Skocz do zawartości
michalzgierz1989

Gatunki z Morza Śródziemnego w Handlu ??

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie jest jakiś sklep który oferuje Ryby z tego rejonu choćby takie jak te poniżej na zdjęciach, te są naprawdę kolorowe i warte uwagi ja osobiście nie spotkałem się z nimi w Handlu, ale na YT są filmy z tymi gatunkami w akwarium, więc albo ktoś je po prostu złapał albo gdzieś nabył :)

 

talasoma-pawia_cala.jpg

Thalassoma pavo

korys_doncela_nastroszony.jpg

Coris julis

wargacz_pawiooki_01.jpg

Symphodus ocellatus

chromis_kasztanowy_01.jpg

Chromis chromis

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thalassoma pavo. Wargacz dorastający do 25 cm. Często b. agresywny. Wymaga grubej warstwy piasku, powyżej  10 cm by mógł się zakopywać na noc.

 Coris julis. Wargacz tęczowy dorasta do 18 cm. Z opisów wszystkie agresywne. Grubość piasku jw.

Symphodus ocellatus. Dorasta do 12 cm. Zimnolubny. Temperatura wody to 16 stopni Celsiusza.

Chromis chromis. Dorasta do 25 cm. Ryba poławiana jako przynęta na większe sztuki w wędkarstwie morskim, jako żywiec.

Jak widać z opisów, to raczej mało popularne ryby do akwarium rafowego. A szkoda bo wargacze przepiękne. Pozdrawiam Roman

PS. Ciekawe dlaczego powychodziły takie kolory w czcionce.

Dwa pierwsze gatunki wargaczy to też zimnolubne gatunki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ty tego michał nie widziałeś tutaj ? https://jadwigamorska.pl/thalassoma-lunare-rozmiar-12-cm.html


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mniejszych gatunków na pewno nadawały by się:

- Aidablennius sphynx,

- Tripterygion delaisi,

- Apogon imberbis.

Jako nastolatek spędzałem często wakacje na Sycylii, z tego co pamiętam, przy brzegu lub w jego okolicach występowało mnóstwo różnych gatunków małych ryb, niektóre były nawet całkiem kolorowe. Poza tym w Morzu Śródziemnym pojawia się coraz więcej gatunków tropikalnych, głównie z Morza Czerwonego.

Edytowane przez RafahGd (wyświetl historię edycji)

bcae474f7c59462f5d92ef11974d6818u1253a1259.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, RafahGd napisał:

Z mniejszych gatunków na pewno nadawały by się:

- Aidablennius sphynx,

- Tripterygion delaisi,

- Apogon imberbis.

 

Piękne są te ryby.

Część z wymienionych w tym temacie ryb widzialam w ofercie Jonafish w dziale "na zamówienie". Nie wiem, jak to zamawianie działa, nie próbowałam, ale moze ktoś wie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do zimnych wod nadaje sie Lythrypnus dalli - pięknie ubarwiona rybka. Z tym że źle znosi temperatury powyzej 22 stopni

W UK jest ogólnie do kupienia, choc może nie od ręki.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Nik@ napisał:

Część z wymienionych w tym temacie ryb widzialam w ofercie Jonafish w dziale "na zamówienie". Nie wiem, jak to zamawianie działa, nie próbowałam, ale moze ktoś wie?

Cześć Nik@ z tymi zamówieniami to dziwna sprawa. Zamówiłem dwie ryby do swojej obsady Priolepis nocturna  i Blennella chrysospilos i nic się nie dzieje w temacie. Kilka razy dzwoniłem, potwierdzałem zamówienie, bez odzewu. Nie powiem co za sklep, może ja mam pecha do tego zamówienia. Mineło osiem miesięcy i dałem sobie spokój. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny jest Tripterygion tripteronotum, miałem okazję bawić się z rybką w środowisku naturalnym :).

Ten z linku akurat Morze Jońskie http://www.akwarysta.eu/index.php/opisy-ryb-morskich/401-tripterygion-tripteronotum :).

