Skocz do zawartości
pumba07

Problem z Caulastrea

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mój zbiornik działa od roku, dokładnie na początku lutego 2017r. zalewałem akwarium. Później stopniowo wprowadzałem życie i ogólnie wszystko dobrze się rozwijało. Niestety od pewnego czasu mam plagę wirków z którą próbuję walczyć poprzez moczenie korali w Fauna Marin Pest Control. Po wymoczeniu korali wirków nie ma ale po pewnym czasie znowu się pojawiają i znowu moczenie. Aktualnie jestem na etapie kupowania jakiegoś zwierzaka który będzie zjadał wirki. Ale Ostatnio mam problemy z moimi dwoma Caulastreami, Zielona fluo ma "wygryziony" szkielet i to "wygryzienie" się powiększa. Natomiast Caulastrea pistacjowa przestała się pompować i powoli obumierają kolejne polipy. Wydaje mi się że powodem tych problemów są robaki które się osiedliły na tych koralach. Na zdjęciach widać że jest na nich dużo takich zgrubień, które w dotyku są bardzo twarde, podobne do muszli ślimaka. Natomiast na pistacjowej Caulastreai dodatkowo są jakieś galaretowate białawe naloty. Czy ktoś ma pomysł co to jest, a jeszcze bardziej czy ktoś ma pomysł jak się tego pozbyć? Z lektury forum wywnioskowałem że to mogą być ślimaki nagoskrzelne i może na to po pomóc kąpiel w nadmanganianie potasu. Jeszcze raz proszę o pomoc w określeniu co to możne być za plaga i jak się jej pozbyć. Za pomoc z góry dziękuję.large.20180122_192232.jpg.d1c74fbc0c35599992e8926873861083.jpglarge.20180122_192220.jpg.28a1e2169592fd1867b998ed155fe8af.jpglarge.20180122_192214.jpg.5e483409252fcf40b5bcc8da3345f65d.jpglarge.20180122_192204.jpg.c81343e6b12414f9a025a3a0faae6fce.jpglarge.20180122_192151.jpg.5f46115757b56f73edf894c05b7c87fb.jpglarge.20180122_192145.jpg.cdbf16c8264377888b1b2d604518d08e.jpg


Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twarde rurki to slimaki osiadłe  dendropoma. A glut który widzisz po wyjęciu  z wody to moze być  gąbka. 

Spróbuj  szkielet  delikatnie  oskrobac z tych rurek.

Na zdrowej  tkance nigdy nie osiadają,  tylko na skałach  i golych szkieletach, ale sieci tych ślimaków  mogą  drażnić  korala, przez co powoli zamiera. Ja mam ich też dużo, ale moim koralom jakoś specjalnie  nie dokuczają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź, tylko jeszcze pytanie co zjada szkielet (nogę) zielonej Caulastreai? Wcześniej miała ładną całą nogę, a teraz ma taką wygryzioną i to wygryzienie się powiększa. Czy może czymś zakleić to wygryzienie? Może jakimś klejem do korali?

Edytowane przez pumba07 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem mało doświadczony ale mi to przypomina mój problem. tj. osiadłe mocno przyatakowały mi caulastrea gdy wskutek nagłego wzrostu NO3 (opiekun pomylił mrożonki) akwarium przechodziło kryzys. Moim bardzo skromnym zdaniem najpierw usuń prawdziwą przyczynę czyli spadek jakości wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, pumba07 napisał:

Dzięki za podpowiedź, tylko jeszcze pytanie co zjada szkielet (nogę) zielonej Caulastreai? Wcześniej miała ładną całą nogę, a teraz ma taką wygryzioną i to wygryzienie się powiększa. Czy może czymś zakleić to wygryzienie? Może jakimś klejem do korali?

:) czy masz jeżowca ? one czasami gryzą tak pniaki Euphylii i Caluastrea jak są głodne - u mnie zaobserwowałem coś takiego jak miałem dwa w dość małym akwarium, oddałem jednego i spokój - co do tej nogi to martwa tkanka możesz zakleić chociażby miliputem czy innym klejem 2 składnikowym. Wirki koniecznie załatw, ślimaki osiadłe też możesz załatwiać przez zalepienie, osiadłych masa, ja bym się zastanowił nad połupaniem korala na szczepki - stary pniak do wywalenia, a nowe pniaczki zalepić ślimaki osiadłe klejem - delikatnie by na żywą tkankę nie wejść - dać na podstawki, wydipować na wirki i do baniaka, za tydzień znow dipowanie na wirki i tak aż nie zdechną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym  delikatnie oskrobala  co się  da, resztę klejem potraktowała. Te ślimaki zjada lactoria  cornuta, ale ta ryba rośnie duża.  Zjada też rozgwiazdy i inne ślimaki. 

