Skocz do zawartości
piotrek78

Błazenki - prośba o pomoc Wawa

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Znowu akcja :P może opiszę ze szczegółami jak jak zrobiłem. Najpierw do zbiornika 15l dałem fitoplankton i później do tego wrotki i z wrotką trafiły się też widłonogi. Fitoplankton przez robaczki zjadany był w oczach heh rano nalewałem fito woda była zielona a popołudniu woda kryształ. Więc fitoplanktonu trzeba mieć nie 2 litry a z 20l minimum na start. Moim błędem było to że nie sprawdziłem fito które kupiłem na olx. Naczytałem się o tym że hodowany powinien być na mniejszym zasoleniu więc sobie pomyślałem a co będę sprawdzał hehe i to był błąd. Jak to mówią pierwsze koty za płoty. O ile dobrze pamiętam ikra została przełożona w 6 dniu od jej złożenia jak już było widać w niej oczy do tej właśnie wody gdzie była hodowana wrotka. Woda prawie cały czas była zielona. Cieszy to co przeżyło bo jak na pierwszy raz i takie podejście jest całkiem dobrze :P Przy drugim miocie było lepiej nowo narodzone pływały w toni wodnej ale za to te co już podrosły zrobiły sobie z nich pokarm hehe z drugimi to w ogóle zrobiliśmy ze znajomym próbę bo na drugi dzień od złożenia ikry na szklanej podstawce przenieśliśmy ją do "inkubatora" z butelki i napowietrzacza. Wiem że mogło się nie udać bo samiec do samego końca oczyszcza ikrę i te które są niezapłodnione i spleśniałe usuwa a tutaj nie miał kto tego robić.Okazało się że taki inkubator to strzał w dziesiątkę bo ponad 90% ikry dało radę do samego końca i urodziły się zdrowe rybki. 

A teraz zobaczcie jak to robią profesjonaliści 

Natomiast tak wyglądało moje laboratorium :P z czasem je usprawniłem bo sobie wyobraźcie że pomimo odstępu między bańkami z fito a zbiornikiem z wrotkami jakimś cudem chyba przez napowietrzacz do jednej bańki z fito trafiła wrotka i po 2 dniach miałem wodę z wrotką a nie fito. 

c42d98d7528da617bea2b2a81df22ee7.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, silvia napisał:
masz rację - daruje sobie

Ja pytałem dlaczego uważasz że wrotki karmione drożdżami są kiepskiej jakości. Odpowiedz na to pytanie a nie co pisałeś. Chce się skupić na tej tezie.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak jak napisał wcześniej nanokaczor rybka nie odfiltruje sobie fito z wody ale za to zje fito które wcześniej zjadły wrotki :P drożdże to tylko takie "zapchaj-d*pa" a fito jest odżywcze. Oczywiście można się wspomóc drożdżami przy hodowli wrotek ale fito całkowicie tym się nie da zastąpić. Wrotek nie karmiłem drożdżami ale daję teraz ociupinę widłonogom i chyba im to podpasiło bo jakby szybciej się rozmnażają, po za tym oczywiście fito i spirulina w płatkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Tak myślałem, że poza to co na usenecie 11 lat temu napisał Pszemol nic więcej od siebie nie dodasz. Tylko zapomniał napisać dlaczego uważa, że wrotki na drożdżach są kiepskiej jakości więc już nie bardzo jest z czego kopiowac i zamiast odpisać uciekasz z odpowiedzia na tak proste pytanie.

