Skocz do zawartości
raphael_

Z kropli Czarnego Dunajca Soft/Lps

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Mam na imię Rafał, ale to na pewno już wiecie ;) Chciałem się pochwalić ostatnimi wypocinami, czyli restart starego umarlaka, i reaktywacja na nowo, tym razem soft&lps.

Zbiornik służył jako pole doświadczalne, soli, metod, suplementów etc.. przy koralach sps-owych.  pracował pięć lat, co miał pokazać to pokazał, kilka uniesień kilka wpadek,  ale generalnie zdał egzamin,  więc idzie na zasłużona spokojną emeryturę, będzie się teraz "bujał" na starość z rytm korali :)   Znajdę jakieś fotki z dawnych czasów to zapodam ..

Dane techniczne nowego projektu soft&lps :

Zdiornik kostka  211L

Skała Marco Rock - jak zwykle ;) 20% LR, 80% DR, wizualnie około 20kg. (nie ważyłem)

Pompa cyrkulacyjna - Jebao odpowiednik RW- 8, nie pamiętam dokładnie jaka, bo to pierwszy model, jak wskazuje zacnie udany.

Filtracja Mechaniczna -  filtr kaskadowy AquaClear 500, teoretyczna wydajność 1892l/h W nim będą media, jeszcze nie wiem jakie, ale coś muszę włożyć bo jest na to miejsce, może kulki ceramiczne, węgiel, itp.
1300725467479972788049.jpeg
Lampion - Stara ATI 8x24W prawdopodobnie poleci 4blue + 2 white lub 5blue +1 white.  dwie zostaną w rezerwie.

Grzałka - także stary antyk-tytanowa, z zewnętrznym wbudowanym regulatorem temperatury.

I byłoby tyle jeśli chodzi o sprzęt. czyli prosto, tanio, z wykorzystaniem staroci. 

 

 

 

Fotki bardziej techniczne z prac manewrowych, docelowo ścianę za zbiornikiem chcę pomalować na niebiesko, ten pomarańcz to jak opiłek w oku, zbiornik znajduje się w Przedszkolu dlatego na ścianach jest tak kolorowo ;)

dba9f0ea94f622f367a2318712dc1bdb.jpg

83f7125d190016a140392887de33c1af.jpg

.. i jegomość "Obcy" który myślał że się przeciśnie do nowej miski ;)  ok. 40cm

ed690243eb06d9d7c290df5168fd1e3c.jpg

Edytowane przez raphael_ (wyświetl historię edycji)

"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO nie.. Darek, musiałeś???      

Półtora tygodnia od startu minęło..  Okrzemki w odwrocie, do zbiornika trafiły cztery małe "Nemo"  jeżowiec, dwie krewetki czyszczące,  szczepki - Acana, pięć polipów Clavularia papaya, oraz jeden czterocentymetrowy ukwaił  E.quadricolor.

Uprzedzam domysły dlaczego tak wcześnie.. ? 

Woda w 100% została zaszczepiona ze stabilnego i dojrzałego zbiornika SPS-owego, + 20% skały także pochodzi z tego zbiornika, dodatkowo media filtracyjne (kulki ceramiczne) które pracują w sps-owym (Łza Morskiego...) zostały wypłukane w wodzie z podmiany, natomiast woda została odciągnięta przy wzruszeniu i odmulaniu podłoża, więc teoretycznie wg. moich założeń, życie biologiczne w nowym zbiorniku jakoby miało ruszyć z kopyta.

Acha, pewno gdzie odpieniacz..?  Nie ma i nie będzie, na pewno gdyby trafił do tego zbiornika nie było by już tak łatwo, czyli zakłóciłby procesy dojrzewania, skała nie jest tak mocno zasiedlona bo tylko w 20%, bakterie etc. inne żywe organizmy odpowiedzialne za filtrację biologiczną, znajdują się w dużej mierze w toni wodnej, a tego w starciu z odpieniaczem by nie prężyły.  Duża ich ilość  w wodzie, w parze z dobra kondycją powinna w szybkim czasie zasiedlić skalę. 

System raczej długodystansowy,  mam zamiar zasilać w maleńkie szczepki, podobnie jak w  sps-owym,  więc to, co najbardziej cieszy, obserwacja procesu rozrostu korali od maleństwa do dużej ich kolonii. :)

Obecnie podmiany polecą jeszcze z  "Łzy Morskiego.. " za jakiś czas wprowadzę świeże podmiany, jak efekty stabilności będą lepiej widoczne.  Woda na dolewkę ok 2 ltr dziennie jest uzupełniana z ominięciem filtra RODI, czyli prosto z kranu. Świeża solanka prawdopodobnie także będzie tak przygotowywana. 

I stan na dzisiaj..   Okrzemki mocno ustępują, nie mam fotki, ale skała była cała ruda, więc pomału zaczynam zbierać korale :)

Postaram się wpisywać na bieżąco każde zmiany, te dobre i te złe..

 

d02e9b305a9cf39ac9f0e924666ab770.jpg

6b3ef20c5fb799b59d91d36d13e150e2.jpg

FTS -  Jak wyczyszczę szyby, czyścik jeszcze nie doszedł :/

Edytowane przez raphael_ (wyświetl historię edycji)

"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak zaznaczyć powiadomienia o odpowiedziach bez napisania posta, więc coś piszę ;). Temat mnie zaciekawił, chętnie zobaczęjak się rozwinie. Pięć lat doświadczeń z systemem "bezodpieniaczowym" na dodatek ze słabą i pojedynczą cyrkulacją, przy niewielkiej ilości skały, Na pewno wiesz co robisz. Jestem niesamowicie zaintrygowany jak to będzie działać za dwa lata.

Edytowane przez greggoldi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz Rafał, od razu wygląda dużo lepiej :):) Rób rób, bo z Twoją ręką będzie pewnie kolejny wypas baniak :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał takiego jegomościa dostałeś ze skałą z innego baniaka czy wyciągnąłeś z SPSowego?

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Rafał, że założyłeś ten wątek. Biologia pokaże w nim swoją potęgę.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.