Skocz do zawartości
piotrek78

Błazenki - prośba o pomoc Wawa

Rekomendowane odpowiedzi

Teza – twierdzenie, dla którego przedstawia się uzasadnienie. W ujęciu matematycznym jest to część twierdzenia, którą należy udowodnić, opierając się na przyjętym założeniu.

Panowie a rozwiniecie jakoś dalej wasze założenia  ? Może się pokusicie na jakieś uzasadnienie dlaczego tak myślicie ? 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad, jak często trzeba podmieniać wodę w hodowli wrotków?  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za mniej lub bardziej konstruktywną dyskusję, jest interesująco. U mnie - dzisiaj kolejne tarło i podejmę kolejną próbę - do skutku. Chcę wykorzystać to, że parka jest chętna o co 10 dni składa ikrę (teraz to jest 5 tarło z rzędu). Uczę się hodowli planktonu i nie jest to łatwe, euglena dafnia i pantofelek były łatwiejsze. Wszystko przebiega gwałtowniej.

Co do fito, na razie kryzys a wylęg za ok.8 dni. Nastawiłem 2x 75l było już ładne zielone, tydzień temu gmerałem coś i doszło do zaprószenia 'wrotką'. Dzisiaj ku zdumieniu obejrzałem 2 zbiorniki czystej wody... skandal. Teraz myślę co z tym zrobić bo szkoda wylać a nie wiem jak wyjałowić tyle wody do ponownego nastawu fito. Tam gdzie to trzymam nie mam możliwości podgrzania. 

Co do wrotki. Mam teraz z 3 źródeł. Od Konrada i 2 innych kolegów z FB. Trochę lat już mam ale ślepy nie jestem. Nie jest to wrotka którą oglądam tu i na YT, chociaż namnaża się i równie zdumiewająco pochłania wszystko co się wleje. Jest na tyle duża że chromisy i anthiasy widzą ją i na niej żerują.

Mam teraz 4 kulturę z tym co odłowiłem ze skarpety są tam dominujące 'wrotki' oraz pierwotniaki o 1/3 mniejsze, kuliste oraz jakiś drobny oczlik. Może taka zróżnicowane mieszanka będzie ok.

Jutro rozmawiam z chłopakami z Laboratorium ciekawe co powiedzą, mają czyste kultury planktonu , może coś z tego będzie. Mają dostęp do sprzętu, mają warunki do sterylizacji.

W najgorszym wypadku robię reset wszystkiego, kupię wreszcie mikroskop, ściągnę czyste linie (oby) z poza kraju. Ale to nie może być takie skomplikowane. Nie sądzę aby było to trudniejsze od np. kąsaczowców a rozmnażałem i tetry i ukośniki, bojownik też jest mały i wrażliwy.

Edytowane przez piotrek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Piotrek78 to może masz widłonogi? Wrotka powinna wyglądać tak jak na filmikach i być mikroskopijnych rozmarów a Ty opisujesz coś co duże rybki są w stanie wypatrzeć. Coś tu nie pasuje heh

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to widłonóg, jest w skali mikro ale ryby ją widzą. Jeszcze raz powtarzam 'wrotka' ze wszystkich trzech źródeł nie jest tym co oglądam na filmikach. Z resztą wrotkę znam, są analogie w planktonie słodkowodnym.

 

 

Edytowane przez piotrek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Spora ta Twoja wrotka i szybko się porusza. Popołudniu postaram się zrobić poglądową fotę tego co ja mam także i od Konrada i od jakiejś osoby z olx. Tak patrząc teraz to wydaje mi się że moje są o połowę mniejsze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
13 godzin temu, r1remek napisał:

Konrad, jak często trzeba podmieniać wodę w hodowli wrotków?  

