Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Tunze 6045 jest niesterowalna i nie da się podłączyć do kontrolera, sterownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze wyczytałem. Nie wiem jak u Was w dużych zbiornikach, ale czy kontrola cyrkulatorów jest aż tak niezbędna? Ja chyba wolałbym postawić na teoretycznie lepszą pompę - Tunze 6045 bez sterowania niż Jebao RW-4 z kontrolerem. Na pewno przycisk "feed" jest fajną opcją i często używaną, ale można wyłączyć Tunze z prądu i też mieć feed oczywiście bez samodzielnego załączenia, ale to jest drobnostka, przynajmniej dla mnie.

Zapytałem w innym wątku, ale może tutaj powtórzę: czy znacie jakiś sposób na "doczepienie" regulowanych nóżek do metalowego stelaża bez spawania? Na spawanie jest już za późno. Mój stelaż nie ma nóżek, jest po prostu sześcianem i zastanawiam się, czy warto kombinować, czy zostawić jak jest i tylko dać pod całą powierzchnie styku stelaża z drogocennym panelem (34zł/m2 ;) ) jakiś filc, co by się panel nie porysował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Postanowione. Sump będzie 60x40x40. 

...

Nie zrozumcie mnie źle, ale ten wymiar jest dla mnie "największy jaki mi wejdzie", bo zwiększenie sumpa powoduje zwiększenie wody w obiegu, co rodzi zwiększone koszty obsługi, ogrzewania, etc.

Decyzja już podjęta, a szkoda bo za jakiś czas możesz żałować, że jednak nie zrobiłeś większego. Ja mam taką namiastkę sumpa i pluję sobie w brodę bo mało to wygodne. Nawet myślałem o wycięciu jednej przegrody bo wszystko ledwo wchodzi. Mega utrudniona obsługa.

Sumpa nie zalejesz całego, zresztą pierwsza przegroda 25cm czyli w teorii poziom wody powinieneś mieć te 25cm.

60x40x25= 60l

70x70x25 = 122,5l

Te ~60l dodatkowe w obiegu przy podmiance to raptem tylko 6l wody więcej (zakładając 10% podmianę). Koszt w skali roku IMHO naprawdę niezbyt się zmieni. 52 tygodnie x 6l jakieś - 11kg

Czyli circa about 100zl rocznie więcej - zaokrąglając 8,5zl miesięcznie więcej.  Ilość życia w baniaku nie powiększy się o wymiar sumpa więc pozostałych nie liczę. Masa korali pozostanie na stałym poziomie - więc czy 300 czy 360l  o obiegu w dodatkach niewiele się zmieni. 

Plusy - większy bufor wody czyli łatwiej o stabilniejsze akwarium, zdecydowanie więcej miejsca do tego żeby upchnąć wszystko co chcesz, co przekłada się na wygodę choćby czyszczenia. Pomijam już kwestie tego typu jak dołożenie jakiegoś filtra przepływowego, dodatkowa pompę np. pod uv`ke itd itd. 

 

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, VDR napisał:

Decyzja już podjęta, a szkoda bo za jakiś czas możesz żałować, że jednak nie zrobiłeś większego.

Tak, będzie sump 60x40x40, z tego wody ma być około 55l. Pewnie można większe, ale będzie tak :) Wiadomo, że im więcej wody tym lepiej, ale idąc tym tropem, to zaraz będziemy stawiali akwa po 1000l, bo zawsze to tylko 200l więcej niż w 800l, ale jakie korzyści ;)

Obecnie chcę skupić się na szafce, zrobić to w miarę mądrze na tym etapie, bo dostęp do szafki będzie tylko z 1 strony i większe ruchy po zalaniu wody mogą już nie wyjść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Tak, będzie sump 60x40x40, z tego wody ma być około 55l. Pewnie można większe, ale będzie tak :) Wiadomo, że im więcej wody tym lepiej, ale idąc tym tropem, to zaraz będziemy stawiali akwa po 1000l, bo zawsze to tylko 200l więcej niż w 800l, ale jakie korzyści ;)

Tu nie chodzi o to by zwiększać litraż do nieskonczonosci [to akurat wraz ze złapaniem bakcyla się odbywa] tylko o wygodę obsługi :) W takim sumpie 60x40 jest po prostu ciasno. Ilością wody bym się nie przejmował bo koszty jakoś znacząco nie rosną przy 60l wody więcej.

