Skocz do zawartości
Beti

Miernik Po4

Rekomendowane odpowiedzi

cześć;-) powrócę do pomiarów Hanką 713 

mianowicie dziś robiłam pomiar i wyszły mi bardzo dziwne cuda,mianowicie po wsypaniu całego proszku i mieszania około minuty pomiar po 3min 0,36ppm ale to nie możliwe,robię pomiar ponownie wsypuję proszek ale mieszam 2min (wg instrukcji) i wynik 0,03 

pytanie?

czy krótszy czas mieszania proszku np. 1min wpłynie na wynik?(było wszystko wymieszane dobrze) no ale jednak to nie 2 min

 

 

próba nr dwa ale w dwóch fiolkach czyli 1 fiolka woda pomiar C1 a druga fiolka gotowa wymieszana i od razu pomiar C2 wynik 0,00

pytanie? dwa

czy w ten sposób na dwie fioki będzie pomiar wiarygodny?

dzięki ;-) miłego wieczorku ;-):)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byle odcisk palca na fiolce czy bąble na ściance i pomiar do kitu . Na dwie fiolki większe prawdopodobieństwo że nie będą w równym stopniu "ubrudzone" , poza tym byle śmieć pływający w wodzie i d*pa z pomiaru .
W zasadzie na oko już widać czy coś jest czy nie bo woda dostaje zabarwienia .Jeśli jest bez barwy a hanka wskazuję że jest  to pewnie fiolka brudna . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na dwie fiolki nie zawsze - pozniej jak beda mikrorysy, zabrudzenia na fiolce ktore moga rozproszyc to swiatlo diody to roznie moze byc. 

Dlatego ja nawet na jednej fiolce staram sie wkladac identycznie fiolke do hanki ;)  czyli 10ml napisem na wprost dla przykladu ;)

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja inaczej to robię, pod jednym warunkiem - fiołka musi być czysta, opłukana i przetarta ręcznikiem papierowym.

Jedną fiołkę traktuję jako bazę czystej wody.

Druga z reagentem, dokładnie wymieszana.

I tak sobie zeruję i wynikuję, na jednym i samym reagencie wyniki potrafią się różnic, często się okazuje tak jak kolega SU1 pisał, jakiś paproch lub przypadkowy ślad. Wtedy ponawiam wynik od nowa ale nie używam już nowego proszku bo i po co, wtedy za drugim razem wynik już wychodzi taki jak powinien być (może być i ujowy, byle stabilny :) ).

Zmiana reagentu nic nie da... chyba, że są wadliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za instrukcję;-)a człowiek miał sobie ułatwić życie;) 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Raffy14 napisał:

A ja inaczej to robię, pod jednym warunkiem - fiołka musi być czysta, opłukana i przetarta ręcznikiem papierowym.

Jedną fiołkę traktuję jako bazę czystej wody.

Druga z reagentem, dokładnie wymieszana.

I tak sobie zeruję i wynikuję, na jednym i samym reagencie wyniki potrafią się różnic, często się okazuje tak jak kolega SU1 pisał, jakiś paproch lub przypadkowy ślad. Wtedy ponawiam wynik od nowa ale nie używam już nowego proszku bo i po co, wtedy za drugim razem wynik już wychodzi taki jak powinien być (może być i ujowy, byle stabilny :) ).

Zmiana reagentu nic nie da... chyba, że są wadliwe.

No i źle robisz, bo każda fiolka jest inna. A drugie to po dłuższym czasie wynik jest nie prawidłowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czym inne? Oryginalne fiołki od hanny są takie same, chodzi tu już o czystość i wielokrotne ich płukanie przed użyciem. A wyniki są te same, czy po dwóch minutach czy po 15 jak zapomnę, mam rozpiskę testów i danym akwarium zawsze pokazują to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Raffy14 napisał:

W czym inne? Oryginalne fiołki od hanny są takie same, chodzi tu już o czystość i wielokrotne ich płukanie przed użyciem. A wyniki są te same, czy po dwóch minutach czy po 15 jak zapomnę, mam rozpiskę testów i danym akwarium zawsze pokazują to samo.