 

Ja podmieniam codziennie to znaczy pompka uruchamia się 2 razy dziennie i dolewa trochę wody wymieszanej z fitoplanktonem. Jeśli prowadzi się intensywną hodowlę to trzeba podmieniać dużo wody bo strasznie się zasyfia, szczególnie jeśli się ją dokarmia drożdżami a ja tak robię wtedy gdy chcę znacznie zwiększyć wydajność hodowli. Można jednak nie podmieniać, tylko trzeba hodowlę postawić na słońcu i nasypać ryżu tylko hodowla jest wtedy znacznie mniej wydajna i mniej stabilna. 

Idzie wiosna a potem lato. Planktonowy rajski czas! 

 

Mi te drobne organizmy wyglądają na wrotki. Nawet ruszają się podobnie.  Wielkość trudno ocenić bo nie ma markera a w dodatku wrotki są za kulistym tworzywem, które może trochę działać jak soczewka.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 godzin temu, VDR napisał:

 Może się pokusicie na jakieś uzasadnienie dlaczego tak myślicie ? 

doświadczenia (wielu hodowców) można w skrócie przedstawić tak:

karmienie larw "wrotkiem pustym" (głodnym) = larwy padają

karmienie larw wrotkiem "pełnym drożdży" = larwy padają 

karmienie larw samym fito = larwy padają

karmienie larw "wrotkiem pełnym fito" = larwy nie padają (z głodu a nie innych przyczyn)

 

dla zwykłego hobbysty tyle wiedzy przeważnie wystarcza

by prowadzić auto nie trzeba wiedzieć jaka jest kompresja w cylindrze nr 1 (ani który to)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
doświadczenia (wielu hodowców) można w skrócie przedstawić tak:

karmienie larw "wrotkiem pustym" (głodnym) = larwy padają

karmienie larw wrotkiem "pełnym drożdży" = larwy padają 

karmienie larw samym fito = larwy padają

karmienie larw "wrotkiem pełnym fito" = larwy nie padają (z głodu a nie innych przyczyn)

 

dla zwykłego hobbysty tyle wiedzy przeważnie wystarcza

by prowadzić auto nie trzeba wiedzieć jaka jest kompresja w cylindrze nr 1 (ani który to)

Ktorych hodowcow? I gdzie można na ten temat poczytać? Chciałem dojść do źródła a nie czytać o czymś co nie mogę na podstawie tych słów potwierdzić. Z naciskiem na podstawie tych słów. Jakieś ze dwa, trzy linki?

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, VDR napisał:
34 minuty temu, silvia napisał:
doświadczenia (wielu hodowców) można w skrócie przedstawić tak:

karmienie larw "wrotkiem pustym" (głodnym) = larwy padają

karmienie larw wrotkiem "pełnym drożdży" = larwy padają 

karmienie larw samym fito = larwy padają

karmienie larw "wrotkiem pełnym fito" = larwy nie padają (z głodu a nie innych przyczyn)

 

dla zwykłego hobbysty tyle wiedzy przeważnie wystarcza

by prowadzić auto nie trzeba wiedzieć jaka jest kompresja w cylindrze nr 1 (ani który to)

 

Ktorych hodowcow? I gdzie można na ten temat poczytać? Chciałem dojść do źródła a nie czytać o czymś co nie mogę na podstawie tych słów potwierdzić. Z naciskiem na podstawie tych słów. Jakieś ze dwa, trzy linki?

Sporo informacji jest na forach, internetach, w tym wątku już podawałem. Jak ktoś potrafi szukać to znajdzie opisy ;)

pierwszy z brzegu link z 2012r. rufio pisze....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fresz33 przejrzałem ten wątek - nie ma śladu o tym, że np. wrotka nakarmiona drożdzami powoduje zdychanie larw. Albo np. że głodna wrotka powoduje zdychanie larw.

@silvia - niestety nie jestem w stanie znaleźć, wskażesz źródło ?

 Co do własnych badań - tak i owszem ale dopiero po przeprowadzce - tam będę miał jedno całe pomieszczenie na akwaria. A do tego czasu staram się rzetelnie przygotować. Więc jeśli nic nie stoi na przeszkodzie to możesz te linki podać.