Na wirki ten slimak:

https://erybka.pl/product-pol-3246-Chelidonura-varians.html

Ale to specjalista  pokarmowy, kiedy zje wszystkie plazińce to umrze, bo innych pokarmów nie przyjmie, więc  trzeba mu załatwić  nowe akwarium  z tym samym problemem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Ura napisał:

:) czy masz jeżowca ? one czasami gryzą tak pniaki Euphylii i Caluastrea jak są głodne - u mnie zaobserwowałem coś takiego jak miałem dwa w dość małym akwarium, oddałem jednego i spokój - co do tej nogi to martwa tkanka możesz zakleić chociażby miliputem czy innym klejem 2 składnikowym. Wirki koniecznie załatw, ślimaki osiadłe też możesz załatwiać przez zalepienie, osiadłych masa, ja bym się zastanowił nad połupaniem korala na szczepki - stary pniak do wywalenia, a nowe pniaczki zalepić ślimaki osiadłe klejem - delikatnie by na żywą tkankę nie wejść - dać na podstawki, wydipować na wirki i do baniaka, za tydzień znow dipowanie na wirki i tak aż nie zdechną.

Faktycznie mam jeżowca (Diedeme) i go też trochę o to wygryzienie nogi podejrzewałem, bo widziałem kilka razy jak siedział na tej Caluastrei. Ale nie przypuszczałem że on jest w stanie zjeść szkielet korala. Widocznie będę musiał go więcej karmić, a ubytek w szkielecie zakleję klejem dwuskładnikowym i zobaczymy co będzie dalej. Nad tą niebieską  Caluastreą jeszcze się zastanawiam co zrobić. Pomysł żeby ją połamać na szczepki a potem pozaklejać te ślimaki nie jest zły. Myślę że tak zrobię, ale spróbuję też zeskrobać trochę tyś ślimaków zgodnie z podpowiedzią @Niki@. Muszę też trochę zbić parametry, szczególnie PO4 więc to może też pomoże. Od niedzieli dozuję żelazo żeby zbić PO4 i z doświadczenia wiem że zbicie do akceptowalnych wartości zajmuje od 2 do 3 tygodni. Dzięki za podpowiedzi jak sobie poradzić z tym problemem. Jak nie zapomnę to napiszę jakie efekty przyniosły moje działania.

P.S.

9 godzin temu, Nik@ napisał:

Na wirki ten slimak:

https://erybka.pl/product-pol-3246-Chelidonura-varians.html

Ale to specjalista  pokarmowy, kiedy zje wszystkie plazińce to umrze, bo innych pokarmów nie przyjmie, więc  trzeba mu załatwić  nowe akwarium  z tym samym problemem.

Właśnie chce kupić ślimaka Chelidonura varian. Już w tej sprawie pisałem do erybki i mam go wstępnie zarezerwowanego. Muszę jeszcze tylko znaleźć czas żeby pojechać po niego do Zabrza.

Edytowane przez pumba07 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa opcja na te wirki - ale zabezpiecz sobie cyrkulatory bo nagoskrzelne też pływają w toni i może ci zassać tego pięknego i delikatnego ślimaczka.

na Po4 daj jakiś adsorber do filtra, na bazie żelaza i będzie Ok tylko nie dawaj za dużo bo będzie nagły skok. zmieniaj co jakiś tydzień albo dwa, i Po4 spadnie, albo zastosuj dobre bakterie i preparat No3Po4-X u mnie ładnie zadziałało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź z tymi cyrkulatorami, nie wpadłem na to. Jeśli chodzi o PO4 to wolę obniżać przez dozowanie Fe. Mogę sukcesywnie zwiększać dawki dzięki czemu powoli przyzwyczajam zwierzęta do Fe i do spadku PO4. Z tego co wiem jest to dość mało popularny sposób, ale ja go już stosowałem i byłem zadowolony z efektów, a poza tym jest tani.


Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.