Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon

Po długich bojach i przemyśleniach za zgoda drugiej połowy będzie drugie akwarium, będzie to akwarium w ścianie, trochę to potrwa bo wiąże się z małą demolką pokoju ale mam nadzieję, że finalnie będzie ok i plan wypali :)

 

I. Sprzęt:

- Akwarium 100cm/60cm/65cm(H) 390L brutto (grubość szkła 10mm, przednia szyba + dwie boczne szkło OW, komin wewnętrzny szkło 10mm + 6mm szkło czarne Lacobel)

- Hydraulika spust + rewizja PCV - 40mm, powrót PCV - 32mm.

- Sump 140cm/40cm/40cm(H) 224L brutto szkło 8mm polerowane krawędzie plus szlif trapez (szerokość komór: Spływ 15cm, Technika 30cm, Refugium 23cm, DSB 50cm, Powrót/Dolewka 17cm)

- System RO/DI, Filtracja 10cali węgiel x2 szt + 1szt pianka 1mikron, membrany 75GPD x 2szt połączone szeregowo, żywica mb400 pojemniki 10cali x 2szt (pomiary po filtrach 220ppm, po membranach 007ppm, po żywicy 0, wydajność przy 55psi 315L na dobę)

- Zasilanie awaryjne SinusPro 1500/1050, przetwornica sinusoidalna o mocy ciagłej 1050W moc chwilowa 1500W+ Aku 100Ah + Listwa Przeciwprzepięciowa 4G BRENNENSTUHL 60.000A

- Skała Sucha około 25kg + 5kg Żywa Skala Premium + Piasek Aragonitowy frakcja 3-5mm 33kg

- DSB Piasek frakcja 0 (0.1-0.3) 30Kg (10cm) + Żywy piasek aragonitowy 5Kg (2cm), łącznie grubość dsb 12cm

- Filtracja mechaniczna - Filtr Automatyczny na włókninę 15cm

- Odpieniacz DIY (od 01.10.2018 Akwarium pracuje bez odpieniacza)

- Oświetlenie główny zbiornik LED DIY (Mag-u Electronics :)) 320W + T5 1x45W High-Lite Blue + Odbłyśnik Hi-Lite (razem około 370W)

- Grzałka Jager 200W + zewnętrzny termoregulator

- Oświetlenie Sump halogen Led 7W (Royal blue + Deep Red + CW 10000K)

- Automatyczna dolewka na układzie XH M203 ( dwa pływaki min i max) + dodatkowe zabezpieczenie wyłącznikiem czasowym

- Chłodzenie pokryw wentylatory 120mm Bestfan 2600 obr/min x2 szt.

- Chłodzenie wody sterownik + wentylatory 120mm Bestfan 2600 obr/min x3 szt.

- Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCP 8000

- Falownik Jebao/Jecod CP-55

- Dozownik płynów Jebao/Jecod DP-4 + 4 pojemnik DIY 1.3 Litra

- Sól Aquaforest Reef Salt 18kg (zasolenie 1.025)

- Testy Salifert ( Ca, Mg, Kh, NO2, NO3, NH4, PO4)

- Miernik zasolenia Milwaukee Instruments Cyfrowy refraktometr MA887

- Mierniki wilgotności obudowa akwarium + sump

- Filtr do ozonatora (Żel Krzemionkowy/Osuszacz + Wapno sodowane)

- Miernik/Sterownik Przepływowy do stałej kontroli PH i ORP (PH-803)

 

II. Preparaty/Jedzenie

- Reeflowers All Elements + KH Blend

- Mrozonki ("Artemia+spirulina+czosnek" + "Micro Plankton fitoplankton i zooplankton"

- JBL Maris (Płatki)

 

III. Życie

1. Rybki.

- Amphiprion ocellaris (x 2szt.)

- Salarias Fasciatus (x 1szt.)

- Synchiropus splendidus (Parka)

- Pterapagony (Parka)

- Escenius Bicolor (1szt.)

 

 

2. Koralowce

- Briareum fluo

- Capnella sp

- Policopora

- Caulastela fluo

- Zoanthus fire & ice

 

 

3. Bezkręgowce

- Ślimaki Tectus pyramis (x 3szt)

- Ślimaki Trochus histrio (x 3szt)

- Ślimaki Tectus fenestratus (x 3szt)

- Ślimaki Strombus luhanus (x 3szt)

- Ślimaki Nassarius sp (x 3szt)

- Wężowidło Ophiomastix annulosa

- Krewetka Pistoletowa Alpheus bellulus (x 1szt.)