Może dodam dlaczego pytam. Wrzuciłem wyżej tutaj link do pewnego artykułu na Springerze. Mały cytat:

" All diets gave equal protein content of individual rotifers. The lipid content was slightly higher and the ratio of protein to lipid was slightly lower with yeast plus capelin oil than with algae. The fatty acid composition of the rotifers was closely related to that of their dietary lipids and the Ω3 fatty acid content was not systematically different for the two types of diets. "

Czy aby na pewno chodzi o kwasy Omega-3 ?

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@VDR skoro od X lat najlepsze rozwiązanie to wrotka skarmiana fito to po co wywarzać 2 raz otwarte drzwi? jak chce Ci się szukać to musiał byś przewertować amerykańskie fora choćby jedno z Twoich ulubionych gdzie co jakiś czas widzę wrzucasz link, pewnie tam o tym gdzieś kiedyś napisali. Na każdym kroku pisze się że wrotka musi być "nafaszerowana" dobrym fito żeby larwy przeżyły pierwsze dni. Ja jak zaczynałem studiować temat rozmnażania to nigdzie nie widziałem innego rozwiązania i szedłem tą samą drogą jak poprzednicy.

Fajnie że będziesz miał pomieszczenie i dużo czasu na własne badania ;)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fresz33 tyle, że na forach często powielane są od lat te same "prawdy". Dlatego pytam o źródło - i nie chodziło mi o fora. Na forum można napisać wszystko i mało kto jest w stanie to sprawdzić. Wiesz, na każdym kroku pisze się, że musi być odpieniacz ;) 

Masz link do tego co na Springerze jest płatne, przestudiuj go sobie w wolnej chwili, wtedy zrozumiesz dlaczego forum nie traktowałbym jako źródła informacji ;)  Może dojdziesz do innej konkluzji niż moja w poprzednim poście ;) 

https://www.researchgate.net/profile/Yngvar_Olsen-NTNU/publication/225195962_Comparison_of_rotifer_culture_quality_with_yeast_plus_oil_and_algal-based_cultivation_diets/links/54633a6a0cf2837efdb04bbb/Comparison-of-rotifer-culture-quality-with-yeast-plus-oil-and-algal-based-cultivation-diets.pdf

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątek wyczyściłem, niestety część merytorycznych postów również poleciała ze względu na osobiste wycieczki i pyskówki.

Proszę o powrót do erytorycznej dyskusji.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester - wycieczek i pyskówek w 99% postów które wywaliłeś nie było. Co najwyżej 2 ostatnie posty były probą sprowadzenia tej dyskusji do pyskusji ale ja sie z niej wyautowałem. Nie wiem czemu usunąłeś np. wpis @fresz33 ale ani osobistych wycieczek ani pyskówki w nich nie było.  Bez sensu w ogóle pisać.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, nanokaczor napisał:

Ja podmieniam codziennie to znaczy pompka uruchamia się 2 razy dziennie i dolewa trochę wody wymieszanej z fitoplanktonem. Jeśli prowadzi się intensywną hodowlę to trzeba podmieniać dużo wody bo strasznie się zasyfia, szczególnie jeśli się ją dokarmia drożdżami a ja tak robię wtedy gdy chcę znacznie zwiększyć wydajność hodowli. Można jednak nie podmieniać, tylko trzeba hodowlę postawić na słońcu i nasypać ryżu tylko hodowla jest wtedy znacznie mniej wydajna i mniej stabilna. 

Dzięki. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
Dnia 14.02.2018 o 21:54, piotrek78 napisał:

Dziękuję Panowie za mniej lub bardziej konstruktywną dyskusję, jest interesująco. U mnie - dzisiaj kolejne tarło i podejmę kolejną próbę - do skutku. Chcę wykorzystać to, że parka jest chętna o co 10 dni składa ikrę (teraz to jest 5 tarło z rzędu). Uczę się hodowli planktonu i nie jest to łatwe, euglena dafnia i pantofelek były łatwiejsze. Wszystko przebiega gwałtowniej.

