Skocz do zawartości
kali

Nietypowe akwarium prośba o rady

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich 

Jestem akwarystą od x lat i doświadczenia z paletkami, roślinami, krewetkami duże lecz z słonymi wodami to nie.

Zapragnąłem mieć takie akwarium lecz mam kilka problemów:

Miejsce na akwarium i takie posiadam już długość 49cm, szerokość 35 cm oraz wysokość 27 cm. Pytanie jest sens w doś niskim 27 centymetrowym akwarium ?

Drugi problem to ułożenie akwarium , musi być wzdłuż czyli jako szyba przednia musi być 35 cm. Mam nadzieję iż rozumiecie.

I to są główne 2 pytania gdyż nie mam doświadczenia czy to ma sens?????

Posiadam tylko filtr RO bez żywicy , czy to konieczność ? Woda z filtra RO kolo 20-25  μS   

Posiadam na stanie FZN-2 a może lepiej panel wkleić do środka?

Oświetlenie myślę samemu na ledach lecz jeszcze nie czytałem co i jak jeśli ktoś może podesłać linka co to dziękuję.  

Edytowane przez kali (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Kali. Jesteś z Rzeszowa, wproś się do jakiegoś morszczaka i pooglądaj akwarium domowe jak wygląda prawdziwy morszczak i jak jest poprawnie prowadzony zbiornik z sumpem i dlaczego musi być woda RO DI. Pozdrawiam Roman. 

ps. Warto mieć znajomego morszczaka w swojej miejscowości, zawsze można zadzwonić i podpytać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :)

 

To widziałem kilka razy jednak na tą chwilę chcę spróbować czy to dla mnie i jak się z tym obchodzić na czymś mniejszym a właśnie posiadam takie akwarium  tylko czy to będzie miało choć trochę ręce i nogi.... Nie jestem typem człowieka co kupuje sprzęt narciarski na pokaz za 10000 tys zł a później cały dzień siedzi w barze bo jeździć nie umie :) Chcę siebie sprawdzić i jak naucze się wszystkiego na poligonie malym to przerobię 400 litrowe które aktualnie posiadam na morszczaka.

D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam że akwarium poniżej 100 litrów to wyłącznie dla doświadczonych morszczaków. Dla nowicjusza polecam akwarium minimum 100 l z kominem + sump. 

W tak małym akwarium 50 l. bez panela lub sumpa nic nie włożysz do środka. Dwa błazenki i krewetkę. A z parametrami wody będziesz cały czas walczył. Trzeba mieć czas na podziwianie akwarium a nie na Syzyfowe prace. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady z tą trudnością, wiadomo że lasu spsów nie utrzymasz w malutkim zbiorniku, ale coś mniej wymagającego jak najbardziej. Jest kilka małych zbiorników na forum, które całkiem fajnie wyglądają. Poza tym jest to dobra droga do poznania tego hobby nie pakując się w duże koszty.

Co do ustawienia krótszym bokiem do frontu, to nie jest to problem-prosi się tutaj zrobienia panela filtracyjnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Przemek. Tylko wysokość raczej odpada. Moim zdaniem super było by zrobić szkło o wymiarach 35x50x40h. Z tyłu panel minimum 10cm i masz całkiem fajne szkło które posłuży za rozwojowy poligon doświadczalny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Przemek78 napisał:

Jest kilka małych zbiorników na forum, które całkiem fajnie wyglądają

Oj są takie perełki że ho ho. Prowadzone przez ..... doświadczonych akwarystów którzy wiedzą co z czym. Dlatego uważam że dla młodego stażem akwarium minimum 100 l z panelem lub sumpem wybaczy więcej błędów i niecierpliwości jakie stoją przed nim. Ale to tylko moje zdanie. Może się mylę, chcę dobrze doradzić koledze i zaproponowałem by odwiedził w swojej okolicy morszczaka. Może to będzie ktoś z nano reef  o litrażu 50 l , kto wie. Pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dewoitine.roman napisał:

Oj są takie perełki że ho ho. Prowadzone przez ..... doświadczonych akwarystów którzy wiedzą co z czym. Dlatego uważam że dla młodego stażem akwarium minimum 100 l z panelem lub sumpem wybaczy więcej błędów i niecierpliwości jakie stoją przed nim. Ale to tylko moje zdanie. Może się mylę, chcę dobrze doradzić koledze i zaproponowałem by odwiedził w swojej okolicy morszczaka. Może to będzie ktoś z nano reef  o litrażu 50 l , kto wie. Pozdrawiam. 

Ci doświadczeni z małymi akwariami zaczynali z tymi samymi małymi akwariami. Wiadomo, że żaden zbiornik od startu piękny nie będzie, potrzeba czasu w którym nabywamy doświadczenia. Generalnie te małe zbiorniki prowadzone są najprostszymi metodami (najczęściej same podmiany) nie potrzeba tutaj wielkiego doświadczenia tylko przede wszystkim systematyczności, dobrej lampy i automatycznej dolewki (bo sam wiem jak wyglądało dolewanie odparowanej wody "z ręki")

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK czyli sobie darować to co mam i się nie da :( szkoda 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, kali napisał:

OK czyli sobie darować to co mam i się nie da :( szkoda

Głowa do góry. Zgłoś chęć obejrzenia akwarium w Rzeszowie lub okolicy. Chęci i miejsce na akwarium rafowe się znajdą. Oprócz togo poczytać forum, szczególnie dział dla nowicjuszy. 

