Skocz do zawartości
jackwierzch

kraby pustelniki chodzą po zoa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,  mamy w akwarium 2 kraby (elegans i leavimanus), chodzą ciągle po szczepkach zoa, te się stresują i nie otwierają. Czy to normalne ich zachowanie można to jakoś pogodzić? Czy mam czymś karmić kraby, czy same się wyżywią?

W akwarium znajdują się ślimaki 2 w/w kraby i 2 szczepki zoa. Startowało na żywej skale i piasku.

IMG_0789.JPG

IMG_0788.JPG


185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, zapewne po sprowadzeniu ich do akwarium od innego akwarysty znajdują sobie na nich pożywienie :) Moje zawsze rzucają się na nowe skałki przywleczone od innych i je pielęgnują. Jak już je wyczyszczą dadzą im więcej spokoju :) Generalnie z krabów polecam mitraxy, nie drażnią tak korali jak te kraby z muszlami. Pozdro!

Edytowane przez mareczek232 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uspokojenie, mitraxy są bardzo ładne ale nigdzie w 3miescie nie mogliśmy znaleźć, pozdrawiam.

 


185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo te kraby to tylko sieja spustoszenie i bałagan w akwarium ,taka maja naturę ze wszędzie łażą ,przewracają i drażnią korale. Prawdę mówiąc nie robią nic pożytecznego ,malo tego jak będą miały za ciasna muszle a Ty duze ślimaki to je zabija i zajmą ich muszle ..moim zdaniem eksmisja ..


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z krabami tak już jest , mam mitraxa , poodcinał mi zoasy od podstawki i szukaj wiiatru w akwarium .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, jackwierzch napisał:

Dzięki za uspokojenie, mitraxy są bardzo ładne ale nigdzie w 3miescie nie mogliśmy znaleźć, pozdrawiam.

 

Mitraxy jakiś czas kupowałem w reefshopie i nie było problemu z dostępnością. Było to jakiś miesiąc temu, więc może już im zeszły. Kiedyś miałem pustelniki i jedyne co chciałem z nimi zrobić to oddać je na targowisku lecz nikt ich nie chciał :D Z nimi to już chyba tak jest, że każdy początkujący musi się na nich nauczyć :)) Może niedługo będę miał na zbyciu jednego mitraxa, maszynka na glony potężna a u mnie już ich brakuje. Jak będziesz chciał to jakoś się dogadamy :)

 

10 minut temu, Mirosław.sa napisał:

Z krabami tak już jest , mam mitraxa , poodcinał mi zoasy od podstawki i szukaj wiiatru w akwarium .

Mam las zoasów i dwa mitraxy, szczerze mówiąc to prócz pielenia ich z glonów nic złego z nimi nie robi. Może nie miały wystarczająco pokarmu w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie robi dobrą robotę w sumpie - tylko do tego się nadają.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glonów jest sporo , także ma co robić , po to u mnie się znalazł , niestety ciupie wszystko co po drodze . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest pustelników 10 i nie robią nic złego . A pożyteczne są chociażby dlatego że cały czas przesiewają piasek . Więc nie piszcie że są nie pożyteczne . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pustelniki prędzej czy później zabiorą się za ślimaki. Dla muszli albo z glodu. U mnie jeden załatwił Turbo i 3 Strombusy. Jednego na moich oczach. Warto raz na jakiś czas rzucić im pod nos jakiś kąsek. Kawałek krewetki albo nori. I tak jak wyżej piszą. Poza tym że ładne są to nie są zbyt efektywnymi czyscicielami. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj ! 

Kraby są piękne - fakt. Nie licz jednak że Twój się uspokoi i zaprzestanie spacerków po zoa. Chcesz spokoju ? Znajdź mu nowy dom , i nie o muszlę mi chodzi. 


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że poruszyłem sporą dyskusje :) będę obserwował kraby przez tydzień zobaczę jak się będą zachowywały. Widziałem w innych wątkach, że żeby uspokoić kraby wrzucają krabom mrożone ryby teraz widzę ze krewetki i nori. Chodzi tu o normalne ludzkie jedzenie? Krewetki surowe? Ryba np dorsz? Nori te algi do zawijania sushi? Jak często? Raz na tydzień po kawałeczku? 


185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja za to mam zamiar kupić elegansa ;) w życiu bym go nie wpuścił do głównego akwarium bo nie warto, ale w sumpie w komorze z dsb niech sobie siedzi. Tam ma dla siebie 100 parę litrów. Ślimaki będą wykańczać po kolei więc na to uważaj. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mi mój pustelnik nie wykosił ani jednego slimaka, po prostu zapewniłem mu muszelki do wyboru w różnych rozmiarach - zmieniał już 3 razy, wylinek przeszedł chyba z 10 - bo to krab który dotarł do mnie jako gratis w szczepce korala - był bardzo malutki, nic nie wadzi łazi gdzie chce a że zamknie mi Zoa na 30 minut ? a co mi to przeszkadza przejdzie piaskowa rozgwiazda i będzie to samo, przejdzie ślimak wielki np Babylonia i to samo, strombus przejdzie - to samo, Nassarius - to samo - po prostu nie przejmuj się tym, jak masz ryby to one zawsze sobie skubną coś z resztek na dnie, trochę ze skały zjedzą, trochę dzikich gąbek zjedzą - ogólnie nie są wybredne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego pytam bo do tej pory nie planowałem ryb. W kostce 30 l chciałem mieć parę bezkręgów i miękkie korale. Ostatnio coraz bardziej zastanawiam się czy jednak ryby nie dodać, np Gobiodon Okinawae.

Jeżeli jednak nie zdecyduję się na rybę to też sobie poradzą? Nie chce ich zagłodzić, albo bardziej zachęcić do morderstw ślimaków. 


185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt ci ich do kibla nie każe wrzucać;). Twoje akwarium, twoje decyzję. Tak jak @Ura pisze, odpowiednio zadbasz to może będzie z nimi spokój. Sam się niedługo przekonasz.

Jeśli chodzi o karmienie to zjedzą wszystko, od suchego pokarmu dla rybek po mięso  (sklepowe krewetki, ryby morskie) oczywiście surowe. Nori do sushi również. Ja po namoczeniu 1cm kwadratowego duszę palcem do ścianki kieliszka żeby wycisnąć powietrze bo inaczej nie chce tonąć.

Jak często to zależy ile znajdą jedzenia wśród skał i na piasku. Jak masz glony na skale to bez sensu dokarmiać nori. Daj raz na kilka dni po kawałeczku mięsa. Pamiętaj że małym zbiornikiem łatwo zachwiać przekarmiajac. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za cenne informacje, muszę zaopatrzyć się w muszle i sprawdzić co jest w zamrażalniku :)

 


185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dodać małą relację. 

Wrzuciliśmy muszelki ze sklepu z pamiątkami, elegant zmienił praktycznie od razu. Po wrzuceniu kawałka krewetki kraby poczuły krew (chyba). Na krewetkę od razu rzuciła się Babylonia i zjadła całą sama. Po 1 - 2 dniach elegant przeszedł wylinkę, podczas zrzucania rzucił się na niego szary krab. Od tego czasu już nie dał mu żyć. Chodził za nim, w końcu zabrał mu jego muszelkę, drugi wrócił do starej. Dzisiaj po pracy zauważyłem, że w muszelce eleganta została tylko noga. 

Ktoś chce szarego kraba? :)


185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.