Skocz do zawartości
Beti

Miernik Po4

Rekomendowane odpowiedzi

Gość laszek

Z tego co pisali, to reagenty z wcześniejszych partii salifertów się zgadzały. Ja robie tak, że wlewam wodę strzykawką, wcześniej przygotowany otworzony reagent. Czyszcze fiolkę z odcisków i wkładam. Po C1 wsypuje proszek i mieszam z 1 minute, kiedyś robiłem to ze stoperem 2 minuty bo hanka się wygaszała, teraz już nie. Wyniki takie same.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam PO4 saliferta z instrukcja  - 4 krople 10 sekund, proszek 30 sekund - odczyt. I tak robię z hanka. 10ml strzykawka do próbowki, C1 - dalej jak w instrukcji. 
Saliferta - do Hanki i pomiar bez czekania 3 minut.  Miałem jeszcze jakieś saszetki reagentow Hanki z data waznosci 2016 ;) i wyniki byly porownywalne. Mieściło się w błędzie pomiaru.
Choc nie patrzę w tej chwili ile tego jest bo jest duzo za duzo. I to fest. W zasadzie nie powinienem miec zycia w baniaku. Walczę by spadlo po zniknieciu ukwiału więc wsio rawno dla mnie ile - ważne by tendencja była spadkowa. 

Hanka pomiedzy C1 a C2 wygasza sie w czasie dłuższym niz 2 minuty, wiec reagenty hanki spokojnie te 2 minuty mozna mieszac. 

Kupię swieże reagenty Hanki i porównam sobie z tym co mam na Salifercie. Test na PO4 kupiony z miesiąc temu. Data waznosci chyba 2020. Na wodzie RO mam 0,00


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przeprowadziłem swoje testy z odczynnikami saliferta na hance i za każdym razem wynik wychodził zawyżony o 0,1 , np.na oryginale 0,03 a na salifercie 0,13  i tak za każdym razem , nawet z JBL testowałem odczynniki i chyba o 0,18 zawyżała wynik .Gdzieś to było poruszane na forum ,trzeba by poszukać .


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym mieszaniem 2 minuty to tak nie bardzo. Im dłużej po wsypaniu reagentu tym wynik jest inny. W instrukcji bodajże pisze aby 10 sekund mieszać, do hanki i stoper na 3 minuty.

Zawsze tak robię i wyniki powtarzalne. Ostatnio robiłem 3 razy hanką pomiar i zawsze taki sam.

Jeżeli zrobisz bez stopera, to po mieszaniu masz natlenioną wodę i to zawyża wynik.

Edytowane przez elespero (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tym mieszaniem 2 minuty to tak nie bardzo. Im dłużej po wsypaniu reagentu tym wynik jest inny. W instrukcji bodajże pisze aby 10 sekund mieszać, do hanki i stoper na 3 minuty.
Zawsze tak robię i wyniki powtarzalne. Ostatnio robiłem 3 razy hanką pomiar i zawsze taki sam.
Jeżeli zrobisz bez stopera, to po mieszaniu masz natlenioną wodę i to zawyża wynik.
Ostatnio, czyli w sobotę widziałem wyglądająca na oryginalna instrukcje do Hanki. Po angielsku, zalaminowana. Jak byk pisało 2minuty mieszania.



Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, VDR napisał:

Ostatnio, czyli w sobotę widziałem wyglądająca na oryginalna instrukcje do Hanki. Po angielsku, zalaminowana. Jak byk pisało 2minuty mieszania.



Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

Byłem sprawdzić :D masz rację, coś mi się pomieszało. Ja zawsze mieszam do rozpuszczenia wszystkiego reagenta czyli jakieś 30-40 sekund.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Już po kolorze próbkinwidać czy coś wyjdzie czy nie.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu miałem w planie opracować artykuł na temat używania reagentów Saliferta do Hanki. I tak jak kilka lat temu wyniki były powtarzalne i można było stosować reagenty wymiennie, tak ostatnio wychodziły spore różnice. Podchodziłem do tematu kilkakrotnie próbując różnych dawek, ale zawsze wynik odbiegał sporo od testu na oryginalnych reagentach. 

Ale tak jak pisałem... pamiętam okres, kiedy wyniki na reagentach Saliferta wychodziły niemalże identycznie. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek Ty chyba w Milowce też byłeś jak robiliśmy te pomiary. Poza katafalkiem Gardena, śnieżnej kuli te testy zapamiętałem bo obalily moja teorie, że to nie dziqla. Aż z ciekawości sprawdzę jak zakupie nowe testy do Hanki na ile będą odbiegać od Saliferta, który mam obecnie.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Mi nowe po4 saliferta odbiegało mocno od hanki

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@Betitak to są reagenty do Hanki HI 713


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Na fosforany nie mylić na fosfor.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, katani napisał:

@@Betitak to są reagenty do Hanki HI 713

no tak wiem dla tego pytam czy tylko tych stosować do Hanki,o ile się zdecyduję kupić;-) miernik,raczej jestem za...

