Skocz do zawartości
Wude

TERMOSTAT PANELOWY RC-316M

Rekomendowane odpowiedzi

Witam miał ktoś z was do czynienia z takim termostatem, ? TERMOSTAT PANELOWY RC-316M GRZANIE/CHŁODZENIE

Potrzebowałbym opinii przed kupnem , może macie inny sprawdzony sprzęt do podłączeni wentylatora i grzałki ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie orientujesz się czy jak grzałka jest już z termostatem da radę ją podłączyć, czy będzie to kolidowało, no i czy ma to wogule sens , bo co do wentylatora to wiadomo że tak

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki i działa już ze dwa lata, podłączona jest grzałka Jager 200w z termostatem oczywiście ustawionym troszkę wyżej i wentylatory i wszystko ładni działa


350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Termostat na grzałce nie ma znaczenia. Termostat zewnętrzny będzie przełączał przekaźnik sterujący grzałką i będzie ją zapalał i gasił w zalezności od temperatury na czujce termostatu.

Czy to ma sens? Nie. grzałka może odczytywać zupełnie inną temp niż termostat. Jak ustawisz termostat na grzanie powyżej 22 stopni a na grzałce powyżej 26 to grzałka nigdy ci się nie załączy itp. Musiałbyś "organoleptycznie" sprawdzić jakie ustawienia czego załączały by tą temperaturę jak chcesz. Ale jak się termostat zepsuje, to grzania nie będziesz miał wcale.

Ale dla samego chłodzenia "po taniości" to sens to może mieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, iKuro napisał:

Czy to ma sens? Nie. grzałka może odczytywać zupełnie inną temp niż termostat. Jak ustawisz termostat na grzanie powyżej 22 stopni a na grzałce powyżej 26 to grzałka nigdy ci się nie załączy itp. Musiałbyś "organoleptycznie" sprawdzić jakie ustawienia czego załączały by tą temperaturę jak chcesz. Ale jak się termostat zepsuje, to grzania nie będziesz miał wcale.

Oczywiście kolega @iKuro nie bierze pod uwagę możliwości zawieszenia się termostatu grzałki i ugotowania zawartości akwarium, przecież po co robić zabezpieczanie grzałki. Tak na poważnie polecam koledze poszukać wątków o zupie rybnej w akwarium nie jest to, aż tak rzadka przypadłość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Wude napisał:

Nie orientujesz się czy jak grzałka jest już z termostatem da radę ją podłączyć,

ustawiasz grzałkę na np. max 26st i wszystko gra - termostat steruje temperaturą jako główny a razie czego grzałka nie zagotuje wody

z praktyki - jeśli czujnik nie jest zatopiony w plastiku warto "zamoczyć" go w silikonie i zacisnąć koszulkę termokurczliwą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, silvia napisał:

 

z praktyki - jeśli czujnik nie jest zatopiony w plastiku warto "zamoczyć" go w silikonie i zacisnąć koszulkę termokurczliwą

A nie będzie to miało wpływu na przekłamywanie "odczytu " przez czujnik. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie - koszulki termokurczliwe tego rozmiaru są cieniutkie, poza tym sam termostat można przecież skalibrować (o ile masz porządny termometr bo akwarystyczne potrafią przekłamywać o kilka st.C)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, boo12 napisał:

Oczywiście kolega @iKuro nie bierze pod uwagę możliwości zawieszenia się termostatu grzałki i ugotowania zawartości akwarium, przecież po co robić zabezpieczanie grzałki. Tak na poważnie polecam koledze poszukać wątków o zupie rybnej w akwarium nie jest to, aż tak rzadka przypadłość

Fakt, nie wziąłem takiej opcji pod uwagę. Ale jak już tak na to patrzymy, to na prawdę można przesadzić. A co jak się spali drugi termostat przy okazji? Zrobimy trzeci zabezpieczający? A co np z pompką do dolewki i czujnikami poziomu? tutaj rzadko stosuje się podwójne czujniki poziomu, a też jest ryzyko zachwiania chemii w wodzie. itp itd :)

Zdroworozsądkowo IMO nie ma dalej sensu. Można zrobić tak, jak powiedziałeś, ale uważam że to jest dokładanie sobie gratów do szafki :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, iKuro napisał:

Fakt, nie wziąłem takiej opcji pod uwagę. Ale jak już tak na to patrzymy, to na prawdę można przesadzić. A co jak się spali drugi termostat przy okazji? Zrobimy trzeci zabezpieczający? A co np z pompką do dolewki i czujnikami poziomu? tutaj rzadko stosuje się podwójne czujniki poziomu, a też jest ryzyko zachwiania chemii w wodzie. itp itd :)

