Skocz do zawartości
Hoom

Zakładam swoje pierwsze morskie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wyszło ze nie mogłem odrazu założyć większego akwarium tylko przerabiam swoje stare słodko wodne . Akwarium typu cube 52x52x52 cm . Niestety jest bez samba dlatego zakupiłem filtr aqua one marisys 240 series 2 . Oświetlenie mam evergrow led it2040 . Do tego mam 2 jebao rw 4 . Proszę o porade krok po kroku jak najlepiej uruchomić moje akwarium . Problem mam z live rock . Mam bardzo dużo skaly około 45 kilo niestety już chyba nie jest żywa bo kolega który mi je dał wyciągnął ja z akwarium około miesiąca temu i niestety nie trzymał jej w wodzie . Chciał bym akwarium z bardzo duża ilością skaly prawie do samej powierzchni . Zamówiłem tez 18kg zywego piasku. Dzięki za pomoc 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po miesiącu skała jest już martwa - co więcej - będzie wydzielać do wody wszystko to co w niej odeszło. Zastanowiłbym się na Twoim miejscu na zastosowanie jakiejś skały syntetycznej. Zanim dojdziesz do ładu z tym gruzem możesz stracić chęci i zapał na posiadanie akwarium morskiego :/


31d12c160dfff7f1ad40e4b6d3535483u1182a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zgadzam się - skała nada się (może) dopiero po "regeneracji" czyli np. kilkukrotnym moczeniu w chlorze i wodzie RO oraz wietrzeniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalać solanką, wrzucić skałę potem piasek i czekać aż dojrzeje. Taka jest najprostsza metoda startu akwarium. Tej skały ja już bym nie użył w tym stanie jakim ona jest. Lepiej zainwestować w nową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, Hoom napisał:

Zamówiłem tez 18kg zywego piasku.

to o jakieś 10kg za dużo

zerknij sobie np.tu https://sklep.roslinyakwariowe.pl/kalkulator-podloza.php

w grubość piasku ma znaczenie - odejmując skałę jak wsypiesz 7kg to i tak będzie warstwa ze 3cm

 inny kalkulator https://www.akwarystyczny24.pl/kalkulator-podloza-do-akwarium.html?aquatype=1&calctype=1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie: dla tak niewielkiego zbiornika nie należy iść na kompromis i warto zakupić skałę ze sklepu o dobrej reputacji, porozumieć się w sprawie wody z akwarium rafowego. 

Ta skała niech sobie będzie ale już jako dodatek, uzupełnienie. 

"Podnoszenie" systemu z plag egipskich może być kosztowne.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nie ma żadnej możliwości by ja uratować . Jest to naprawdę bardzo ładna skala o bardzo ładnych kolorach . O takich kształtach jest naprawdę ciężko dostać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolory to nie wszystko bo kolor to pewnie jest pozostałość z glona wapiennego ale tak jak piszą koledzy wyżej bardzo szybko możesz się zniechęcić do akwarium morskiego bo ciągle będzie coś nie tak i ciągle jakieś plagi a to może kosztować i pieniędzy i nerwów że nic nie wychodzi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

możliwość jest - tylko czy się będzie opłacać ? a potrwa to .. nawet kilka mieś - w zależności od stanu skały

żeby "zrestartować" taką lub podobną ilość skały musiałbyś mieć sporo chemii

poczytaj - było o tym na forum , przelicz koszty ... a efekt końcowy niekoniecznie będzie zadowalający

najlepiej spróbować na jakimś jednym (gorszym wzrokowo) kawałku :

wpakować do świeżej solanki (albo lepiej do RO)  z mocną cyrkulacją i po kilku dniach zrobić testy wody - i ocenić czy się nada czy to tylko "złom koralowy"

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Hoom napisał:

I nie ma żadnej możliwości by ja uratować . Jest to naprawdę bardzo ładna skala o bardzo ładnych kolorach . O takich kształtach jest naprawdę ciężko dostać 

Ależ jest. Uważam jednak, że to wysoki poziom ryzyka na niej bazować i zakładać swoje pierwsze morskie akwarium.

To po ułożeniu konstrukcji zalej chociaż to akwarium min 70% wody z innego zdrowego akwarium rafowego. Czy decyzja była słuszna a obawy zbędne najbliże 3 miesiące pokażą.

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia i Arturro dobrze Ci doradzają. Akwarium morskie nie wybacz kompromisów. Tutaj musi być wszystko przemyślane. I trochę kosztować. Pozdrawiam Roman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała zamiast pomagać, będzie Ci utrudniać życie, a o to nietrudno :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie, poza czasem, niewiele ryzykujesz, zalej skałę solanka, włącz oświetlenie, pompy i odpieniacz.

tylko życia nie wpuszczaj przez parę miesięcy, jak się nie uda to wyrzucisz, nic gorszego Cię nie spotka

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, piotr7 napisał:

 nic gorszego Cię nie spotka

P.

