Skocz do zawartości
artosz

Pierwsze morskie akwarium [120]

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ;),

Zakładam swoje pierwsze morskie akwarium i potrzebuję Waszej pomocy. Kompletuję do niego sprzęt i chciałbym, żebyście ocenili, podpowiedzieli, poradzili. Posiadam akwarium Juwel Lido 120 bez sumpa (61x41x58). Chciałbym mieć w nim miękkie i twarde korale i jakieś 4-5 ryb. :)

Oto sprzęt, który zamówiłem lub nad którym się zastanawiam:

Odpieniacz: Tunze 9004 (kupiony)

Żywa skała ok. 13kg (kupiona)

Falownik: Aquael Reef Cilculator 2500 (zastanawiam się nad nim. Jakby co to 1 czy 2?)

Oświetlenie: Planuję T5 4x24W. Doradzicie jakieś świetlówki?

Filtr kaskadowy: Zastanawiam się nad kupieniem filtra kaskadowego Versamax FZN 3. Czy byłby to odpowiedni wybór zamiast sumpa i kubełka? Jakie media filtracyjne zastosować?

Filtr RO- doradzicie jakiś konkretny, który mógłbym podpiąć pod kran w łazience? (Nie znam się kompletnie na filtrach RO)

Ponadto oczywiście żywy piasek, testy, salimetr, grzałka itp.

To jak, pomożecie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Artosz. Napisałeś że planujesz sprzęt kupić i pytasz forumowiczów o opinię a tu napisane jest że żywa skała kupiona ? Czegoś tu nie kumam. Może dlatego że nie jestem żabą. Gdzie tą skałę trzymasz i w jakich warunkach ? Pozdrawiam Roman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie inaczej:

Skała jest zamówiona na OLX, ale jeszcze nie jest odebrana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mam takie same akwarium jak Ty od kilku lat.

Odpieniacz mam Hydor Skim Slim 250 podobny do Twojego. U mnie sprawdza się super.

Żywej skały mam podobnie.

Jeden falownik to za mało ja mam Koralie 2400, Koralie 1200 i pompka z panelu pewnie koło 500 i jest w miarę ok.

Co do oświetlenia to ja mam Maxspecta Razora Nano 70W 15000K ale cały czas walczę z myślami czy nie wymienić na

lampę 4x24 ściemnialną ATI, także jeśli się zastanawiasz to radziłbym świetlówki jeśli nie przeszkadza Ci wymiana co 6 miesięcy.

Jakie świetlówki to popatrz na filmiki na znanym portalu. Każdy ma inne preferencje.

Filtra kaskadowego nie mam, wszystkie media mam w woreczkach w panelu.

Jak coś to pytaj.

Pozdrawiam.

Edytowane przez demontri (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, witaj na forum :)
Odpieniacz OK, skała OK, cyrkulatory daj 2szt (u mnie w 144l miałem Jebao Rw4 i JVP 101....pozniej dołożyłem jeszcze trzeci malutki), oświetlenie OK. Przy 4 swietlowkach standardowo 2 niebieskie lub 2 białe (2xblue plus, 1xcoral plus, 1xaquablue special). Możesz te Blue plus zastąpić świetlówkami Narva Blue2 (są tańsze, ale niektórzy mówią że widzą delikatną różnicą w porównaniu do Blue Plus...ja osobiście nie widzę). Jeśli w akwarium preferujesz odcień lekko fioletowy zamiast niebieskości to możesz jedną ze świetlówek podanych przeze mnie wyżej zastąpić tą Ati Purple Plus lub Ati Actinic. Kaskady nie miałem, ale jak już to do środka od samego początku siporax (lub inna ceramika), później możesz dać węgiel i ewentualnie kiedyś jakiś adsorber fosforanów jeśli zajdzie taka potrzeba.
Filtr RO - ja z powodzeniem od ponad 3 lat używam tego najtańszego na rynku : http://filtrwody.pl/pl/p/FILTR-OSMOZA-AKWARYSTYCZNA-RO4-Z-DEMINERALIZATOR-/122

Z dodatków: zainwestuj w refraktometr i nie baw się w spławiki, na dno 61x40cm 1 worek piachu będzie aż nadto (4-5kg), z testów kup sobie na początek NH3, NO2, NO3, KH i PH, później przydały by się test na Ca, Mg, PO4 (testy saliferta, aquaforesta lub colombo), po starcie pamiętaj o laniu bakterii.

Jaką planujesz sól?

Powodzenia!

 



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, artosz napisał:

Skała jest ena OLX, ale jeszcze nie jest odebrana

Teraz to wszystko gra. Widzę że koledzy co do sprzętu to już podpowiadają. Ja u siebie mam zamontowane falowniki RW 4 kture pracują w trybie przemiennym tzw. przybój i odbój. Bardzo fajna sprawa. Falowniki te mają płynną regulację prędkości. Jestem z nich zadowolony. Pozdrawiam Roman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym radził znaleść kogoś w okolicy i poprosić o te 100l wody z podmiany. Ja wystartowałem tak 550l brutto na żywej wodzie i bez lania bakterii. Jedyna plaga jaka była to okrzemki i po 3-4 dniach poszły. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, mrppp14 napisał:

A ja bym radził znaleść kogoś w okolicy i poprosić o te 100l wody z podmiany. Ja wystartowałem tak 550l brutto na żywej wodzie i bez lania bakterii. Jedyna plaga jaka była to okrzemki i po 3-4 dniach poszły. 

Oj tak. Ja byłem szczęściarzem i dostałem 100 % żywej wody. Zero dojrzewania, zero plag. Piękna sprawa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, dewoitine.roman napisał:

Oj tak. Ja byłem szczęściarzem i dostałem 100 % żywej wody. Zero dojrzewania, zero plag. Piękna sprawa. 

Przy 100l nie trzeba być szczęściarzem :) Można się w sklepach uśmiechnąć, w zoo itd. 100l to nie problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrobię tour po sklepach i się ładnie pouśmiecham :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszą wyżej załatw sobie wodę z działającego zbiornika, nie będziesz żałował.

Dewoitine.roman napisał o pompach RW-4, gdybym zakładał teraz akwarium to też bym ich użył.

Bardzo fajne pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję, to do tego akwarium kaskady nie zamontujesz. W tym akwarium jest zamontowana na stałe korona, która będzie uniemożliwiała zamontowanie kaskady. Cyrkulatory powinny być dwa i będzie wtedy łatwiej ustawić cyrkulację. Ja bym nie brał wody z działającego akwarium tylko zalewał świeżą solanką, ja tak zrobiłem i akwarium dojrzało szybko i bezproblemowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.