- Ślimaki Babylonia formosa (x 3szt.)

- Ukwiał Entacmaea quadricolor (x 2szt)

- Krabik porcelanowy  Neopetrolisthes oshimai (x 1szt)

- Krewetka Lysmata debelius (x 2szt.)

- Krewetka Lysmata amboinensis (x 2szt.)

 

4. Sump

- DSB

- Cryptic Zone

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Paragon napisał:

Po długich bojach i przemyśleniach za zgoda drugiej połowy będzie drugie akwarium, będzie to akwarium w ścianie, trochę to potrwa bo wiąże się z małą demolką pokoju ale mam nadzieję, że finalnie będzie super, chciałem też trochę uporządkować swoje dotychczasowe pliki/projekty może ktoś z nich skorzysta i komuś się przydadzą:

I. Moje Projekty i udostępnione pliki

- Pliki STL Thingiverse

II. Fotorelacje z budowy

- Moja solniczka V1

- Drukarka 3D Tevo Black Widow (budowa i upgrade)

- Druk 3D

- Lampa LED DIY V1 120W

- Odpieniacz z Drulkarki 3D przeznaczenie akwarium 700-1500l jebao 3000/4000

II. Filmy

- YouTube

 

 

 

Akwarium będzie miało wymiary 80cm/60cm/55cm szkło 8mm, przód OW tylko zastanawiam się czy przy 8mm warto pakować OW?, będzie spory sump w planach 120cm/40cm/35cm :)

Zobaczymy będę uaktualniał temat jak coś ruszy :)

Tylko 8mm nie będzie za mało? Czemu taki duży sump?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
10 minut temu, Moljzesz napisał:

Tylko 8mm nie będzie za mało? Czemu taki duży sump?

przed godzina zmieniły się plany trafiło mi się akwarium i nie mogłem się oprzeć :), będzie 100cm/60cm/65cm grubość szkła 9mm (pierwszy raz słyszę o takiej grubości, chyba że źle zmierzył) troche się martwię jak będzie z tą wysokością nigdy nie miałem takiego wysokiego akwarium przednia szyba i dwie boczne OW

czemu sump taki duży? nom bo chcę zrobić tak:

1. komora 15cm (skarpety filtracyjne)

2. komora 30cm (odpieniacz, osprzęt)

3. komora 60cm (DSB/Refugium)

4. komora 15cm (pompa, dolewka)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci że ja przy 60cm wysokości jak sięgam do dna to zamoczę pachę ;) Chyba że masz długie ręce ;)

Przy 60cm szerokości powinno być jak dobrze pamiętam 10mm szkło i wzmocnienia.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 193cm i zasięg ramion ponad 2m. Ale w 65cm stołek się przydaje jak złoto. Operowanie na wyciągniętej na maxa ręce i wyprostowanych palcach idzie tak sobie.

Przy przedniej szybie jest OK, do połowy też ale na tyle ciężko. Zato taka wysokość dobrze wygląda. Kawał szyby.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, Moljzesz napisał:

Powiem ci że ja przy 60cm wysokości jak sięgam do dna to zamoczę pachę ;) Chyba że masz długie ręce ;)

Przy 60cm szerokości powinno być jak dobrze pamiętam 10mm szkło i wzmocnienia.

Ma wzmocnienia  i jest albo z 9 albo z 10 w niedzielę jadę odebrać to zobaczę jak to jest z tym akwarium:

537033101.thumb.jpg.a99ff1c28b385c2fb86ea1ce5cdc8b07.jpg

Godzinę temu, katani napisał:

Przy przedniej szybie jest OK, do połowy też ale na tyle ciężko. Zato taka wysokość dobrze wygląda. Kawał szyby.

Nom właśnie tym bardzie mnie ciekawi bo największe jakie miałem to 50cm wysokosci zobaczę jak się prezentuje w realu

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Żeby nie było ruszam z tematem, akwarium dostało tymczasową eksmisje do kotłowni na czas remontu :)...

ravuxd.jpg

2u9oj28.jpg

17y0cz.jpg

2n9c040.jpg

b6a6op.jpg

4lj29h.jpg

vngsw9.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Baaaaaardzo wyrozumiałą i Kochaną :), poza tym syn mi tam juz namalował akwarium na ścianie :P