 

 

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nawet jakbym napisał kilka kolejnych razy: że wrotka to ma być taki "balonik z fito" - i tyko wtedy ma sens tym dokarmiać larwy to na pewno nie uciąłbyś tematu (a właśnie to napisałem wyżej dwa razy ... ale jakoś nie dotarło)

nie wiem co napisał " Pszemol" więc ani słowa nie mogłem od niego skopiować, zresztą nie ma to żadnego znaczenia skoro i tak uważasz że wiadomości zaczerpnięte z sieci są "guzik warte" - a skoro wiesz lepiej ode mnie skąd czerpałem wiadomości to po co w ogóle pytasz ... rozwadniając temat i próbując odwrócić kota ogonem bo przecież nie o tym był temat - zwłaszcza że ... nie "wpadłem" tu na żaden egzamin z wiedzy "o wyższości świąt ..."

to tyle w temacie z mej strony

sory za (wymuszane) offtopy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie @silvia i @VDR, to już któryś temat, w którym skaczecie sobie do gardeł. Bardzo proszę, żebyście unikali wchodzenia z sobą w dyskusje, skoro nie potraficie tego robić bez uszczypliwości. Tego się nie da czytać i całe forum już wie, że macie, delikatnie mówiąc, problem komunikacyjny. 

Jeśli chcecie sobie nadal dyskutować, to wystarczy zadać pytanie "dlaczego tak uważasz" bez całej nieprzyjemnej otoczki. Podobnie z odpowiedzią: zwięźle, na temat, bez okrasy. Proste? No proste, tylko trzeba chcieć i umieć trzymać paluchy na wodzy. 

 

@silviaprzeprosiny za offtopy puszczam mimo oczu, bo po każdym "sory" nadal robisz to samo. Takie "sory" nie jest nic warte.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silivia,

Nie wiem czy rzeczywiście jest tak jak piszesz... balonik z fito...

O ile rzeczywiście stosuje sie taką technikę, że żywy pokarm jest nosicielem jakiegoś czynnika np antybiotyku, to nie bardzo mi sie to widzi w przypadku wrotek.

Po pierwsze...

Po jakie licho mamy ładować  fito we wrotki zamiast podawać je od razu do wody? 

Po drugie...

Skoro larwy wybierają wrotki z wody to może właśnie to sugeruje że ich normalnym pokarmem jest białko pochodzenia zwierzęcego a nie roślinnego

Po trzecie...

Doskonale zdaję sobie sprawę, że zwierzęta na różnych etapach życia moga miec inne diety, ale nie słyszałem, żeby larwy błazenków preferowały pokarm roślinny. Wręcz przeciwnie, wszędzie się czyta o dobrej jakości zooplanktonie jako podstawę chowu narybku

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nik@ wypraszam sobie. Nie przypominam sobie bym komukolwiek do gardła skakał. Padło sformułowanie "wrotki karmione drożdżami są marnej jakości". Liczyłem na dyskusję na ten temat a dostałem fragment filmu mistrza Barei.  Cóż skomentowałem po prostu taką odpowiedź. Tak samo było z tezą na pytanie autora wątku - o karmienie - "najpierw fito a pozniej dopiero chyba wrotka".  Tylko refleksja przyszła później.

Jeśli pytanie dlaczego wrotki karmione drożdzami są marnym pokarmem dla narybku błaznów są offtopem to pozostaje tylko spuścić zasłonę milczenia. Czyż to nie jest sedno tematu ? A to, że chciałem usłyszeć od Silvi dlaczego  tak uważa, skakaniem do gardła bym nie nazwał w żadnym wypadku. Skoro ma wiedzę na ten temat to dlaczego miałby się z nami nie podzielić.

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze "po czwarte..."

Nie bawiłem się nigdy w rozmnażanie błazenków więc nie jestem ekspertem a moje rozważania w tym temacie są raczej oparte o ogólną wiedzę akwarystyczną

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, VDR napisał:

@Nik@ wypraszam sobie. Nie przypominam sobie bym komukolwiek do gardła skakał. Padło sformułowanie "wrotki karmione drożdżami są marnej jakości". Liczyłem na dyskusję na ten temat a dostałem fragment filmu mistrza Barei.  Cóż skomentowałem po prostu taką odpowiedź. Tak samo było z tezą na pytanie autora wątku - o karmienie - "najpierw fito a pozniej dopiero chyba wrotka".  Tylko refleksja przyszła później.

