Skocz do zawartości
mathom

Interpretacja wyników ICP

Rekomendowane odpowiedzi

No dobrze, ale jeśli będzie następowała kumulacja np. metali ciężkich to 1) testy kropelkowe nic nie wykryją 2) będzie dobrze do czasu aż będzie źle. Chyba jednak jest sens testowania. Ja zrobiłem test po raz pierwszy po 11 miesiącach z czystej ciekawości.

Wracając do tematu - Jadwiga ma środek Triton Detox do usuwania metali ciężkich - czy ktoś to stosował ?

ps. przed chwilą sprawdziłem ponownie wszystkie urządzenia z latarką w ręku - nie ma się do czego doczepić. Jebałki są jak nowe, w am dc runner tylko się wykruszyły plastikowe mocowania nakładki, reszta też jak nowa. Jedyna rdza jaką mam to na zawiasach i pare małych ognisk na stelażu (stąd pewnie cynk)

Już różne rzeczy mi do głowy przychodzą, mam np. instalacje wodną w domu na miedzi + zmiękczacz wody. Podobno przy zbyt dużym zmiękczaniu następuje utlenianie miedzi w rurach. Z lenistwa płuczę mrożonki na sitku pod kranówką + myję sprzęt pod kranówką - ale jakie by musiało być stężenie miedzi w kranie żeby to miało jakikolwiek wpływ ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może warto a może nie warto ...
Poniżej czujnik który jeszcze niedawno był w osłonie. ICP mnie znów ostrzegło w porę, dzos sprawdziłem gdzie może być żrodlo , jak to znalazłem ruszyłem natychmiast po koszulki termokurczliwe i zrobiłem osłonę. Potrzebuje tego czujnika temperatury więc musiał wrócić do ciągłej służby. 82b2d03501f7beeb078196e9c2d60cab.jpg2fc3365a6efce511fa571325e952795d.jpg

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, @Beti napisał:

Cześć,pozwole sobie zacytować słowa @testera

"Testy kropelkowe jeszcze długo pozostaną podstawą badań w akwarystyce domowej. Ludzie tworzyli piekne akwaria na długo przed dostępnościa tanich badań ICP opierając się tylko na testach kropelkowych, które naprawdę daja wiarygodne wyniki... dopóki się nie zepsują. 

Jestem za :-) 

 

 

Niestety testy na np Jod są bardzo marnej jakości - nawet jak są nowe to cieżko cokolwiek na nich zobaczyć :) kolor przy 0,06 a 0,04 w teście Colombo prawie taki sam - dla mnie bardzo trudny do zrobienia test. Trzeba podkreślić że jestem po studiach plastycznych, i moją katedrą była barwa i przestrzeń więc rozpoznawanie kolorów mam w małym palcu - potrafię rozpoznać 1% odchylenia koloru w palecie NCS :) na wyrywki. A ta cholera od Colombo po prostu daje mi w kość , może jak by zrobili wzornik z prawdziwego zdarzenia z komparatorem na dwie fiolki  to by było lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok, tez ten test posiadam ale czy tak bardzo potrzebujesz wiedzieć czy jest wynik 0,06 czy 0,04 bo jesli by byla znaczne odejscie koloru to rozumie.Colombo testy mam wszystkie moge powiedzieć że 98% jestem zadowolona

Po4 dokładne bardzo sprawdzone z hanką

Kh precyzja bym powiedziala,resztę nie narzekam :-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Z colombo używam na jod i żelazo, no3b Salifert potas i stront z wapniem, af na kh i mg, mała hanka na po4 i kilka innych testów. Od czasu do czasu icp. Wcześniej co miesiąc jak mi wpadło oświetlenie nocne do akwa jak byłem poza domem przez weekend. Wtedy wyszło Cu 45.
A czy np, jod będzie 0.02 czy 0.06 ważne że widzę czy jest wykrywalny.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Może warto a może nie warto ...
Poniżej czujnik który jeszcze niedawno był w osłonie. ICP mnie znów ostrzegło w porę, dzos sprawdziłem gdzie może być żrodlo , jak to znalazłem ruszyłem natychmiast po koszulki termokurczliwe i zrobiłem osłonę. Potrzebuje tego czujnika temperatury więc musiał wrócić do ciągłej służby. 82b2d03501f7beeb078196e9c2d60cab.jpg2fc3365a6efce511fa571325e952795d.jpg

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka


Ja ten czujnik zalałem sylikonem akwarystycznym i chyba jest ok ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, laszek napisał:

Z colombo używam na jod i żelazo, no3b Salifert potas i stront z wapniem, af na kh i mg, mała hanka na po4 i kilka innych testów. Od czasu do czasu icp. Wcześniej co miesiąc jak mi wpadło oświetlenie nocne do akwa jak byłem poza domem przez weekend. Wtedy wyszło Cu 45.
A czy np, jod będzie 0.02 czy 0.06 ważne że widzę czy jest wykrywalny.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

 

:) nie masz miętkich :) po prostu  - u mnie miękkie korale grymaszą na niskie poziomy jodu, a raz przedobrzyłem i były mocno za wysokie - a tego nie chce z uwagi na moją chorobę - choroba Hashimoto - bardziej zżera tarczyce jak jest większa ekspozycja na jod więc nie chce też przedobrzyć z jodem :) ale powoli widzę zależności kolorów na Colombo a wyniki na ICP i za jakiś czas rozgryzę paskuda i będę wiedział do jakiego koloru Colombo mam dążyć i nie będę musiał się tak bardzo posiłkować ICP - w sumie to i tak robie ten test raz na 4 miesiące albo i dłużej, kontrolnie. 