Tutaj mój na początku startu:

_MG_2909.jpg

Jak wrócę z work to wrzucę jak obecnie wygląda i jakie zmiany zaszły, a było ich sporo i jakie ma dokładnie wymiary. Całkiem możliwe ze zblizone do Twoich ;) To tak już by mieć pogląd jak ogarnąć tą szafkę.  

Biorąc pod uwagę poniższe:

Cytuj

Obecnie chcę skupić się na szafce, zrobić to w miarę mądrze na tym etapie, bo dostęp do szafki będzie tylko z 1 strony i większe ruchy po zalaniu wody mogą już nie wyjść.

większy, przestronniejszy jest wygodniejszy po prostu w obsłudze :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki:)

U mnie w projekcie sumpa będzie od pieniacz w 1 komorze, druga na absorbenty i jakiś gruz, czy coś, trzecia to pompa. Niby się nie zmienia koszt znacząco, ale jednak :) Ja to oglądam każdą złotówkę z 2ch stron, także, póki co będzie taki sump. DSB ani refugium nie planuję na chwilę obecną. więc też w samym sumpie poza obsługą odpieniacza i czyszczeniem gąbki raczej nic nie przewiduje  na chwilę obecną. No, może jeszcze obsługa dolewki, ale to tylko wlewanie RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump mam 63 na 39cm więc to Twoje wymiary można powiedzieć. H&S 150 ledwo wszedł, prawa strona to komora dla pompy obiegowej i pompy zasilającej filtr przepływowy i UVke. Środkowa to teraz glonowisko. Myślałem o zrezygnowaniu z tej komory, przeklejeniu szyby na prawą stronę by zrobić lepszego bubble stopa. Wiecej miejsca bym miał bo teraz grzałka eheima ledwo weszła. Filtr przepływowy na zewnątrz, więc jakikolwiek wyciek to podłoga mokra. Poszła mi w nim raz uszczelka i zaczęła przeciekac. Jak sam widzisz miejsca dużo nie ma. Komory maja po 21cm. Zrzut wody do komory odpieniacza. be9a525b1f408896f481db610395e8ae.jpg

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ciasno trochę. Pocieszam się tym, ze nie planuje dodatkowej pompy, lampy uv i filtra przepływowego ;) a jak będzie to się zobaczy. Ogólnie plan jest na lps i miękkie wiec może nic poza odpieniaczem, jakimiś absorbentami i gruzem w sumpie nie jest mi potrzebne, tak sadze oczywiście ale jak będzie to się zobaczy. Postaram się poradzić przy takim sumpie, najwyżej będę przyznawał się do błędu, a Tobie racje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Czyli dobrze wyczytałem. Nie wiem jak u Was w dużych zbiornikach, ale czy kontrola cyrkulatorów jest aż tak niezbędna? Ja chyba wolałbym postawić na teoretycznie lepszą pompę - Tunze 6045 bez sterowania niż Jebao RW-4 z kontrolerem. Na pewno przycisk "feed" jest fajną opcją i często używaną, ale można wyłączyć Tunze z prądu i też mieć feed oczywiście bez samodzielnego załączenia, ale to jest drobnostka, przynajmniej dla mnie.

Regulowany cyrkulator nie jest niezbędny, tylko wygodniejszy bo masz możliwość ustawienia odpowiedniej wydajności, mocy i do tego można uzyskać efekt falowania. Tunze na pewno będzie mniej awaryjny niż Jebao.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Dnia 13.01.2018 o 22:28, lukaszkrzyszczuk napisał:

Dzisiaj również w końcu udało mi się uruchomić fabrykę RODI. 4 korpusy 10' i membrana 100. Woda na wyjściu 000.

używałeś membrany 100 jak z krzemianami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Paragon napisał:

używałeś membrany 100 jak z krzemianami?