Edytowane przez marking (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja na urlop śmigam na wyspy Tremitii i tam widziałem te rybki wcześniej wymieniane i inne. Jeżowce i ślimaki miejscowi zjadają prosto ze skał zakrapiając tylko cytryną. 

Michał chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu i kupić zimnolubne rybki morskie?

Medoooza na plaży

66331121afd84043a718aafaa705ca1a.jpg

Rybki widziane z nabrzeża

f4f8796adfa14c62cfa1e2ac59908f8c.jpg

Połów na kolację

6A1tC63.jpg

A tu rybki widziane pod wodą przez płetwonurka na wyspach

3225b2e9180c145d.jpg

Więcej zdjęć jakby ktoś chciał sobie pooglądać

http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=7&t=580&start=15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, fresz33 napisał:

Michał chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu i kupić zimnolubne rybki morskie?

Zaoszczędzić ? Prąd wyniesie małą fortunę przez rok użytkowania. Chłodziarka ciągnie. Utrzymanie 16 stopni Celsiusza to wyzwanie nie tylko w lecie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
33 minuty temu, dewoitine.roman napisał:

Zaoszczędzić ? Prąd wyniesie małą fortunę przez rok użytkowania. Chłodziarka ciągnie. Utrzymanie 16 stopni Celsiusza to wyzwanie nie tylko w lecie. 

Nie powiedziane gdzie je będzie Michał trzymać. Z tego co wiem już kombinuje z rybami z Bałtyku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można część akwarium wystawić częściowo na zewnątrz, albo do nieogrzewanej przybudówki.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam występuje mnóstwo stworów które tolerują dolny zakres Rafy z tego co wiem są też Krewetki jedzące aiptazje, poluje się na nie głównie w nocy przy świetle Latarki widać ich oczy to słowa osoby które je poławiała  :) w drugim zbiorniku Krzysiu póki co są na chwilę obecną ryby z rzeki, Bałtyk a raczej zatoka pucka wystartuje w późniejszym terminie, jak się trochę ociepli, w Morskim chcę zrobić trochę tropików trochę klimatu śródziemnomorskiego :)  Paleomony nawet od nas z Bałtyku po aklimatyzacji dobrze sobie radzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nagrany filmik, na którym jest para Tripterygion tripteronotum, ale nie mogę wstawić bo jest za duży :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęć Krewetek które występują w Morzu Śródziemnym i nie tylko

b0661.jpg

Stenopus spinosus

chorwacja_2010_14.jpg

Tego nie trzeba opisywać pełno jej u nas w Bałtyku

o585.jpg

Na Nurkomanii nie opisana ale ciekawy gatunek

krewetka_pasiasta_plesionika_narval_1.jp

Plesionika narval - Krewetka która je aiptazje

Edytowane przez michalzgierz1989 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 3.01.2018 o 01:03, dewoitine.roman napisał:

Thalassoma pavo. Wargacz dorastający do 25 cm. Często b. agresywny. Wymaga grubej warstwy piasku, powyżej  10 cm by mógł się zakopywać na noc.

 Coris julis. Wargacz tęczowy dorasta do 18 cm. Z opisów wszystkie agresywne. Grubość piasku jw.

Symphodus ocellatus. Dorasta do 12 cm. Zimnolubny. Temperatura wody to 16 stopni Celsiusza.

Chromis chromis. Dorasta do 25 cm. Ryba poławiana jako przynęta na większe sztuki w wędkarstwie morskim, jako żywiec.

Jak widać z opisów, to raczej mało popularne ryby do akwarium rafowego. A szkoda bo wargacze przepiękne. Pozdrawiam Roman

PS. Ciekawe dlaczego powychodziły takie kolory w czcionce.

Dwa pierwsze gatunki wargaczy to też zimnolubne gatunki.

