Skocz do zawartości
kali

Nietypowe akwarium prośba o rady

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium jest dość niskie to lampa on/off 30-35W powinna być dobra, a jak sterowalna to proponował bym mocniejszą i wtedy jest możliwość ustawienia mocy i kolorów pod korale i własne upodobania. Według mnie Tunze 9004 będzie dobre jak akwarium będzie mocno obciążone, tzn. sporo życia które trzeba karmić ryby, kraby, krewetki. Przy umiarkowanej obsadzie ryb, krewetek, krabów i mieszanej obsadzie korali według mnie jest za mocny, lepszy będzie Tunze 9001.

31 minut temu, dla syna napisał:

Tunze 9004 jest w stanie obsłużyć akwarium o pojemnosci 140l dla sps. Natomiast jesli chodzi o koralowce miekkie to już 250l. Co do lampy nie pomogę ale na ten wymiar szukał bym led ze sterowaniem. 

Przykład akwarium 360 litrów na Tunze 9004.

 

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

OK sprzęt się kompletuje powoli lampa już na diodach cree na dniach będzie. 

Doradźcie robić panel czy lepiej kaskadę FNZ3 a może coś innego  ? (pamiętajcie sumpa nie może być ze względu na miejsca brak-wynajmowane mieszkanie i brak możliwości ingerencji) 

Sól Intseant Ocean na start a później zmiana. Jakieś bakterie na start polecacie ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9Według mnie panel jest lepszy, sam mam. Możesz w nim założyć małe refugium, DSB. Do tego przelewająca się woda przez grzebień do panelu zbiera film powierzchniowy, a nie każda kaskada ma skimmer powierzchniowy, trzeba nieraz przerabiać, a Ty myślisz o kaskadzie  Aquael, która nie ma skimera. Ja osobiście startowałem na żywej skale i żywym piasku, żadnych bakterii nie dawałem na starcie. Pierwsze bakterie dałem po około roku od startu.  Microbe lift special blend takie dałem po około roku i takie często dają inni na starcie z żywą i suchą skałą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium odpalone, nie chce zakładać kolejnych tematów.  

Powiedzcie proszę czy można w akwarium morskim oświetlenie odpalać np od 16-17 do 1 w nocy ? Ponieważ tak jestem w domu więc najczęściej oglądam akwarium.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kali napisał:

Akwarium odpalone, nie chce zakładać kolejnych tematów.  

Powiedzcie proszę czy można w akwarium morskim oświetlenie odpalać np od 16-17 do 1 w nocy ? Ponieważ tak jestem w domu więc najczęściej oglądam akwarium.  

Teoretycznie można, ale to trochę za krótko.

U mnie oświetlenie uruchamia się o 12 i świeci do 23. Gdy jestem w domu to widzę już od 5-6 ryby zaczynają pływać bo w pokoju jest jasno od słońca. Nie wiem czy nie będą miały za mało czasu na spanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK czyli koło 10 godzin dziennie, od koło 15 można palić światło do 1 w nocy. Bardziej zastanawiam się nad koralami( małe akwarium więc ryb 1-2) czy im będzie pasowało właśnie takie z za okna światło do 15 a później oświetlenie do 1 w nocy lampami . 

 

A i drugie pytanie po jakim czasie robić 1 podmianę bo czytam tematy i jasnych odpowiedzi nie ma. Zazwyczaj ktoś piszę już 3-4 miesiące po starcie o podmianach... 

Edytowane przez kali (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kali napisał:

OK czyli koło 10 godzin dziennie, od koło 15 można palić światło do 1 w nocy. Bardziej zastanawiam się nad koralami( małe akwarium więc ryb 1-2) czy im będzie pasowało właśnie takie z za okna światło do 15 a później oświetlenie do 1 w nocy lampami . 

 

A i drugie pytanie po jakim czasie robić 1 podmianę bo czytam tematy i jasnych odpowiedzi nie ma. Zazwyczaj ktoś piszę już 3-4 miesiące po starcie o podmianach... 

Z ryb to 2x oceanaris proponuje i jeszcze coś tam niedużego spokojnie możesz włożyć. 

Podmiany zacznij miesiąc po zasiedleniu o ile wszystko będzie w porządku. 

Daj foto :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja oświetlam akwarium od 12 w południe do 0:20 po północy tak mi najlepiej pasuje bo najwięcej czasu do obserwacji, prac przy akwarium mam w godzinach popołudniowych i wieczornych. Negatywnego wpływu na życie w akwarium nie zauważyłem, zresztą w podobnych godzinach oświetlałem zawsze wszystkie moje akwaria. Podmianki zacznij robić po wprowadzeniu życia do akwarium, ja zacząłem robić coś około miesiąca po.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledzy bardzo za rady.!

Każde wasze słowo analizuję i czytam po sto razy y nie robić głupot :)

OK akwarium zalane tydzień przed świętami.  Pierwsze życie jest od 3 tygodni, nie jest tego dużo lecz zoa, briareum nie dało rady padło.  Grzyb od początku fajnie rośnie i widać przyrost, ukwiał też raczej napompowany pobiera pokarm tym się sugerowałem i wprowadziłem resztę, calustea  stoi i w nocy są macki.