Z testów też mam AF - Mg, Ca, Kh  i do tego mam Salifert na Si - ale w sumie nie używam, na Po4 - porażka, Reef Analitycs Po4 - całkiem dobry test ale pewnie mała Hanka lepsza :) innych testów nie używam i dla tego raz na czas robie ICP by sprawdzić Stront albo Potas czy Bar i Bor Siarczany raz na czas podleje - nie wiem czy coś dają ale kiedyś miałem mega braki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Test na ca który robi sie wraz ze strontem saliferta jest o niebo lepszy niż sam ca salifert. Ale to jest tylko 25 pomiarów i co 3 można mieć wynik, a nie co 5.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, @Beti napisał:

No ok, tez ten test posiadam ale czy tak bardzo potrzebujesz wiedzieć czy jest wynik 0,06 czy 0,04 bo jesli by byla znaczne odejscie koloru to rozumie.Colombo testy mam wszystkie moge powiedzieć że 98% jestem zadowolona

Po4 dokładne bardzo sprawdzone z hanką

Kh precyzja bym powiedziala,resztę nie narzekam :-)

Co do kh to u mnie tylko mała hanka zdaje egzamin. U mnie ostatnio wyszło 9,54 a na icp 9,50. Jeśli dalej będzie taka dokładność pomiaru, to mi wystarczy :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam cuprisorb - czy mogę wsadzić do filtra przepływowego razem z GFO ?

Kupiłem też Triton Detox, planuję zastosować za tydzień.

Mały update - muszę obejrzeć jeszcze filtr AM Multireactor M. Nie rozbierałem go bo jest w miarę nowy, ale znalazłem ten wątek i się przeraziłem:

http://www.reeftanks.de/index.php?thread/944-cu-probleme/

Edytowane przez mathom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki srodek jak CupriSorb jest silnym adsorbentem miedzi i metali ciężkich. Usuwa miedź szybciej i skuteczniej niż węgiel dlatego jest idealny w sytuacji awaryjnej, gdy musimy usunąć nadmiar miedzi natychmiast. zastosowanie tego nie jest szkodliwe jesli nawet w wodzie nie bedzie metali ciężkich niektórzy stosują to nawet zapobiegawczo:-)

Sama to kiedys mialam 250ml na 660l 

Ja mialam to w ponczosze i do filtra przeplywowego gdzie pompa podaje 800l/h nie za szybko.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś się dowiedziałem skąd u mnie tyle cyny. Norma 0-1mikro a u mnie 195. Ponoć obiegowa pompa jebao i aqua nova (czyli ta sama firma) powoduje wytrącanie się do wody cyny. Uzyskałem też info że nie mam się co martwić o ten parametr. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update: przez tydzień kręciło się 200ml cuprisorbu, dzisiaj wyjąłem i walnąłem kurację Triton Detox. Na razie woda brązowa, zobaczymy co będzie. W międzyczasie ładna milleopora i zielona acra (nie znam gatunku) zaczęły tracić tkankę od dołu. Wygląda to co prawda na pasożyty, ale po wykąpaniu w coral protect odpadły może ze 3 widoczne gołym okiem przezroczyste wirki - spodziewałbym się że będzie ich więcej jeśli to one są przyczyną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj 3 dzień kuracji detoxem, życie ok, poza seriatoporą calendarium która zaczęła znienacka dosyć konkretnie lecieć od połówek gałązek (a była już wielkości męskiej pięści) i blastomussą która jest trochę pokurczona.

Zrobiłem tej seriatoporze spa w coral protec i posypało się trochę paprochów. Mam taką nieśmiałą teorię że zbicie CU spowodowało namnożenie pasożytów, które przy wyższym poziomie były utrzymywane w ryzach.

Co ciekawe po zaaplikowaniu detoxu w 24h NO3 spadło z 5ppm (tydzień mnie nie było i osoba która się opiekowała chyba przekarmiała) do 0ppm (przy PO4 0.00) i odpieniacz wywalił sporo szlamu. Zakwitu bakteryjnego nie ma, woda kryształ.

Edytowane przez mathom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 2 miesiącach z cuprisorbem, kuracji detoxem miedź nadal wysoka bo ok 11ug/l - dwukrotny spadek. TO chyba jest powód dla którego część acropor u mnie pada (stn), a inne słabo polipują (chociaż mam też kilka które mają się dobrze). Pojawiło się też aluminium, którego nie było w poprzednim teście.