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć Leszku;-)fajny pomysł,ale czy do końca przemyślany? piec centralnego ogrzewania przy akwarium?dobry pomysł?z tego co widać pólka już jest chyba że nie będzie  dostępu akwarium przy piecu,sory że tak off ale wydaje się pomysł fajny,chyba że podałeś za mało szczegółów do projektu,


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
9 minut temu, @Beti napisał:

cześć Leszku;-)fajny pomysł,ale czy do końca przemyślany? piec centralnego ogrzewania przy akwarium?dobry pomysł?z tego co widać pólka już jest chyba że nie będzie  dostępu akwarium przy piecu,sory że tak off ale wydaje się pomysł fajny,chyba że podałeś za mało szczegółów do projektu,

cześć Beato :), spoko wszystko przemyślane, nawet może za dużo tych przemyśleń :P, jest miejsce i jest dostęp do akwarium od strony kotłowni, samo akwarium będzie zabudowane, ale wszystko dostępne tak żeby się nie kurzyło i tak dalej, poza tym dawno temu miałem akwarium słodkie w tym miejscu ale mniejsze dlatego musiałem troszkę zdemolować starą budową :), sump pod spodem będzie prawdopodobnie za szkłem ale zobaczymy jeszcze, teoretycznie wszystko jest spięte zobaczymy jak wyjdzie :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Paragon napisał:

spoko wszystko przemyślane, nawet może za dużo tych przemyśleń :P, jest miejsce i jest dostęp do akwarium od strony kotłowni, samo akwarium będzie zabudowane, ale wszystko dostępne tak żeby się nie kurzyło i tak dalej, poza tym dawno temu miałem akwarium słodkie w tym miejscu ale mniejsze dlatego musiałem troszkę zdemolować starą budową :), sump pod spodem będzie prawdopodobnie za szkłem ale zobaczymy jeszcze, teoretycznie wszystko jest spięte zobaczymy jak wyjdzie :)

no to teraz wszystko jest jasne,to trzymam kciuki ;-) życzymy szybkiego startu:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, @Beti napisał:

no to teraz wszystko jest jasne,to trzymam kciuki ;-) życzymy szybkiego startu:-)

Dziękuję bardzo, ale pewnie troszkę zejdzie zanim to wszystko skończę, po akwarium jadę w niedziele ale potem troszkę też zejdzie z sumpem miał być 120x40x40, ale wejdzie coś w okolicach 135-140x40x40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka wygląda na pełną prowizorkę ;] ale wierzę, że jest dobrze zaplanowane.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, katani napisał:

Na pierwszy rzut oka wygląda na pełną prowizorkę ;] ale wierzę, że jest dobrze zaplanowane.

No wiesz co :), jest zazbrojone stalą plus z tyłu jest belka stalowa 70x70 o ściance 5mm, wiesz jaki to ciężar uciągnie :P, wszystko stoi na bloczkach betonowych + bardzo mocny beton gdzie widzisz prowizorkę :ph34r: (poza tym to miejsce jest przeznaczone od początku pod akwarium tam jest bardzo gruba ława betonowa pod plytkami )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Paragon napisał:

No wiesz co :), jest zazbrojone stalą plus z tyłu jest belka stalowa 70x70 o ściance 5mm, wiesz jaki to ciężar uciągnie :P, wszystko stoi na bloczkach betonowych + bardzo mocny beton gdzie widzisz prowizorkę :ph34r: (poza tym to miejsce jest przeznaczone od początku pod akwarium tam jest bardzo gruba ława betonowa pod plytkami )

Nie no to żart był ;)

Dobrze dobrze. Już żonie powiedziałęm, że w następnym mieszkaniu/domu będzie sumpownia w osobnym pomieszczeniu. Oczywiście usłyszałem coś pomiędzy "po moim trupie" a "chyba cię po#&$%#&ło". :D:D:D


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 minuty temu, katani napisał:

Nie no to żart był ;)

Dobrze dobrze. Już żonie powiedziałęm, że w następnym mieszkaniu/domu będzie sumpownia w osobnym pomieszczeniu. Oczywiście usłyszałem coś pomiędzy "po moim trupie" a "chyba cię po#&$%#&ło". :D:D:D

No ja myślę, wiesz jak długo musiałem urabiać temat :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

W miedzy czasie chciałbym zająć się sumpem, panowie i panie zerknijcie czy tak było by ok, wymiary samego sumpa 140x38cmx40h wszelkie pomysly/sugestie mile widziane:

s1.thumb.jpg.c22ff98081f2b9a51e0a4ca7a683fe98.jpg

Tak jak powyżej  od lewej:

1. pierwsza komora zrzut wody 15cm, miejsce na skarpety  wysokość przegrody 32cm plus druga szyba 3cm

2. druga komora techniczna 30cm na odpieniacz plus osprzęt wysokość przegrody 32cm (wstawione szybki na półkę pod odpieniacz tak aby był na wysokości 25cm)

3. trzecia komora na refugium (glony spagetti) 22cm, wysokość przegrody 30cm

4. czwarta komora DSB 50cm wysokość przegrody 30cm

5. piąta komora pompy/dolewka wynikowo z tego co zostało jakieś 16cm

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego akurat tak? Trochę dziwnie to narysowane.
Wg mnie:
Zrzut nie potrzebny, woda może spłwać prosto do komory odpieniacza, potem kaskada którą narysowałeś tyko szczelina między szybami na wys 15cm i tam dsb razem z refugium. Ja mam coś podobnego i jestem zadowolony. Z tym że zrezygnowałem z tej ostatniej(200mm przegrody).10adf24ea337fb9ff17812b6bbc045c3.jpg

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

bo to model 3D a nie szkic, nie chciało mi się bo leń ze mnie :), zrzut chciałem oddzielnie żeby było łatwiej w czyszczeniu, to też miejsce na jakiś osad itd., właśnie chciałem oddzielnie komory na glony spagetti i oddzielnie dsb, żeby w dsb można było wrzucić jakieś skałki może jakiś ukwiał czy miękkie korale coś w ten deseń (myślisz, że to zły pomysł?), a czemu w dsb szczelina na wysokości 15cm? nie może być pełna wysokość np 30cm i przelew górą?

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. 1 komora - jak dasz 15 cm będzie się tam zbierał syf. Ja mam 7 cm na spływ i jest tam taki kocioł, że nic się nie zbiera i nie będzie trzeba czyścić. Jak coś jest na tyle lekkie, że dostało się do komina to tam na bank nie osiądzie.

2. Drugą bym zrobił nie 3cm tylko 10cm, albo nawet 15 i dał na górze watę na kratce a niżej siporax 25mm.

3. potem odpieniacz OK. Zakładam, że wymiar odpieniacza sprawdziłeś i się zmieści.

4. Potem komora na spaghetti. W sumie dobry, wart uwagi pomysł. Tu dajesz chaeto, a w komorze DSB C. prolifera. Ale jak dasz tak jak jest, to woda będzie przelewać się górą i będzie mała cyrkulacja wokół glonów. Słabo opływająca woda będzie je słabo karmić glony i słabe będą efekty. Daj 3cm przerwę między komorą glonową i DSB 3-5cm nad przewidywanym poziomem piasku. Jak dasz dołem przelew do DSB to glony po pierwsze będą dobrze opłukiwane, po drugie jest szansa, że woda będzie je obracać i będą dobrze oświetlane z różnych stron. Po trzecie u mnie spaghetti tonie i trzyma się przy dnie. Możesz dać pod spód skałę, na wierzch kratkę i na kratkę glony. Łatwo czysto i przyjemnie. Chyba też zrobię małą przeróbkę, tak żeby chaeto nie leżało na dnie tylko było w koszyczku ze 1 - 2 cm nad powierzchnią piachu. Wtedy przy piasku będzie przepływ, kiełże będą się czuć bezpiecznie i glon będzie dobrze opłukiwany z każdej strony.

5. To samo DSB. Przy piasku nie będzie przepływu wody. Żeby DSB działało, to nad piaskiem przepływ musi być możliwie największy, ale tak żeby nie ruszał piasku. U ciebie przepływ będzie mały do prawie żadnego. Będzie bagienko, w którym woda stagnuje. A to jest samo zło. Ja zauważyłem, że u mnie dino i okrzemki zanikły między glonami C. prolifera. Stada kiełży biegają tam i przekopują 2-3mm piasku na wierzchu. I mimo, że jest tam dość światła ( moje glony dopiero zaczynają się rozrastać, jeszcze jest ich mało i nie są gęste), jest tam mniejszy przepływ więc syfek mógłby się zatrzymywać, to kiełże utrzymują porządek a piasek jest czysty. Rozważ to.