Tylko oczywiście jak na początkującego przytłacza wygląd... 

Miejscami na 100% jest cyjano ale bardzo mało, natomiast problem jest z takimi kępkami (włoskami) koloru coś brązowego. Pokrywa wszędzie skałę gdzie jest naświetlona (po nałożeniu jednego kawałka skały na drugi -ta od dołu oczyszcza się i znika to ustrojstwo) im wyżej światła tym więcej. 

Przejdzie samo czy coś działać ?

Oraz oczywiście zaczynam coraz to w nowych miejscach widzieć aiptasie...

IMG_20180507_174442_resized_20180507_054842155.jpg

Edytowane przez kali (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomina dino. Ogranicz światło, świeć tylko niebieskim, a białe wyłącz. Tematów o dino jest sporo na forum.

Na aiptasie kup krewetki. Poprzednio miałem lysmata kuekenthali, a teraz mam lysmata boggessi i obie okazały się skuteczne w walce z aiptasią, wyjadły ją do zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

12 godzin temu, maciej01 napisał:

Przypomina dino. Ogranicz światło, świeć tylko niebieskim, a białe wyłącz. Tematów o dino jest sporo na forum.

Na aiptasie kup krewetki. Poprzednio miałem lysmata kuekenthali, a teraz mam lysmata boggessi i obie okazały się skuteczne w walce z aiptasią, wyjadły ją do zera.

Też stawiam na dino ... 

Przez jaki okres świecić tylko niebieskim ? Życiu w akwarium to nie zaszkodzi ? 

Tematów może i sporo ale po przeczytaniu 50 mam dość szukania bo każdy się urywa i nic jasnego nie znalazłem krok po kroku postępowania. Znalazłem coś właśnie o oświetleniu oraz słabej cyrkulacji. Cyrkulację wykluczam z racji 2 falowników łącznie 5000 l/h wartości nominowanej przez producentów. 

Krewetkę chcę kupić ale w moim mieście bieda straszna a wysyłka z jedną czy dwoma sztukami to mija się z celem. Czekam na kolegę może będzie robił zamówienie się dołączę.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem taką metodę. Ogranicz światło tylko do niebieskiego na 2-3 godziny dziennie przez 3-4 dni, a białe wyłącz całkowicie. Potem stopniowo co kilka dni zwiększaj długość święcenia niebieskim o około godzinę. Jak dojdziesz do jakiś 8 godzin to zacznij tak samo z białym, aż dojdziesz do pełnego cyklu święcenia. U mnie taka metoda pomogła, ale jak wiadomo każde akwarium jest inne. Coś co pomogło u mnie, nie znaczy, że pomoże u Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :) 

Więc tak walka trwa użyłem szczoteczki i prawie to zeszło lecz nadal rośnie takie dziadostwo .. Wygląda jak kurz

na 1 zdjęciu )

Dodatkowo dziś skończyłem sól na jakiej startowałem sól instant ocean kupić następną taką samą czy coś innego bogatszego ?

 

farfocle.jpg

bre.jpg

eu.jpg

całe.jpg

sp.jpg

Edytowane przez kali (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też startowałem na Instant Ocean i wcale nie jest ona taka uboga, potem zmieniłem na Blue Treasure. Od kilku miesięcy używam Red Sea Salt niebieska i dopiero na tej soli widać, że akwarium żyje, wszystko lepiej rośnie tylko szyby szybko pokrywa zielony nalot, a na Blue Treasure tego nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak radzisz na podstawie mojego dojrzewania ?zmienić na Red Sea czy zostać przy obecnej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 8.05.2018 o 00:14, maciej01 napisał:

Przypomina dino. Ogranicz światło, świeć tylko niebieskim, a białe wyłącz. Tematów o dino jest sporo na forum.

Zawsze mnie ciekawilo jak w walce z dino ma pomoc wylaczenie bialego swiatla... zooksantele korali to wlasnie dino a nie od dzis wiadomo ze bardzo dobrze sie czuja w niebieskim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przejdź na naturalną sól Royal Nature, lepsza od niebieskiej red sea :)
różnica będzie spora, sam przeszedłem i widzę że korale i ryby w lepszej kondycji, ponadto zasolenie utrzymuje 1,026 oraz ph8,2 :) inne parametry też ładnie się trzymają.

 


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Stefan85 napisał:

Zawsze mnie ciekawilo jak w walce z dino ma pomoc wylaczenie bialego swiatla... zooksantele korali to wlasnie dino a nie od dzis wiadomo ze bardzo dobrze sie czuja w niebieskim.

Miałem dino dwa razy i u mnie taki sposób pomógł. Są osoby na forum, którym też to pomogło.

6 godzin temu, kali napisał:

Czyli jak radzisz na podstawie mojego dojrzewania ?zmienić na Red Sea czy zostać przy obecnej ?

Napisałeś wcześniej, że Instant Ocean skończyła Ci się to zmień na inną. Ja mam pozytywne doświadczenie z Red Sea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.