wszystko jasne dużo wypowiedzi za co dziękuję wszystkim,zawsze coś człowiek się nauczył więcej;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oryginalna instrukcja
1c8217a60bce4d2de12be7f5fe0baf56.jpg54cf22309ef7406be482140c48892a5d.jpga247edbd3497989323c52a72c9c7fc0c.jpg

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bartek Ty chyba w Milowce też byłeś jak robiliśmy te pomiary. Poza katafalkiem Gardena, śnieżnej kuli te testy zapamiętałem bo obalily moja teorie, że to nie dziqla. Aż z ciekawości sprawdzę jak zakupie nowe testy do Hanki na ile będą odbiegać od Saliferta, który mam obecnie.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


Darek w Milówce robiliśmy wiele testów ;-)
Ja po takich spotkaniach czy to Milówka, Wdzydze Łódź czy ostatnio Kraków coraz bardziej widzę gdzie leży problem jeśli chodzi o akwarium morskie. Czytam posty na FB i tu na forum później patrzę na własne akwarium i ... A może nie napisze bo mnie zaraz zbanuja ;-)
a14eda2ae63a797583f7322ba6db03c1.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Darek napisz, niema co w sobie tego dusić [emoji14]
Nie duszę tego w sobie ... poprostu przestaje czytać :-P

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia Tuesday, January 16, 2018 o 20:36, @Beti napisał:

jeśli to do mnie pytanie to Colombo ma 0,03  ,  0,06  ,  0,10,  0,20, nie wątpię ale skoro tu piszą koledzy że różnica błędu to 0.04 to co o tym myśleć,zresztą wynik powyżej 0,08ppm już jest wynikiem zastanawiającym się że coś się zaczyna dziać w zbiorniku,więc do czego zmierzam- do tego że jeśli Hania pokaże mi 0,08 to i może być wynik 0,12 tak ;-) a to już wynik trochę niepokojący dla LPS I SPS 

To nie jesrT dokladnosc testu tylko jego wyskalowanie. Hanka ma ci pokazywac 0,04 I do tego dazysz. Gwarantuje ze jak bedziesz miec ponizej 0,08 to wszystko bedzie pieknie o bezproblemowo roslo co najwtzej akry nie wybarwia sie na maxa

Edytowane przez thomas kay (wyświetl historię edycji)

Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia ‎2018‎-‎01‎-‎16 o 16:42, @Beti napisał:

...Hanna Instruments Miernik fosforanów HI 713...

Ja bym jednak polecił HI 736 - to chyba lepszy wybór -gdybym miał brać 713 to chyba bym został przy testach


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, kb9 napisał:

Ja bym jednak polecił HI 736 - to chyba lepszy wybór -gdybym miał brać 713 to chyba bym został przy testach

Jeden ciort. No chyba, że jestes purystą i mierzysz P/PO4 do czwartego miejsca po przecinku.  Nie wiem co chciał powiedzieć mój imiennik ale jak się czyta stare wątki to ludzie przy wyniku np. 0,06 zaczynali cudować, kombinować by mieć to magiczne 0,00 czym jeszcze bardziej destabilizowali baniaki i to przy niezbyt wymagającej obsadzie i przy braku jakiś większych objawów, że koralom się źle dzieje. Czyta się czasami te próby dojścia do 0,00 jak poszukiwania św Graala. 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Jeden ciort. No chyba, że jestes purystą i mierzysz P/PO4 do czwartego miejsca po przecinku.  Nie wiem co chciał powiedzieć mój imiennik ale jak się czyta stare wątki to ludzie przy wyniku np. 0,06 zaczynali cudować, kombinować by mieć to magiczne 0,00 czym jeszcze bardziej destabilizowali baniaki i to przy niezbyt wymagającej obsadzie i przy braku jakiś większych objawów, że koralom się źle dzieje. Czyta się czasami te próby dojścia do 0,00 jak poszukiwania św Graala. 
 
Masz rację. Czy mi wskaże 0 czy 0.04 bajka. A czy bedzie 0,15 a spadnje do 0,10 ważne że widać tendencję spadkową.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć;-)

kupiłam miernik Po4 "Hanka 713"( jednak się zdecydowałam, przyszedł zeszłym tyg w piątek,nie pisałam bo chciałam sprawdzić i sprawdziłam;-)

a teraz nie wiem czy się śmiać czy płakać!

czegoś nie rozumie lub może coś źle robię! mianowicie:

pierwszy pomiar piątek wynik 0,07

drugi pomiar sobota wynik 0,00

trzeci pomiar poniedziałek 0,04

czwarty pomiar dziś przed chwilą 0,11

moje pytanie czy tak potrafi skakać Po4 codziennie inaczej?czy Hanka sobie tak mierzy!jak chce? już nie wspomnę że poszły 4 saszetki ;-)

z góry dzięki za odp ;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Jak wychodzi wynik 0.04, to równie dobrze może być 0.00 lub 0.08. Druga rzecz to wykonanie samego pomiaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.