Jeśli pytanie dlaczego wrotki karmione drożdzami są marnym pokarmem dla narybku błaznów są offtopem to pozostaje tylko spuścić zasłonę milczenia. Czyż to nie jest sedno tematu ? A to, że chciałem usłyszeć od Silvi dlaczego  tak uważa, skakaniem do gardła bym nie nazwał w żadnym wypadku. Skoro ma wiedzę na ten temat to dlaczego miałby się z nami nie podzielić.

 

Dyskusja o hodowli wrotka, to nie offtop. Ale "ozdobniki" (w cytowanych wypowiedziach wyciągnęłam z kontekstu tylko to, co uważam za niepotrzebny spam), to offtop. Dwa przykłady z całego tematu:

 

1 godzinę temu, VDR napisał:

Tak myślałem, że poza to co na usenecie 11 lat temu napisał Pszemol nic więcej od siebie nie dodasz.

(...) już nie bardzo jest z czego kopiowac i zamiast odpisać uciekasz z odpowiedzia na tak proste pytanie

 

 

 

18 godzin temu, silvia napisał:

skoro nie rozumiesz co mam na mysli to się nie wtrącaj

a może kolega zamiast po raz kolejny zaczepiać (...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze ja o tych drożdzach...

Co do karmienia drozdzami, to przy studiowaniu rozmanzania artemii trafilem na te metode. Bylo tam zaznaczone jednak ze drozdze jako takie sa niezalecane dla ryb ze wzgledu na obecnosc pewnych enzymow hydrolitycznych, ktore sa wlasnie szkodliwe dla ryb. Dopuszczalne bylo karmienie artemii drozdzami w okresie jej wzrostu, jednak w ostatecznej fazie (przed podaniem jako pokarm) trzeba bylo albo zastosowac glodowke, albo przejsc na karmienie fito, aby artemia nie zawierala owych enzymow.

To o czym piszal Pszemol lata temu chyba pasuje do tego co napisalem wyzej. 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
18 minut temu, Tester napisał:

 obecnosc pewnych enzymow hydrolitycznych

i tego do teraz nie wiedziałem (założę się że nie tylko ja) - ale widziałem że karmiona drożdżami wrotka się po prostu nie nadaje

dlatego pierwsze moje pytanie było o fito ... (a wrotka trochę później gdy fito jest już dostepne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Coltrane - w internecie opracowań innych niż forumowe jest sporo ;) Ale chyba będę musiał sobie jakieś konto na FB w końcu założyć :o

 

I mały cytat, który może być pomocny dla autora wątku:

Marine larvae are susceptible to a host of harmful bacteria. Vibrio spp. are the
dominant harmful species associated with rotifer cultures (Verdonck et al. 1997; Gomez-
Gil et al. 2003). Bacteria thrive in all parts of the rotifer culture system, attaching to tank
walls, or residing within the gut of the rotifer. Thus rotifers act as a vector, which
transmit opportunistic bacteria to fish cultures. Successful marine larviculture depends on
sound microbial management in live feeds production. Attempts to control bacteria in
rotifer cultures include the use of antibiotics and probiotics (Benetti et al. 2008; Rotman
et al. 2011; Zink et al. 2013) as well as continuous culture systems (Rombaut 2001).


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
20 godzin temu, Tester napisał:

Silivia,

Nie wiem czy rzeczywiście jest tak jak piszesz... balonik z fito...

O ile rzeczywiście stosuje sie taką technikę, że żywy pokarm jest nosicielem jakiegoś czynnika np antybiotyku, to nie bardzo mi sie to widzi w przypadku wrotek.

Po pierwsze...

Po jakie licho mamy ładować  fito we wrotki zamiast podawać je od razu do wody? 

Po drugie...

