesz dociągnąc hydrauliki, tak żeby automatycznie robić podmianki, to dawanie baniaka na podmiany pod akwarium to moim zdaniem marnowanie miejsca w szafce. I tak czekają cię wiadra i noszenie wody, i tak.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam nowego posolonego z okolicy 

Fajny projekt 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę pomyśleć jak rozwiązać problem z odprowadzeniem wody do kanalizacji, aby uniknąć noszenia wiaderek.

Witaj ! Daniel posolony tak dokładnie będę ja wystartuję na razie jestem posypany suchą solą, planuję projektuję oraz uczę się od was jak tego nie zepsuć na samym początku. Większość z was ma już doświadczenie z morszczukami i na pewno bogatą wiedzę, co jest złe a co dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza klasa :-) gratuluję w kącu sie udało,będę obserwować,a czy nie za dużo piasku?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała bajka,bedzie piękne akwarium,tylko czas,cierpliwość;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! 

Jeszcze długa droga do pierwszej klasy :-)

25 kg na zdjęciu jeszcze piasek nie podsypany przy skale zrobię zdjęcie jak porozciagałem to po całym zbiorniku już to tak dużo nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.