Skocz do zawartości
spajdi

Katastrofa po podmianie w 30l - dejavu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zacznę od początku.

Staż posiadania baniaków morskich ciągle ok. 5 lat i pierwszy raz takie "czary", które opiszę w tym temacie.

Akwarium funkcjonuje od sierpnia 2016, do października 2017 wszystko było prawie idealnie.

Końcem października zrobiłem podmianę na końcówce soli TM Bio Actif ok. 8l i po podmianie po kilku godzinach wszystkie euphylie, oxypora i favites były w złym lub bardzo złym stanie - obkurczone prawie do zera i wydzielały z siebie biały/przeźroczysty śluz. Acana i caulastrea też się "śliniły", ale nie wygladały tak źle. Oxypora zbielała prawie całkowicie na drugi dzień.

Alveopora, echinophyllia, dunca, fungia, ricrodee, ryby, krewetki bez objawów stresu.

Po ok. miesiącu koralowce doszły do siebie, a oxypora całkowice odzyskała kolory, mimo, że wyglądała już prawie jak suchy szkielet.

Za przyczynę uznałem fakt, że namieszałem solankę i stała bez mieszania 3 dni przed podmianą w wiadrze - pomyslałem dałem d*py, kolejna lekcja na przyszłość.

Następnie kupiłem sól TM Pro Reef, zrobiłem podmianę ok. 8l 2x od tego czasu i wszystko było ok.

 

Wczoraj zrobiłem kolejną podmianę tym razem 7,5l i powtórka z rozrywki z owej feralnej podmiany końcem października. 

Zaraz po podmianie stres koralowców, śluz, a po kiku godzinach mega obkurczenie, śluz, zanik koloru na Oxyporze - poniżej wkleję fotki obrazu nędzy i rozpaczy (w październiku wyglądało to dosłownie identycznie).

Suche fakty tej podmiany:

- solanka mieszana 4 godziny przed podmianą,

- zasolenie solanki 1,026,

- zasolenie akwarium 1,026,

- temperatura akwarium 24,7*C,

- temperatura solanki 26*C,

- podmiana 7,5l (ok. 28%),

- woda po RODI 2 ppm,

- wiadro płukane, czyściutkie wykorzystywane tylko do czystej solanki,

- zachowane zasady BHP przy podmianie, umyte ręce, zdjęta obrączka, w miarę powolne wlewanie świeżej solanki (wiele razy zdarzło mi się wlewać znacznie szybciej bez negatywnych skutków).

Od początku robiłem podmiany po ok. 8-9l, wodą często o temp. 21*C podczas gdy w akwa było 27*C, z minimalna różnicą zasolenia i nigdy nie było najmniejszych problemów.

Gdyby ta katastrofa była 2 podmiany z rzędu to celowałbym w jakieś zatrucie, coś z osmozą, z wiadrem itp., ale w międzyczasie były 2 podmiany po których wszystko było OK.

 

Nie umiem znaleźć żadnego punktu wspólnego czym te 2 podmiany różniły się od wszystkich innych, które w zyciu robiłem, nigdy wcześniej coś takiego mi się nie przydarzyło w żadnym z akwariów, które prowadziłem.

Muszę przyznać, że lekko mnie to załamało bo o ile ten pierwszy raz myślałem, że to kwestia nie mieszanej "odstanej" solanki, to teraz zrobiłem wszystko tak jak należy, nawet precyzyjniej niz wcześniej, a tu taki zonk.

W mieszkaniu jest kot, ale jest od początku baniaka więc raczej bym go nie winił.

Znalazłem podobne przypadki gdzieś na zagranicznych forach, ale w zasadzie nikomu nie udało się znaleźć przyczyny.

Wykluczam:

- skok zasolenia,

- skok temperatury.

Dziwne, że Dunca, Rico, Alveopora, Palythoa, Echinophyllia, Fungia, ryby, krewetki przesły obie podmiany bez objawów stresu. Caulastrea,favites, blastomussa i acana tylko lekki stres.

Ofiarami za każdym razem padły Euphyllie i Oxypora.