Skoro larwy wybierają wrotki z wody to może właśnie to sugeruje że ich normalnym pokarmem jest białko pochodzenia zwierzęcego a nie roślinnego

Po trzecie...

Doskonale zdaję sobie sprawę, że zwierzęta na różnych etapach życia moga miec inne diety, ale nie słyszałem, żeby larwy błazenków preferowały pokarm roślinny. Wręcz przeciwnie, wszędzie się czyta o dobrej jakości zooplanktonie jako podstawę chowu narybku

 

Hodowałeś kiedyś jakiekolwiek larwy, plankton? 

Panowie zacznijcie coś robić w tym temacie zamiast nabijać posty tak żeby znowu napisać przynajmniej 15 dziennie i to zazwyczaj bezsensownych w dodatku o tym czego nigdy w życiu nie robiliście... A samo czytanie literatury w tym temacie to się nie liczy. Filmików też można obejrzeć 500, dużo lepszych[bo są takie z pełnymi instrukcjami] i dalej jeśli się nie zacznie robić i się w praktyce tego nie zrobi to się nie wie jak to zrobić. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak Ciebie na świecie nie było przy okazji zbiorników słodkowodnych. Potem miałem długą przerwę. 

A kiedy miałem juz akwarium morskie hodowałem nannochloropsis i artemie - całkiem dobrze mi szło. 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Sprytne zastosowanie Argumentum ad personam - czyli jestem młodszy więc twoim zdaniem [a priori] jestem głupszy i wiem mniej o hodowli larw oraz planktonu.  Ja wiem, że ty się znasz na wszystkim z założenia [postawiłem taką tezę [a priori]]. Tyle, że zanim zaczniesz pisać o tym jak się hoduje wrotki i jak do tego twoim zdaniem nie jest potrzebny fitoplankton  to dobrze by było choć raz to zrobić i utrzymać hodowlę tak z 6 miesięcy. Podobnie jest z hodowlą larw - nie pisz jak nie robiłeś. Powtarzać to co inni powiedzieli i stawiać hipotezy to jest bardzo łatwo ale zrobić już jest dużo trudniej. 

To tak jak z pisaniem o walce z cyjanobakteriami - piszesz o tym a potem się chwalisz że nigdy ich nie miałeś. Więc to tak jak ja bym zaczął pisać o taktycznej broni jądrowej i jej użyciu na polu walki... 

Hodowlę wrotek można utrzymać bez fitoplanktonu ale nie na drożdżach. Pierwszą metodą jest zastosowanie słońca - wystarczy postawić na słońcu i wrotki będą się same mnożyć. Drugą metodą jest użycie suchego ryżu, który jest "pokarmem" dla bakterii a bakteriami żywią  się wrotki... Samo wyhodowanie wrotek to jedna sprawa ale je przed karmieniem trzeba wzbogacić. 

To są moje autorskie pomysły a takich "kruczków" jest cała masa. Czasem możesz coś zobaczyć, przeczytać ale wszystko tak naprawdę weryfikuje rzeczywistość a w rzeczywistości jeśli czegoś nie robisz to nie wiesz jak to zrobić. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Fito i to dobre fito do hodowli wrotki to podstawa. A do hodowli błazenków potrzebna jest baaaardzo duża ilość wrotki na bieżąco wykarmiana tym dobrym fitoplanktonem. Tak zbilansowana dieta w pierwszych 7 dniach od narodzin sprawia że nie mamy problemu z odchowaniem w pierwszych dniach. Jak pokarmu zabraknie to młoda larwa trawi swój żołądek - tak w dużym skrócie.

Teraz filmik który pokazuje "balonik pokarmowy" w postaci wrotki :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad - a czy larwy skalarów i młode skalary się liczą ? Albo pielęgniczki Agassiza ? Bo takie ryby odchowałem od ikry do postaci dorosłej.  Tyle, że na kupowanej żywej wrotce i naupli i innych domowych pokarmach (gotowane żółtko jajka na przykład) czy pierwotniakach. I tak to była końcówka PRLu.