A mógł byś napisać skąd to twierdzenie że te Wargacze są agresywne, ja rozmawiałem z osobą która jako jeden z nielicznych akwarystów miała tą rybę w Akwarium, to stwierdziła wręcz że talasoma to Łagodny gatunek Wargacza i dobrze znosi warunki typowo Rafowe  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na francuskiej stronie. Teraz jej nie mogę znaleźć, to bym wstawił stronkę www. Jak znajdę to Ci ją wyślę. Pozdrawiam Roman. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ja niebawem się wybieram do Ciotki do Menton na Lazurowym,  to zrobię rekonesans co w tej wodzie żyje. Refraktometr i testy planuje zabrać ;-) 

FB_IMG_15280247400724164.jpg

Posidonia oceanica - Trawa neptuna (W trakcie obsadzania)

PFB_IMG_15280247181487703.jpg

Tego Ptaszka z nazwy łacińskiej nie kojarzę ale śmiga po szybach 

Edytowane przez michalzgierz1989 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, maciej01 napisał:

Ten ptaszek to według mnie ślimak diodora https://pl.reeflex.net/kategorie/139.html#diodora

To nie jest ten slimak. Ten z linku żyje w wodach zimnych. Mam takiego samego co kolega na zdjęciach. Nie wiem skąd się przyplątał ale muszę przyznać że na glony jest rewelacyjny. Co prawda bardzo wolny ale wycina każdy rodzaj glonów do gołej skały. U mnie buszuje w displayu tylko na skałach, ale w panelu mam chyba z 20-30szt na szybach. Wiekszy osobnik posiada dużo włosków dookoła muszli a ten ze stronki takich nie ma, ale za to posiada rożki. 

Kiedyś próbowałem je oderwać ale ten slimak tak mocno się czepia powierzchni że bardzo ciezko jest go odklejić. Kształt muszli też znacznie utrudnia jego oderwanie. Nie wiem jak to robi chrysus ale kilka razy widziałem jak pływał z małym slimakiem w pysku trzymając go za stopę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem link ogólny do kilku ślimaków z tego rodzaju, to ślimak diodora. Otworzyłeś pierwszy z brzegu, a inne żyją w ciepłych wodach ogólnie od 9° do 27°.

22 minuty temu, dla syna napisał:

To nie jest ten slimak. Ten z linku żyje w wodach zimnych. Mam takiego samego co kolega na zdjęciach. Nie wiem skąd się przyplątał ale muszę przyznać że na glony jest rewelacyjny. Co prawda bardzo wolny ale wycina każdy rodzaj glonów do gołej skały. U mnie buszuje w displayu tylko na skałach, ale w panelu mam chyba z 20-30szt na szybach. Wiekszy osobnik posiada dużo włosków dookoła muszli a ten ze stronki takich nie ma, ale za to posiada rożki. 

Kiedyś próbowałem je oderwać ale ten slimak tak mocno się czepia powierzchni że bardzo ciezko jest go odklejić. Kształt muszli też znacznie utrudnia jego oderwanie. Nie wiem jak to robi chrysus ale kilka razy widziałem jak pływał z małym slimakiem w pysku trzymając go za stopę. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, maciej01 napisał:

Wstawiłem link ogólny do kilku ślimaków z tego rodzaju, to ślimak diodora. Otworzyłeś pierwszy z brzegu, a inne żyją w ciepłych wodach ogólnie od 9° do 27°.

 

Tak, spojrzałem na pierwszego slimaka. Myślałem że o niego chodzi. Być może że to ta rodzina. Próbowałem dowiedzieć się w sklepie z morszczyzną co to za gagatek ale też nie wiedzieli. Największy egzemplarz u mnie jest wielkości monety 50gr. A małych wielkości połowy ziarnka grochu jest dużo. Wygląda na to że rozmnaża się w warunkach domowych i nie są szkodliwe dla lpsów i spsów. W każdym razie jest pożyteczny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ślimaki diodora rozmnażają się dobrze, mam ich sporo. Jedzą glony, a korali nie ruszają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.