Poniżej fotki, jeżeli ktoś ma jakieś rozsądne teorie co mogło pójść nie tak to chętnie posłucham.large_oxy.jpg.83386a7b9a770eec28b924da7c205dde.jpglarge.acana.jpg.7e4e15548b561c68329e72fee7f7aca0.jpglarge.5a5b2b1b57023_euphyllia2.jpg.1d9d2b86502be9ed4196b697c74725c5.jpglarge.5a5b2b1795ebf_euphyllia1.jpg.c5da481e6e181a66ed6995af95657b49.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko z tej soli jest taki efekt, to ewidentnie sól. Żeby być pewnym to icp solanki świerzej i po sprawie. A na oko to: kh odstajace od aktualnego, duża różnica jodu w górę, zanieczyszczenie metalami ciężkimi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc;-)a ja mam tylko pytanie jaki jest powód podmiany wody prawie 30% co tydzień,a dwa to cie skłania do tego aby miec zasolenie 1.026?jestes pewny tego zasolenia czemu idziesz w górną granice?

to ostatnie zdjecie przypomina mi moja Euphyllie padla i tu tez padnie,strasznie delikatne są. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmieniam 30% co 2-3 tygodnie z uwagi na brak odpieniacza i ballinga. Mógłbym 15% co tydzień, ale - brak czasu/lenistwo powoduje 30% co 2-3 tygodnie.

Euphyllie ostatnim razem spokojnie wyszły z takiego stanu, dzisiaj już wyglądają znacznie lepiej, paść nie padną, ale będa długo dochodzić do siebie.

Zasolenie ok. 1,025-1,026 z moich doświadczeń zawsze zdawało egzamin i jest to jedno z popularniejszych zasoleń jakby nie patrzeć. Jestem jego pewny sprawdzane na drugim refraktometrze i 2 spławikach.

Edytowane przez spajdi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie są poziomy podstawowych parametrów pomiędzy wodą w akwarium a solanką??? Ca, kh,mg??? Być może efekt wynika z nagłego skoku tych parametrów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na gwałtowną zmianę parametrów Ca, Mg i kh w górę. Najlepiej było wy znać parametry wody w akwarium przed podmianką i teraz. Dużo by to wyjaśniło.

Edytowane przez Michal_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca, KH, Mg nie mierzone, też miałem takie przypuszczenie, ale wtedy musiałoby się to dziać w sytuacjach, kiedy podmiana była bardzo opóźniona np. brak podmian ponad miesiąc i nagle podmiana, wtedy powinny być takie efekty bo skok byłby największy. Tymczasem 2 poprzednie podmiany przesły bez szwanku i teraz podmiana regularna po 2 tygodniach i jest wtopa.

Kupię test KH i sprawdzę jakie są wskazania. Jeżeli będzie duża różnica KH to znaczy, że może być duża różnica Ca i Mg, jeżeli z KH nie będzie dramatu to Ca i Mg raczej też powinno być w granicach przyzwoitości.

Natomiast nie do końca ta teoria mnie przekonuje, ponieważ gdyby tak było to prawdopodobnie duże ilości koralowców i szczepek, który w historii kupowałem z różnych źródeł powinno mieć takie objawy po włożenie do mojego świeżego baniaka z wysokimi parametrami Ca, Mg z baniaka w którym Ca i Mg było bardzo nisko, a nic takiego się nie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralowce przy opóźnionej podmianie przyzwyczaiły się do niskiego poziomu Ca, Mg i kh. Spowodowane było to powolnym spadkiem do poziomu przed podmianą, później w skutek podmiany następuje dostarczenie wapna, magnezu i węglanu wapnia. Powoduje to gwałtowny skok tych parametrów, po paru dniach koralowce się przyzwyczaja i znowu będzie dobrze. Ja zawsze po zakupie nieważne czy wiadro 22kg czy 5kg mieszam sól w opakowaniu, celem ujednolicenia składu. W skutek transportu i drgań może dochodzić do rozwarstwienia frakcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Michal_Mat napisał:

Koralowce przy opóźnionej podmianie przyzwyczaiły się do niskiego poziomu Ca, Mg i kh. Spowodowane było to powolnym spadkiem do poziomu przed podmianą, później w skutek podmiany następuje dostarczenie wapna, magnezu i węglanu wapnia. Powoduje to gwałtowny skok tych parametrów, po paru dniach koralowce się przyzwyczaja i znowu będzie dobrze. Ja zawsze po zakupie nieważne czy wiadro 22kg czy 5kg mieszam sól w opakowaniu, celem ujednolicenia składu. W skutek transportu i drgań może dochodzić do rozwarstwienia frakcji.

Wszystko to prawda, aczkolwiek nie tłumaczy dlaczego 2 poprzednie podmiany przeszły bez echa, a nagle trzecia przeprowadzona w regularnym cyklu po 2 tygodniach od ostatniej doprowadziła do takiego stanu. Nie zdziwiłoby mnie to gdybym nagle przestał robic podmiany na 2-3 miesiące i potem walnął 30%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie poprzednie dwie podmiany nie zafundowały tak gwałtownego skoku parametrów. Solankę do nich przygotowałeś z górnej warstwy soli w opakowaniu, a trzecią domniemam z dolnej gdzie w skutek drgań zgromadziło się więcej makro i micro elementów. Dlatego trzecia podmiana posiadała dużo wyższe stężenie tych elementów niż dwie pierwsze. U mnie jak stosowałem TM pro reef salt miałem gwałtowne spadki kh z 7,8 dKH na 6,1 dKH. Wina leżało po stronie świeżej solanki. Najmocniej obrywały Euphyllie i Blastomussa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 ostatnie podmiany ze świeżo otwartego kartonu 4 kg więc wszystkie 3 z góry, ale dla świętego spokoju "przemieszam".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) to ja napiszę od siebie - też używam TM pro reef i zawsze jak otwieram nowe wiadro to do 20 litrów świeżej solanki leje "wzmacniacz" 10ml roztworu KH buffer od AF - po prostu ma bardzo małe KH a na wierzchu wiadra jest jeszcze mniejsze, im głębiej tym większe, ale i tak ta sól nominalnie wg testów @Testera na reef-hub ma małe KH poniżej 7 z tego co pamietam 

Ja utrzymuje w zbiorniku 7 tak więc leje "wzmacniacz" KH i po problemie no i nie podmieniam takich wielkich ilości wody tylko jakieś 8%  20L na 250 litrów akwa co tydzień. 

Lepiej jest postawić balling na jakiejś pompce perystaltycznej i zafundować zbiornikowi stabilność parametrów. Euphylie są wrażliwe na skoki KH niestety no i lubią niskie KH tak w granicach 6,8 - 7,3 

PS> pierwsze wiadro mieszałem turlałem cudowałem i nic .. nic to nie daje, trzeba by wszstko delikatnie wysypać przemieszać jak zaprawę z kupki na kupkę i wsypać do wiadra od nowa - ale wtedy bardzo pyli i całe mikro nam  poleci na mieszkanie - zresztą wdychanie tego jest szkodliwe.

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Ura napisał:

PS> pierwsze wiadro mieszałem turlałem cudowałem i nic .. nic to nie daje, trzeba by wszstko delikatnie wysypać przemieszać jak zaprawę z kupki na kupkę i wsypać do wiadra od nowa - ale wtedy bardzo pyli i całe mikro nam  poleci na mieszkanie - zresztą wdychanie tego jest szkodliwe.

Mam podobne spostrzeżenie. Dlatego do wiaderka 22kg wsypuję nowy karton soli 10kg, zamykam i "włączam" bębenek :) Póki co wierzę, że zapobiegam.

Sól TM nie kupuję właśnie z powodu niskiego nominalnego  KH, jakoś się boję spadku poniżej 6,5. sół FM ma Kh 8,0-8,3 i utrzymuję w akwarium na poziomie 7,6-7,7, przy podmianie nie ma stresu acropor. Suplementacja dodatkowa jest znikoma.