PS. Jak się nikt nie znajdzie w okolicy to zapraszam w okolice Wrocławia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kali napisał:

OK czyli sobie darować to co mam i się nie da :( szkoda 

Ale jak to się nie da...

Ura tez ma płytkie akwarium. Ja startowałam od 54l 30 cm wysokosci, wiec niewiele wyzsze, kaskada sie zmiescila.

Spokojnie zrobisz ciekawe akwarium z tego, co masz, tylko bez rybek. Ale mozesz miec krabika czy małe krewetki, "niskopienne" koralowce. Jak Ci sie spodoba morszczyzna, to z czasem mozesz sobie kupic większe akwarium. Bedziesz juz mial do niego troszkę korali i skały, a z tego akwarium zrobic sobie sump czy wykorzystac na szczepkarium.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nik@ a zmieniłaś bo??? No i jak długo wytrzymałaś z małym akwarium??? 

Niskie szkła mogą się podobać, ale tym którzy są na nie zdecydowane i wiedzą co chcą osiągnąć. Przykładami są właśnie Ura i Magu.  

Dla nowicjusza niskie szkło będzie oznaczało kompromisy na które może nie być przygotowany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmienilam, bo chciałam mieć rybki, a tego małego przez wystające sprzęty nie dało się dobrze zabezpieczyć i skakaly.

Ale koralowce i krewetki czy kraby można sobie w takim hodować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie spróbujesz to nie będziesz wiedział jak to jest ..... nie ma się co stresować ,akwarystyka morska nie jest taka straszna jak ją co poniektórzy opisują . Twoje akwarium na kilka korali miękkich i jakieś mało wymagające LPS wystarczy . Do tego możesz dołożyć kilka ślimaków jakiegoś kraba , krewetki i np. babkę z krewetką symbiotyczną .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.12.2017 o 16:20, kali napisał:

OK czyli sobie darować to co mam i się nie da :( szkoda 

Jak tam Kali humor przed Sylwestrem. Jakieś postanowienia noworoczne co do akwarium morskiego. Pozdrawiam Roman

PS. Życzę ładniejszego widoku.

dzisiaj.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh ciężki orzech :)

Generalnie tak samp odpada z 2 względów, akwarium będzie bardzo nisko bym mógł oglądać i nic się nie zmieści a dwa to mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu i nigdy nic nie wiadomo więc w razie zmiany zamieszkania łatwiej wziąć ze sobą akwarium z panelem. 

Plan przygotowałem lecz z realizacją na spokojnie gdyż wszyło iż od nowa muszę wszystko kupić.

Akwarium 60x35 i wysokie na 40 z czego z tylu na szerokości 35 zrobić panel 10 cm. Wystarczy taki panel 35x10 cm? W środku pompa jakaś 1200l\h będzie ?

Co do odpieniacza to jeszcze nie doczytałem co polecacie więc sprawa przyszłościowa może coś podpowiecie ?

No i oświetlenie .... jak oglądam te lampy to ceny powalają :)  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie,

Proszę o odpowiedź was :)

Akwarium mam 70x35x36 wysokie, to jest max jaki mogłem wyciągnąć po przeróbkach półki itd, Poradźcie mi proszę bo kilka pytań mam.

Panel będzie na 12 cm i do środka siporax, odpieniacz Tunze 9004, pomp powrotu. Obawiam się iż kaskada będzie za mała do tego jednak.

Główny problem na tą chwilę:

Pozostaje długość akwarium 58 cm i jakie oświetlenie ? Belka 2x24 W będzie za dużo czy w sam raz a jeśli nie to jakie świetlówki  ? Jakaś DIY tylko tutaj pomocy bym potrzebował odnośnie podzespołów.

Cyrkulacja JVP 110 ze względu na małe rozmiary. 

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli panel będzie dodatkowo dobwymiaru czy zbiornik pomniejszony jeszcze o panel? 

Aaa czekaj bedzie boczny panel? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium 70 długości minus 12 cm panel to daje 58 przestrzeni wolnej :) Tak panel boczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie do takiej wielkości akwarium starczy odpieniacz Tunze 9001. Belka 2x24W powinna starczyć tylko z dwiema świetlówkami nie poszalejesz jeśli chodzi o dobranie odpowiedniej barwy światła które Tobie będzie się podobać. Masz głównie tylko wybór białej i niebieskiej świetlówki. Może lepiej zamiast T5 pomyśl o LED? Można zrobić coś samemu lub kupić gotową lampę, w zależności ile masz pieniędzy lub umiejętności do DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam już 9004 to chce go wykorzystać już... Chyba to nie będzie zły pomysł ?  

A jeśli chodzi i belkę DIY to 3 W ledy w jakiej ilości zastosowac ? 30 wat na taki zbiornik ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za mocny odpieniacz na taki litraż 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dla syna napisał:

Za mocny odpieniacz na taki litraż 

Serio ? nie może działać ? 

A z oświetleniem ktoś doradzi ? 

Przepraszam za masę pytań ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, kali napisał:

Serio ? nie może działać ? 

A z oświetleniem ktoś doradzi ? 

Przepraszam za masę pytań ...

Tunze 9004 jest w stanie obsłużyć akwarium o pojemnosci 140l dla sps. Natomiast jesli chodzi o koralowce miekkie to już 250l. Co do lampy nie pomogę ale na ten wymiar szukał bym led ze sterowaniem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.