Póki co, zrobiłem podmiankę w 30l kostce, dolałem RODI do dolewki i resztę do żelazka, z tego wszystkiego, to tylko żelazko miało większy wyrzut pary, reszta bez zmian ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2018 o 21:58, lukaszkrzyszczuk napisał:

Faktycznie ciasno trochę. Pocieszam się tym, ze nie planuje dodatkowej pompy, lampy uv i filtra przepływowego ;) a jak będzie to się zobaczy. Ogólnie plan jest na lps i miękkie wiec może nic poza odpieniaczem, jakimiś absorbentami i gruzem w sumpie nie jest mi potrzebne, tak sadze oczywiście ale jak będzie to się zobaczy. Postaram się poradzić przy takim sumpie, najwyżej będę przyznawał się do błędu, a Tobie racje ;)

Powiem tak ze ja też nie planowałem bo miało być prosto a życie zweryfikowało swoje. Mam miejsce na większy odpieniacz, siporax a ostatnio zacząłem kręcić pelletkami. I teraz cieszę się że postawiłem największego sumpa jaki mi wszedł do szafki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam dość nietypowe wymiary szafki, wiec musiałbym iść w długość, czyli 60x50x40 to raczej max aby było w miarę wygodnie, ale takie akwa już ciężko znaleźć za niewielkie pieniądze. 

60x40x40 mam za 65zl wiec z przegrodami wyjdzie jakieś 120 licząc z silikonem. Za akwa chce mieć miejsce w przyszłości na baniaki z billingiem, wiec staram się uwzględniać przyszłościowe potrzeby. 

Jak taki sump okaże się za mały, to wymienię, ale liczę, ze nie będzie takiej potrzeby, bo nie przewiduje peletek, ani innych przepływowych. Może jestem naiwny, ale chce mieć prosty system, który będzie dobry dla ładnych lps i miekkasow oraz ryb :) 

a propos odpieniacza, dzisiaj przyszedł od Erniego! Rewelacja! Jak się znudzi akwa to spokojnie można przerobić na armatę ;)

potrzebuje jeszcze pompy, Erni poleca Octopus 2000s i pewnie taki będzie, ale póki co czekam, bo już trochę się wypłukalem z kasy, a jeszcze trochę wydatków, No i odpieniacz można uruchomić w trakcie dojrzewania, wiec póki co ważniejsza skala ;) 

 

jakby ktoś miał sprawna pompę za rozsądne pieniądze na wirniku igiełkowym, to śmiało :) 

obecnie stoję przed decyzja czy wklejać tło do środka z pcv na całości, czyli komin i 2 ściany, czy tylko komin a ściany folia od tylu. Takie to rozterki akwarysty :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściany, szyby folia, a komin pcv. Będzie łatwiej czyścić szyby jak zajdzie taka potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tylko dlatego rozważam połączenie obydwu metod, aby w razie czego przejechać czyscikiem na patyku po ścianach tam, gdzie magnesem nie da rady, a szkło się na pewno łatwiej czyści niż pcv.

dobra, zamówię pcv na Konin, reszta folia, bo szkoda czasu, a kwestii do rozwiązania jeszcze cała masa ;)

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Folia zamówiona, pcv jeszcze nie, bo szukam, gdzie kupie w Warszawie, bo niby głupia sprawa, ale koszt pcv to około 13zł, a przesyłka 15zł chcąc kupić z neta :P

To co jeszcze zamówione to elementy instalacji elektrycznej i oświetlenie szafki.

Zastanawiam się, czy nie kupić do 1 szt. którą już posiadam (Tunze 90.45) 2szt. mniejszych (Tunze 90.25), tak aby zamiast 2 większych była 1 większa i 2 mniejsze, co pewnie pozwoliłoby na bardziej elastyczne ustawienie przepływów w akwarium.

Poniżej projekt sumpa. Jeżeli macie jakieś uwagi, to śmiało.