 

3 godziny temu, spajdi napisał:

Witam,

Duże podmiany "prostują" na chwilę przyczynę, jednak solanka winna mieć identyczne parametry zasolenia, temperatury i KH. Inaczej występuje stres u korali.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arturro napisał:

Mam podobne spostrzeżenie. Dlatego do wiaderka 22kg wsypuję nowy karton soli 10kg, zamykam i "włączam" bębenek :) Póki co wierzę, że zapobiegam.

Sól TM nie kupuję właśnie z powodu niskiego nominalnego  KH, jakoś się boję spadku poniżej 6,5. sół FM ma Kh 8,0-8,3 i utrzymuję w akwarium na poziomie 7,6-7,7, przy podmianie nie ma stresu acropor. Suplementacja dodatkowa jest znikoma.

 

:) ja odpaliłem bębenek przy pełnym wiadrze więc w sumie nie miało się gdzie to mieszać, jak by było połowę wiadra to myślę że by się wymieszało ładnie. Ja lubię TM pro feef za to że za każdym razem wiadro mam z takimi samymi parametrami, mam zapisaną wagę jaką mam wsypać do wiadra ilość wody, wagę i pudełko do ważenia - cały czas to samo. Zaprzestałem mierzenia refraktometrem zasolenia świeżej solanki - zawsze jest tak samo - rutyna, może kiedyś zgubić, ale jak narazie jest wszystko cały czas tak samo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ura napisał:

 

:) ja odpaliłem bębenek przy pełnym wiadrze więc w sumie nie miało się gdzie to mieszać, jak by było połowę wiadra to myślę że by się wymieszało ładnie. Ja lubię TM pro feef za to że za każdym razem wiadro mam z takimi samymi parametrami, mam zapisaną wagę jaką mam wsypać do wiadra ilość wody, wagę i pudełko do ważenia - cały czas to samo. Zaprzestałem mierzenia refraktometrem zasolenia świeżej solanki - zawsze jest tak samo - rutyna, może kiedyś zgubić, ale jak narazie jest wszystko cały czas tak samo. 

To samo masz w soli Aquaforestowej też nie muszę mierzyć zasolenia mam miarkę i wiem ile trzeba wsypać do zbiornika podmian i zawsze zasolenia jest identyczne.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, waldek123blau napisał:

To samo masz w soli Aquaforestowej też nie muszę mierzyć zasolenia mam miarkę i wiem ile trzeba wsypać do zbiornika podmian i zawsze zasolenia jest identyczne.

:) dzięki jak będę startował jakiś nowy zbiornik to przetestuje, w tym raczej trzymam się tego samego - jak narazie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, spajdi napisał:

Podmieniam 30% co 2-3 tygodnie z uwagi na brak odpieniacza i ballinga. Mógłbym 15% co tydzień, ale - brak czasu/lenistwo powoduje 30% co 2-3 tygodnie.

 

Idąc tym tokiem rozumowania... 

Po co brac antybiotyk co 12g przez tydzień jak można połknąć od razu 14 tabletek?

Nie winiłbym tutaj soli, ponieważ podobne rezultaty były na dwóch różnych solach (w dwóch różnych wiadrach). 

W pierwszej kolejności zweryfikowałbym testy. Następnym razem podmień 10% i zobacz reakcję.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester doskonale zdaję sobie sprawę, że takie spore podmiany to gorsze i kompromisowe rozwiązanie, jednak 1,5 roku sprawdzało się nieźle, a ten baniak ma być z założenia jak najmniej czasochłonny i nie trzymam w nim wymagających koralowców ze względu na założenia "projektowe" tego szkła, ma być low tech i możliwie mało obciążające czasowo.

Teoria ze skokiem parametrów nie do końca trzyma się kupy. Podejrzewam jakieś zanieczyszczenie, tylko nie umiem znaleźć punktu wspólnego między tymi 2 podmianami.



Wysłane z mojego MI 5s przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, spajdi napisał:


Teoria ze skokiem parametrów nie do końca trzyma się kupy. Podejrzewam jakieś zanieczyszczenie, tylko nie umiem znaleźć punktu wspólnego między tymi 2 podmianami.