Podczas użytkowania powstają mikrorysy. Po pewnym czasie dla fotometru będzie różnica pomiędzy jednym szkłem a drugim. Dlatego też wyniki mogą być zakłamywane. Gdzieś było o tym info na oficjalnej stronie producenta. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, załóżmy - czy po wyzerowaniu i mieszaniu reagentu zawsze wkładamy fiołkę w tą samą stronę? Rysa może być z drugiej strony fiołki, wystarczy ze tą samą fiołkę włoży się inaczej... a dioda w hance jest tylko z jednej strony i to zwykły podświetlacz. Nie dajmy się zwariować :) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wkładam - 10ml napis na fiolce na wprost mnie - staram się tego pilnować - ot taka głupota - bo rysa może być akurat na tym boku gdzie jest dioda i przesunięcie o milimetr może mieć w teorii znaczenie. Ale rytuał jest rytuał xD 

Dopóki nie rozbiłem jednej z fiolek to robiłem tak jak Raffy14 - dla wyciągnięcia średniej i potwierdzenia wyników by nie marnować saszetek. I były powtarzalne. 

Tak swoją drogą to jest dobry patent na test i obalenie jakiegoś mitu. Bo przed chwilą zrobiłem test odcisnietego palucha i na sucho - zawsze 0,00 mimo, że upierdzieliłem fiolke masakrycznie ;P 

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, VDR napisał:

na dwie fiolki nie zawsze - pozniej jak beda mikrorysy, zabrudzenia na fiolce ktore moga rozproszyc to swiatlo diody to roznie moze byc. 

Dlatego ja nawet na jednej fiolce staram sie wkladac identycznie fiolke do hanki ;)  czyli 10ml napisem na wprost dla przykladu ;)

 

cześć i dziś zrobiłam pomiar jak radziłeś na 1 fiolce napisem do przodu 2 x scan c1 i c2 i wynik = 0,02 Bingo;-)

oczywiście wg instrukcji 2 min mieszania proszku nie mniej nie więcej bo bałam się że czytnik zgaśnie,

jest ok, dziękuję za pomoc wszystkim ;-)

:):):)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2018 o 20:39, CzaQ napisał:

@@Beti Słuchaj jeśli nie masz wielkiego parcia na Hankę to możesz poczekać na okazję w tym sklepie:

https://www.mera-sp.com.pl/katalog-produktow/przyrzady-pomiarowe/kolorymetry

Już teraz masz cenę 244zł, a jakieś pół miesiąca temu była promocja i kosztowały chyba 199zł ;)

Co do cen z linka to proszę pamiętać, że są to ceny netto - trzeba więc doliczyć jeszcze 23% :/

Ja osobiście posiadam miernik Milwaukee (kupiłem ze względu na nieco niższą cenę samego miernika jak i reagentów. Zużyłem już około 30 saszetek i też raz wychodzi mi 0,15 by po 3 dniach wynik był równy 0,00. Zastanawiałem się czy to możliwe żeby tak skakały fosforany - po przeczytaniu wątku zaczynam podejrzewać że z tymi pomiarami to raczej istna ruletka :) Czy się wsypie cała saszetkę czy czasem niechcący nie wyleci trochę proszku, czy się miesza w lewo czy w prawo, a może fiolka włożona napisem do tyłu :) ?  - bądź tu mądry

 


31d12c160dfff7f1ad40e4b6d3535483u1182a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idzie się pogubić e tym wszystkim ale coś w tym jest bo zrobilam test wg kolegów co radzili i wychodzi stabilnie.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jajo z tymi miernikami, nie spodziewał bym się że umieszczenie fiolki ma znaczenie ale w sumie szkło tego typu może być optycznie niedoskonałe to tylko buteleczka, z jednej ścianka jest tak gruba a z innej inaczej (szkło odlewane z formy) nie sądziłem że to może mieć znaczenie, ale w sumie światło inaczej będzie przenikało - najlepsze by były takie co się wlewa do maszyny roztwór - tylko jak to czyścić. 