 

To co napisałem powyżej wynika z tego co przeczytałem o glonach i DSB i krótkiej ale już owocnej praktyki. Ledwo miesiąc się woda kręci a już bym właśnie spływ przerobił, mimo, że uważam że jest bardzo dobry ;) Za małą komorą 7cm dałbym 10cm na siporax z przelewem dołem, żeby się woda dalej przelewała do komory ze skałą i dalej do DSB.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, katani napisał:

1. 1 komora - jak dasz 15 cm będzie się tam zbierał syf. Ja mam 7 cm na spływ i jest tam taki kocioł, że nic się nie zbiera i nie będzie trzeba czyścić. Jak coś jest na tyle lekkie, że dostało się do komina to tam na bank nie osiądzie.

wiesz ja jednak zostanę przy tej komorze, ze względu na to że mi jednak będzie wygodniej jednak, ale zrezygnuje z tej przegródki,

 

Godzinę temu, katani napisał:

2. Drugą bym zrobił nie 3cm tylko 10cm, albo nawet 15 i dał na górze watę na kratce a niżej siporax 25mm.

3. potem odpieniacz OK. Zakładam, że wymiar odpieniacza sprawdziłeś i się zmieści.

druga będzie odpieniacz, tak wszystko pasi pod ten drukowany :)

 

Godzinę temu, katani napisał:

4. Potem komora na spaghetti. W sumie dobry, wart uwagi pomysł. Tu dajesz chaeto, a w komorze DSB C. prolifera. Ale jak dasz tak jak jest, to woda będzie przelewać się górą i będzie mała cyrkulacja wokół glonów. Słabo opływająca woda będzie je słabo karmić glony i słabe będą efekty. Daj 3cm przerwę między komorą glonową i DSB 3-5cm nad przewidywanym poziomem piasku. Jak dasz dołem przelew do DSB to glony po pierwsze będą dobrze opłukiwane, po drugie jest szansa, że woda będzie je obracać i będą dobrze oświetlane z różnych stron. Po trzecie u mnie spaghetti tonie i trzyma się przy dnie. Możesz dać pod spód skałę, na wierzch kratkę i na kratkę glony. Łatwo czysto i przyjemnie. Chyba też zrobię małą przeróbkę, tak żeby chaeto nie leżało na dnie tylko było w koszyczku ze 1 - 2 cm nad powierzchnią piachu. Wtedy przy piasku będzie przepływ, kiełże będą się czuć bezpiecznie i glon będzie dobrze opłukiwany z każdej strony.

trzecia to spagetti teraz rozumiem dzięki że mi wytłumaczyłeś :), woda wpadała by dołem z odpieniacza, potem półeczka na ten koszyk świetny pomysł

 

Godzinę temu, katani napisał:

5. To samo DSB. Przy piasku nie będzie przepływu wody. Żeby DSB działało, to nad piaskiem przepływ musi być możliwie największy, ale tak żeby nie ruszał piasku. U ciebie przepływ będzie mały do prawie żadnego. Będzie bagienko, w którym woda stagnuje. A to jest samo zło. Ja zauważyłem, że u mnie dino i okrzemki zanikły między glonami C. prolifera. Stada kiełży biegają tam i przekopują 2-3mm piasku na wierzchu. I mimo, że jest tam dość światła ( moje glony dopiero zaczynają się rozrastać, jeszcze jest ich mało i nie są gęste), jest tam mniejszy przepływ więc syfek mógłby się zatrzymywać, to kiełże utrzymują porządek a piasek jest czysty. Rozważ to.

czwarta komora to dsb wpada z komory spagetti na wysokości 150mm myślę ze dam tak 10-12cm piasku, potem gorą wpada do ostatniej komory pompa/dolewka rozmiar jej wychodzi wynikowo z tego co zostało z sumpa, niżej szkic masz jakieś uwagi?

tak myślę czy nie zamienić kolejnością pierwsze dsb a potem spagetti?

 

s1v2.thumb.jpg.52f1a76073355a6fbd0d669fb9acf494.jpg

 

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz na bank będzie dobry przepływ tam, gdzie ma być dobry przepływ.

Jakbym chciał mieć odpieniacz, glony i DSB to chciałbym właśnie taki sump.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 minut temu, katani napisał:

I teraz na bank będzie dobry przepływ tam, gdzie ma być dobry przepływ.

Jakbym chciał mieć odpieniacz, glony i DSB to chciałbym właśnie taki sump.

Dzięki bede pisał o wycenę, a co myslisz o zamianie kolejnością DSB ze spagetti czy zostawić tak jak jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojecia czy to coś zmieni.

Kto ci będzie robić szkło?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.