Co do fito, na razie kryzys a wylęg za ok.8 dni. Nastawiłem 2x 75l było już ładne zielone, tydzień temu gmerałem coś i doszło do zaprószenia 'wrotką'. Dzisiaj ku zdumieniu obejrzałem 2 zbiorniki czystej wody... skandal. Teraz myślę co z tym zrobić bo szkoda wylać a nie wiem jak wyjałowić tyle wody do ponownego nastawu fito. Tam gdzie to trzymam nie mam możliwości podgrzania. 

Co do wrotki. Mam teraz z 3 źródeł. Od Konrada i 2 innych kolegów z FB. Trochę lat już mam ale ślepy nie jestem. Nie jest to wrotka którą oglądam tu i na YT, chociaż namnaża się i równie zdumiewająco pochłania wszystko co się wleje. Jest na tyle duża że chromisy i anthiasy widzą ją i na niej żerują.

Mam teraz 4 kulturę z tym co odłowiłem ze skarpety są tam dominujące 'wrotki' oraz pierwotniaki o 1/3 mniejsze, kuliste oraz jakiś drobny oczlik. Może taka zróżnicowane mieszanka będzie ok.

Jutro rozmawiam z chłopakami z Laboratorium ciekawe co powiedzą, mają czyste kultury planktonu , może coś z tego będzie. Mają dostęp do sprzętu, mają warunki do sterylizacji.

W najgorszym wypadku robię reset wszystkiego, kupię wreszcie mikroskop, ściągnę czyste linie (oby) z poza kraju. Ale to nie może być takie skomplikowane. Nie sądzę aby było to trudniejsze od np. kąsaczowców a rozmnażałem i tetry i ukośniki, bojownik też jest mały i wrażliwy.

Udało ci się zdobyć od nich fitoplankton? Mi się nie udało...

Warunki do sterylizacji to ja ci mogę ogarnąć albo przynajmniej powiedzieć jak to zrobić. Do hodowli planktonu nie są potrzebne tak sterylne warunki jak do hodowli roślin invitro albo tym bardziej jak do hodowli tkankowych. Da się to ogarnąć bez większych problemów. 

jeśli chodzi o mikroskop to ja ci mogę ogarnąć nawet dostęp do mikroskopu SEM albo TEM tylko wyjaśnij po co ci to potrzebne? 

Wylęgły ci się jakieś larwy? Masz ikrę? 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij stosować Erytromycyne - zwiększysz ilość odchowanych młodych

Tom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22.02 , wczoraj dotarła do mnie 'prawdziwa wrotka' - w odróżnieniu od tego co mam (z 3 różnych źródeł) po rozpakowaniu była biała (głodna) dodałem fito, po 2-3h zrobiła się ciemna/czarna czyli ma fito w sobie...., żaden ze szczepów które namnożyłem tak się nie zachowuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czyli dobrze widziałem na filmiku który dałeś że to raczej nie to, tylko pytanie teraz co to było hehe 

Z ta erytromecyną może być ciekawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, fresz33 napisał:

Czyli dobrze widziałem na filmiku który dałeś że to raczej nie to, tylko pytanie teraz co to było hehe 

Z ta erytromecyną może być ciekawie.

Taz przeca pisałem, że coś mi nie pasuje.. czyli 'wrotka' a wrotka robi różnice, teraz już wiem kto ma co.. To co namnażam też na swój sposób się sprawdza , ja mam jej teraz dużo i leję ją do sumpa - ładnie czyści z resztek, oczyszcza kłęby spagetti a to co idzie do baniaka jest paszą dla chromisów i anthiasów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A gdzie tym razem dostałeś prawidłową wrotkę? może też bym kupił ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.