Wysłane z mojego MI 5s przy użyciu Tapatalka
 

Może zaproś kogoś z okolicy by spojrzał na Twój zbiornik.  Będąc emocjonalnie zaangażowanym czasem trudno dostrzec oczywistej przyczyny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam soli TM PR i moja z kolei ma bardzo niski poziom Mg rzędu 1100 ... i tak jak Ura  koryguję swieżą solankę płynnym roztworem  magnezu do ballinga.

Po tej korekcie warto sprawdzić również poziom zasolenia bo możemy się niemiło rozczarować.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaję do tematu pomiary wody w akwarium i świeżej solanki:

Solanka Tropic Marin Pro Reef zasolenie 1,025:

Ca -  > 500 (ok. 510 zakładając, że test saliferta działa proporcjonalnie ponad skalę, a pewnie tak nie jest)

Mg - > 1500 (ok. 1600 j/w)

KH - 8.0

Akwarium zasolenie 1,025:

Ca - 500

Mg - > 1500

KH - 5,0

NO3 - 10

PO4 - 0 - 0,03 (Colombo)

W związku z powyższym przyczyną mógł być skok KH, przy takiej podmianie skok mógł być o 1,0 dKH.

Teraz będę podmieniał co tydzień 5l.

Dziwią mnie natomiast tak wysokie parametry Ca i Mg zarówno w akwarium jak i w świeżej solance.

Testy Saliferta nowe, świeżutkie, wykonywane 100% zgodnie z instrukcją, mierzone po 2x solanka i 2x akwarium wszystkie wyniki się pokrywały pomiędzy pomiarami.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

6 minut temu, maciej01 napisał:

Może masz za wysokie zasolenie?

czytasz i nie widzisz ?

Solanka Tropic Marin Pro Reef zasolenie 1,025:

Akwarium zasolenie 1,025:

powinieneś raczej zapytać czy "miernik" jest na pewno dobrze skalibrowany - tyle że ,,,

Dnia 14.01.2018 o 12:23, spajdi napisał:

Zasolenie ok. 1,025-1,026 z moich doświadczeń zawsze zdawało egzamin i jest to jedno z popularniejszych zasoleń jakby nie patrzeć. Jestem jego pewny sprawdzane na drugim refraktometrze i 2 spławikach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję silvia.

Tak mam refraktometr i 2 spławiki na stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, spajdi napisał:

Dodaję do tematu pomiary wody w akwarium i świeżej solanki:

Solanka Tropic Marin Pro Reef zasolenie 1,025:

Ca -  > 500 (ok. 510 zakładając, że test saliferta działa proporcjonalnie ponad skalę, a pewnie tak nie jest)

Mg - > 1500 (ok. 1600 j/w)

KH - 8.0

Akwarium zasolenie 1,025:

Ca - 500

Mg - > 1500

KH - 5,0

NO3 - 10

PO4 - 0 - 0,03 (Colombo)

W związku z powyższym przyczyną mógł być skok KH, przy takiej podmianie skok mógł być o 1,0 dKH.

Teraz będę podmieniał co tydzień 5l.

Dziwią mnie natomiast tak wysokie parametry Ca i Mg zarówno w akwarium jak i w świeżej solance.

Testy Saliferta nowe, świeżutkie, wykonywane 100% zgodnie z instrukcją, mierzone po 2x solanka i 2x akwarium wszystkie wyniki się pokrywały pomiędzy pomiarami.

Pozdrawiam.

Też używam tej soli. Przy 1,025 ważne gravity mam 430 ca niecałe 1380 mg i kh na poziomie 6,5. Dla mnie coś przekłamuje wynik zasolenia. To co podajesz w świeżej solance przy tej soli to nierealne. Chyba, że nie podajesz w jednostce gravity. Moim zdaniem nowa solanka ma zasolenie w okolicy 1,028. A przy tak wysokim % podmiany wody to dramat. Tak samo w zbiorniku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.