Bo z morskich to tylko pterapogony ale te to już na tyle duże są wypuszczane, że level odchowania 1.  Na błazny nie mam teraz miejsca i czasu, ale z pewnością po przeprowadzce przyszykuję sobie coś by spróbować.

Zgadzam się z Tobą w 100% z tym, że praktyka, praktyka, praktyka i o tym wspomniałem już gdzieś tam na samej górze tej dyskusji:

Cytuj

A diabeł tkwi w szczegółach i to co u jednego działa u drugiego nie koniecznie. Do pewnych rzeczy trzeba dojść samemu praktykując.

bo teorii i to takiej lepszej niż pl.rec.akwarium czy inne fora i blogi w sieci jest dużo. I znacznie łatwiej wystartować z powodzeniem niż kiedyś ale dopiero praktyka pozwala wyciągnąć wnioski.  Ale solidna teoria pomaga - solidna, a nie taka bo ktoś tam coś tam kiedyś napisał.

Konrad - a skoro jest taki temat - co sądzisz na temat hodowli pierwotniaków i skarmiania narybku pierwotniakami ? Warto w ogóle o tym myśleć ? Czy szkoda po prostu zachodu.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
5 minut temu, fresz33 napisał:

Fito i to dobre fito do hodowli wrotki to podstawa. A do hodowli błazenków potrzebna jest baaaardzo duża ilość wrotki na bieżąco wykarmiana tym dobrym fitoplanktonem. Tak zbilansowana dieta w pierwszych 7 dniach od narodzin sprawia że nie mamy problemu z odchowaniem w pierwszych dniach. Jak pokarmu zabraknie to młoda larwa trawi swój żołądek - tak w dużym skrócie.

Teraz filmik który pokazuje "balonik pokarmowy" w postaci wrotki :P

 

Wydaje mi się, że na tym filmiku nie ma wrotek.

Ogólnie wrotki są używane w akwakulturze ze względu na to że dość łatwo jest je hodować w dużych ilościach. Podobnie jest z solowcami i z widłonogami tigriopus sp.  W oceanie fitoplankton jest zjadany głównie przez pierwotniaki. Jest tam też dużo widłonogów w tym takich drobnych oraz masa innych drobnych organizmów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Eee widać dalej na filmiku charakterystyczne rzęski przy otworze gębowym i nogę. Być może jest to za małe powiększenie ;)

To tu lepiej widać ale nie jest w trakcie zjadania fito

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak ograniczysz ilość fito w wodzie z wrotką to przestaną się rozmnażać, a w najgorszym wypadku szybko zdychać z głodu. Studiowałem temat hodowli wrotek i pisali gdzieś tam że wrotki drożdżami można karmić, będzie się namnażać ale wartość odżywcza jest taka że można ją tylko nazwać "dupo zapychajką" :P

Skoro błazenek to ryba wszystkożerna, to należy założyć że powinna mieć na dzień dobry zbilansowaną dietę. Dla nas najprostsze jak zauważył nanokaczor są wrotki wzbogacone odżywczym fitoplanktonem, które właśnie tak jak pisze Darek VDR przed podaniem wrotek należy je skarmić dobrym fito, a najwygodniej i tak robi większość jak widzę na "internetach" jest dać larwy błazenka do zbiornika z hodowlą wrotki. 

Ja tu Ameryki nie odkrywam, staram się naśladować tych którym się to już udało - wcześniejsze filmiki z hodowlami.

Skoro się to sprawdza to nie ma co ponownie wywarzać otwartych drzwi.

Jest kilka warunków które trzeba po prostu spełnić i hodowla tej rybki staje się bardzo prosta :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A może po prostu fito jest łatwiej trawione/przyswajane ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak też można założyć. Macie jakieś "inniejsze" bardziej sprawdzone rozwiązanie na wykarmienie larw błazenka? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.