41KMKdG4.thumb.JPG.9a9be0029681b3e9cd6b393b9150c326.JPG

:P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jedna z tych co mi sie podoba . Nie ma ona żadnego zapachu żadnych glonów itd .

4DB2DBD7-CB22-4B29-A2BF-3C8D9D137177.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Hoom napisał:

To jedna z tych co mi sie podoba . Nie ma ona żadnego zapachu żadnych glonów itd .

Cudów nie ma. Przez miesiąc czasu poza wodą, życie musiało paść. Jak nam nie wierzysz, to zrób jak Ci napisał Piotr7. I po tygodniu napisz, jakie są parametry wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olej tą skałę i kup/nabyj pewną. Ja przez wadliwą skałę straciłem 10 miesięcy z życia zbiornika i całą obsadę po czym wróciłem do punktu wyjścia. Pomimo że jestem cierpliwy to guuul mi skoczył. Koszt skały przez pryzmat tego co straciłem jest nieporównywalnie mniejszy. Pozdrawiam i życzę sukcesu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę sprawdzał ,zły jestem na siebie bo trochę zachodu miałem by je zdobyć .nie chce czekać kilka miesięcy poprostu kupię nowa . Tylko jak kupić by być pewny ze będzie żywa , może po prostu kupić sucha skale 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Hoom napisał:

Nie będę sprawdzał ,zły jestem na siebie bo trochę zachodu miałem by je zdobyć .nie chce czekać kilka miesięcy poprostu kupię nowa . Tylko jak kupić by być pewny ze będzie żywa , może po prostu kupić sucha skale 

Ja bym kupił żywą, w markowym sklepie. Jeśli jesteś z południa Polski to wiem gdzie żywa moczy się od czerwca. Skały na oko w tym zbiorniku mają ok 500kg. Nie piszę gdzie bo nie chcę robić reklamy. Jak cos to pw. Gratuluję właściwej decyzji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Anglii . Jak byłem w sklepie to nie widziałem by mieli na sprzedaż żywa tylko na pułkach leżała sztuczna i sucha 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jedna i druga skala bedziesz musial kilka miesiecy odczekac, zanim wpuscisz pierwsze zycie. To hobby dla cierpliwych:rant: wiec w sumie, co Ci szkodzi ustawic skale ktora juz masz, zalac akwarium i wlaczyc "technike" z dobrym odpieniaczem na czele ? Moglbys tez zastosowac adsorber PO4.  Potem wystarczy czekac i wietrzyc pokoj. Nawet swiatla na poczatku nie musisz palic.

Jak pomyslisz, ze przez tyle lat nie miales morskiego, to te 3 kolejne miesiace moze tez wytrzymasz ? :scub:

Jednym z warunkow powodzenia jest brak jakichkolwiek zwierzat i korali, zebys mogl sobie dowolnie sterowac parametrami, zapoznajac sie z zawartoscia Forum (a to potrwa) :reading

No i powodzenia.:smile_big:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsunie może i masz racje co mi szkodzi skoro mam już te skale . Możesz mi napisać jak najlepiej to zrobić .wsypac żywy piasek i włożyć skale czy samą skalę lepiej . Jak dozować światło . Może podłączyć tez filtr kubełkowy z węglem . A co sądzicie o tym filtrze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasku narazie bym nie wsypywal. Lampa nie jest przez pierwszy miesiac potrzebna, potem po 2 godz. dziennie i co tydzien mozesz o 1 godz. wydluzac swiecenie.

Wegiel nie zaszkodzi, ale wazniejszy bedzie przewymiarowany odpieniacz ustawiony na mokro tak, zeby kubek trzeba bylo codziennie oprozniac.

Filtr kubelkowy to nie najlepsze rozwiazanie, ale przez kilka tygodni moze pochodzic. Nie masz sumpa, zeby tam wszystko poukladac ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak nie ma pozostałości po glonach - to potraktuj skałę jako suchą

czyli porządne mycie "kerszerem" i płukanie w RO z mocną cyrkulacją i co kilka dni zmienianą wodą - jak włożysz taką skałę jak masz teraz (bez żadnego przygotowania) ... to będziesz się "bujał" kilka miesięcy z wszelkimi plagami

ale to wszystko zależy od ilości tego co było i padło w środku (wieloszczety kiełże i wszytko inne co wlazło w szczeliny) życie padło i wyschło - ale jak dostanie wody to zacznie gnić i zatruwać wodę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.