@ziembol przy tak wielkim skoku fosforanów zobaczył byś to po koralach - nie potrzeba by było miernika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja zniszczylam z 10 saszetek zanim teraz doszlam jak to robić poprawnie,zobaczymy co dalej życie pokaże:-) ale trzeba robić to dokladnie inaczej murowane że wynik będzie zaklamany!!!


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja aż tak nie czaruje żeby wkładać fiolkę tą samą stroną. Ale wyniki wychodzą miarodajne (początkowo weryfikowane na innym sprzęcie), a teraz jak wykonam pomiar na próbę kilka razy to się powtarzają. Z tym, że u mnie fiolka z reagentem nie zabarwia się. Odczyty pomiędzy 0,01 a 0,00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti - spokojnie, mimo całego tego rytuału trafi się kolejna saszetka gdzie wynik będzie z kosmosu ;P 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zrobiłem mój pierwszy test hanką. Wynik 0,02.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katani napisał:

Właśnie zrobiłem mój pierwszy test hanką. Wynik 0,02.

Szczęściarz z Ciebie;-) się naczytał to teraz 0.02 hehe:P bądź czujnym pamietaj co napisał @VDR post wyżej :-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem. To pierwszy pomiar. I nie miało znaczenia czy jest 0,02 czy 0,1. chodzi raczej o rząd wielkości. Czy est nisko czy bardzo wysoko. Akwarium dojrzewa, więc precyzyjny wynik jest mniej istotny.

 

Swoją drogą. Zobaczyłem na mojąhankę i wyprodukowano w Rumunii. Ciekawe skąd się biorą w takim razie różnice cen w UE i w USA. Rozumiem, że przy sprowadzaniu moga dochodzić cła itd. Ale przy produkcji w UE to odpada. VAT to też nie to, bo u nas hanki bez vat są droższe niż w USA w detalu. Tam cena w sklepie to ok 170 zł. U nas nawet bez VAT poniżej 200 się nie znajdzie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, @Beti napisał:

Szczęściarz z Ciebie;-) się naczytał to teraz 0.02 hehe:P bądź czujnym pamietaj co napisał @VDR post wyżej :-)

Przerobiłem około 50 saszetek i nigdy nie miałem wyniku z kosmosu. Więc nie wiem skąd takie stwierdzenie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, elespero napisał:

Przerobiłem około 50 saszetek i nigdy nie miałem wyniku z kosmosu. Więc nie wiem skąd takie stwierdzenie.

 

No ale Jarku to nie ja stwierdzilam:-) to czemu mnie zacytowales:-)?:D


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, @Beti napisał:

No ale Jarku to nie ja stwierdzilam:-) to czemu mnie zacytowales:-)?:D

Machłem się :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@elespero sprawdz czy Twoja partia nie jest jakaś zwietrzała ;P  Joke ;]

Szukałem, szukałem nie mogąc znaleźć, aź w końcu znalazłem jak to z tymi moimi problemami z reagentami było:

https://seaforum.pl/viewtopic.php?f=43&t=499

Nawet foto jakies jest pokazujace proszek :P Obydwa, to ta sama partia Lot 005, 03/2012 - o ile pamietam - wiekszość testów na tych reagentach do niczego, w dodatku inna osoba Jerzy miała dokładnie ten sam problem na innej paczce z tej serii:

_MG_7900.jpg

Niestety przeszukałem pocztę od 2008 roku i nie widzę odpowiedzi HannaPolska. Niestety nie widzę też wiadomości którą do nich wysyłałem w tej sprawie :( Pamięć niestety rzecz ulotna :(

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko Aqua-trend też na forum nie odpisuje a na reklamacji wymienia cały zestaw autodolewki, który i tak sie zacina :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.