Jak pisałem wcześniej poszukaj sobie tematów o zagotowanym akwarium bo trochę tego znajdziesz gdzie wieszały się termostaty grzałek, a taki stc-1000 dla przykładu jak nie odczyta temperatury z sondy to wywali błąd, że jej nie widzi i grzał nie będzie, co do dolewek te trochę lepsze mają poziom górny i dolny dolewania a do tego 3 pływak bądź optycznie max zabezpieczający przed przelaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, boo12 napisał:

Jak pisałem wcześniej poszukaj sobie tematów o zagotowanym akwarium bo trochę tego znajdziesz gdzie wieszały się termostaty grzałek, a taki stc-1000 dla przykładu jak nie odczyta temperatury z sondy to wywali błąd, że jej nie widzi i grzał nie będzie, co do dolewek te trochę lepsze mają poziom górny i dolny dolewania a do tego 3 pływak bądź optycznie max zabezpieczający przed przelaniem

Nie chcę już robić OT. Wiem, że takie historie się zdarzają - nie wykluczam takiej sytuacji jak najbardziej :)

Co do dolewki - ok, mają, ale jak się odpowiednio spieprzy, to i tak przelejesz. Na prawdę można gdybać, że może stać się miliard różnych rzeczy które na codzień nie występują... W tym STC-1000 mamy przekaźnik. Przekaźnik tez może się skleić i mamy tragedię. Idąc twoją metodą wypowiedzi - poszukaj sobie tematów na stronach o elektryce/elektronice o sklejonych przekaźnikach i tez znajdziesz tego pełno :)

Inna sprawa, że już Ci przyznałem rację - faktycznie nie wziąłem takiej sytuacji pod uwagę, jeżeli autor tematu chce się dodatkowo zabezpieczyć, jak najbardziej warto. Zwłaszcza że w gratisie jest sterowanie chłodzeniem. Natomiast czy uważam to za niezbędne? Już niekoniecznie, więc nie musisz mi już na siłę udowadniać jak bardzo nie mam racji.

Nie znam tego urządzenia - pytanie, czy da się ustawić żeby jednocześnie działało "heat" i "cool" ? (skoro chcemy aby temp zadana na NTC była wyższa i zabezpieczała spaloną grzałkę, to musimy chyba też dopuścić opcje że oba przekaźniki będą załączone)

@Wude - Swego czasu zrobiłem swój własny czujnik temperatury na układzie DS18b20 który "zamoczyłem"... w ciepłym kleju (akwa słodkowodne). Działało cacy, w takich przypadkach, kiedy czujnik jest cały zanurzony w medium mierzonym, jedyne co będzie trzeba wziąć pod uwagę, to opóźnienie pomiaru. W akwarium raczej mamy nieznaczne wahania temperaturowe, więc w najgorszym wypadku będzie po prostu później Ci reagował niż np grzałka na "takim samym setpoincie". Inna sprawa że w takich sytuacjach ważne jest też ustawienie czujnika względem grzałki. Jak przypadkiem włożysz ją w najzimniejsze miejsce, to może ci też głupieć całość. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, iKuro napisał:

więc nie musisz mi już na siłę udowadniać jak bardzo nie mam racji.

Nie miałem takich intencji jeśli tak to odebrałeś to wybacz

5 minut temu, iKuro napisał:

Nie znam tego urządzenia - pytanie, czy da się ustawić żeby jednocześnie działało "heat" i "cool" ?

Nie da się załączyć obydwu naraz ustalasz temperaturę na sterowniku + histerezę (od 0,2C do kilku nie pamiętam) pomiędzy grzanie chłodzenie + ewentualnie opóźnienie dla przekaźnika chłodzenia, a np na grzałce ustawiasz tak samo bądź wyżej niżej kto co lubi i trzeba mieć nadzieję, że dwa przekaźniki nie zawiodą trochę mam do czynienia z przekaźnikami w pracy i powiem ci, że na pewną są dużo bardziej bezawaryjne niż bimetaliczne termostaty w grzałkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie wydaje mi się a żeby obydwa czujniki grzewcze zawiodły jednocześnie, termostat jest wyposażony w opcje heat i cool i to jest jego zaletą , cena też przystępna , kolega pawoj1 pisze że używa i jest zadowolony, ....tak więc kupię i  zobaczymy co tam Chińczycy nam oferują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam, i jestem zadowolony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, boo12 napisał:

 a taki stc-1000 dla przykładu jak nie odczyta temperatury z sondy to wywali błąd, że jej nie widzi i grzał nie będzie,

ale za to będzie wył (a głośny jest) że coś nie tak - nie sposób zignorować (włącz bez sondy to się przekonasz)

 

24 minuty temu, Wude napisał:

 kolega pawoj1 pisze że używa i jest zadowolony, ....tak więc kupię i  zobaczymy co tam Chińczycy nam oferują

ja też mam STC 1000 (u mnie działa ponad 2 lata) i jeszcze co najmniej kilka osób używa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.