1 komora - odpieniacz,

2 komora (malutka) - jakaś gruba gąbka do wyłapania większego syfu,

3 komora - absorbenty, grzałka, może jakiś gruz,

4 komora - pompa

Dolewka będzie w odrębnym zbiorniku, pewnie około 20l.

large.image.png.f26efda21c7cc559823ddd09c9fc5148.png

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
23 minuty temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Folia zamówiona, pcv jeszcze nie, bo szukam, gdzie kupie w Warszawie, bo niby głupia sprawa, ale koszt pcv to około 13zł, a przesyłka 15zł chcąc kupić z neta :P

przemyśl malowanie ja maluję odkąd pamiętam niczym nie uzyskasz lepszego efektu :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już po ptokach, a nie chciałbym ingerować aż tak w akwarium, bo to bardzo fajne szkło, zrobione precyzyjnie, wiec pomalowanie zmniejszy szansę na sprzedaż przy przesiadce na większe ;) Folia zamówiona w firmie poligraficznej, podobno dobra i się nada, zobaczymy ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

ja tam zawszę robię dla siebie a nie z myślą o sprzedaży, dużo osób maluje tylko się nie przyznaje :ph34r:, a kupiec na fajne akwarium zawsze się znajdzie, ja malowałem akwarium schnie sobie ładnie, sump jak przyjedzie też dostanie czarne tło :),

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Paragon napisał:

ja tam zawszę robię dla siebie a nie z myślą o sprzedaży, dużo osób maluje tylko się nie przyznaje :ph34r:, a kupiec na fajne akwarium zawsze się znajdzie, ja malowałem akwarium schnie sobie ładnie, sump jak przyjedzie też dostanie czarne tło :),

Coś w tym jest... nic, pójdzie folia, jak efekt będzie nie teges, to zerwę i pomaluję. Oczywiście przed zalaniem, bo nie będę miał dostepu do dwóch ścian, bo akwarium ma stać w rogu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

właśnie z tym jest problem, bo efekt na początku może być ok ale jak za jakiś czas będą Ci wychodziły bąble, czy się zaleje wodą, albo zacznie się odklejać to już będzie po ptakach, wiem z własnego doświadczenia że potem kuje w oczy, dlatego od bardzo dawna maluję, wiadomo każdy robi jak chce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, oczywiście brałem pod uwagę malowanie tła, ale chyba to tak ja z książkami, nie mógłbym spać spokojnie wiedząc, że jest to nieodwracalne :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak jest dobrze przyklejona folia to nie ma prawa być bąbli ani nie powinna odchodzić ;) ja odkupiłem zbiornik z naklejoną niebieską folią i czym prędzej ją zrywałem bo to nie moje klimaty. Gdyby tło byłoby malowane farbą nie kupił bym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Żeby nie było, oczywiście brałem pod uwagę malowanie tła, ale chyba to tak ja z książkami, nie mógłbym spać spokojnie wiedząc, że jest to nieodwracalne :D

nie jest nie odwracalne tylko trudne do usunięcia, są zmywacze, co dają sobie radę :), ale folia też jest ok tylko na prawdę trzeba się przyłożyć do przygotowania i samego nałożenia, życzę powodzenia aby trzymało się 100lat :)

 

1 minutę temu, fresz33 napisał:

Jak jest dobrze przyklejona folia to nie ma prawa być bąbli ani nie powinna odchodzić ;) ja odkupiłem zbiornik z naklejoną niebieską folią i czym prędzej ją zrywałem bo to nie moje klimaty. Gdyby tło byłoby malowane farbą nie kupił bym.

dokładnie jak jest dobrze przyklejona, ja zawsze potem znalazłem gdzieś bąbla albo odklejkę i mnie kuło niesamowicie w oczy dlatego się zraziłem :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

 

large.image.png.f26efda21c7cc559823ddd09c9fc5148.png

Będzie Ci chlupała woda przelewając się z komory odpieniacza do tej małej, jeśli tak ustalisz poziomy wody, jak na rysunku. Ja musiałem dokleić kawałek szkła, bo nie dało się tego znieść. Chyba, że poziom wody będzie ponad przegrodę przy pompie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.