Zrobiłem też test wody z kranu i mam 2700ug/L miedzi, czyli ponad 2.5x przekroczenie normy. Zastanawiam się czy płukanie mrożonek pod bierzącą wodą i mycie sprzętu pod prysznicem (odpieniacz, filtry, pompy) może stanowić źródło problemu ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj odebrałem testy wody i mam  przekroczenia w metalach. I teraz moje pytanie... Czy są na tyle poważne aby stosować Detox Triton...

triton .pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, mathom napisał:

Po 2 miesiącach z cuprisorbem, kuracji detoxem miedź nadal wysoka bo ok 11ug/l - dwukrotny spadek. TO chyba jest powód dla którego część acropor u mnie pada (stn), a inne słabo polipują (chociaż mam też kilka które mają się dobrze). Pojawiło się też aluminium, którego nie było w poprzednim teście.

Zrobiłem też test wody z kranu i mam 2700ug/L miedzi, czyli ponad 2.5x przekroczenie normy. Zastanawiam się czy płukanie mrożonek pod bierzącą wodą i mycie sprzętu pod prysznicem (odpieniacz, filtry, pompy) może stanowić źródło problemu ...

Poszukiwanie przyczyny STN z powodu tylko podwyższonego poziomu żelaza jest (w mojej ocenie) ślepym zaułkiem. Szybkie zmiany jakie wprowadzasz np absorbentem bardziej im przeszkadza.

Może wogole nie płucz mrożonek a podawaj te niby najlepsze Ocean nutrition ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Arturro napisał:

Poszukiwanie przyczyny STN z powodu tylko podwyższonego poziomu żelaza jest (w mojej ocenie) ślepym zaułkiem. Szybkie zmiany jakie wprowadzasz np absorbentem bardziej im przeszkadza.

Może wogole nie płucz mrożonek a podawaj te niby najlepsze Ocean nutrition ?

Podaję tylko mrożonki ON. Mimo wszystko przy niepłukaniu skacze PO4.

Nie mam podwyższonego żelaza tylko miedź - to jest zasadnicza różnica.

Podstawowe parametry są stabilne, wahania KH max 0.2dkH. Acropora rośnie sobie szczęśliwie przez np. 2 miesiące, zalewa podstawkę, wystawia polipy, po czym pewnego dnia nagle zaczyna mniej polipować i po pewnym czasie leci od dołu.

Wszystko inne kwitnie.

Poza miedzią wyeliminowałem wszystkie możliwe przyczyny - został w zasadzie jeszcze jeden podejrzany - sarco wielkości pięści ... Jest jednak usadowiony tuż pod spływem a w sumpie kręci się węgiel.

Edytowane przez mathom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tom, oczywiście maiałem namyśli miedz a nie żelazo, przejęzyczenie :D.

U mnie też są podwyższone metale ciężkie głownie miedz i aluminium, nie mam jeszcze pewności czy za dużo nie dozuję (nic nie dozujesz?). Mimo to akwarium kwitnie, akry jednak nie chorują. 

Jeśli to przypadek osobniczy to może ten gatunek nie jest do tego miejsca/światła/przepływu wody/towarzystwa innego koralowca, może za mało/za dużo amino, niechcąco nie robisz podmian.. można wymieniać i wymieniać albo po prostu one nie jest do tego akwarium.

Nie znaczy, że istnienie metali ciężkich jest dobre i nie ma znaczenia ale jakie tego nie wiem. Wogóle to jak czytam na forum testy ICP innych użytkowników to niemal każdy ma miedz albo aluminium albo jedno i drugie ..

 

2 godziny temu, robert66653 napisał:

Przedwczoraj odebrałem testy wody i mam  przekroczenia w metalach. I teraz moje pytanie... Czy są na tyle poważne aby stosować Detox Triton...

triton .pdf

A dlaczego zrobiłeś test lab ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arturro napisał:

Tom, oczywiście maiałem namyśli miedz a nie żelazo, przejęzyczenie :D.

U mnie też są podwyższone metale ciężkie głownie miedz i aluminium, nie mam jeszcze pewności czy za dużo nie dozuję (nic nie dozujesz?). Mimo to akwarium kwitnie, akry jednak nie chorują. 

Jeśli to przypadek osobniczy to może ten gatunek nie jest do tego miejsca/światła/przepływu wody/towarzystwa innego koralowca, może za mało/za dużo amino, niechcąco nie robisz podmian.. można wymieniać i wymieniać albo po prostu one nie jest do tego akwarium.

Nie znaczy, że istnienie metali ciężkich jest dobre i nie ma znaczenia ale jakie tego nie wiem. Wogóle to jak czytam na forum testy ICP innych użytkowników to niemal każdy ma miedz albo aluminium albo jedno i drugie ..

 

A dlaczego zrobiłeś test lab ?

Żeby wiedzieć co jest w wodzie bo przeszedłem na Triton method. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia już własnego; proponuje: 2 podmiany 30% w odstępie 4 dni. Potem już regularne tygodniowe podmiany 5-10% (w zależności od systemu). 

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.